Πρόταση για νέα 40"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

16 November 2013
5
Καλησπέρα σας,

Μου χάλασε μια 32αρα Samsung που είχα στο σαλόνι 5+ χρόνια

Λόγω διαρρύθμισης κτλ δεν χωράει μεγαλύτερη, αλλά θα κάνω την υπέρβαση να πάω σε 40" και θα την βολέψω κάπως. 43" δεν χωράει με τίποτα.

Η χρήση της TV είναι αποκλειστικά για τα παρακάτω

α) Ταινίες και σειρές μέσω USB. Οπότε με νοιάζει να έχει καλό media player και να παίζει τα πάντα όπως και οι άλλες samsung που είχα και έχω (mp4, mkv, υποστήριξη DTS κτλ)
β) Τηλεοπτικά κανάλια

Να πω εδώ, πως δεν είμαι και της λεπτομέρειας της ποιότητας. πχ σπάνια κατεβάζω κάνα 1080p, αλλά οκ προφανώς και κοιτάμε για full HD και πάνω. Τι άλλο; το νέο πρότυπο T2 αν έχω καταλάβει καλά.

SmartTV δεν χρειάζομαι. Δεν θα με χάλαγε να έχει wifi κτλ, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω και π.χ 100 ευρώ παραπάνω για κάτι που μπορώ να ζήσω και χωρίς.

Θα ήθελα να έχει καλές γωνίες θέασης, λόγω περίεργης διαρρύθμισης σαλονιού και πάλι, επειδή δεν μπορούν όλοι να βλέπουν "κάθετα"

Bugdet....μέχρι καμιά 350άρα θα ήμουν καλά ψυχολογικά να δώσω, στην ανάγκη πάμε και παραπάνω (με πόνο καρδιάς)

Σας ευχαριστώ
 
16 November 2013
5
Να προσθέσω πως τελικά θέλω να είναι και SMART με max budget 400-450

Λόγω γωνιών δεν θέλουμε VA Panel αλλά IPS;

Αν είναι εύκολο λίγη βοήθεια γιατί γενικά δεν βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ
 

Mamoulinos

Established Member
27 January 2013
264
Samsung 40MU6120

Έχει ό,τι ζητάς, στο εύρος τιμών που ψάχνεις, αλλά είναι VA.
ΟΜΩΣ όπως θα δεις και σε άλλα νήματα, όλοι οι χρήστες -κι εγώ μαζί-, έχουν παρατηρήσει διαφορετικά πάνελ σε όλη την σειρά 6 της Samsung και υπάρχει μπέρδεμα.
Ακόμα ρωτάω εδώ κι εκεί για να βρω VA πάνελ στη σειρά 6.

Λοιπόν, στις 40" και 50" φαίνεται η σειρά 6 να είναι με VA πάνελ πάντως. Χωρίς σιγουριά βέβαια.
Εσύ που θες IPS, αν σου πέσει κομμάτι με IPS (PLS στην εν λόγω σειρά) ενώ υποτίθεται ότι είναι VA, τότε είσαι οκ.

Να σου πω όμως από προσωπική εμπειρία, πως στους δικούς μου έχω πάρει μία 48WD650 (VA) που άποψη γωνιών θέασης είναι μια χαρά.
Πρέπει να πας τουλάχιστον στις 30 μοίρες γωνία για να αλλοιωθεί το περιεχόμενο. Και πάλι δεν είναι απαγορευτικό.
Με λίγα λόγια, δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα σε γωνία με VA πάνελ. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.
Πρέπει να είναι τέρμα υπό γωνία τα έπιπλα σου για να απογοητευτείς από το αποτέλεσμα.

Γνώμη μου, είναι κρίμα IPS πάνελ εν έτει 2018.
Εν πάση περιπτώσει, εσύ αποφασίζεις.
 
16 November 2013
5
Samsung 40MU6120

Έχει ό,τι ζητάς, στο εύρος τιμών που ψάχνεις, αλλά είναι VA.
ΟΜΩΣ όπως θα δεις και σε άλλα νήματα, όλοι οι χρήστες -κι εγώ μαζί-, έχουν παρατηρήσει διαφορετικά πάνελ σε όλη την σειρά 6 της Samsung και υπάρχει μπέρδεμα.
Ακόμα ρωτάω εδώ κι εκεί για να βρω VA πάνελ στη σειρά 6.

Λοιπόν, στις 40" και 50" φαίνεται η σειρά 6 να είναι με VA πάνελ πάντως. Χωρίς σιγουριά βέβαια.
Εσύ που θες IPS, αν σου πέσει κομμάτι με IPS (PLS στην εν λόγω σειρά) ενώ υποτίθεται ότι είναι VA, τότε είσαι οκ.

Να σου πω όμως από προσωπική εμπειρία, πως στους δικούς μου έχω πάρει μία 48WD650 (VA) που άποψη γωνιών θέασης είναι μια χαρά.
Πρέπει να πας τουλάχιστον στις 30 μοίρες γωνία για να αλλοιωθεί το περιεχόμενο. Και πάλι δεν είναι απαγορευτικό.
Με λίγα λόγια, δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα σε γωνία με VA πάνελ. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.
Πρέπει να είναι τέρμα υπό γωνία τα έπιπλα σου για να απογοητευτείς από το αποτέλεσμα.

Γνώμη μου, είναι κρίμα IPS πάνελ εν έτει 2018.
Εν πάση περιπτώσει, εσύ αποφασίζεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω IPS, απλά από το λίγο που διάβασα φοβήθηκα με τις γωνίες θέασης.

Δεν είμαι πολύ σχολαστικός με την ποιότητα, όποτε αν δεν ασπρίζει ή χαλάει - αλλοιώνεται η εικόνα στις 30-45 μοίρες, δεν θα με χαλάσει αν πέφτει λίγο η ποιοτητα χρωμάτων και γενικά απεικονιση χωρίς να είναι δηλ. κάτι το εμφανές που να ενοχλεί!

Αν ομως "χαλάει" σε σημείο να σε ενοχλεί οταν βλέπεις, ισως καλυτερα IPS

η 6120 φαινεται μια χαρά και μαλλον καταλήγω προς τα εκεί. Απλά δεν μπορώ να καταλαβω τι διαφορά εχει με την 6170 που ειναι λιγο πιο φτηνή. Η μονη διαφορά που βρηκα ειναι οτι η 6170 εχει επιπλέον HD T2 ( ? )