pioneer A-30 προβλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Εχω τον pioneer A-30 , τον ειχα παρει μεταχειρισμενο.Eχει ενα θεματακι.Οσο αυξανεις το volume κανει ενα σφυριγμα.Για να το ακουσεις , ουσιαστικα πρεπει να ειναι στο 40 % + και να εισαι κοντα στα ηχεια (το ακουω οταν καθομαι αναμεσα τους σερφαροντας).Πηγα να τον χρησιμοποιησω σαν τελικο , οπου ουσιαστικα το volume κλειδωνει στο max ) και το σφυριγμα μου καρφωθηκε στο μυαλο και εχει μεινει εκει...:)

Δεν ειμαι Αθηνα να τον παρω παραμασχαλα, ουτε πολυαξιζει οικονομικα να τον επισκευασω , ποσο μαλλον να πληρωσω μεταφορικα .Ισως αν τον δωσω σε καποιο ντοπιο ηλεκτρονικο δινοντας το και το servis manual.

Πειτε την γνωμη σας , μια ...διαγνωση .Τι μπορει να φταει ? Ποιο ειναι το χειροτερο τεχνικα και οικονομικα σεναριο ?

Eυχαριστω.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Τελικα ο θορυθος ερχοταν κατα 80 % απο ενα καλωδιο rca και κατα 20 % απο την usb καρτα ηχου.Οταν εβαλα αλλο καλωδιο (της πλακας ) μειωθηκε δραματικα ο θορυβος , δηλαδη πρεπει να παει στο 80 % το volume για να ακουστει σε αποσταση 1 μ , και αν την αποσυνδεσω τελειως σχεδον εξαλειφεται.
Δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να προερχοταν απο το καλωδιο και το pc..
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: pioneer A-30 προβλημα

Τελικα ο θορυθος ερχοταν κατα 80 % απο ενα καλωδιο rca και κατα 20 % απο την usb καρτα ηχου.Οταν εβαλα αλλο καλωδιο (της πλακας ) μειωθηκε δραματικα ο θορυβος , δηλαδη πρεπει να παει στο 80 % το volume για να ακουστει σε αποσταση 1 μ , και αν την αποσυνδεσω τελειως σχεδον εξαλειφεται.
Δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να προερχοταν απο το καλωδιο και το pc..

Οπότε το καλώδιο rca ήταν προβληματικό και ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε με την αλλαγή του
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Ουτε αυτο ισχυει δυστυχως.Δοκιμασα 2 καλωδια (τρια με το δικο μου) πιο ακριβα, της ταξης των 100 ε , που πηρα απο ενα φιλο.Ο θορυβος παραμενει ιδιος με το δικο μου καλωδιο.

Ο θορυβος μειωνεται δραματικα οταν χρησιμοποιω ενα παμφθηνο καλωδιο απο το e-shop.Yποθετω οτι τα αλλα εχουν καποιο τεχνικο χαρακτηριστικο, καποια θωρακιση ξερω γω που δεν εχει το πολυ φθηνο και η οποια εντεινει το προβλημα.

Μπορεις να σκεφτεις τι μπορει να ειναι ?
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
ps.Θα τα ξαναδοκιμασω ολα βεβαια αλλαζοντας και το καλωδιο usb (ξερω γω τι κουφο μπορει να παιζει..)