Βομβος στο Van Den Hul The First.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Φιλος μου δανεισε το The First Ultimate και ζω μαζυ του εδω κ 2 εβδομαδες.Εχει μπει συνδεοντας το Sugden 21 Fusion με τον προενισχυτη της ιδιας εταιρειας ,σειρας Masterclass.Διαπιστωσα οτι στα κενα αναμεσα απο τα κομματια ακουγεται ενας θορυβος συνοδευομενος απο επαναλαμβανομενους τονους ,οπως τα "μπιπ μπιπ" που κανουν τα χαλασμενα cd.Τον θορυβο αυτο δεν τον ειχα παρατηρησει ποτε αλλοτε με κανενα καλωδιο ,για να βεβαιωθω ,τα ξαναβαλα ολα.Η ιδια η Van den Hul στην σελιδα της δεχεται οτι μπορει να συμβαινει κατι τετοιο ,ιδιως σε λαμπατους ενισχυτες ,γιαυτο κ συστηνει το The First metal screen.Επειδη ,το καλωδιο αυτο μου αρεσε παρα πολυ κ ημουν ετοιμος να το αγορασω ,ερωτω ,αν το metal screen ακουγεται το ιδιο καλα κ εαν ειναι πραγματι απαλλαγμενο απο τετοιους θορυβους. Το σωστο ειναι να το δοκιμασω ,θα ρωτησω την αντιπροσωπεια σχετικα ,αλλα ηθελα την αποψη σας πρωτα .
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Είχα κάποτε στο σύστημά μου δύο ζευγάρια VDH The First Ultimate MKII μήκους 0,6μ τα οποία έπαιζαν καταπληκτικά , ότι πιο ζεστό και ταυτόχρονα αναλυτικό άκουσμα χωρίς να κουράζει πουθενά.
Ο θόρυβος που περιγράφεις οφείλεται στην υψηλότερη αντίσταση που παρουσιάζουν οι αγωγοί άνθρακα (carbon fibres) σε σχέση με τους αγωγούς χαλκού. Ο θόρυβος είναι πιο έντονος σε λαμπάτους ενισχυτές καθώς και σε παθητικούς προενισχυτές.
Η λύση είναι να δημιουργήσεις εξωτερικά του καλωδίου μια ξεχωριστή χάλκινη γείωση χαμηλής αντίστασης. Συνδέεις τη θωράκιση του RCA (πλευρά ενισχυτή) με το RCA της πηγής χρησιμοποιώντας ένα ξεχωρστό καλώδιο χαλκού.
Εγώ ουδέποτε είχα πρόβλημα με τα δικά μου καλώδια τα οποία είναι αυθεντικά. Κυκλοφορούν να ξέρεις και μαϊμούδες στο e-bay που έχουν πολύ υψηλή αντίσταση ή έχουν κομμένα fibers.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
τα first είχαν τέτοιο θέμα για αυτό υπάρχουν τα second έχω και τα δυο όπως και πολλά αλλά τις τις VDH ,αυτά που γράφω ειναι σίγουρα και στα λέει και ο εδώ αντιπρόσωπος όταν ζητήσεις first ,τώρα αν φτάσαμε και σε μαϊμού vdh τι να πω

φυσικά δεν παρουσιάζουν πάντα προβλημα προφανώς έχει να κάνει με τα μηχανήματα που θα συνδεθούν
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Τα καλώδια VDH The Second διαθέτουν μεταλλική θωράκιση, σχεδόν μηδενικής αντίστασης , οπότε δεν δημιουργείτε ο γνωστός βόμβος από τα ισχυρά ρεύματα γείωσης (ground currents) .
Επίσης τα VDH the First Metal Screen διαθέτουν μεταλλική θωράκιση.
Σε κάθε περίπτωση, εάν δεν δημιουργούνται προβλήματα με τα ρεύματα γείωσης τα οποία δημιουργούνται από κάποιους λαμπάτους ενισχυτές, τα VDH Τhe First Ultimate είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερα καλώδια από ηχητκής άποψης.
Η αντίσταση της θωράκισης στα καλωδια VDH Τhe First Ultimate είναι περίπου 4,8Ω ανά μέτρο.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Θα τα δοκιμάσω αμέσως και θα σας πώ.Πάντως είναι αυθεντικά γιατί υπάρχει η απόδειξη της ελληνικής αντιπροσωπείας.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Βομβος στο Van Den Hul The First.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Θα τα δοκιμάσω αμέσως και θα σας πώ.Πάντως είναι αυθεντικά γιατί υπάρχει η απόδειξη της ελληνικής αντιπροσωπείας.

αν ειναι προσφατα αγορασμενα λογικα θα εχουν (First Metal Screen) αν ειναι αρκετα παλια οπως το ζευγαρι που εχω δεν θα εχουν σιγουρα την θωρακιση οποτε ισως βγαλουν βομβο
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βομβος στο Van Den Hul The First.

αν ειναι προσφατα αγορασμενα λογικα θα εχουν (First Metal Screen) αν ειναι αρκετα παλια οπως το ζευγαρι που εχω δεν θα εχουν σιγουρα την θωρακιση οποτε ισως βγαλουν βομβο

Η σειρά "VDH The First Ultimate" ποτέ δεν είχε metal screen. Μόνο στη σειρά "The First" είχαμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε με ή χωρίς metal screen. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικές σειρές καλωδίων.

Ο Thomas_GR700 μας ανάφερε ότι δοκίμασε τα καλώδια VDH The First Ultimate
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βομβος στο Van Den Hul The First.

μιλούσα για αυτά εδώ και είχα βόμβο μόνο μια φορά σε συγκεκριμένο setup
 

Attachments

  • IMG_20180320_115055.jpg
    IMG_20180320_115055.jpg
    161.8 KB · Views: 112

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
takis, αυτά τα καλώδια που ανέβασες στη φωτογρφία δεν είναι της σειράς "The First Ultimate", είναι της σειράς "The First".
O Thomas_GR700 μας είπε ότι έχει τα Ultimate , τα οποία ουδέποτε διέθεταν μεταλλική θωράκιση , είτε παλαιότερα είτε σήμαρα. Επομένως δεν τίθεται θέμα για το πότε αγοράστηκαν τα συγκεκριμένα καλώδια.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Τελικα ,ειχατε δικιο.Ενωσα το εξωτερικο των rca του καθενος με καλωδιο κ ο θορυβος εξαφανιστηκε .Επειδη ομως τα βυσματα ειναι πολυ κοντα ,αν ελθουν σε επαφη με το εξωτερικο καλωδιο θα γινει ζημια;αν καποιος ηθελε ν´ αγορασει το the first ultimate ,αλλα δεν θελει να μπει στην διαδικασια αυτη ,με ποιο αλλο καλωδιο της vdh μπορει κανεις να επιτυχει τον ιδιο ηχο; Με το the second ;με το the first metal screen ; η με ποιο αλλο;
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Δεν υπάρχει πρόβλημα λειτουργικό αν ακουμπήσουν μεταξύ τους οι εξωτερικοί αγωγοί της γείωσης (επιστροφές) με τα RCA shields. Συνήθως όλα τα RCA βύσματα (εξωτερική θωράκιση) είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους (Left & Right) στην πηγή και στον προενισχυτή.
To "The first metal screen" πλησιάζει σε απόδοση τον ήχο του "the first ultimate"