Αγορά 65'' Samsung

PanosB

New member
25 August 2017
9
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει..έχω μια Samsung 40''

http://www.public.gr/product/tileor...e40h6400aw-smart-3d-fullhd-led/prod5860069pp/

και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Η χρήση που κάνω είναι 60% xbox one και 40% netflix. Tηλεοπτικό ίσως 2 ώρες το μήνα:music-smiley-005:
Η απόσταση θέασης είναι στα 2.90 ακριβώς.
Για ήχο έχω 5.1 Yamaha οπότε δε με απασχολεί τι ηχεία θα φοράει η επόμενη.
Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να πάω σε xbox one x και σε 65'', αλλά θέλω να αξιοποιήσω τη κονσόλα στο έπακρο
και να μην έχω πρόβλημα τουλάχιστον για 5 χρόνια..
Και εδώ αρχίζουν όλα και το ατελείωτο διάβασμα εδώ και 20 μέρες..απλά με μπέρδεψε περισσότερο.

Η κονσόλα θέλει tv 4κ με hdmi 2.1 για να αποδώσει τα μέγιστα.
Αν βάλουμε και όλα αυτά που διαβάζω (και δεν είμαι γκουρού του είδους) για hdr-av-ips-pls και δεκάδες άλλα,
τότε απλά καταλήγω στο μηδέν.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω με τίποτα oled.
Eίμαι μεταξύ led-qled 4κ 65'' με ανώτερο ποσό τα 1500, διότι θέλω και άλλα 530 για τη κονσόλα και δεδομένου ότι xbox kai tv τα έχω 22 μήνες θέλω να αξίζει η μετάβαση, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος.
Για να μη κουράσω άλλο, το ερώτημα είναι απλό. Υπάρχει κάποια tv να μου προτείνετε, που να με καλύπτει όσο γίνεται ή πρέπει να περιμένω κι άλλο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

PanosB

New member
25 August 2017
9
Ο λόγος είναι ότι σε σκ και ρεπό χτυπάω και 12 ώρες xbox, οπότε θα γεμίσει είδωλα η οθόνη.
Εκτός αυτού, δεν έχω ενθουσιαστεί με τη συγκεκριμένες. Ωραία τα μαύρα τους οκ αλλά στα φωτεινά με καλύπτει περισσότερο η Samsung.
Επίσης με τη Sony δε με τραβάει κάτι να σου πω την αλήθεια και διαβάζω και πολλά εδώ μέσα για προβλήματα.
Το ατού της, κατά πολλούς (android) με αφήνει αδιάφορο.
Ακόμα και στη δική μου δε χρησιμοποιώ το smart hub παρά ελάχιστα και με ικανοποιεί κι αυτό με όσα έχει.
Το ζητούμενο είναι να παίζει η κονσόλα στο 100%. Στις ταινίες δεν έχω τρελές απαιτήσεις!
Επίσης...είναι πολλά τα λεφτά Γιώργο:worshippy:
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
δε νομιζω οτι πρεπει να περιμένεις το hdmi 2.1 γιατί μπορεί να κανει μια διετια ή τριετια να εδραιωθει.Το σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι σε τηλ. ούτε του χρόνου και αν βρεθουν κάποιες πιθανόν να εχουν ημιτελείς προδιαγραφες και να μείνεις ξεκρέμαστος μετά από μια διετία λόγω ασυμβατότητας.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Διετία? Εγώ εννοούσα να περιμένω κανα 3μηνο. Κατάλαβα..

Κοίτα και την mu7000 έχει πολύ γρήγορο πάνελ για την χρήση πού θέλεις
 

PanosB

New member
25 August 2017
9
Είδα και την 7000 που λέει ο φίλος..αλλά τελικά νομίζω ότι αν πάω σε 55'' θα έχω διπλά hz πραγματικά και 10 bit
και όχι 8+frc. Στις 55 ξεχώρισα 2, την Samsung QLED TV QE55Q6F 55" 4Κ Ultra HD Smart και την επόμενή της
Samsung QLED TV QE55Q7F 55" 4Κ Ultra HD Smart. Οκ λέω και τις ψάχνω, προτιμώντας φυσικά την QE55Q7F.
Εδώ κόλλησα όμως γιατί η μία είναι va και η άλλη sva. Όσο και να έψαξα να βρώ τις διαφορές,
δε βρήκα κάποια αναφορά σε sva..δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις ξαναλέω.
Αν ξέρει κάποιος να μου πει θα είμαι ευγνώμων.
Πήγα και τις είδα και από κοντά και η διαφορά από την 65 ήταν εμφανέστατη με νικητή τις άλλες δύο μικρότερες.
Οι δύο τελευταίες όμως μου φάνηκαν ολόιδιες στο μάτι (και έκατσα μια ώρα και τις κοιτούσα) και δε καταλαβαίνω γιατί έχουν διαφορά 400 ευρώ η μία από την άλλη.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/d89449d2d
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Είδα και την 7000 που λέει ο φίλος..αλλά τελικά νομίζω ότι αν πάω σε 55'' θα έχω διπλά hz πραγματικά και 10 bit
και όχι 8+frc. Στις 55 ξεχώρισα 2, την Samsung QLED TV QE55Q6F 55" 4Κ Ultra HD Smart και την επόμενή της
Samsung QLED TV QE55Q7F 55" 4Κ Ultra HD Smart. Οκ λέω και τις ψάχνω, προτιμώντας φυσικά την QE55Q7F.
Εδώ κόλλησα όμως γιατί η μία είναι va και η άλλη sva. Όσο και να έψαξα να βρώ τις διαφορές,
δε βρήκα κάποια αναφορά σε sva..δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις ξαναλέω.
Αν ξέρει κάποιος να μου πει θα είμαι ευγνώμων.
Πήγα και τις είδα και από κοντά και η διαφορά από την 65 ήταν εμφανέστατη με νικητή τις άλλες δύο μικρότερες.
Οι δύο τελευταίες όμως μου φάνηκαν ολόιδιες στο μάτι (και έκατσα μια ώρα και τις κοιτούσα) και δε καταλαβαίνω γιατί έχουν διαφορά 400 ευρώ η μία από την άλλη.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/d89449d2d

Απο τις 3 την 65ρα χαλαρα μην πας σε ποιο μικρο πανελ ..... αλλωστε η mu εχει καλα review
 

PanosB

New member
25 August 2017
9
Re: Απάντηση: Αγορά 65'' Samsung

Δε λέω, καλές κι οι δύο αλλά θέλω flat και κατά προτίμηση Samsung.
Τις κυρτές όση ώρα τις χάζευα στα μαγαζιά δεν μου άρεσαν καθόλου. Για υπολογιστή ίσως..
 

PanosB

New member
25 August 2017
9
Οι 55 ιντζές είναι λίγες... πολύ λίγες στην εβδομάδα θα το μετανιώσεις.

Για να επιμένεις κάτι θα ξέρεις, αλλά μιλάμε για τεράστια διαφορά στη ποιότητα οι μικρές που είπα..
Και αναρωτιέμαι αν αξίζει να θυσιάσει κανείς την ποιότητα για 10'' παραπάνω.??
Δέν είχα ποτέ μεγαλύτερη από 40'' και δε μπορώ να ξέρω. (φαντάσου ότι και η 40άρα μου φαίνεται μεγάλη)
 

kostis_pap22

New member
27 February 2018
2
Καλησπερα παιδια,δεν ανοιγω αλλο θεμα επειδη εχω παρομοια ερωτηση,αν ειναι λαθος ας μου το πει καποιος να ανοιξω νεο θεμα
Σκεφτομαι να παρω την εξης τηλεοραση "samsung UE65MU6102"
Σκεφτομαι να φτασω μεχρι τα 1200 , αξιζει ή πεταω τα λεφτα μου; η αποσταση που θα την εχω ειναι στα 5 μετρα
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλησπερα παιδια,δεν ανοιγω αλλο θεμα επειδη εχω παρομοια ερωτηση,αν ειναι λαθος ας μου το πει καποιος να ανοιξω νεο θεμα
Σκεφτομαι να παρω την εξης τηλεοραση "samsung UE65MU6102"
Σκεφτομαι να φτασω μεχρι τα 1200 , αξιζει ή πεταω τα λεφτα μου; η αποσταση που θα την εχω ειναι στα 5 μετρα

Καλώς όρισες στο AVClub !!! :ernaehrung004:

Για τί χρήση τη θέλεις;
 

kostis_pap22

New member
27 February 2018
2
Ευχαριστώ JL_?
Η χρήση θα ειναι Netflix ,ταινιες από pc και αργότερα ps4
Επειδη είμαι λίγο άσχετος με το θέμα και δεν έβγαλα άκρη με το διάβασμα αν μπορεί κάποιος να μου κάνει κάποιες προτάσεις στα 1200 περιπου
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ευχαριστώ JL_?
Η χρήση θα ειναι Netflix ,ταινιες από pc και αργότερα ps4
Επειδη είμαι λίγο άσχετος με το θέμα και δεν έβγαλα άκρη με το διάβασμα αν μπορεί κάποιος να μου κάνει κάποιες προτάσεις στα 1200 περιπου

Για τη χρήση που αναφέρεις, η Samsung 65MU6xxx είναι μια αξιοπρεπέστατη επιλογή εντός του bugdet σου (παίζουν στα 1000-1100, μη στην πουλήσουν ακριβότερα).