Convoy L6

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλημέρα από το ηλιόλουστο σήμερα Ληξούρι,

Απόκτησα πρόσφατα από Bangood, με priority mail και χωρίς τελωνεία, έναν Convoy L6 clear 5000 K (N2-3A), αφού προηγουμένως είχα μελετήσει λεπτομερώς το αντικείμενο στα πολλά σχετικά θέματα που έχουν ανοίξει στο BLF...

Εν τάχει είναι ένα καλοφτιαγμένο φανάρι με αρκετά μεγάλο καθρέφτη orange peal, emmiter XHP 70 σε copper board, τροφοδοτημένο στα 5 amperes max, με 2x18650/26650 και δυο διακόπτες. Ένα tail switch που είναι On/Off και ένα side switch που επιλέγει τα καλά διαχωρισμένα τέσσερα modes...

Προφανώς επέλεξα να το δουλέψω με 26650 και μάλιστα high drain... Ευτυχώς για εμάς τους "φακάδες", έχει δημιουργηθεί ένα παγκόσμιο τεράστιο vapping market, οπότε μπαταρίες 26650 ψώνισα σε καλή τιμή από Ελλάδα. Επειδή είχα στο μυαλό μου να "σπρώξω" λίγο το φανάρι μου, διάλεξα τις purple unprotected της EFEST σε 5000 mah, που σε όλα τα test που διάβασα βγήκαν πολύ καλές...

Stock το φανάρι είναι ένας εξαιρετικός συνδυασμός flood και throw, κάτι που οφείλεται στο μεγάλο μέγεθος τόσο του XHP 70, όσο και του καθρέφτη, που παρ ότι είναι orange peal, "σπρώχνει" κάμποσο από το πάρα πολύ φως που παράγεται αρκετά μακριά. Έχει πολύ καλή απαγωγή θερμότητας, λόγω monoblock κατασκευής της κεφαλής και στο max τώρα το χειμώνα σου ζεσταίνει τα χέρια στο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να γίνεται ούτε καν ενοχλητική η θερμοκρασία του...

Τον χρησιμοποίησα κάνα μήνα stock για να τον "εμπεδώσω" και χτες σε μισή ωρίτσα του έκανα το ξεπατηκωμένο από το BLF, resistor mod, τοποθετώντας παράλληλα με τις δυο R082 που είχε, μία R100, οπότε πλέον στο max το XHP 70 τροφοδοτείται με λίγο πάνω από 7 amperes. Αυτή η τροποποίηση είναι σούπερ, μιας και επηρρεάζει μόνο την απόδοση στο max, αφήνοντας ανεπηρρέαστες τις υπόλοιπες, πιο καθημερινές, επιλογές ισχύος...

Η πεντάλεπτη αντισασο-μετατροπή ξύπνησε το κτήνος μέσα του... Μεγάλη διαφορά στο max, διαφορά που βγάζει κυριολεκτικά μάτι... Η κεφαλή τώρα ζεσταίνεται σαφώς πιο γρήγορα, όμως με εξωτερικές θερμοκρασίες στους 15 βαθμούς, παραμένει ανεκτή στην επαφή, ακόμα και μετά από πολύ ώρα χρήσης... Για το τι θα συμβαίνει το κατακαλόκαιρο, περιμένετε και θα σας πω...

Με την ευκαιρία που έφτασα στο driver, έκανα και την (επίσης BLF) τροποποίηση του πλαινού διακόπτη σε φωτιζόμενου με δυο μπλε ledάκια τροφοδοτημένα κατάλληλα, μέσω μιας αντίστασης 1 Komh... Σούπερ έγινε κι αυτό... Να σημειώσω εδώ ότι to stock side switch έρχεται "έτοιμο" για να υποδεχτεί τα λεντάκια και είναι μόνο θέμα καλωδίωσης η μετατροπή...

Έχω ήδη στα χέρια μου ένα καθρέφτη smooth για τον L6 και ένα XHP 70.2, πάλι στους 5000 Κ, οπότε το άμεσο επόμενο βήμα θα είναι η τοποθέτησή τους για να βελτιωθεί κι άλλο το throw του φαναριού και να εξαφανιστεί σχεδόν ολοκληρωτικά το donaught hole που εμφανίζουν τα (χωρισμένα στα τέσσερα) XHP 70 σε καθρέφτες smooth...

Μόλις ολοκληρώσω κι αυτό, θα φωτογραφήσω αναλυτικά το κτηνάκι μου και τις μετατροπές του και τα λέμε...


ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180223_06_51_14_Pro.jpgΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180223_06_50_30_Pro.jpgΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180223_06_49_03_Pro.jpgΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180223_06_48_13_Pro.jpg
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Ωραιότατα!
Εχεις κάποια "σοβαρή" χρήση (τυπου SAR) για τον L6 ή κ@υλωμενος φακουδάκιας σαν και μας είσαι? (προς θεού, φιλικά ρωτώ!)
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
συγχαρητηρια για την μετατροπη..ειδικα ο φωτιζομενος διακοπτης τον ανεβασε κατηγορια...
 

ilias38

AVClub Enthusiast
12 February 2014
1,075
Καλοφωτιστος!!
Ο δικος μου εγινε καπνος απο εναν κολλητο φιλο και δεν προλαβα να τον πειραξω...
 

zeremefico

Senior Member
26 October 2007
377
Μπιμπελό!
Είναι ρε παιδί μου οι Convoy διαλεχτοί ένας και ένας, S2+, C8, L2, L6.
Win win:)
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλημέρα από τα συνεφιασμένα έσχατα Δυτικά,

Προφανώς και έχω "σοβαρή" χρήση για τον L6... Πάω βόλτα τη σεττερίνα μου τα βράδια... Πέρα από την πλάκα, μένουμε στην άκρη του χωριού, δίπλα στα χωράφια και ένα δυνατό φανάρι με πλατιά δέσμη είναι πολύ χρήσιμο, μιας και με μια ματιά βλέπεις γιατί γαβγίζει το θηρίο νυχτιάτικα...
Απ' την άλλη, πάντα είχα ένα θεματάκι με τα σκοτάδια, οπότε ας τα φωτίσουμε...

Για να φωτίζω λοιπόν καλύτερα τα δικά μου σκοτάδια με τον L6, πρόσθεσα μια αντίσταση 0.1 ohm (R100) παράλληλα με τις δυο stock R082, οπότε η ένταση ανέβηκε στα λίγο πάνω από 7 amperes, νούμερο καθόλου αμελητέο...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_31_55_Pro.jpg

Σας έλεγα ότι ο L6 πουλιέται με switch pcb "έτοιμο" να δεχτεί λεντάκια διαστάσεων 3.2x1.6 mm, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον η Convoy θα αρχίσει κάποια στιγμή να τους πουλάει με φωτιζόμενο διακόπτη. Μάλιστα έχω την εντύπωση ότι τα δυο led μπορούν να ελεγχθούν ξεχωριστά, οπότε και με μια μελλοντική αλλαγή driver, μπορεί να υπάρξει και ενδεικτικό τάσης ας πούμε...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_08_59_45_Pro.jpg

Η προσθήκη των δυο μίνι led (πήρα κάμποσα χρώματα, αλλά εν τέλει διάλεξα τα μπλε) θέλει μόνο προσοχή στην πολικότητα. Αρχικά τα τροφοδότησα μέσω μιας αντίστασης 1 kohm, αλλά επειδή δεν μου άρεσε η ένταση του φωτός, κατέληξα σε μια αντίσταση 1.2 kohm και έγινε άψογο...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_28_42_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_28_16_Pro.jpg

Stock το φανάρι έρχεται με bypassed ελατήρια, τόσο στην ουρά, όσο και στο driver. Επειδή έκρινα ότι η διάμετρος του καλωδίου ήταν μικρή για τα εφτά και κάτι πλέον amperes που δίνει ο τροποποιημένος driver, άλλαξα τα bypass με παχύτερα καλής ποιότητας καλώδια σιλικόνης...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_28_58_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_17_46_Pro.jpg

Αν στην ουρά αλλάξω το αλουμινένιο δαχτυλίδι με ένα από άσπρο ημιδιάφανο acetal, ίσως καταφέρω να καλωδιώσω και εκεί δυο ledάκια μπλε, να κάνω και το tail switch φωτιζόμενο...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_18_13_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_17_46_Pro.jpg

Για να μπαινοβγαίνει εύκολα το side switch χωρίς ξεκόλλημα κάθε φορά, έκανα σε μισό λεπτό με το dremel και ένα φρεζάκι καρβιδίου δυο εσοχές, που αφήνουν το pcb του πλάγιου διακόπτη να περνάει άνετα...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_33_14_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_26_44_Pro.jpg

Επέλεξα να τον τροφοδοτήσω με δυο unprotected μοβ Effest 5000 mah που θέλουν μια λωρίδα ταινίας κατά μήκος γιατί είναι κάτι δεκατάκια μπόσικες και αν κουνήσεις δυνατά το φανάρι ακούγονται (να ναι καλά το vapping market, είδαμε και μεις καλές μπαταρίες και με καλές τιμές στην Ελληνική αγορά...)

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_21_56_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_21_43_Pro.jpg

Μόλις βρω λίγο χρόνο, έχω να κάνω fine tuning (βλέπε τορνίρισμα...) στον λείο καθρέφτη για να εστιάσω όσο πιο σφιχτή γίνεται τη δέσμη του XHP 70.2...

Βέβαια, όσο στενή και να κάμω τη δέσμη, το περιφερειακό φως παραμένει πάρα πολύ και λόγω του NW χρώματος, είναι και πάρα πολύ χρήσιμο σε καθημερινή χρήση...

Δεν είναι thrower ο L6, αλλά Σουλάρους-Μαντζαβινάτα (~400-450 μέτρα) με το λείο καθρέφτη, τα χει για πλάκα...

Τι ωραίο φανάρι παίδες...
 

Attachments

  • ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_16_08_Pro.jpg
    ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_16_08_Pro.jpg
    85.5 KB · Views: 164
  • ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_22_58_Pro.jpg
    ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_22_58_Pro.jpg
    89.8 KB · Views: 163
  • ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_25_09_Pro.jpg
    ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_25_09_Pro.jpg
    223.8 KB · Views: 163
Last edited:

paran

Established Member
20 May 2011
215
Όσοι αποφασίσουν να μπουν στο τριπάκι της μετατροπής του L6, ας έχουν στο μυαλό τους ότι είναι ένα "εύκολο" φανάρι. Είναι ευμεγέθες, οπότε υπάρχει χώρος να επέμβεις και κυρίως λύνεται εύκολα με το χέρι...

Το μόνο που χρειάστηκε (για να μην σημαδέψω το ανοξείδωτο δαχτυλιδάκι του side switch στο βάλε-βγάλε) ήταν ένα κομματάκι σύρμα ελατηρίου 1.5 mm κατάλληλα διπλωμένο για να ταιριάξει στις εγκοπές του δαχτυλιδιού, οπότε το ξεβίδωμα γίνεται παιγνιδάκι...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_09_01_44_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_09_01_14_Pro.jpg

Πριν μεγαλώσω την αντίσταση για τα led του φωτιζόμενου διακόπτη, για να μειώσω την ένταση του μπλε φωτός στα επίπεδα που μου άρεσε, είχα προσθέσει δυο λεπτές ροδελίτσες από "φυμέ" πλαστικό ανάμεσα στα led και στο σιλικονένιο μπουτόν του διακόπτη, που τα έβγαλα όταν πήγα από το 1 kohm στο 1.2 kohm...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180301_06_25_09_Pro.jpg
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
ωραια....
μια συμβουλη...για να μην γρατσουνας τιποτα παρε μια αντιστατικη λαβιδα με σκληρα πλαστικα ακρα..
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλό μεσημέρι από το ανεμοδαρμένο σήμερα Ληξούρι,

Huston we have a problem...
Με μοναδική αλλαγή την αντίσταση 1.2 Kohm (αντί 1 Kohm) στην τροφοδοσία των δυο led, μία στο τόσο (μία στις δέκα ας πούμε) , ο L6 αλλάζει από mid σε high (και μόνο...) μόνος του... Καμία αλλαγή στην φωτεινότητα κτλ...
Θα ξαναβάλω την 1 Kohm και βλέπουμε αν ήταν αυτό που τον χάλασε, ή είναι θέμα driver...
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλημέρα απ' τη σημερινή μας λιακάδα,

Μετά από ενδελεχές ψάξιμο ο ένοχος για το "κόλλημα" του L6 βρέθηκε και είναι το μήκος των δυο unprotected EFFEST, που είναι "μικρό"...
Τα πάντα δουλεύουν άψογα με δυο μαγνητάκια ανάμεσα στις δυο 26650...

Βαδίζοντας στην πεπατημένη των μετατροπών του BLF, περιμένω από Γερμανία (lexel) έναν direct driver (με ramping και άπειρα modes...) που θα τροφοδοτήσει το XHP 70.2 στα 14-15 amperes, δηλαδή λίγο κάτω από τα όριά του...

Νομίζω πως θα αποκτήσω μια εξαιρετική ταχυ-θερμάστρα χειρός...
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλημέρα απ το Ληξούρι με το χλωμό ήλιο του,

Φόρτισα χτες τις δυο EFFEST από 2.97 και 3.02 volt, με τον XTAR VC4 και δείξανε και οι δυο λίγο πάνω από 5300 mah... Δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι η μέτρηση της χωρητικότητας με αυτόν το φορτιστή, αλλά είναι αισθητά παραπάνω από τα 5000 mah των προδιαγραφών τους...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180306_06_24_40_Pro.jpg
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλημέρα απ' τρη λιακάδα μας,

Ο τίτλος του σημερινού post θα μπορούσε να είναι "έτσι έπρεπε να πουλιέται ο Convoy L6"
Έτσι, δηλαδή με XHP 70.2, smooth καθρέφτη, τροφοδοσία στα 7-8 amperes και φωτιζόμενο side switch...

Μετά το resistor mod λοιπόν του δικού μου, άλλαξα το led με ένα XHP 70.2 neutral white (εξάβολτο, μιας και οι μόνες αλλαγές που έκανα στον stock driver ήταν το resistor mod και το φωτιζόμενο side switch...) και τοποθέτησα ένα smooth καθρέφτη, που τον τροποποίησα κατάλληλα για να σφίξω ακόμα λίγο τη δέσμη...

το XHP 70.2 ήρθε σε χάλκινη βάση ίδιας διαμέτρου με την stock, οπότε δεν χρειάστηκε να τροποποιηθεί το ράφι της κεφαλής του L6. Προσοχή χρειάζεται μόνο στο ύψος των κολλήσεων που πρέπει να είναι το ελάχιστο δυνατό για να πατήσει χαμηλά ο smooth καθρέφτης...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180315_05_21_14_Pro.jpg

Ο λείος καθρέφτης που είναι σχεδόν άψογος, έχει χειλάκι ύψους 0.70 mm, που πατάει στο άσπρο center ring, κεντράροντας άψογα το XHP 70.2 ...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180315_05_22_57_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180315_05_23_51_Pro.jpg

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180315_05_23_09_Pro.jpg

Το χειλάκι αυτό εξαφανίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες, βάζοντας το XHP 70.2 πιο "μέσα" στον καθρέφτη και στενεύοντας αρκετά τη δέσμη...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180315_05_38_50_Pro.jpg

Επειδή τώρα η επίπεδη βάση του καθρέφτη έρχεται πολύ κοντά στα καλώδια τροφοδοσίας, τα προστάτεψα με καλή διπλή μονωτική ταινία για να γλιτώσω τα πυροτεχνήματα...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180315_05_38_30_Pro.jpg

Έτσι ο καθρέφτης κάθεται άψογα στη νέα του θέση, λίγο πιο βαθιά μέσα στην κεφαλή... Να σημειώσω εδώ ότι τη διαφορά των 0.7 mm σε συνολικό ύψος την κάλυψε πλήρως το bezel που βίδωσε λίγο παραπάνω...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180315_05_41_25_Pro.jpg

Με αυτήν την τροποποίηση η δέσμη είναι πλέον πολύ πιο στενή, με το περιφερειακό φως να συνεχίζει να είναι υπεραρκετό και κυρίως πολύ χρήσιμο για την περιφερειακή όραση... Έχω την άποψη ότι καλά θα κάμει η Convoy να πουλάει το φανάρι έτσι... Η διαφορά στην τιμή θα είναι ελάχιστη ενώ η χρηστικότητά του ανεβαίνει κατακόρυφα...

Αν είχα τη δυνατότητα επιλογής θα τον έκανα να λειτουργεί μόνο με το side switch (σαν τον Q8 ας πούμε...) καταργώντας τον πίσω διακόπτη...


Επειδή έτσι όπως είναι τώρα το φανάρι είναι χρηστικότατο, θα αγοράσω ένα ακόμα (μαύρο αυτήν τη φορά...) και θα το κάνω έτσι ακριβώς...

Το επόμενο στάδιο βελτίωσης του clear L6 μου, είναι η τοποθέτηση (σήμερα το απόγευμα...) ενός direct driver που μου έστειλε ο Lexel, με NarsilM, που με τις μοβ EFFEST θα σπρώξει το XHP 70.2 στα 15-16 amperes, μετατρέποντάς τον σε εξαιρετική θερμάστρα ξεπαγιασμένων χεριών...

Αν θα δώσει παραπάνω φως, ή θα λιώσουν τα αλουμίνια, θα σας πω μεθαύριο...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
μια ερωτηση και μια προταση...

το λινκ για το κατοπτρο?

Σε τετοιες μονωσεις βολευει να εχεις καλυμενο ΟΛΟ το πατο του κατοπτρου αντι να βαλεις τσοντες. Στο βιδωμα του δακυυλιου του τζαμιου μπορει να γυρισει το κατοπτρο και να τις ξεκολησει.
Για μικρα κατοπτρα χρησιμοποιω κομματια kapton tape σταυρωτα, για μεγαλα εχω παρει ρεταλι αυτοκολλητου βινυλιου απο επιγραφοποιο
(οτι κοκκινο δειτε στις μοντες μου, αυτο ειναι)
 
Last edited:

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
αν δεν κανω λαθος ξυρισμενθ σε στυλ XPL HI. οχι βγαλμενο εντελως
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
ΦΩΤΙΑ και ΛΑΒΡΑ... κυριολεκτικά, μιας και με τον direct driver του Lexel, το πράγμα πυρώνει σε μισό λεπτάκι...

Όμως η ωφέλιμη εμβέλειά του σχεδόν διπλασιάστηκε... Απίθανα πολύ φως...

Δυστυχώς δεν έχω εξοπλισμό να μετρήσω ένταση ρεύματος στο ΜΑΧ, αλλά με ακριβώς το δικό μου setup (XHP 70.2, TA driver, χοντρά bypasses, κοντά 18άρια καλώδια τροφοδοσίας και unprotected EFFEST 5000 mah) έχουν μετρηθεί 16-17 amperes, δηλαδή πάνω από 8000 lumen...

Αυτό λοιπόν το καταπληκτικό πυροτέχνημα διαρκείας ελέγχεται πλέον με NarsilM, ακριβώς σαν το Q8 δηλαδή... Πλήρης έλεγχος με το side switch...

Αύριο που θα έχω χρόνο θα καλωδιώσω και τα (κόκκινα-πορτοκαλί πλέον, πυροτέχνημα είπαμε...) led του side switch όπως στον Q8 και θα καταργήσω εντελώς το tail switch, έχοντας πάντα τη δυνατότητα μηχανικού κλειδώματος ξεβιδώνοντας λίγο το πίσω καπάκι...

Αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω (πάλι διάβασμα έχω...) είναι ότι το donut hole που είχε σχεδόν εξαφανιστεί με το XHP 70.2 και το λείο καθρέφτη, τώρα με τα πολλά γκάζια ξαναφάνηκε λίγο (μόνο σε άσπρο τοίχο βέβαια, μιας και στην καθημερινή χρήση και εξαιτίας της πλημμύρας φωτός, δεν το καταλαβαίνεις καθόλου...)

Το μόνο σημείο που χρειάστηκε επέμβαση, ήταν ένα τριψιματάκι στην περίμετρο του driver, που ήταν πολύ σφιχτός για την εσοχή του L6...

Αυτός είναι ο FET+1 driver με NarsilM, που μου έστειλε ο Lexel

WP_20180316_18_46_04_Pro.jpg

WP_20180316_18_45_13_Pro.jpg

WP_20180316_13_39_43_Pro.jpg

Μου έστειλε επίσης και side switches με 2+2 led (για τον L6 διάλεξα κόκκινα και πορτοκαλί...)

WP_20180316_18_45_41_Pro.jpg

Διακριτικό φαίνεται το κοκκινοπορτοκαλί διακοπτάκι μες το σκοτάδι. Μόλις το πατήσεις όμως αρχίζουν τα ωραία...

WP_20180316_19_25_09_Pro.jpg

WP_20180316_19_24_17_Pro.jpg

WP_20180316_19_23_52_Pro.jpg
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
ΣΚΟΝΗ...

Λίγα νεότερα από την άριστη θερμάστρα χεριών που έχω φτιάξει, χρησιμοποιώντας σαν βάση τον L6...

Με τον FET+1 driver του Lexel το πράγμα είναι κατ αρχήν απολύτως αξιόπιστο... Πριν κάτι μέρες μάλιστα, του έβαλα ένα side switch κόκκινο-πράσινο, με το κόκκινο να ελέγχεται από το tail switch και το πράσινο από την MCU...

ΑΠΙΘΑΝΟ φανάρι έτσι όπως είναι τώρα... Πολύ φαρδιά κουρτίνα φωτός και ταυτόχρονα πολύ καλό throw...

Βέβαια ζεσταίνεται πολύ γρήγορα (είναι λίγο πάνω από 15 amperes...) αλλά μόλις νοιώσεις να ψήνεται καλά το χέρι σου, απλά κατεβάζεις λίγο τη στάθμη της ράμπας... Έτσι κι αλλιώς στις ψηλές ρυθμίσεις της ράμπας το φως είναι παραπάνω από ΠΟΛΥ...

Σούπερ φανάρι... ακόμα και σε βραδιές γεμάτες σκόνη, όπως αυτές που περνάμε τούτη την εποχή...


ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_55_36_Pro.jpg


ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_55_56_Pro.jpg


ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_56_31_Pro.jpg


ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_53_57_Pro.jpg


ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_50_58_Pro.jpg


ο ευκάλυπτος είναι 130 μέτρα μακριά...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_51_20_Pro.jpg


το λοφάκι είναι στα 200 μέτρα...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_51_45_Pro.jpg


Τα σιλό είναι 330 μέτρα...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_52_07_Pro.jpg


ο άλλος ευκάλυπτος 140 μέτρα

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_52_42_Pro.jpg


XHP 70.2...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_57_49_Pro.jpg


Μία ακόμα νύχτα μες τη σκόνη...

ΓŽβ€˜ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ―ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒΏ Γβ€žΓŽΒΏΓβ€¦ WP_20180419_05_50_38_Pro.jpg