1ο Σετακι στη ζωη μου....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kaps

New member
24 February 2018
3
Καλησπερα σε ολους. Θελω να ευχαριστησω για την φιλοξενια και για την πρωτη γνωση που εχω παρει διαβαζωντας το φορουμ.

Εφτασε επιτελους ο καιρος, μετα απο συνεχεις αναβολες, να αποκτησω ενα ας πουμε αξιοπρεπες συστημα για να ξανακουσω κυριως τα εκατονταδες βινυλια μου, αφου εδω κ χρονια εχει παραδωσει το πνευμα ενα παλιο στερεοφωνικο Akai της δεκαετιας αρχες 80 που ειχα....

Θα ηθελα οσοι μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας για αυτα που σκεφτομαι.....

Χωρος: Σαλονι 5μ.χ7μ. = 35τ.μ. το συστημα θα μπει στον τοιχο των 7 μετρων. Δεν υπαρχει κατι που να εμποδιζει, τα ηχεια μπορουν να εχουν τουλαχιστον μισο μετρο απο τον πισω τοιχο και πανω απο 1 μετρο απο τον διπλα τοιχο.

Πηγη: πικαπ, προς το παρον ενα Lenco DJ-2000B το οποιο ειχα συνδεσει κουτσα στραβα με προενισχυση σε ενα midi ηχοσυστημα, για να ακουω τα βινυλια μου. Δεν με απασχολει σε καμια περιπτωση η δημιουργια home theatre. Ισως να συνδεσω την τηλεοραση για να ακουω απο τα ηχεια αλλα μεχρι εκει.
Θα με ενδιεφερε η συνδεση με υπολογιστη η καποιο mp3 player, εστω κ με καποιο καλωδιο τροποποιησης (Rca σε usb???) καποιας εισοδου του ενισχυτη αν αυτος δεν εχει καποια ειδικη εισοδο.
Στο κοντινο μελλον ισως προστεθει κ ενα cdplayer, οχι ομως κατι ακριβο.

Ειδος μουσικης: Κυριως Rock, progressive rock, Heavy Metal, Συμφωνικο Metal, ψυχεδελεια 60s-70s, Blues, κλασσικη μουσικη.

Ενισχυτες που εχω καταληξει χωρις να εχω ακουσει κανενα ακομα:

- Marantz PM6006
- Nad 326Bee
- Onkyo 9010 (η οικονομικη επιλογη)

Ηχεια: Q Acoustics 3020 ή 3050 (δεν ξερω αν οι παραπανω ενισχυτες θα τα οδηγησουν καλα). Ισως για οικονομια παω και στην 2000 σειρα (παλαιοτερη) στα 2050i π.χ.

Γενικα θελω value 4 money, χωρις να ξεφυγω πολυ οικονομικα αλλα οχι κ να παρω οτι πιο badget. Το πακετο που μπορω να διαθεσω ειναι max 1000-1200 ευρω...

Τα φωτα σας παρακαλω.... γνωμες.... αλλες προτασεις....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Kαλώς ήρθες.
Ο χώρος σου είναι αρκετά μεγάλος και μάλλον χρειάζονται μεγαλύτερα ηχεία απ αυτά που διαλέγεις [άρα μεγαλύτερο κόστος],εκτός αν κάνεις ένα συνειδητό συμβιβασμό μ αυτό .
 

felixxx

Senior Member
20 June 2006
584
Στα χρήματα που δίνεις κοίτα στα μεταχειρισμένα, θα βρείς ευκαιρίες!
 

Kaps

New member
24 February 2018
3
Μπορωνακανω συμιβασμο στο χωρο ή να τοποθετηθει σε δωματιο 25τ.μ. ετσι κ αλλιως δεν με απασχολει για να κανω παρτυ.

Θα ηθελα να ξερω ποιος απο τους παραπανω ενισχυτες ειναι πιο καταλληλος ή χρειαζεται να ανεβω σε ισχυ.... ευχαριστω κ παλι... οποιαδηποτε προταση τη συζηταμε....

Εχω κοιταξει κ στα μεταχειρισμενα κ στις αγγελιες αλλα λογω μηδενικης εμπειριας δεν καταλαβαινω κ πολλα.... εδω καινουργια δεν μπορω να ξερω αν κανουν για εμενα χαχα
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Τα 25 τμ είναι σαφώς καλύτερα ,αλλά και πάλι θα χρειασθείς σχετικά μεγάλο ηχείο .
Πρώτα θα πρέπει να γίνει η επιλογή του ηχείου και έπειτα του ενισχυτή .
Το καλύτερο θα ήταν να πάς σε κάποιο μαγαζί για να ακούσεις κάποια ηχεία -ενισχυτές ,ώστε να αρχίζεις να σχηματίζεις κάποια προσωπική άποψη για το τι σ αρέσει .