Soundbar προτάσεις

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά θέλω να κάνω ένα δώρο και ψάχνω μια οικονομική ηχόμπαρα!
Η τηλεθέαση στην οποία θα μπει είναι μια μεγάλη Samsung. 50αρα νομίζω
Δεν μπορώ να πάω πάνω από 200
Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.
Θα εξυπηρετούσε και η ύπαρξη Bluetooth (ιδανικά aptX). Θα χρησιμοποιείται και για ακρόαση μουσικής.
Είδα στο σκρουτζ μία περίπτωση, την Razor Leviathan αλλά ναι μεν έχει sub αλλά από την άλλη είναι κάπως μικρή σε μήκος.

Θα εκτιμούσα κάποιες προτάσεις.

Ευχαριστώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Αν κοιτάς ηχομπάρα για gaming desktop όπως είναι η Razor, να ξέρεις ότι είναι υποδεέστερες αρκετά σε σχέση με τις ηχομπάρες που είναι φτιαγμένες για σαλόνι, ειδικά στο subwoofer.

Με λίγα παραπάνω μπορείς να πας σε αυτή

https://www.polkaudio.com/products/signa-s1

ή σε αυτή

https://www.jbl.com/JBL+CINEMA+SB250.html?dwvar_JBL CINEMA SB250_color=Black-USA-Current
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μάλιστα οπότε ξεχνάω την Razor
Κάποια πρόταση που να μην φεύγει από το budget;
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ!!
Και μια τελευταία ερώτηση... ναι μεν ο χώρος που θα μπει δεν είναι μικρός όμως από την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι επιθυμητό το sub.
Υπάρχει κάποια πρόταση με ενσωματωμένο sub έστω και αν υπολείπεται κάπως σε απόδοση σε σχέση με το χωριστό;
Μιλάμε για σπίτι γυναίκας καταλαβαίνεις... :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Δεν εμπιστεύομαι εύκολα τις ηχομπάρες χωρίς sub. Τις θεωρώ λειψές. Έχω δοκιμάσει μια που ήταν ΟΚ χωρίς sub (αλλά όχι καλύτερη από το αποτέλεσμα που παίρνεις με ηχομπάρα που έχει ξεχωριστό sub) αλλά είναι τελείως εκτός του budget σου.

Από κει και πέρα, για καθαρό ήχο γενικότερα και να μην τρίζουν και να λεπταίνει σε μεγάλες εντάσεις, χωρίς να ζητάνε μια περιουσία, εγώ εμπιστεύομαι τις JBL και Polk. Θα κοιτούσα λοιπόν την JBL Bar Studio που έχει και HDMI ARC, ή την Polk Signa Solo, αφού υπάρχει ο περιορισμός αυτός.
Δεν τις έχω ακούσει υπ' όψη. Απλά πρόκειται για μάρκες που παίζουν καλά οι ηχομπάρες τους όσα μοντέλα έχω δοκιμάσει τουλάχιστον.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Αυτήν την JBL cinema την έδινε σε αγγελία ένα μέλος προ ολίγου καιρού... Δεν το ψάχνεις ;

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αυτήν την JBL cinema την έδινε σε αγγελία ένα μέλος προ ολίγου καιρού... Δεν το ψάχνεις ;

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ αλλά επειδή είναι για δώρο δεν ξέρω αν θέλω να πάω σε μτχ..
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά μια τελευταία ερώτηση.
Δεδομένου ότι η τηλεόραση για την οποία προορίζεται η μπάρα είναι Samsung υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα αν και η μπάρα είναι της ίδιας εταιρίας;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Επομένως το μόνο μείον της JVC είναι ότι δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση για το μπάσο (sub). Το οποίο ενδέχεται να είναι ενοχλητικό σε ορισμένες περιπτώσεις.

Εάν έχει HDMI ARC η ηχομπάρα, και είναι συμβατή με HDMI CEC (για να τη χειρίζεσαι από το remote της TV) δεν υπάρχει κανένας λόγος να κοιτάζεις ίδιας εταιρίας με την TV. Κοινώς εγώ προτιμώ κάποιας εταιρίας που ειδικεύεται στον ήχο παρά μιας εταιρίας που απλά βγάζει ηχομπάρες για να συνοδεύει τις TV που κατασκευάζει.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
....
Εάν έχει HDMI ARC η ηχομπάρα, και είναι συμβατή με HDMI CEC (για να τη χειρίζεσαι από το remote της TV) δεν υπάρχει κανένας λόγος να κοιτάζεις ίδιας εταιρίας με την TV. Κοινώς εγώ προτιμώ κάποιας εταιρίας που ειδικεύεται στον ήχο παρά μιας εταιρίας που απλά βγάζει ηχομπάρες για να συνοδεύει τις TV που κατασκευάζει.

Ναι αυτό σκέφτομαι και εγώ είναι η αλήθεια!
Η πιο πάνω JBL SB250 έχει αυτά τα χαρακτηριστικά που λες;
Διαβάζω βέβαια σε κάποια reviews ότι κάποιες φορές υπάρχει ένας pop ήχος από το sub για την εν λόγω..


Τώρα για να πω την μαύρη μου αλήθεια σε άλλο νήμα είδα ότι το Bluetooth ηχείο Harman Kardon Onyx Studio 4 είναι σε προσφορά στα ΜΜ και πήγα και το άκουσα. Ήταν πολύ ικανοποιητικός ο ήχος του στον αχανή χώρο του ΜΜ. Το σκέφτομαι ότι ίσως είναι μια χρυσή τομή και για μουσική ...
Άκουσα και την JBL sb150 που δεν ήταν καθόλου άσχημη. Με την sb350 που είχανε παραδίπλα το κινητό δεν μπόρεσε να συνδεθεί με btooth. Δεν ξέρω γιατί...
 
  • Like
Reactions: Efthimis77

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Θέλεις να έχει και HDMI ARC? Γιατί η SB250 και 150 δεν έχουν HDMI. Το budget πρέπει να ανέβει αν θες και καλή ηχομπάρα και να έχει και HDMI ARC.

Τα ηχεία Bluetooth είναι διαφορετικά προϊόντα από τις ηχομπάρες. Τι χρήση θα κάνει αυτός που θα του το πας για δώρο;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μάλιστα! Όχι δυστυχώς δεν μπορώ να πάω πιο πάνω. Νομίζω ότι η 250 είναι το ταβάνι στο budget μου.
Άρα δεδομένου ότι οι εν λόγω μπάρες δεν έχουν τα πιο πάνω χαρακτηριστικά έχει νόημα να τσεκάρω Samsung;


Σαφώς και είναι διαφορετικά προϊόντα οι μπάρες με τα btooth απλά δεδομένου ότι το εν λόγω ηχείο έχει κάποιες διαστάσεις και αρκετά γεμάτο ήχο, λέω μήπως λειτουργήσει αξιοπρεπώς και σαν μια βελτίωση του ήχου της τηλεόρασης
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Όχι φίλε μου. Αν βρήκες την SB250 σε καλή τιμή χτύπα τη κι ας μην έχει HDMI κι μην κοιτάς bluetooth ηχεία που είναι για άλλη δουλειά.

Είναι εντυπωσιακά δυνατή η SB250 για την κατηγορία της και θα έχεις και (ψευδο)σαράουντ. Α ναι, και είναι και πολύ βολική η λειτουργία Soundshift που έχει.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Έγινε.. ευχαριστώ πολύ!!

Την 250 δεν την βρίσκω αλλά έχει την 150 στα ΜΜ με 149 . Τι λες; Άσχημα δεν παίζει για τα λεφτά πάντα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Την άκουσες; Σου άρεσε; Πάρτην. Η 150 λέει 96dspl max. H 250 έλεγε 100dB και αν κρίνω από την δοκιμή που είχα κάνει, τα φτάνει άνετα. Συνεπώς δεν λέει ψέμματα η JBL. Ακόμα και η SB150 επαρκέστατη θα είναι.