Θέμα με οπτική ίνα σε ηχεία 2.1 υπολογιστή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Γεια σας παιδιά..τη δευτέρα πήρα τα Edifier M3600D με την κάρτα ήχου Behringer UCA 222...τα είχα συνδέσει με καλώδιο RCA στην έξοδο της κάρτας...σήμερα μου ήρθε η οπτική ίνα που παρήγγειλα (διότι πίσω από το σαμπ έχει είσοδο για οπτική ίνα) και συγκεκριμένα : https://www.skroutz.gr/s/3829063/Cl...-TOS-male-TOS-male-3-5mm-male-0-5m-70365.html
Και σήμερα που τα σύνδεσα με την οπτική ίνα είδα διαφορά στην ένταση είναι λίγο πιο δυνατά..προς το παρόν αυτό...ΑΛΛΑ..μου κάνει κάτι διακοπές...εν.ω παιζει μουσική ανά 15-30 λεπτά κάνει για κλάσματα δευτερολέπτων μία διακοπή την οποία δεν την έκαναν πριν όταν τα είχα με rca...τι να φταίει; επίσης...χωρίς να έχω μουσική απλά να τα έχω ανοιχτά ενώ μπαίνω σε ένα φάκελο στον υπολογιστή και κάνει τον ήχο των windows το τακ που ανοίγει ένας φάκελος (κλασσικά) , ενώ έχω από το "μείκτη" (όπως λέγεται) σε σίγαση το Ήχοι συστήματος που είναι αυτό το τακ που κάνει όταν ανοίγει ένας φάκελος (ή όταν βγάζεις ή βάζεις ενα usb που κάνουν τον ήχο ότι συνδέθηκαν ή ξεσυνδέθηκε), ενώ λοιπόν το έχω σε σίγαση τους ήχους των windows και κανονικά δε θα πρέπει να ακούγεται το τακ που κάνει όταν ανοίγω ένα φάκελο κάνει ένα θόρυβο παράξενο..καμία σχέση με τον ήχο που ανοίγει ένας φάκελος...αλλά και πάλι έχω απενεργοποιημένους τους ήχους συστήματος...ενώ όταν βάζω το rca δεν μου το κάνει..άρα έχω θέμα με την οπτική ίνα..γιατί; να πάρει άλλη; ρώτησα γνωστό και μου είπε ότι δεν πρέπει να διπλώνει γιατί θα χαλάσει από μέσα το καλώδιο επειδή είναι ευαίσθητο...τι μου προτείνεται να κάνω;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Γεια σας παιδιά..τη δευτέρα πήρα τα Edifier M3600D με την κάρτα ήχου Behringer UCA 222...τα είχα συνδέσει με καλώδιο RCA στην έξοδο της κάρτας...σήμερα μου ήρθε η οπτική ίνα που παρήγγειλα (διότι πίσω από το σαμπ έχει είσοδο για οπτική ίνα) και συγκεκριμένα : https://www.skroutz.gr/s/3829063/Cl...-TOS-male-TOS-male-3-5mm-male-0-5m-70365.html
Και σήμερα που τα σύνδεσα με την οπτική ίνα είδα διαφορά στην ένταση είναι λίγο πιο δυνατά..προς το παρόν αυτό...ΑΛΛΑ..μου κάνει κάτι διακοπές...εν.ω παιζει μουσική ανά 15-30 λεπτά κάνει για κλάσματα δευτερολέπτων μία διακοπή την οποία δεν την έκαναν πριν όταν τα είχα με rca...τι να φταίει; επίσης...χωρίς να έχω μουσική απλά να τα έχω ανοιχτά ενώ μπαίνω σε ένα φάκελο στον υπολογιστή και κάνει τον ήχο των windows το τακ που ανοίγει ένας φάκελος (κλασσικά) , ενώ έχω από το "μείκτη" (όπως λέγεται) σε σίγαση το Ήχοι συστήματος που είναι αυτό το τακ που κάνει όταν ανοίγει ένας φάκελος (ή όταν βγάζεις ή βάζεις ενα usb που κάνουν τον ήχο ότι συνδέθηκαν ή ξεσυνδέθηκε), ενώ λοιπόν το έχω σε σίγαση τους ήχους των windows και κανονικά δε θα πρέπει να ακούγεται το τακ που κάνει όταν ανοίγω ένα φάκελο κάνει ένα θόρυβο παράξενο..καμία σχέση με τον ήχο που ανοίγει ένας φάκελος...αλλά και πάλι έχω απενεργοποιημένους τους ήχους συστήματος...ενώ όταν βάζω το rca δεν μου το κάνει..άρα έχω θέμα με την οπτική ίνα..γιατί; να πάρει άλλη; ρώτησα γνωστό και μου είπε ότι δεν πρέπει να διπλώνει γιατί θα χαλάσει από μέσα το καλώδιο επειδή είναι ευαίσθητο...τι μου προτείνεται να κάνω;

Το πιό εύκολο είναι να κάνεις δοκιμή με κάποια άλλη [δανεική] οπτική ίνα για να διαπιστώσεις αν οι διακοπές συνεχίζονται .
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Για τις διακοπές πρέπει να ελέγξεις την οπτική, δοκιμάζοντας μια άλλη.
Για τους ήχους των Windows πρέπει να ελέγξεις τις ρυθμίσεις. Κάθε έξοδος ήχου έχει χωριστές ρυθμίσεις και κάθε πηγή ήχου έχει χωριστές ρυθμίσεις. Οπότε μπορεί η οπτική να είναι ορισμένη ως "συσκευή επικοινωνίας" και να οδηγούνται εκεί οι ήχοι των Windows, παρότι το mute δουλεύει για το πρόγραμμα ήχου.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Μπορείτε να μου προτείνεται μία ιδανική οπτική ίνα να αγοράσω μιας που ξέρετε περισσότερο από μένα επειδή είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με οπτική ίνα...
Όταν κάνω δεξί κλικ στον ήχο και πατάω Συσκευές αναπαραγωγής , έχει μπει ήδη σαν Ηχεία...και λέει usb που είναι η κάρτα ήχου...Τις ρυθμίσεις τις είχα κάνει αν και ήταν έτοιμες μόλις τα σύνδεσα...Απλά αν αλλάξω την οπτική ίνα και βάλω rca δε θα κάνει αυτούς τους διάφορους θορύβους που μου κάνει τώρα η οπτική ίνα αλλά γι αυτό πήρα αυτά τα ηχεία που λεχουν για είσοδο οπτική ίνα και αυτή τη κάρτα ήχου που έχει έξοδο οπτική ίνα και είχα κάνει άλλο ένα θέμα εδώ πέρα για το τι ηχεία να πάρω και μου είχαν πει τα συγκεκριμένα ηχεία που πήρα και κάρτα ήχου...Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω λοιπόν , μερικές διακοπές που κάνει , μόλις τα ανοίγω κάνουν ένα μικρό (χρτς) είναι καθαρά λόγω οπτικής ίνας(10000%) επειδή όταν τα συνδέσω με το rca δε μου κάνει απολύτως τίποτα αλλά πως να το κάνουμε θέλουμε οπτική ίνα να ακούσουμε το καλύτερο...οπότε κάντε το κόπο να μου πείτε ποια οπτική ίνα να πάρω, ας είναι και 1 και 1,5 μέτρο αλλά μέχρι εκεί...είναι καθαρά θέμα οπτικής ίνα και πήρα και "καλή" για μένα...αν και είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με οπτικές ίνες...τι να πω ίσως αυτήν που έχω τώρα την δίπλωσα την χάλασα...αλλά μόλις την έβγαλα από το κουτί κατευθείαν την έβαλα πάνω απλά ίσως να την πίεσα με το χέρι όταν την κρατούσα ενώ ήταν διπλωμένη.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Έχεις USB κάρτα ήχου και μετά από την κάρτα ήχου δίνεις ψηφιακό σήμα στα ηχεία μέσω οπτικής; Ή μόνο στο σαμπ; Δεν έχω καταλάβει καλά.

Αν έχει οπτική έξοδο ο υπολογιστής σου (στα φορητά είναι συχνά κρυμμένη μέσα στην έξοδο ακουστικών (γι' αυτό είναι κι εκείνο το εξάρτημα που κρέμεται από την ίνα σου αν βλέπω καλά στη φωτογραφία), δοκίμασε να δώσεις από εκεί σήμα.

Ο θόρυβος (χρτς) όταν ανάβεις τα ηχεία είναι μάλλον από το τροφοδοτικό τους. Και γιατί λες ότι θέλεις οπτική ίνα για να ακούσεις καλύτερα; Με την οπτική ίνα μεταφέρεις στα ηχεία την μετατροπή του σήματος σε αναλογικό. Έχει σίγουρα καλύτερο DAC το ηχείο από την κάρτα ήχου ή τον υπολογιστή;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Έχω usb κάρτα , και η κάρτα έχει έξοδο οπτική ίνα και από εκεί πάει η οπτική είναι πίσω από το σαμπ που εκεί είναι όλα (πχ εισόδο 2 με rca , ένταση μπάσου , coaxial , εκεί συνδέονται και τα 2 ηχεία ξεχωριστά (πίσω από τα σαμπ δηλαδή)...ναι έχω λάπτοπ αλλά αν κάνω αυτό που λες επειδή το έχει το εξάρτημα αυτό θα χάσω την κάρτα ήχου...επίσης έβαλα κάρτα ήχου επειδή του λαπτοπ μου έχει χαλάσει , δηλαδη μόλις βάζω ηχεία πάνω κάνουν ένα συνεχόμενο σφύριγμα(τζζ)...όταν ανάβω τα ηχεία και τα έχω συνδεδεμένα με rca στη κάρτα ήχου δεν μου κάνει κανένα απολύτως θόρυβο , ούτε όταν τα ανοίγω...τώρα πχ που ακούω μουσική και τα έχω με οπτική ίνα δε μου έκαναν ακόμη καμία διακοπή που ακούω εδώ και 1,5 .ωρα...αλλά θα το κάνει...αλλά έκανε τον θόρυβο που σας είπα..ενώ έχω σε σίγαση τους ήχους συστήματος πάλι το κάνει αυτό και επίσης κάτι που ξέχασα να πω χτες..ενώ έχω σε σίγαση τους ήχους συστήματος και είμαι μέσα σε ένα φάκελο και πατήσω το Backspace το κάνει...το πατάω μία φορά και κάνει αυτό το θόρυβο...(αν το πατάω συνεχόμενα τότε δε το κάνει) , όταν το πατάω συνέχεια τακ(αφήνω)-τακ τότε το κάνει συνέχεια , όσες φορές πατήσω το κουμπί , κάτι αδιανόητο δηλαδή...με το rca δε μου κάνει τίποτα..απλά θέλω να τα έχω συνδεδεμένα με οπτική ίνα αλλά να λύσω και αυτό το πρόβλημα..αυτό που με ρώτησες στο τέλος δεν το ξέρω δυστυχώς..επίσης λόγω του ότι έκανα το λάθος και πήρα οπτική ίνα μισό μέτρο δε μπορώ να δοκιμάσω αυτό που λες με το εξάρτημα να το βάλω στο λάπτοπ..τη κάρτα ήχου επειδή έχει μακρύ usb την έχω ρίξει από πίσω και είναι δίπλα στο σαμπ στο πάτωμα λόγω μικρό μήκος οπτικής ίνας.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Παιδια απιστευτο!!! τα ηχεια σβησανε!! δεν ανοιγουν καθολου δεν ξερω τι εγινε! τα ειχα κλεισει πηγα για μπανιο..ερχομαι στον υπολογιστη ανοιγω τον διακοπτη πισω απο το σαμπ , ανοιγουν και μετα απο μισο λεπτο σβησανε και δεν ξερω τι να κανω..ολα ειναι συνδεδεμενα μια χαρα...τι εγινε;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Μια βοηθεια παιδια!!! τα ηχεια δεν ανοιγουν δεν ξερω γιατι...ανοιγω απο πισω το διακοπτη , πισω απο το σαμπ και δεν αναβει το λαμπακι στο δεξι ηχειο...δεν ξερω τι εγινε ξαφνικα..
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Τα ηχεία πέρνουν ρεύμα από το σαμπ σωστά; Μάλλον κάτι έπαθε το τροφοδοτικό.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Μια βοηθεια παιδια!!! τα ηχεια δεν ανοιγουν δεν ξερω γιατι...ανοιγω απο πισω το διακοπτη , πισω απο το σαμπ και δεν αναβει το λαμπακι στο δεξι ηχειο...δεν ξερω τι εγινε ξαφνικα..

Μάλλον υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδοσία .
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Παιδια μη με βρισετε...εχουν 2 χρονια..ΑΛΛΑ απο τη χαρα μου οταν ηρθαν την πεμπτη πεταχτηκαν ολα ..πηρα μονο τα ηχεια και το σαμπ απο μεσα...οποτε δεν ξερω κατα ποσο μπορει να με εξυπηρετησει το καταστημα που τα πηρα και δεν εχω τιποτα απο εγγυηση και αποδειξη..βλακεια μου
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Αν δεν γινεται απο το καταστημα τοτε αν ειναι καποιος εδω μεσα απο θεσσαλονικη που να ξερει ή αν μπορει κιολας να βρεθουμε κατω και να παμε σπιτι μου να τα δει γιατι δεν εχω ουτε το κουτι να τα βαλω μεσα για να τα κατεβασω...
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Εγω μενω Σινδο λογω το οτι ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ και γινεται ΧΑΜΟΣ...ριχνει συνεχεια και τωρα δυναμωσε πολυ!!
Με τα ηχεια τι να κανω τωρα; υπαρχει καποιος απο εδω θεσσαλονικη να βρεθουμε να τα δει;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Εγω μενω Σινδο λογω το οτι ειμαι φοιτητης στο ΤΕΙ και γινεται ΧΑΜΟΣ...ριχνει συνεχεια και τωρα δυναμωσε πολυ!!
Με τα ηχεια τι να κανω τωρα; υπαρχει καποιος απο εδω θεσσαλονικη να βρεθουμε να τα δει;

Το πιό λογικό είναι να επικοινωνήσεις είτε με το κατάστημα που τα πήρες -είτε με το service της εταιρίας
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Service στην ελλάδα δεν βρηκα..και τα εχω πεταξει ολα ακομα και το κουτι και τα χαρτια..οποτε δεν εχω κουτα να τα βαλωμεσα να τα στειλω..γι αυτο αν ειναι καποιος απο θεσσαλονικη να μπορει να μου τα φτιαξει να με διευκολυνει και μενα
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Service στην ελλάδα δεν βρηκα..και τα εχω πεταξει ολα ακομα και το κουτι και τα χαρτια..οποτε δεν εχω κουτα να τα βαλωμεσα να τα στειλω..γι αυτο αν ειναι καποιος απο θεσσαλονικη να μπορει να μου τα φτιαξει να με διευκολυνει και μενα

Τα ηχεία τα πήρες πρίν μία βδομάδα ,οπότε είναι πολύ εύκολο στο κατάστημα απ όπου τα πήρες να βρούν αντίγραφο της απόδειξης και να σε στείλουν στο κατάλληλο service .Tα κουτιά είναι πολύ μικρότερης σημασίας .