Πως ένα ταπεινό -1,5 db στα 20 Hz θέτει σε δοκιμασία έναν ακλόνητο έρωτα...

adragon

Established Member
23 January 2010
102
Πολύ προσεκτικές και ποικίλες ακροάσεις και εκτεταμένες ακροάσεις μεταξύ ενός MF A1000 (2 x 50W/ 8Ω σε τάξη Α μόλις αφιχθείς από καλλιτεχνικό recapping) και ενός MF A5.5 (2 x 250W/ 8Ω, 400W/ 4Ω) με προβλημάτισαν σοβαρά!...
Εξαιρετικά ακούσματα από CD (MF A5 αναβαθμισμένο μερικώς) στο ζευγάρι των πιστών Ερμής Ι και από τους 2 στα μεσαία, στα μεσοϋψηλά και στα υψηλά, τέμπο, αέρα, διακριτικότητα, ατάκα και ταχύτητα περίπου ισοδύναμα, ίσως καλύτερος ο ρυθμός του Α1000 και η "μυθική" αέρινη και μελωδική ποιότητα του στο πάνω μισό του φάσματος (αλλά ο Α5.5 είναι πάρα πολύ κοντά, ώστε να σε κάνει να λες "παίζει σαν Α1000!"...)...
Το θέμα, όμως, είναι, τι γίνεται με το σώμα και το punch και τον όγκο του κινούμενου αέρα από τα μεσοχαμηλά και κάτω... Ενώ ο Α1000 ελέγχει υποδειγματικά το κατώτερο συχνοτικό φάσμα με αστραπιαία απόκριση στα ξαφνικά "χτυπήματα" και "σπασίματα", απλά "κουνάει" λιγότερο τον αέρα και αυτό μου προκαλεί ένα αισθητό έλλειμα σε σχέση με τον πανίσχυρο Α5.5...
Πριν μερικά χρόνια, όταν ικανοποίησα την νεανική μου απωθημένη επιθυμία και βρέθηκα με έναν Luxman M-03 (οδηγούμενο από τον εξαιρετικό C-02), είχα νιώσει πάλι εντονότατα αυτό το έλλειμα, μπροστά στην απίθανη ταχύτητα και εκρηκτικότητα του M-03!... Και, εύλογα, "έησα" από κει και μετά και με τους 2, χωρίς ο ένας να μπορεί να "διώξει" τον άλλον!...
Μέχρι που, πέρυσι την άνοιξη, "έπεσα" πάνω στον Α5.5 (ενώ ήθελα να ακούσω τον "σκέτο" Α5, κθώς ήταν το "φυσικό" ταίρι του CD μου...) και, όπως καταλάβατε τον ερωτεύθηκα κι ας μην το ομολογούσα... Ο λόγος ήταν και είναι, ότι έχει όλα τα δυναμικά χαρίσματα του M-03, αλλά, επιπλέον, έχει και έναν εκπληκτικό (άμεσα ακουστή διαφορά) προενισχυτή και "παίζει τα πρίμα σαν Α1000"!!!... Οπότε, καθώς, πριν 3 βδομάδες, εσπευσμένα ο Α1000 πήγε για υποχρεωτικό recapping και γενικότερο service και παρέλαβα, για να ακούω, και πάλι τον Α5.5, ξαναφούντωσε ο έρωτάς μου, ακόμα πιο δυνατός, γιατί τώρα έδεσε τέλεια με το μερικώς αναβαθμισμένο CD MF A5!!!, το οποίο έπαιξε με τον Α5.5 "αλλιώτικα" σε σχέση με τον Α1000 και το ζεύγος C-02 + M-03...
Αυτό, στο οποίο μπορώ να αποδώσω, αυτήν την "ιδιόμορφη" συμπεριφορά του Α1000 στις χαμηλές και πολύ χαμηλές συχνότητες, είναι, η μη επίπεδη απόκριση συχνότητας στα πολύ χαμηλά όπως και στα πολύ ψηλά...
Όπως θυμάμαι από το τεστ του Ήχου το '94, για ολοκληρωμένους ενισχυτές έως 500000 δραχμές, η απόκριση συχνότητάς του Α1000 είχε βρεθεί να "χαμηλώνει" ομαλά κατά 1,5 db στα 20Hz και στα 20KHz... ("τυπική συμπεριφορά ενισχυτή με πολύ χαμηλή αρνητική ανάδραση" έγραφε τότε ο αρθρογράφος, αν θυμάμαι καλά...)...
Δυστυχώς, αν και ζω σχεδόν 1/4 του αιώνα με αυτό το -1,5 db και παραμένω σταθερός και πιστός στον Α1000, η γνώση, ότι κάποιος άλλος ενισχυτής έχει επίπεδη απόκριση συχνότητας και στα 20 Hz και, άμα κάνεις κέφι, σου γκρεμίζει και το σπίτι, θέτει τον έρωτά μου σε σοβαρή δοκιμασία!...
Το δια ταύτα είναι, ότι, ουσιαστικά, πρέπει να αποφασίσω, αν θα μείνω πιστός στον Α1000 και θα αγνοήσω την εκρηκτική και γλυκόλαλη (και τηλεχειριζόμενη!!!) σειρήνα (Α5.5), ή θα τον προδώσω και θα ζήσω από δω και μετά μαζί της!!!... (διότι ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθούν σε τρία τα ενισχυτικά μου συστήματα...)...
Αυτά σε μια μεσονύκτια εξομολόγηση...

Αντώνης Δραγώνας
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Για να τα παρουμε απο την αρχή, πρεπει να πάρεις classd γιατί όλοι οι ενισχυτές πρεπει να παιζουν το ίδιο και αυτό το ίδιο το κανουν καλυτερα και φτηνότερα οι classd.

Ok. Πλάκα κάνω.

Κατα τα αλλα, το αντικειμενικό roll off των 20hz και khz δε νομιζω οτι παιζει πραγματικα ρολο σε αυτό που ακούς. Ουτε θα υπάρχει πληροφορία στο 90% των ηχογραφήσεων, ουτε θα μπορεί να αναπαραχθεί στο χώρο σου, ουτε να το ακουσεις και ουτε και να το παίξουν και τα ηχεία σου. Θες απο περιέργεια να βάλεις ενα test tone στις συχνότητες αυτές;

Πάντως τον ερωτα δε θα τον δώσεις. Αυτό είναι σίγουρο.

Αλλα αποσο έχω καταλάβει, οι ερμηδες θέλουν πολύ γκάζι για να παίξουν. Και αναφέρομαι για συχνότητες τύπου 40-50 hz. Όχι 20.