Τεχνική και εξοπλισμός για φωτογράφηση προϊόντων - Still Photography

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θέλω να φτιάξω ένα κατάλογο με τα προϊόντα που εμπορεύομαι (κορδέλες, διακοσμητικά είδη συσκευασίας κλπ) και έχω αλλεργία στη λύση σκανάρω-τον-κατάλογο-του προμηθευτή ή ότι βρω από το ιντερνετ.

Έχω ήδη κάνει κάποιες προσπάθειες, αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος.

Δε ξέρω τι φωτισμό πρέπει να βάλω, τι φόντο κλπ.

Πήρα δοκιμαστικά 2 προβολείς αλογόνου και παρόλο που την ισοροπία του λευκού τη ρυθμίζω...επαρκώς, το φως είναι πολύ δυνατό για αυτό που θέλω και μου βγάζει...γυαλάδες.

Κανένας που να έχει ασχοληθεί με το θέμα?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Κάνε μια αναζήτηση στο google ως tabletop photography και το πρόβλημά σου θα λυθεί. Ουσιαστικά χρειάζεσαι ένα κύβο υφασμάτινο που να τον περνά το φως αλλά να εξαφανίζει τις σκιές.
 

HERO

Senior Member
29 March 2008
368
Απάντηση: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Εχω το κουτι που σου ειπε ο Βλασης και μπορω να πω οτι εχει με λιγο πειραματισμο εχει αποτελεσμα .
Εκεινο που μπορεις να δοκιμασεις το οποιο το κανω και εγω αρκετα συχνα
με αριστο αποτελεσμα ειναι το εξης. Σε εξωτερικο χωρο φωτεινο αλλα
χωρις αμεση επαφη με τον ηλιο δηλαδη για παραδειγμα σε ενα σκιερο
μπαλκονι αλλα με εντονο φως ημερας και χωρις να πεφτει η σκια σου
πανω στο αντικειμενο που φωτογραφιζεις θα εχεις ενα αριστο αποτελεσμα.
Τωρα οσο αφορα το φοντο φροντισε να κανει αντιθεση με το αντικειμενο
για να μπορεις στο photo shop να το ξεφονταρεις ευκολα αν χρειαστει .
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Το κουτί κάνει καλή δουλειά, εάν έχεις τουλάχιστον 2-3-4 φωτιστικές πηγές τις οποίες να μπορείς να ελέγξεις (ως προς την απόσταση από κάθε πλευρά του κουτιού εννοώ, έτσι ρυθμίζεις την ένταση και τη διάχυση του φωτός). Με μία πρόχειρη προσπάθεια παλιότερα (δεν έχω δικό μου κουτί) είχα βγάλει την παρακάτω:

attachment.php


Είχε ένα ισχυρό φως από δεξιά και επάνω, ένα πιο ασθενές από αριστερά, και ένα φθορισμού (με ψυχρότερο φως) από πίσω (γράφουν τα περιγράμματα καλά. Μπορείς να πειραματιστείς πάρα πολύ με διαφορετικά φώτα ή ζελατίνες για έλεγχο της θερμοκρασίας τους, προφανώς.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Το κουτί κάνει καλή δουλειά, εάν έχεις τουλάχιστον 2-3-4 φωτιστικές πηγές τις οποίες να μπορείς να ελέγξεις (ως προς την απόσταση από κάθε πλευρά του κουτιού εννοώ, έτσι ρυθμίζεις την ένταση και τη διάχυση του φωτός). Με μία πρόχειρη προσπάθεια παλιότερα (δεν έχω δικό μου κουτί) είχα βγάλει την παρακάτω:

attachment.php


Είχε ένα ισχυρό φως από δεξιά και επάνω, ένα πιο ασθενές από αριστερά, και ένα φθορισμού (με ψυχρότερο φως) από πίσω (γράφουν τα περιγράμματα καλά. Μπορείς να πειραματιστείς πάρα πολύ με διαφορετικά φώτα ή ζελατίνες για έλεγχο της θερμοκρασίας τους, προφανώς.

Κατι παθαίνω αμα βλέπω αυτή την φωτογραφία ..:grinning-smiley-043
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Εγω εχω μονο εναν "ταπεινο" 18-55 is...:bigcry:
 
Απάντηση: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

παίδες καταρχήν σας ευχαριστώ.

Έχω ξεκινήσει ήδη τις δοκιμές με πολύ καλά αποτελέσματα.

Έφτιαξα 2 χαρτοκιβώτια με λευκό ριζόχαρτο στα πλάγια όπου και πυροβολούν 2 προβολείς αλογόνου των 500w.

Φωτογραφίζω με τρίποδα, με τον πλαστικό 50ρη της canon και με το 380ex φλασάκι να βαράει στο ταβάνι του χαρτοκιβωτίου με diffusor επάνω.

Έχω έναν μικρό ενδοιασμό με τις αλογόνου όμως, γιατί θα ήθελα ένα κλικ πιο ψυχρό αποτέλεσμα.

Τη θερμοκρασία τη ρυθμίζω στην επιλογή για λάμπες πυράκτωσης.

Μπορώ να ρυθμίσω το λευκό με βάση μια λευκή σελίδα μέσα στο κουτί?
Αν ναι πως γίνεται στην 20d?

Από αύριο θα ποστάρω μερικές να μου πείτε κι εσείς...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Καλό θα είναι να αφήσεις το φλας στην ησυχία του. Η θερμοκρασία λευκού του φλας είναι στους 5500κ ενώ του αλογόνου σαφώς χαμηλότερα (μάλλον στις 3100, άρα το πρόβλημα με την ισορροπία λευκού εντοπίζεται εκεί.

Βάλε το ένα φωτιστικό να χτυπά από πάνω και το άλλο από μπροστά και στο πλάι (μάλλον δεξιά).

Επίσης καλό θα είναι να ζητήσεις από την παρέα ένα φακό μάκρο. Θα δεις μεγάλη διαφορά αφού εστιάζεις σε πολύ κοντινή απόσταση. Διαφράγματα φ13-16.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Στέργιε τραβάς καταρχήν σε raw. Το να ρυθμίσεις κατόπιν τη θερμοκρασία λευκού είναι ό,τι ευκολότερο (δεν χρειάζεται καν να ψαχτείς ιδιαίτερα σε θέματα μετατροπής). Τα φώτα διαφορετικής χρωματικής θερμοκρασίας, τα χρησιμοποιείς για εφέ, όχι για να σου δημιουργούν προβλήματα. Δλδ όπου θέλεις να ψυχράνεις ή να ζεστάνεις το φως. Εάν η απόσταση λήψης είναι κάτω από τους 80 πόντους, ο 50ρης φτάνει στα όριά του, καλύτερα ένας φακός μάκρο, διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

@Στεργιος

Ανεβασε καμια να δουμε.


Πρεπει να κανω κατι αναλογο για το τυροκομειο του κουμπαρου μου.

Εκει ομως θα εχω ασπρες συσκευασιες, και το ασπρο φοντο ισως να μην κανει, η να πρεπει καπου να εμφανιζεται μια σκια.

Ενα τετοιο κουτι ποσο μπορει να κοστιζει? Ενα απλο ρολο Α0 στηριγμενο στον τοιχο και στο τραπεζι δεν κανει?
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Ενα απλο ρολο Α0 στηριγμενο στον τοιχο και στο τραπεζι δεν κανει?

Πως δεν κάνει. Απλά το κουτί στα πλαϊνά του δουλεύει και ως defuser.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Σε τόσο μεγάλα αντικείμενα, καλύτερη δουλειά θα κάνουν μεγάλα χαρτόνια (λευκά ή χρωματιστά αναλόγως εάν θέλουμε τίντα) ως ανακλαστήρες, εάν έχουμε τη δυνατότητα να τα τοποθετήσουμε στον χώρο. Σε αυτά θα στρέφεται ο φωτισμός. Το Α0 φαντάζομαι το εννοείς ως backdrop ?
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Το πιο μεγαλο αντικειμενο που μπορει να εχω ειναι 1 κιλο φετα.
Τα υπολοιπα ειναι κυριως κεσεδακια γιαουρτι.

Αν απλωσω ενα κομματι ρολο 2μ σε γωνια 90 μοιρες, με τυπικο φωτισμο γραφειου, διαφραγμα 4 - 5.6 και τη μηχανη σε τριποδο, θα γινει δουλεια?

Ας ειναι ο χρονος εκθεσης και 1 δευτερολεπτο.

Και αν ενοχλουν οι σκιες, να βαλω καποιον να κραταει ενα ρολο χαρτι κουζινας απο πανω.
 

HERO

Senior Member
29 March 2008
368
Απάντηση: Re: Φωτογράφηση προϊόντων για κατάλογο?

Το πιο μεγαλο αντικειμενο που μπορει να εχω ειναι 1 κιλο φετα.
Τα υπολοιπα ειναι κυριως κεσεδακια γιαουρτι.

Αν απλωσω ενα κομματι ρολο 2μ σε γωνια 90 μοιρες, με τυπικο φωτισμο γραφειου, διαφραγμα 4 - 5.6 και τη μηχανη σε τριποδο, θα γινει δουλεια?

Ας ειναι ο χρονος εκθεσης και 1 δευτερολεπτο.

Και αν ενοχλουν οι σκιες, να βαλω καποιον να κραταει ενα ρολο χαρτι κουζινας απο πανω.

Mπορεις να χρησιμοποιησεις και plexi glass σε διαφανο χρωμα και απο κατω να βαλεις εγχρωμο χαρτι ετσι θα εχεις ωραιο καθρεφτισμα του προιοντος
και δεν θα κανεις μουσκεμα τα χαρτια με το τυρογαλο :BDGBGDB55:

http://www.diyphotography.net/light-up-the-floor-a-floor-lit-table-top-studio-project-2

και εδω ενα πολυ καλο kai κατατοπιστικο που λυνει πολλα προβληματα .

http://www.diyphotography.net/light-up-the-floor-a-floor-lit-table-top-studio-project
 
Last edited: