Αναβαθμιση ηχου σε Nissan Almera n16 2001

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Καλησπεριζω ολα τα μελη, ειμαι νεο μελος στο forum.
Θεοω να βελτιωσω λιγο τον ηχο στο αυτοκινητο μου, οχι να βαλω ενισχυτες και subs απλα λιγο καλυτερο απο τον ηπαρχων και ποιοτικοτερο.
Εχω ενα nissan almera n16 2001 με εργοστασιακα ηχεια 16.5 blaupunkt στιςπορτες 40watt max,
Στην εταζερα εχω βαλει τα παρακετω 75watt rms
https://www.crutchfield.com/S-Vlg7Unmuqrd/p_158GTX1641/Sony-Xplod-XS-GTX1641.html
Εχω αλλαξει και την πηγη με την παρακατω 4 χ 27 rms
https://www.amazon.co.uk/Sony-CDX-GT420U-Headunit-playback-front/dp/B00127S19M
Το προβλημα ειναι οτι τα μικρα μπροστινα σε σχυ δεν συγχρονιζονται με τα μεγαλα σε ισχυ στην εταζερα με αποτελεσμα ακουγοντας δυνατα σε ενταση 25 να ακουγετε θορυβος απο ταμπροστα, ενω τα πισω παιζουν στο τερμα.
Οι ερωτησεις μου εινσι οι εξης:
1. Σιγουρα θελουν αλλαγη τα μπροστα αλλα ποσα watt? Ποια προτεινετε? Ειναι 16.5 cm ομοαξονικα.
2. Γιατι τα πισω στην εταζερα παρολο που ειναι αρκετα δυνατα γιατι δεν βγαζουν πολυ μπασο? Γιατι παιζουν μεχρι το 25 και μετα παραμορφωνονται? Φταιει ο ενισχυτης του αυτοκινητου που πιθανον τερματιζει?
Δεν θελω να βαλω ενισχυτη και sub, απλα να βελτιωσω τον ηχο με λιγο παραπανω μπασακι και να ειναι λιγο ποιοτικο ηχοσυστημα.
Εχω μπει κ
σε nissan tiida 2009 με 16.5 cm ηχεια στις μπροστινες και πισω πορτες εργοστασιακα με εργοστασιακο radiocd και εχω παθει πλακα ποσο δυνατα μπασα παιζουν σε συγκριση με το δικο μου που εχω αλλαξει πηγη και πισω ηχεια.
Σας ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Καλησπέρα σας και καλώς ήρθατε στην παρέα μας !!

Σίγουρα τα μπροστά ηχεία πρέπει να αλλαχθούν με κάτι ποιοτικότερο και πιο ευαίσθητο.
Τα ηχεία είναι αλλαγμένα τότε, δλδ το 2001 ;
Υπάρχει περίπτωση και για λόγους ηλικίας να έχουν σκληρύνει οι αναρτήσεις και να παίζουν πιο μουντά.
Από εκεί κ πέρα, αν τα ηχεία γενικά δεν είναι ευαίσθητα και η έξοδος ενίσχυσης της πηγής είναι μέτρα, τότε να έχεις το αποτέλεσμα που περιγράφεις.
Το σίγουρο είναι ότι θα λύνονταν άμεσα με την προσθήκη ενός μικρού 4κάναλου ενισχυτή, μόνο για να οδηγεί τα ηχεία σου, με μικρό κόστος και μικρό μέγεθος.
Αν κ πάλι δεν το θες, τότε πας για αλλαγή στα ηχεία μπροστά και αν δεν σε καλύπτει και πάλι το αποτέλεσμα τότε το ξανακοιτάμε.
 

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Καλησπερα Μιχαλη, σ ευχαριστω για την απαντηση, Τα μπροστινα ειναι εργοστασιακα απο τοτε που αορασα το αυτοκινητο το 2001. Συμφωνω να τα αλλαζω με καποια πιο ευαισθητα, ποια εχεις να μου προτεινεις ωστε να συμβαδιζουν με τα πισω που ειναι δυνατα?
 

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Re: Απάντηση: Αναβαθμιση ηχου σε Nissan Almera n16 2001

Καλησπερα Μιχαλη, σ ευχαριστω για την απαντηση σου.
Καλυτερα να αλλαξω τα μπροστινα ηχεια, αφου ειναι τα μονα που δεν εχουν αλλαχτει. Εσυ ποια μου προτεινεις ωστε να συμβαδιζουν με τα πισω συμφωνα με τα χαρακτηριστικα της πηγης μου και των πισω ηχειων? Ποια ηχεια ειναι ευαισθητα και παιζουν σχετικα καλα? Καποιος με car audio μου ειπε να βαλει τα παρακατω προς αντικατασταση αλλα δεν το πολυεψαξε το θεμα, ουτε βεβαιαακουσε πως παιζουν τα εργοστασιακα.

http://www.auto-panorama.gr/-subwoofers/124-alpine-sxe-1725s.html

Θεωρεις πως θα βελτιωσουν τον ηχο, ή απλα αυτα είχε και προσπαθησε να μου ταπουλησει?

Πες μου 2-3 ηχεια που εχεις να μου προτεινεις?

Σ ευχαριστω
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Το βασικό είναι να ορίσεις το ύψος των χρημάτων που θες να δώσεις, λαμβάνοντας υπόψη και το κόστος εγκατάστασης.
Μετά βρίσκουμε ηχεία. :ernaehrung004:
 

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Re: Απάντηση: Αναβαθμιση ηχου σε Nissan Almera n16 2001

Το βασικό είναι να ορίσεις το ύψος των χρημάτων που θες να δώσεις, λαμβάνοντας υπόψη και το κόστος εγκατάστασης.
Μετά βρίσκουμε ηχεία. :ernaehrung004:

Εχω νεοτερα.
Τα πισω ηχεια ξεχασα να σου πω κανουν ενα χρατς χρουτς ακομη και οταν ειναι κλειστο το ηχοσυστημα.

Περασα σημερα απο το καταστημα που εγκατεστησε τα πισω ηχεια και ειπε πως δεν εχουν καει μαλλον καποια επαφη στο radio cd θα ειναι, θα το κοιταξει οταν αλλαξουμε τα μπροστα ηχεια.

Αυτος μου προτεινε για μπροστα τα Alpine 1725s στα 70 ευρω τοποθετημενα, και ειπε πως η διαφορα στον ηχο απο τα εργοστασιακα θα ειναι τεραστια!!!
Θα ειναι αξιοπρεπες ηχοσυστημα ειπε, δεν θα συγκρινετε βεβαια με αυτα που εχουν subs καιενισχυτες αλλα θα ακουγετε καλα και δυνατα!!

Μθα αλλη λυση οου μου ειπε καποιος ειναι να βαλω τα πισω μπροστα, και να βαλω πισω oval για περισσοτερο μπασο!

Συμφωνεις με αυτα?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Πράγματι θα δεις διαφορά αλλά τα εν λόγω ηχεία είναι της τάξης των 35-40 ευρώ, οπότε σου ζητά 30-35 ευρώ εργασία, υποθέτω δλδ.
Σε αυτά τα πράγματα, περίπου ότι πληρώνεις, παίρνεις.
 

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Re: Απάντηση: Αναβαθμιση ηχου σε Nissan Almera n16 2001

Πράγματι θα δεις διαφορά αλλά τα εν λόγω ηχεία είναι της τάξης των 35-40 ευρώ, οπότε σου ζητά 30-35 ευρώ εργασία, υποθέτω δλδ.
Σε αυτά τα πράγματα, περίπου ότι πληρώνεις, παίρνεις.

Εσυ ποιο απο ρα παρακατω προτεινεις?
Σε ομοαξονικα 16.5cm?

http://www.auto-panorama.gr/15--subwoofers#/-165_17cm_65in

Για το κοστος τοποθετησης θα το συζητησω γιατξ μουωφαινετε και μενα πολυ!
 
Last edited:

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Καλησπεριζω ολα τα μελη, ειμαι νεο μελος στο forum.
Θεοω να βελτιωσω λιγο τον ηχο στο αυτοκινητο μου, οχι να βαλω ενισχυτες και subs απλα λιγο καλυτερο απο τον ηπαρχων και ποιοτικοτερο.
Εχω ενα nissan almera n16 2001 με εργοστασιακα ηχεια 16.5 blaupunkt στιςπορτες 40watt max,
Στην εταζερα εχω βαλει τα παρακετω 75watt rms
https://www.crutchfield.com/S-Vlg7Unmuqrd/p_158GTX1641/Sony-Xplod-XS-GTX1641.html
Εχω αλλαξει και την πηγη με την παρακατω 4 χ 27 rms
https://www.amazon.co.uk/Sony-CDX-GT420U-Headunit-playback-front/dp/B00127S19M
Το προβλημα ειναι οτι τα μικρα μπροστινα σε σχυ δεν συγχρονιζονται με τα μεγαλα σε ισχυ στην εταζερα με αποτελεσμα ακουγοντας δυνατα σε ενταση 25 να ακουγετε θορυβος απο ταμπροστα, ενω τα πισω παιζουν στο τερμα.
Οι ερωτησεις μου εινσι οι εξης:
1. Σιγουρα θελουν αλλαγη τα μπροστα αλλα ποσα watt? Ποια προτεινετε? Ειναι 16.5 cm ομοαξονικα.
2. Γιατι τα πισω στην εταζερα παρολο που ειναι αρκετα δυνατα γιατι δεν βγαζουν πολυ μπασο? Γιατι παιζουν μεχρι το 25 και μετα παραμορφωνονται? Φταιει ο ενισχυτης του αυτοκινητου που πιθανον τερματιζει?
Δεν θελω να βαλω ενισχυτη και sub, απλα να βελτιωσω τον ηχο με λιγο παραπανω μπασακι και να ειναι λιγο ποιοτικο ηχοσυστημα.
Εχω μπει κ
σε nissan tiida 2009 με 16.5 cm ηχεια στις μπροστινες και πισω πορτες εργοστασιακα με εργοστασιακο radiocd και εχω παθει πλακα ποσο δυνατα μπασα παιζουν σε συγκριση με το δικο μου που εχω αλλαξει πηγη και πισω ηχεια.
Σας ευχαριστω
[/QU

Τελευταια νεα.
Αν παιρνει 16.5 στρογγυλα μπρος και πισω στην εταζερα, αποφασισα γιατα
Alpine 1725s, φτηνα και καλα μου ειπαν, με ευαισθησια 92db,
τι λετε αξιζουν?

Το radio cd ειναι sonny xs gtx420, με 4 χ 52 watts total power, και 27 Χ 4 rms power, σωστα ακουσατε για τα rms , την πληροφορια την βρηκα απο το site της sony.
Θα παιξουν με τον ενισχυτη του radio cd
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Πράγματι είναι στα 92db, όποτε τουλάχιστον η πηγή σου θα τα «κουνήσει» ικανοποιητικά.
Και σίγουρα από τα μαμά θα είναι πολύ καλύτερα.
 

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Re: Απάντηση: Αναβαθμιση ηχου σε Nissan Almera n16 2001

Πράγματι είναι στα 92db, όποτε τουλάχιστον η πηγή σου θα τα «κουνήσει» ικανοποιητικά.
Και σίγουρα από τα μαμά θα είναι πολύ καλύτερα.

Πηγα απο το μαγαζι, ακουσε το ηχοσυστημακαιμαλλον καταλαβε οτι δεν θα κανου και πολυ διαφορα και μου προτεινε τα hertz dcx 165.5 μπρος-πισω στα 160 ευρω.

Σ ευχαριστω για τις απαντησεις σου
 

Almeran162001

New member
25 February 2018
8
Τα έβαλες τα Hertz; Εντυπώσεις;


Πριν τα βαλω τα ακουσα σε αλλο ενα μαγαζι χωρις εισχ&.υτη και επαιζαν χαλια!!! Ουτε πολυ μπασο, ουτε πιοτικος ηχος και δεν τα εβαλα. Κριμα γιατι ολοι τα λενε για τα καλυτερα αλλα δεν ειναι!!!

Τελικα το προβλημα δεν ηταν τα πισω ηχεια αλλα η κεραια οροφης που την ειχα αλλαξει με μεταλλικη και ανοιγοντας δυνατα τα πισω ετριζε η κεραια, εξου και ο θορυβος στις λακουβες με το ηχοσυστημα κλειστο!!!!!!!

Να δεις πως κοροιδευουν οι ηχοσυστηματαδες, σε δυο που ειχα παει, ο ενας ειπε πως μπηκε χωμα στο πηνιο στα πισω ηχεια, και ο αλλος οτι χαλασαν και θελουν αλλαγη αμεσα!!!!

Τελικα κρατησα τα πισω τα sony που ειναι φανταστικα, και μπροστα εχω τα καινουργια alpine, ο ηχος ποιοτικοτερος τωρα, ανοιγει μεχρι το 25 καθαρα, με καλο μπασο και γενικα ειμαι ευχαριστημενος με το ηχοσυστημα και τα ηχεια.

Ενισχυτης για μενα δεν χρειαζετε, η ενταση και ποιοτητα ικανοποιητικη οπως την ηθελα, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας