Αγορα νεων ηχειων, χρειαζεται;

fasma

New member
25 March 2013
18
Καλησπερα σε ολους σας!!
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με καποιο θεμα αγορας ηχειων που με απασχολει.
Λοιπον οπως εχω αναφερει και σε αλλα θεματα στο forum, ειμαι πληκτρας που παιζει λαικα εδω και καμια 5ετια κι εχω αγορασει καποια ηχητικα, προκειμενου να τα εχω αν μου χρειαστουν.
Συγκεκριμενα, εχω αγορασει απο ηχεια ενα ζευγαρι Yamaha DXR 12 για κυρια ηχεια και ενα ζευγαρι Yamaha DBR 10 για monitor. Συνηθως παιζουμε 2-3 ατομα σαν σχημα σε μεζεδοπωλεια 50-100 ατομων.
Οταν τ' αγορασα ολα αυτα πριν 2-3 χρονια, τα πηρα σκεπτομενος οτι εχω μικρο αμαξι οποτε ηθελα ολα μαζι (πληκτρα, κονσολα, καλωδια, ηχεια και βασεις) να χωρανε. Γι αυτο και δεν πηρα 15ιντσα ηχεια.
Στην πορεια ομως διαπιστωσα οτι σε Live τετοιου τυπου χρησιμοποιουνται κυριως 15ιντσα ηχεια. Εχω δει και σε καποιες περιπτωσεις να χρησιμοποιουνται και 12ιντσα ηχεια αλλα σε λιγοτερες.
Μεχρι και πριν λιγο καιρο ημουν μια χαρα με αυτα που εχω αγορασει. Μεχρι που μια μερα διαπιστωσα οτι στο αμαξι μουχωρουσαν ανετα (μαζι με αρμονιο, κονσολες και λοιπα) τα 10ιντσα μου ηχεια μαζι με 15ιντσα (ενος φιλου).
Οποτε σκεφτηκα πως εκανα πατατα που πηρα για κυρια ηχεια 12ιντσα και οχι 15ιντσα (αφου τελικα χωρανε κι αυτα στο αμαξι).
Το επομενο που εκανα λοιπον, ηταν να δοκιμασω και να δω αν χωρανε στο αμαξι κονσολα , αρμονιο, καλωδια , βασεις μαζι με 2 12ιντσα και 2 15ιντσα ηχεια. Τελικα ειδα οτι χωρανε ολα μαζι αλλα καπως στριμωγμενα και οτι αν κανω κατι τετοιο πρεπει να πηγαινω με πολυ μικρη ταχυτητα για ν' αποφυγω τυχον κατολισθηση.
Επισης αυτο που διαπιστωνω σιγα σιγα ειναι πως τα μαγαζια (ταβερνες , μεζεδοπωλεια) συνηθως εχουν δικο τους ηχο (ο οποιος σε αρκετες περιπτωσεις ειναι για κλαματα, αλλα αυτο δεν εχει σημασια). Οποτε αν χρειαστει ηχος δικος μου αυτος θα ειναι για γαμους και συλλογους κυριως.
Περα απ' αυτο, τον τελευταιο χρονο εχει τυχει να συναντησω αρκετους ηχοληπτες. Οι περισσοτεροι αν οχι ολοι καταληγουν στα εξης συμπερασματα:
- Τα 15 ιντσα ηχεια χρησιμοπιουνται για κυρια ηχεια και ποτε για monitor.
- Τα 12 ιντσα ηχεια χρησιμοποιουνται τοσο για monitor οσο και για κυρια ηχεια.
- Τα 10 ιντσα ηχεια χρησιμοποιουνται για monitor αλλα μονο για ενα οργανο ή μια φωνη. Δηλαδη μου εχουν πει πως αν δωσω τον γενικο ηχο σε 10αρι ηχειο δεν θα ειναι καλο το αποτελεσμα (σε αντιθεση με το 12αρι).
Συνηθως οταν παιζω κι εγω, δινω στα 2 monitor τον ηχο απο τα monitor out και οχι απο την εξοδο aux. Ετσι ακουμε ολοι τα παντα και ακουμε αυτο που βγιανει εξω, οποτε αν κατι δεν παει καλα εξω θα το ακουσω κι εγω πως παιζω και θα το διορθωσω. Ενω αν δωσω τα Aux τοτε μπορει ν' ακουω εντελως αλλα πραγμα τα απο αυτο που ακουει ο κοσμος εξω και να μην παρω χαμπαρι αν κατι παει λαθος. Ξερω βεβαια οτι οι ηχοληπτες δινουν συνηθως στα monitor την aux εξοδο.
Και τωρα καποια σκηνικα που μου ετυχαν:
Σε γαμο 100 ατομων με 3 ατομα σχημα, ειχα βαλει για κυρια ηχεια ενα ζευγαρι JBL EON 615 (του φιλου που ελεγα πριν) μπροστα μας, και για monitor τα YAMAHA DBR 10. Αποτελεσμα, εξω ακουγαν μια χαρα, στο παλκο επαν ω ακουγαμε μεν καλα αλλα αυτο που ακουγαμε δεν ηταν μονο απο τα 10αρια ηχιεα , θα ελεγα πως ηταν ενας συνδυασμος των Monitor και των κυριων ηχειων. Κοινως τα 10αρια δεν εσκαγαν και τοσο τρελα. Τα παιδια βεςβια αδεν μου ειπαν κατι, αλλα εγω το καταλαβα πολυ καλα αυτο.
Σε αλλη περιπτωση, σε σχημα που δεν ειχε και πολυ μπασα οργανα (κιθαρα, μπουζουκι, ακκορντεον και τραγουδιαστη) τα Yamaha DXR 12 ως κυρια ηχεια καλυψαν εκδηλωση 130-140 ατομων σε πολυ καλο επιπεδο με τις εντασεις τους λιγο πιο πανω απ´τη μεση (αν δειτε το ηχειο η ενδειξη ηταν στο +3 db ή αλλιως στο και 5 του ρολογιου). Στην πιστα και στα μπροστινα τραπεζια, εσκαγαν παρα πολυ καλα, στα πισω πισω παλι θα ελεγα πως η μουσικη ηταν στο ιδιο επιπεδο εντασεως με τη βαβουρα του κοσμου, δηλαδη το ενα δεν υπερκαλυπτε το αλλο. Καποια φαση δοκιμασα να σηκωσω λιγο ακομα τις εντασεις των ηχειων και τοτε η μουσικη υπερκαλυψε τη βαβουρα και στα πισω τραπεζια, αλλα αφενος μπροστα αρχισε να γινεται λιγο ναρκοπεδιο, αφετερου σαν ν' αριχοαν να ψιλοσφυριζουν τα μικροφωνα, οποτε τα ξαναεβαλα παλι εκει που ητανε. Βασικα αυτο που θα χρειαζοταν κανονικα ηταν πισω πισω να εβαζα και τα 2 10αρια DBR ωστε να ενισχυσουν.
Και παμε τωρα στο προκειμενο:
Σε ταβερνες και μεζεδοπωλεια, ειμαι σιγουρα μια χαρα και με αυτα που εχω. Ομως βλεπω οτι ηχος συνηθως χρειαζεται σε γαμους και συλλογους οπως ειπα και πριν.
Αν τωρα αγοραζα ηχητικα, θ´αγοραζα ενα ζευγαρι YAMAHA DXR 15 για κυρια ηχεια κι ενα ζευγαρι YAMAHA DBR 12 για monitor.
Τωρα σκεφτομαι οτι εκανα μεν πατατα που πηρα 12αρια για κυρια ηχεια, ομως αυτο τελικα μπορει να μου βγει σε καλο. Πως θα γινει αυτο; Φυσικα αν αγορασω 2 YAMAHA DXR 15 για κυρια ηχεια και κρατησω τα DXR 12 για monitor. Κι ετσι θα εχω τον τελειο ηχητικο εξοπλισμο για γαμους κι εκδηλωσεις.
Εσεις πιστευετε πως θα ηταν καλο ν´αγορασω 2 Yamaha DXR 15;
Κι αν το κανω αυτο τοτε OK, εχω τα 15αρια για κυρια ηχεια και τα 12αρια για monitor οπου σε αυτα θα δινω τον γενικο ηχο απο το Monito out της κονσολας.
Με τα 10αρια τι κανω; Σκεφτηκα να τα πουλησω, ομως οφειλω να πω πως ενα 10αρι ηχειο τουλαχιστον μου ειναι απαραιτητο. Κι αυτο γιατι σε μαγαζια οπου ο ηχος τους ειναι ψιλοχαλια, το βαζω μπροστα για monitor και ακουω το πληκτρο μου και τη φωνη μου. Κι αυτο ειναι μονο 10κιλα οποτε βολευει. Το 12αρι που ειναι 20κιλα, να το κουβαλαω καθε φορα δεν λεει.
Κι επισης αυτο που θελω να ρωτησω ειναι και το εξης. Tα Yamaha DXR 12 θα κανουν για monitor; Το λεω διοτι ειναι πολυ δυνατα ηχεια (132 db spl, 700 watt rms και 1100 peak), οποτε μηπως σαν Monitor υπαρχει λογω αυτων των χαρακτηριστικων προβλημα με μικροφωνισμους ή κατι αλλο; Λογω του οτι συνηθως σαν Monitor χρησιμοποιουνε συνηθως ηχεια μικροτερης ισχυος. Αν και πιστευω πως δεν ισχυει κατι τετοιο, την ενταση τη ρυθμιζουμε λογικα.
Αυτα που λετε και συγνωμη αν σας κουρασα γραφοντας πολλα. Αυτο που παντως σκεφτομαι να κανω ειναι να κρατησω οσα εχω και μεχρι τελος του ετους ν' αγορασω και 2 Yamaha DXR 15. Κι αν αργοτερα αποφασισω να πουλησω το ενα ή και τα δυο DBR 10 βλεπουμε.
Περιμενω ν' ακουσω τις αποψεις σας . Να' στε καλα!!
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Oλοι οι χωροι δεν ειναι ιδιοι,οπως και ολα τα ηχεια, επισης ολα τα 15αρια δε παιζουν το ιδιο,οταν θες να καλυψεις μεγαλο χωρο καλυτερα να χρησιμποιησεις 4αδα παραω δυο μεγαλυτερα για να εχεις καλυτερη κατανομη στο χωρο.
Η διασπορα των ηχειων επισης δεν ειναι ιδια και οχι μονο οταν εχεις να κανεις με διαφορετικες μαρκες οποτε λογικο το μπερδεμα...
Ολες οι σκεψεις σου ειναι σωστες στο τελος μιας και εσυ γνωριζεις τη χρηστικοτητα τους καλυτερα...αν προβεις σε αγορα των 15 ,μην δωσεις τα 10αρια...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,412
Πειραιας
Φίλε μου, αυτά που γράφεις είναι πολύ εξιδεικευμενα και λίγο έξω από τα θέματα που διαπραγματευται αυτός ο ιστοτοπος.
Μακάρι να είχαμε τις ιδιαίτερες και σοβαρες γνωσεις που χρειάζεται η ενασχόληση με το PA ,ώστε να σε βοηθούσαμε .
Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε πιο εξιδεικευμενα φορά που ασχολούνται με το θέμα.
Ενα που ξέρω και βοηθουν είναι το noiz.
Δεν χανεις τίποτα!