ηχεια monitors

dimkouf

New member
23 February 2018
1
καλησπερα σας

ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σας για τα focal alpha 65

ευχαριστω
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
καλησπέρα...το να αναφερθούν κάποια κολακευτικά σχόλια, γιατί πρόκεται για ομολογουμένως
ικανό ηχείο, απο μόνο του δεν λέει κάτι
καλό θα είναι να γίνει μια αναφορά για το χώρο ακρόασης, για τα ακούμστα και τις προτιμήσεις, έτσι
ώστε οι κάτοχοι τους ή αυτοί που τα έχουν ακούσει να τοποθετηθούν πιο εύστοχα
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
απο προσωπικη εμπειρεια θα σου ελεγα να κανεις τον κοπο να ακουσεις οσα ποιο πολλα μπορεις με την αγαπημενη σου μουσικη.
 

Δημητρης 777

Established Member
29 January 2014
165
Πειραιας
Τα focal alpha 65 τα ειχα στην κατοχη μου για ικανο διαστημα και τα εδωσα καθαρα για χωροταξικους λογους. Ειναι παρα πολυ ωραιο ηχειο για τα χρηματα του και απο τις ακροασεις που εκανα σταθηκαν πολυ καλα μεχρι και απεναντι σε ηχεια σχεδον στο διπλασιο της τιμης τους. Τα μονιτορ που ακουσα με τιμη λιγο πανω απο 1000 ευρω ηταν φυσικα καλυτερα αλλα (για εμενα) οχι αναλογα της διαφορας στην τιμη. Βεβαια αν μιλαμε για τιμη το ιδιο σχεδον ισχυει για τα jbl slr 305 σε σχεση με τα focal. Tα jbl ειναι παρα πολυ καλα για τα χρηματα τους. Και τα yamaha ειναι πολυ καλα αλλα εχουν ιδιαιτερο χαρακτηρα οποτε ειναι και θεμα γουστου αλλα και για τι χρηση τα θελεις. Τα focal τα προτιμησα διοτι μου φανηκαν λιγοτερο κατευθυντικα (μεγαλυτερο sweet spot) και γενικως πιο ''ευκολα'' ηχεια για χαλαρο ακουσμα μουσικης στο σπιτι και οχι υποχρεωτικα για δουλεια. Τα yamaha ενω μου αρεσαν σαν ηχεια, ο ηχος τους πιθανολογω πως θα με κουραζε λιγο μετα απο ωρες ακροασεων (ιδιαιτερα τα 5νταρια που ακουσα). Επισης τα focal εχουν γεματο και καθαρο χαμηλο, και γενικως μου φανηκε πολυ ισορροπημενο ηχειο. Εξαρταται λοιπον για τι χρηση τα θελεις και τι ποσο διαθετεις. Αν στρεσαρεται το μπατζετ σου για τα focal 65 θα σου ελεγα να ακουσεις και τα jbl 305 γιατι ειναι πολυ καλα και αυτα και μαλιστα στη μιση τιμη.