Πρόβλημα με Sub Yamaha NS-SW300

hagic200

New member
15 June 2011
32
Παιδιά έχω το sub 2 βδομάδες και ετοιμάζομαι να το πάω στο service διότι σε χαμηλές συχνότητες όπως πχ μια ανατίναξη κτιρίου που το μπασο γεμιζει το δωματιο ακούγετε τρίξιμο(από το sub) και μπούκωμα στον ήχο.
Μουσικη και όταν οι συχνότητες δεν είναι τόσο χαμηλές όλα κομπλέ.
Έχω έναν Denon AVR-X2200W και παίζω πάντα από Blu-ray ταινιες σε DolbyAtmos και Dts Hd master.
Το volume του sub είναι στο 3,το volume του ενισχυτή παιζει στο 72 ποτε παραπάνω(στα 100 τερματίζει) έχω κάνει καλιμπράρησμα προσπάθησα να κατεβάσω και τα dB μεσω του ενισχυτή να κανω καμια δοκιμη αλλά και πάλι στα χαμηλά το ίδιο.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν συμβαίνει κάτι με τα sub της Yamaha ή με τους Denon avr γενικώς😐.Αν εχει ακούσει κάποιος κατι παρόμοιο δηλαδή.
Φίλος μου που έχει 11.2 στο σπίτι του με τα συγκεκριμένα sub και Denon AVR-4200 το ένα sub έβγαλε πρόβλημα με το που τα πήρε...και να πεις δεν ήξερε να τα βάλει να παίξουν??...το χει σπουδάσει το άθλημα.
Απλά ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Εχω το SW515 της Γιαμαχα και μενα παρομοιο προβλημα ειχε (σε αποτομη αυξηση του ηχου εκανε σιγη και μετα επανερχοτανε ) και το αφησα μονο για μουσικη και πηρα καινουργιο για ταινιες! Δεν εχει σχεση ο ενισχυτης,προβλημα του σαμπ ειναι !
 

hagic200

New member
15 June 2011
32
Είναι κρίμα γιατί μόλις το πήρα 2 με 3 ταινίες πρόλαβα να δω όλες κι όλες