Amazon Fire HD 10 (2017)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Δεν ειδα να υπάρχει θεμα για το tablet αυτό.

Επειδη το απεκτησα πρόσφατα, απλα να πω οτι ειναι ο ορισμος του value for money για 10ιντσο tablet.
Το Play Store μπαινει πανεύκολα και απο εκει και περα υπάρχει η χορταστική οθόνη (1920x1200), τα στερεο ηχεία, το εξαιρετικο Wi-Fi (dual band) και η πολύ καλή αυτονομία (παρολο που δεν εχει τεραστιας χωρητικοτητας μπαταρία).
Και αν εχετε και αλλες Amazon συσκευές, ο χειρισμός/voice control με την Alexa ειναι ιδανικός.








u_10170862.jpg
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Επιβεβαιωνω. Αγορασα 2 προς $100 το καθενα και σε αυτη την τιμη ειναι ο ορισμος του VFM. Η αποδοση του ειναι λιγο καλυτερη απο το παλιο μου Nexus 7 του 2013, ενω η οθονη δεν προβληματιζει σε οτιδηποτε. Πολυ καλη αποκριση για browsing κλπ και οντως μεγαλη αυτονομια: στην τελευταια πτηση στην Ελλαδα το χρησιμοποιησα κανενα 6ωρο και δεν επεσε κατω απο το 40-50% απ οτι θυμαμαι. Επισης δεχεται SD καρτες, εχει κανονικοτατα OTG για συνδεση μεχρι και με φωτογραφικες μηχανες.

Μονο θεμα που εχω δει ειναι πως σε συνδεση με bluetοoth ηχειο μπορει να κανει παρασιτα μετα απο καποια ωρα χρησης. Διορθωνεται με reboot. Δεν εχω ιδεα γιατι
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Μπηκα να το παραγγείλω και μου λέει this product does not ship to greece.
Απο που το πηρες εσυ?

ευχαριστούμε για το review!

Δυστυχώς σε ολα τα amazon αναφέρει.. This item does not ship to Greece.


Μου το εφεραν απο το εξωτερικο!
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
αφου ειναι android φαντάζομαι θα συνεργάζεται με το youtube app για να στέλνεις βιντεο στην τηλεόραση μέσω xiaomi mi tv. σωστά;

ειναι ευκολο για χρήστη άνω των 60 χρονών για τα βασικά (καιρός, ενημέρωση, youtube) εντός σπιτιού (3G, GPS, μπαταρία δεν μας ενδιαφέρουν...)
ή μηπως να προτιμήσουμε ενα καθαρό android πχ samsung, lenovo tab με κόστος ~200 ;

ευχαριστώ
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Αν αναφέρεσαι σε cast, μια χαρά δουλεύει.
Αυτή τη στιγμή περνάω Youtube στο nvidia shield...

ναι στο cast.

ειμαι μεταξύ σε κανα samsung ή lenovo tab2/3 (αυτα δηλ που αναφέρεις στο review)
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Amazon Fire HD 10 (2017)

Επιβεβαιωνω. Αγορασα 2 προς $100 το καθενα και σε αυτη την τιμη ειναι ο ορισμος του VFM. Η αποδοση του ειναι λιγο καλυτερη απο το παλιο μου Nexus 7 του 2013, ενω η οθονη δεν προβληματιζει σε οτιδηποτε. Πολυ καλη αποκριση για browsing κλπ και οντως μεγαλη αυτονομια: στην τελευταια πτηση στην Ελλαδα το χρησιμοποιησα κανενα 6ωρο και δεν επεσε κατω απο το 40-50% απ οτι θυμαμαι. Επισης δεχεται SD καρτες, εχει κανονικοτατα OTG για συνδεση μεχρι και με φωτογραφικες μηχανες.

Μονο θεμα που εχω δει ειναι πως σε συνδεση με bluetοoth ηχειο μπορει να κανει παρασιτα μετα απο καποια ωρα χρησης. Διορθωνεται με reboot. Δεν εχω ιδεα γιατι

απο που τ αγορασες σ αυτη την τιμη ?
θελω κι εγω
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: Amazon Fire HD 10 (2017)

απο που τ αγορασες σ αυτη την τιμη ?
θελω κι εγω

ψιτ κύριως :grandpa:... η σειρά ειναι απο τα αριστερά.

για την ταχύτερη εξυπηρέτηση σας, παρακαλούμε να έχετε έτοιμο το διαβατήριο σας.
πλαστική σακούλα θα χρειαστείτε;

http://avclub.gr/forum/showthread.p...(2017)?p=1058066953&viewfull=1#post1058066953
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Amazon Fire HD 10 (2017)

.
εχω ατομο που ερχεται αρχες Μαρτιου απο Λονδινο
αλλα η τιμη ειναι 149 λιρες !!!
να προχωρησω ?

ενα αντιστοιχο εχει 199 lenovo tab3

149 λιρες ειναι ~169 ..
εδω έχεις και 12 ατοκες δόσεις εαν το επιθυμείς.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Re: Απάντηση: Re: Amazon Fire HD 10 (2017)

απο που τ αγορασες σ αυτη την τιμη ?
θελω κι εγω

Ηταν προσφορα ημερας στο amazon.com (Στελιο, ζω στη Νεα Υορκη). Πηρα ενα για μενα και αφου ειδα πως παει σφαιρα, αλλο ενα για τη μανα μου. Οποτε για τον συμφορουμιτη που ρωτησε αν ειναι ευχρηστο για >60, ειναι. Προτεινω βεβαια να μπουν google εφαρμογες γιατι ειναι προσανατολισμενο για το οικοσυστημα της Αμαζονας. Θα ελεγα πως μεχρι $200 τ' αξιζει τα λεφτα του.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το πήρα κι εγώ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

Έκανα account στο amazon music, η ποιότητα του ήχου χειρότερη απ το tidal με διαφορά αλλά εδώ εχεις την Alexa οπότε αξίζει. Έβαλα και το google play store και όλα καλά.

Το prime video δουλεύει όταν θα χρησιμοποιώ το tablet εντός Ελλάδος? Το δοκίμασε κανείς, είναι καλό?




* εγω "Alexa, are you happy? "

Alexa " I'm happy when I am Helping you"


το αντίθετο της "παντόφλας"