Αγορά νέας 55" TV! Τα φώτα σας!!!!!!

mouris82

New member
29 March 2016
57
Καλησπέρα σε όλους!!! Καθ'οτι λίγο άσχετος θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ήρθε η ώρα μετά από αμέτρητες αναβολές να πάρω μια τηλεόραση. Η ήδη υπάρχουσα είναι μια παλιά LG 32" της κακιάς συμφοράς. Θέλω λοιπόν μια 55" πια. Η απόσταση είναι 2.5 περίπου μέτρα. Η χρήση είναι ταινίες,αγώνες nova αλλά και τηλεοπτικό. Επειδή θα τη παντρευτώ και αυτή όπως η δουλειά θα ήθελα τη καλύτερη δυνατή επιλογη. Τα hz είναι βασικό κριτήριο και μάλλον το VA panel.Το budget είναι στα 1000 ευρώ. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
γενικά οι καλές τηλεοράσεις σε λογική τιμή είναι οι:
sony: XE85, ΧΕ90
samsung: MU7, MU8, Q7
LG: οποιαδήποτε OLED βγει σε προσφορά. αν κάποιον δεν τον νοιάζει το χαμηλό κοντραστ σε σχέση με τις άλλες, μπορεί να βάλει και την lcd SJ850 μέσα.
δεν είναι όλες ίσα κι όμοια, αλλά είναι μια ιδέα τι να δει κάποιος πριν αγοράσει...
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Γενικά αν θες κάτι καλο που να το κρατήσεις χρόνια μη πας σε πιο χαμηλές σειρές απο αυτές που ανέφεραν οι προλαλήσαντες και φυσικά καλό είναι να βγεις στη σβούρα και να ρίξεις μια ματιά ιδίοις όμασι.
 

Vassilis-7-

New member
6 June 2010
82
Αυτή την περίοδο παίζει samsung q6f στα 999 εγώ θα πήγαινα εκεί εφόσον το ταβάνι σου είναι τα 1000
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Σας ευχαριστώ πολύ. Όσο για τη Q της Samsung διάβασα πως επειδή είναι νέος "τύπος"σχετικά δεν έχουμε σωστή αξιολόγηση. Γτ σε αυτή προσανατολιζομουν να πω την αλήθεια. Ανάμεσα στη q6 και τις mu ποια θεωρείτε καλύτερη από τη στιγμή που είναι στα ίδια χρήματα?
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Σας ευχαριστώ πολύ. Όσο για τη Q της Samsung διάβασα πως επειδή είναι νέος "τύπος"σχετικά δεν έχουμε σωστή αξιολόγηση. Γτ σε αυτή προσανατολιζομουν να πω την αλήθεια. Ανάμεσα στη q7 και τις mu ποια θεωρείτε καλύτερη από τη στιγμή που είναι στα ίδια χρήματα?
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Q7 σε σύγκριση με την lg 55eg910v???ποια προτιμάμε?αν σας ζητούσα να μου τις βάλετε σε σειρά προτεραιορητας αυτές που ανέφερθηκαν ποια θα ήταν? Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας! Έχω μπερδευτεί γενικά 😊
 

Vassilis-7-

New member
6 June 2010
82
H eg910 είναι fhd και curved, στο περισσότερο υλικό θα έχει καλύτερη εικόνα λόγω oled τεχνολογίας αλλά εγώ δεν θα πήγαινα σε αυτήν.
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Έχεις δίκιο. Από τον ενθουσιασμό μου δε πρόσεξα ότι είναι κυρτή και fhd... Η q7 σε σχέση με τις mu7 KAI 8?
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,713
Αθηνα
Απάντηση: Re: Αγορά νέας 55" TV! Τα φώτα σας!!!!!!

H eg910 είναι fhd και curved, στο περισσότερο υλικό θα έχει καλύτερη εικόνα λόγω oled τεχνολογίας αλλά εγώ δεν θα πήγαινα σε αυτήν.

Υπαρχει ομως και η Α7 που δεν ειναι curved και παιζει απ'οτι βλεπω γυρω στα 980 .
Για να ειμαι ειλικρινης, μαλλον θα την προτιμουσα απο lcd.
Η εικονα της θα ειναι σαφως καλυτερη παροτι fhd. Οσο για το 4Κ, απο αυτη την αποσταση και με τοσες ιντσες, η διαφορα στις λεπτομερειες που θα μπορει να διακρινει κανεις θα ειναι ελαχιστη. Ενω απο την αλλη η διαφορα στο contrast και τις γωνιες θεασης δεν ειναι καθολου απειροελαχιστη...
 

Vassilis-7-

New member
6 June 2010
82
Προσωπικά μιλώντας πάντα, οπότε πάω στα μαγαζιά και χαζεύω τις oled πάντα βρίσκω μια με burn in. Το rtings έχει ξεκινήσει ένα test για burn in σε κανονικές συνθήκες. Στην μια tv παίζει CNN για κάποιες ώρες καθημερινά. Έχει ήδη σημάδια burn in από τις πρώτες εβδομάδες. Η a7 έχει περσινό πάνελ και λειτουργικό. Η εικόνα όπως σε όλες τις oled είναι κορυφαία αλλά το θέμα της αξιοπιστίας πάντα με τραβάει πίσω.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Προσωπικά μιλώντας πάντα, οπότε πάω στα μαγαζιά και χαζεύω τις oled πάντα βρίσκω μια με burn in. Το rtings έχει ξεκινήσει ένα test για burn in σε κανονικές συνθήκες. Στην μια tv παίζει CNN για κάποιες ώρες καθημερινά. Έχει ήδη σημάδια burn in από τις πρώτες εβδομάδες. Η a7 έχει περσινό πάνελ και λειτουργικό. Η εικόνα όπως σε όλες τις oled είναι κορυφαία αλλά το θέμα της αξιοπιστίας πάντα με τραβάει πίσω.

Από τις έξι τηλεοράσεις που παίζουν συνεχόμενα υλικό με τις ίδιες στατικές εικόνες, εμφάνισε "σημάδια" η μία μετά από 4 εβδομάδες, τα οποία δεν είναι ορατά παρά μόνο σε δύο καρτέλες ελέγχου και πουθενά αλλού...

Οπότε ναι, αν σκοπεύει κανείς να βλέπει στο σπίτι του για 500+ συνεχόμενες ώρες την ίδια στατική εικόνα, ας μην πάρει καλύτερα OLED... :laugh:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Cnn για κάποιες ώρες καθημερινά (και πόσες 1-2 ή 8-10;) ειναι κανονικές συνθήκες;

20 ώρες την ημέρα σε τέσσερα 5ωρα με μία ώρα διαλείμματος ανάμεσά τους...
 

Vassilis-7-

New member
6 June 2010
82
Σωστά, εγώ σε αυτό το δίλημμα δεν πήγα σε oled, όταν σε 300 ώρες που είναι το τεστ ξεκινάνε τα περίεργα και στις περισσότερες demo καταστημάτων oled που παίζουν βίντεο με συνεχείς εναλλαγές και έχω δει με τα μάτια μου burn in και με δεδομένο ότι το πάνελ γερνάει και πέφτει με τον καιρό η φωτεινότητα, δεν πήγα σε oled. Ξέρω ότι έχασα σε εικόνα, αλλά ξέρω ότι κέρδισα στο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν βάζει η γυναίκα μια λίστα αναπαραγωγής στο YouTube και μένει σε σταθερό φόντο κανένα τρίωρο
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,713
Αθηνα
Απάντηση: Re: Αγορά νέας 55" TV! Τα φώτα σας!!!!!!

Σωστά, εγώ σε αυτό το δίλημμα δεν πήγα σε oled, όταν σε 300 ώρες που είναι το τεστ ξεκινάνε τα περίεργα και στις περισσότερες demo καταστημάτων oled που παίζουν βίντεο με συνεχείς εναλλαγές και έχω δει με τα μάτια μου burn in και με δεδομένο ότι το πάνελ γερνάει και πέφτει με τον καιρό η φωτεινότητα, δεν πήγα σε oled. Ξέρω ότι έχασα σε εικόνα, αλλά ξέρω ότι κέρδισα στο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν βάζει η γυναίκα μια λίστα αναπαραγωγής στο YouTube και μένει σε σταθερό φόντο κανένα τρίωρο

To υπογραμμισμενο, ποθεν προκυπτει ως δεδομενο?
Στο μοναδικο μακροχρονιο τεστ σχετικο με τη γηρανση του πανελ που εχω δει απο διεθνες σαιτ, τα αποτελεσματα ηταν καλυτερα απο οτι σε lcd.
Και επροκειτο για μοντελο πιο παλιο απο την Α7 μαλιστα!
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ειχα την plasma panasonic 50GT30 2011 2012 μοντελο και πηρα για την κρεβατοκαμαρα την panasonic 40CS630 που εχει va panel μοντελο 2015 2016 και χωρις υπερβολες η plasma την πατουσε κατω την ποιο καινουρια αν δεν ηταν μονο 50 ιντσες δεν υπηρχε περιπτωση να την πουλησω.