[Επίσημο] Samsung Galaxy S9 Series

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά

Galaxy_S9_logo.jpg



Ύστερα από μήνες φημών και leaks, η Samsung προέβη στην επίσημη αποκάλυψη των Galaxy S9 και Galaxy S9+.
Δεδομένης της μεγάλης επιτυχίας που σημείωσαν τα Galaxy S8 και Galaxy S8+ της προηγούμενης χρονιάς, η Samsung
ενσωματώνει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που έκαναν τους προκατόχους να φθάσουν στην κορυφή, υιοθετώντας
παράλληλα την κυρίαρχη ιδέα να τα βελτιώσει σημαντικά στη νέα γενιά.

Εκ πρώτης όψεως, δεν άλλαξαν και πολλά ως προς το design σε σχέση με πέρυσι, με τα S9 και S9+ να διαθέτουν το
γνωστό σε όλους μας bezel-less design και Super AMOLED Infinity Displays. Εκεί όμως που διαφοροποιούνται
είναι στην αλλαγή θέσης του σαρωτή αποτυπωμάτων. Στην ουσία πρόκειται για μια ανανέωση ενός ήδη
επιτυχημένου design, παρά υιοθέτηση ενός νέου εξαρχής. Όχι βέβαια, ότι κάτι τέτοιο τα καθιστά λιγότερο
εξαιρετικά. Το αντίθετο μάλιστα.

Τα μικρά bezels και οι curved Infinity Displays, είναι τα κύρια χαρακτηριστικά γνωρίσματα. Δίνουν premium αίσθηση
στο χέρι κάτι απαραίτητο για να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή που ζητά φέτος η Samsung. Ο σαρωτής αποτυπωμάτων
έχει μετακινηθεί πλέον και βρίσκεται κάτω από την κάμερα, για να εμποδιστεί το τυχαίο άγγιγμα των φακών. Ως προς
το design επίσης, θα πρέπει να αναφερθεί ότι βλέπουμε οι γωνίες να είναι λιγότερο στρογγυλεμένες, δεν φθάνει βέβαια
στα επίπεδα του Note 8, κινείται κάπου μεταξύ S8 και Note 8. Τα Galaxy S9 και S9+ διαθέτουν οθόνες των 5.8 και
6.2 ιντσών
. Η τεχνολογία δεν έχει αλλάξει.

Και οι δυο είναι HDR-ready, με Super AMOLED panels και ανάλυση 1440 x 2960 pixels. Στο εσωτερικό των
συσκευών συναντάμε το κορυφαίο Snapdragon 845 CPU, με 4GB RAM για το S9 και 6GB για το S9+. Φέρουν
επίσης, 3.5mm jack, πιστοποίηση IP68, παρουσιάζοντας αντοχή στο νερό και στη σκόνη. Μια περιοχή όμως
στην οποία δεν συναντάμε κάτι καινούργιο, είναι η μπαταρία, καθώς διαθέτουν μπαταρίες των 3000 και
3500 mAh
. Οι νέες συσκευές φέρουν πλέον και στερεοφωνικά ηχεία με την ίδια να αναφέρει ότι το νέο
configuration είναι κατά 1.4x κατά μέσο όρο πιο δυνατό από τα S8. Και όπως και πέρυσι, τα ηχεία έχουν
βελτιστοποιηθεί από την AKG και υποστηρίζουν Dolby Atmos.


galaxy-s9-camera.jpg



Ο τομέας της κάμερας στις νέες συσκευές, είναι αρκετά βελτιωμένος, με την Samsung να δίνει ιδιαίτερο βάρος σε αυτόν
τον χώρο. Έχουμε πλέον την δυνατότητα καταγραφής super slow-mo video και μεταβαλλόμενα διαφράγματα. Όπως
και το Galaxy S8, το Galaxy S9 διαθέτει κάμερα μονού φακού, ενώ το S9+ εξοπλίζεται με σύστημα διπλής κάμερας στα
πρότυπα του Note 8, που συνδυάζει τον κανονικό φακό με εκείνον που είναι γνωστός ως telephoto για καλύτερα
πορτραίτα και οπτικό zoom. Το μεγαλύτερο όμως νέο χαρακτηριστικό, είναι το μεταβαλλόμενο διάφραγμα, που
μπορεί να βρεθεί και στην κάμερα του S9 αλλά και στον κύριο φακό του Galaxy S9+.

Το διάφραγμα μπορεί να μεταβληθεί από τα f/1.5 στα f/2.4 για καλύτερο slow motion video ή λήψη φωτογραφιών το
βράδυ. Όταν για παράδειγμα, θελήσετε να τραβήξετε μια φωτογραφία σε περιβάλλον με αμυδρό φως, το διάφραγμα
ανοίγει για να επιτρέψει να εισέλθει περισσότερο φως, αυξάνεται η ταχύτητα κλείστρου και δεν θα ανησυχείτε
για θολές φωτογραφίες. Επίσης το feature είναι ιδιαίτερα σημαντικό για την εγγραφή video με ψηλά frame rates,
καθώς το κλείστρο χρειάζεται να λειτουργεί σε μεγάλη ταχύτητα, που έχει ως αποτέλεσμα λιγότερο φως να
λαμβάνει η κάμερα. Έτσι η λήψη slow-mo videos σε σκοτεινά περιβάλλοντα είναι μια σκληρή δοκιμασία,
ιδιαίτερα όσον αφορά τις κάμερες των smartphones.


galaxy-s9-camera-portrait.jpg



Αλλά γιατί όμως η Samsung δεν επέλεξε ένα f/1.5 aperture, αντί του μεταβαλλόμενου; Όταν το περιβάλλον δεν φωτίζεται
καλά μια κάμερα με σταθερό διάφραγμα, βασίζεται στα ISO και στα shutter speed controls για να διασφαλίσει σωστή
έκθεση της σκηνής. Με το μεταβαλλόμενο διάφραγμα του S9, η κάμερα θα μπορεί να μεταβεί από τα f/1.5 στα f/2.4,
ανάλογα τη σκηνή, κάτι που θα διασφαλίσει καλύτερες φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Η εγγραφή του
αποκαλούμενου super slow-mo video, είναι ακόμη ένα χαρακτηριστικό που κάνει τις νέες συσκευές να ξεχωρίζουν.
Επιτρέπει στους χρήστες να προβούν στην εγγραφή video ως 960fps. Είναι διαθέσιμο στην ανάλυση των 720p, όπως
και στο Xperia Premium XZ αν και στα S9, υπάρχει το automatic motion detection, που επιλέγει το κατάλληλο μέρος
του clip σε slow motion χωρίς να χρειάζεται να κάνετε σχεδόν τίποτα.

Όπως άλλωστε επιβάλλουν και οι τάσεις σήμερα, οι μπροστινές κάμερες των Galaxy S9 μπορούν να δημιουργήσουν τα
λεγόμενα AR Emoji, πρόκειται στην ουσία για 3D avatars που θα μοιάζουν με τον χρήστη. Η διαδικασία είναι σχετικά
εύκολη, απλά λαμβάνετε μια φωτογραφία του εαυτού σας και και η συσκευή δημιουργεί ένα avatar. Αν δεν σας
ικανοποιεί το αποτέλεσμα, μπορείτε να το προσαρμόσετε να μοιάζει περισσότερο σε εσάς. Και το καλύτερο, μόλις
δημιουργήσετε το 3D avatar, τα S9 αυτόματα δημιουργούν animated emoji stickers, που είναι προσβάσιμα μέσω
του πληκτρολογίου και μπορείτε να τα στείλετε σαν stickers μέσων διαφορετικών messaging apps.


http://www.samsung.com/gr/smartphones/galaxy-s9/








[via] . [via]
(Sent from Mi Mix 2)
 
Last edited:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Τεχνικά χαρακτηριστικά




Galaxy S9Galaxy S9+
System OSAndroid 8.0 (Oreo)Android 8.0 (Oreo)
Display5.8" Quad HD+ Super AMOLED
2960 x 1440, 570 ppi
6.2" Quad HD+ Super AMOLED
2960 x 1440, 529 ppi
ProcessorExynos 9810 Octa-core
Snapdragon 845 (USA & China)
Exynos 9810 Octa-core
Snapdragon 845 (USA & China)
Storage64 GB64 GB
RAM4 GB6 GB
AudioStereo speakers by AKG
Surround sound with Dolby Atmos technology
Stereo speakers by AKG
Surround sound with Dolby Atmos technology



Rear
Camera
12MP Dual Pixel
f1.5 / f2.4
960fps Super Slow-Mo
Sensor ratio: 4:3
OIS
Digital zoom up to 8x
Selective Focus
12MP Dual Pixel
Dual Camera f1.5 / f2.4
960fps Super Slow-Mo
Sensor ratio: 4:3
Dual OIS
Optical zoom at 2x
Digital zoom up to 10x
Live focus with bokeh filters
Dual Capture
Front
Camera
8MP Dual Pixel
f1.7 aperture
Sensor ratio: 4:3
Selfie focus, Selfie, Wide selfie
8MP Dual Pixel
f1.7 aperture
Sensor ratio: 4:3
Selfie focus, Selfie, Wide selfie







Video
Recording
4K video recording at 30 fps or 60fps
QHD video recording at 30 fps
1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps
720p HD video recording at 30 fps
Super Slow-mo video support 720p at 960 fps
Slow motion video support 1080p at 240 fps
Hyperlapse video support 1080p
VDIS (Video Digital Image Stabilization)
Digital zoom up to 8x
High CRI LED Flash
Continuous autofocus video
Face detection
Tracking AF
Take 9.1-megapixel still photos while recording 4K video
Playback zoom
Video location tags
4K video recording at 30 fps or 60fps
QHD video recording at 30 fps
1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps
720p HD video recording at 30 fps
Super Slow-mo video support 720p at 960 fps
Slow motion video support 1080p at 240 fps
Hyperlapse video support 1080p
VDIS (Video Digital Image Stabilization)
Digital zoom up to 10x
High CRI LED Flash
Continuous autofocus video
Face detection
Tracking AF
Take 9.1-megapixel still photos while recording 4K video
Playback zoom
Video location tags
Connectivity
ChargingFast Charging on wired and Wireless
charging compatible with WPC and PMA
Fast Charging on wired and Wireless
charging compatible with WPC and PMA
Battery3000 mAh3500 mAh
Water ResistanceIP68

(Based on test conditions of submersion in up to 1.5
meters of fresh water for up to 30 minutes)
IP68

(Based on test conditions of submersion in up to 1.5
meters of fresh water for up to 30 minutes)

Payment

(Samsung Pay)​
Credit & debit cards: supports MST or/and NFC
Membership cards
Gift cards
Transit cards
Reward point service
Credit & debit cards: supports MST or/and NFC
Membership cards
Gift cards
Transit cards
Reward point service

Intelligence

(Bixby)
Voice
Vision: AR Experiences for Translation,
Shopping, Place, Food, and Image.
Reminder
Home
Voice
Vision: AR Experiences for Translation,
Shopping, Place, Food, and Image.
Reminder
Home

Colors
Coral Blue
Lilac Purple
Titanium Gray
Midnight Black
Coral Blue
Lilac Purple
Titanium Gray
Midnight Black
Dimensions147.7 x 68.7 x 8.5 mm158.1 x 73.8 x 8.5 mm
Weight163 gr189 gr



SAR
Exynos 9810
Head: 0,26 W/kg
Body: 1 W/kg

Snapdragon 845
Head: 0,30 W/kg
Body: 1,04 W/kg
Exynos 9810
Head: 0,23 W/kg
Body: 0.58 W/kg

Snapdragon 845
Head: 0,19 W/kg
Body: 0,64 W/kg
Web PageSamsung
Επίσημη τιμή
στην Ελλάδα
879 979




Galaxy S9 in the box.jpg
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν νομίζω ότι κουβαλάει κανείς κινητό 900 ευρώ χωρίς θήκη. Εδω 500 έδωσα εγώ για το Α8 και είχα την θήκη και το τζαμάκι έτοιμα πριν καν έρθει η συσκευή.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Εγώ πάλι το S8 (όπως και όλα τα προηγούμενα κινητά μου), χωρίς θήκη το έχω...

Για μένα, μέρος της εμπειρίας χρήσης ενός premium κινητού είναι και το λεπτό πάχος, η εργονομία/design και τα υλικά του. Αμά είναι να νιώθω ότι πιάνω γαλότσα, έπαιρνα και κάτι φτηνότερο... :laugh:
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Με 35 ευρώ ξενοιάζεις (σίγουρα λιγότερα απ' ότι κοστίζουν οι original θήκες και τα τζαμάκια) .

Πάντως όλο το τρενάρω για να βρω φθηνό με κορυφαία φωτογραφική (το Νο1 κριτήριο μου) αλλά φοβάμαι ότι δεν την γλυτώνω...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγώ πάλι το S8 (όπως και όλα τα προηγούμενα κινητά μου), χωρίς θήκη το έχω...

Για μένα, μέρος της εμπειρίας χρήσης ενός premium κινητού είναι και το λεπτό πάχος, η εργονομία/design και τα υλικά του. Αμά είναι να νιώθω ότι πιάνω γαλότσα, έπαιρνα και κάτι φτηνότερο... :laugh:

Σωστό αυτό που λες από μια άποψη Γιάννη , από την άλλη επειδή στο S6 μια απο τις ελάχιστες φορες που μου έπεσε απέκτησε ένα σπάσιμο στο πάνω μέρος της οθόνης (ευτυχώς επιφανειακή χωρίς να επηρεάζει τις λειτουργίες του) για εμένα κινητό χωρίς νορμάλ θήκη (όχι κάτι ψεύτικες των 3 mm) δεν παίζει πλέον με τίποτα.

Με 35 ευρώ ξενοιάζεις (σίγουρα λιγότερα απ' ότι κοστίζουν οι original θήκες και τα τζαμάκια) .

Πάντως όλο το τρενάρω για να βρω φθηνό με κορυφαία φωτογραφική (το Νο1 κριτήριο μου) αλλά φοβάμαι ότι δεν την γλυτώνω...

Δεν υπάρχει Τάσο. Θα πρέπει να τα σκάσεις.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Νομίζω και τα περσινά τα S8/S8+ στις ίδιες τιμές ξεκίνησαν.

Πάντως η γνώμη μου είναι μην περιμένετε την ίδια πτώση στα φετινά μοντέλα λόγω της αλλαγής κατάστασης ΦΠΑ που έχει γίνει με τα ιντερνετομάγαζα και τις εισαγωγές που κάνουν στα προϊόντα τεχνολογίας.
Εγώ πάντως ψήνομαι να δώσω το S8+ και με απόσυρση (500 ευρώ επιδότηση) να πάρω το s9+. Κι Έλεγα να μην πάρω φέτος, αλλά κάθε χρόνο τα ίδια λέω :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Έχει και Dolby Atmos βλέπω

Επιτέλους, ένας (ακόμη) σοβαρός λόγος να πάρει κάποιος Samsung

😋
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S9 / S9 plus

μεγαλο fail το καρφι για τ'ακουστικα στο πλάι.

αναγκαστικά, το τεράστιο μήκος του κινητού δεν βολεύει να το βάλεις σε τσαντάκι με καρφί από ακουστικά πάνω του, γίνεται 2 μέτρα.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Από την άλλη, ούτε από το πλάϊ είναι καλό να εξέχει. Υπάρχει άμεσος κίνδυνος το βύσμα να γίνει μοχλός και να καταστρέψει την είσοδο. Οπότε μόνο γωνιακό βύσμα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S9 / S9 plus

Τι εννοείς? Η είσοδος για τα ακουστικά είναι στο κάτω μέρος

αν δεις στο βιντεο πιο πανω,το καρφι μπαινει στο πλάι,οχι στο κατω μερος.
Αβολο τελειως κι οπως ειπε κι ο Τασος,υπαρχει ο κινδυνος ζημιας.