Android TV Boxes & MAME και Emulators

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Νομίζω πως έλειπε ένα συγκεντρωτικό νήμα για emulators.

Προσωπικά με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή MAME παιχνιδιών.
Ποιος είναι ο πιο καλός emulator και που θα βρούμε ROMs?

Όποιος έχει "εξειδίκευση" μας δίνει τα φώτα του. Με links αν είναι δυνατό.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ωραίος!

Με τις διαφορετικές εκδόσεις name ,πχ 0.139 , 0.184 τι ακριβώς παίζει?
Πρέπει να προσέχουμε τι κατεβάζουμε η είναι όλα συμβατά με τα players?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Σε hardware του '14 που έχω δοκιμάσει (OUYA, Galaxy Tab S), μέχρι γενιά PS1/N64 τρέχουν εξαιρετικά. Το mame σε android πάντως, δεν μου φαίνεται ότι υποστηρίζει όλες τις roms που είναι διαθέσιμες στις εκδόσεις windows...
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,454
Αθήνα
Καλησπέρα,
έκανα εγκατάσταση το MAME4droid (0.139u1) σε μια sony android tv μέσα από το play store αλλά όταν πάω αν τρέξω ένα παιχνίδι η μόνη επιλογή που εχω είναι το netplay.

ξέρει κανείς πως θα ξεκινήσω ένα παιχνίδι σε standalone mode;
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
τα περισσοτερα android ΤV boxes θα παιξουν σε ικανοποιητικο βαθμο τα απλα arcade (mame) και καμποσες κονσολες, για πιο απαιτητικα θα χρειαστεις κατι σαν το Nvidia Shield, ή πας μετα σε PC λυση.
Μια ευκολη λυση στο android ειναι το Retroarch που υπαρχει και σχεδον για ολα τα συστηματα. εχει build-in scanner για να σου βρισκει τα παιχνιδια απο τα roms και διαλεγοντας τον αντιστοιχο emulator παιζεις... γενικα το scanning ειναι "αργο" και εχω παρατηρησει οτι δεν βρισκει ολα τα παιχνιδια ακομα και απο σωστα romsets...τεσπα
αλλη λυση ειναι να παρεις το DigEmu που ειnai front end και σου σκαναρει τα roms και προτεινει καποια emulators μονο του, ισως να σε βοηθησει λιγο περισσοτερο.
Τωρα roms...υπαρχουν διαφορα romsets αναλογα την εκδοση του Mame που θα ακολουθησεις. Η λογικη ειναι οσο πιο παλιο το romset τοσο λιγοτερες απαιτησεις θα εχει απο το TVbox και πιο καλα θα παιζει. το πιο ευκολο ειναι το Mame 2000 Και μετα πας στο Mame 2003 (μην κατεβασεις τα CHD). Γενικα το καθενα απο τα 2000/2003 romsets εχει τα βασικα παιχνιδα, αν θες κατι σε πιο ολοκληρωμενη λυση πας σε core FBNeo

τα παραπανω romsets εχουν τα βασικα παιχνιδα και πολλους..κλωνους....εκει μετα παμε σε αλλα μονοπατια πως να καθαρισεις τo romset να μην εχεις τα ιδια παιχνιδια πολλες φορες (με ελαφρες διαφορες).

αυτα για αρχη δοκιμασετα και εδω ειμαστε -bye-