SOS - Έσπασε η Τηλεόραση! Επισκευή ή Αγορά νέας;

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Καλησπέρα σε όλους,

πριν 2 μέρες συνέβη το μοιραίο: πέταξε η μικρή μου κόρη ένα αμαξάκι και έσπασε την 55άρα τηλεόραση. :(

Η τηλεόραση είναι η Panasonic AS640 (TX-48AS640). Λειτουργεί κανονικά αλλά έχουν εμφανιστεί έντονες οριζόντιες γραμμές
και το σημείο της πρόσκρουσης είναι ένα μαύρο σχήμα διαστάσεων 20x20 cm. Εξωτερικά δεν έχει σπάσει, αν είναι σβηστή δεν καταλαβαίνεις ότι έχει κάτι.

Η τηλεόραση είναι αγορασμένη από τα Media Markt πριν 3+ χρόνια. Είχα πάρει επέκταση εγγύησης 5 χρόνια αλλά δεν καλύτπεται το σπάσιμο.

Αξίζει να τη δώσω να τη φτιάξουν και αν ναι μέχρι ποιο κόστος; Εγω σκεφτόμουν αν έβγαινε μέχρι 300 να την έφτιαχνα διότι είμαι πολύ
ζόρικα για να πάρω τώρα νέα τηλεόραση.

Αν τελικά δεν τη φτιάξω θα πρέπει να πάρω καινούρια. Δεν θέλω να πάρω φτηνή 55άρα. Το μπάτζετ είναι μέχρι τα 1000 και μόνο από
κατάστημα που προσφέρει άτοκες δόσεις διότι λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν.

Λίγο που έψαξα είδα αυτή Sony KD-55XE8505

Η χρήση είναι για 50% digea και 50% υλικό (HD και SD) μέσω HTPC.
Απόσταση θέασης = 2,5 - 3 μέτρα.

Βοηθήστε γιατί χανόμαστε :(
 

Vassilis-7-

New member
6 June 2010
82
Καλή επιλογή, πρόσφατα την είδα από κοντά, το μοναδικό που δεν μου άρεσε ήταν οι γωνίες θέασης, ήταν δίπλα ακριβώς από μια Samsung mu7000 και οι γωνίες θέασης της mu ήταν καλύτερες. Τα χρώματα της Samsung πιο έντονα, over saturated δηλαδή, πράγμα το οποίο κουράζει. Αυτή την περίοδο παίζει σε μεγάλα καταστήματα η Samsung q6f στα 999 που προσωπικά θεωρώ την καλύτερη επιλογή μέχρι το 1000
Εαν ανέβεις πιο πάνω κοιτάς την Sony xe9005 και την Panasonic 58EX780E στα 1300
 
17 June 2006
23,736
Αθήνα
Αν πάνε και στις τηλεοράσεις όπως στα κινητά όπου η οθόνη είναι σχεδόν η μισή αξία της συσκευής, πολύ φοβάμαι ότι δεν αξίζει η επισκευή.

Λογικά θες νέο πάνελ. Ρώτησες για κόστος επισκευής;
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
το έχω πάθει και εγώ, δεν συμφέρει η αλλαγή... μην το σκέφτεσαι κάν, να λές που ειναι καλά το κοριτσάκι σου (εμένα παραλίγο να πέσει η TV πάνω στον μπόμπιρα μου).
Οι τηλεοράσεις για να τις αλλάζουμε είναι :)
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Καλησπέρα σε όλους,

πριν 2 μέρες συνέβη το μοιραίο: πέταξε η μικρή μου κόρη ένα αμαξάκι και έσπασε την 55άρα τηλεόραση. :(


Η χρήση είναι για 50% digea και 50% υλικό (HD και SD) μέσω HTPC.
Απόσταση θέασης = 2,5 - 3 μέτρα.

Βοηθήστε γιατί χανόμαστε :(

Η φθηνή 50 - 55 είναι μια κάποια λύση, αν φοβάσαι ότι μπορεί και η επόμενη να έχει την ίδια τύχη :p

Απο κει και πέρα καλύτερη λύση για το υλικό και την απόσταση σου είναι η fhd oled
 

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Με δεδομένο ότι φέτος έχει μουντιάλ θα άξιζε να περιμένω 2-3 μήνες μήπως και πετύχω κάποια καλή προσφορά;

Παίζει όντως να πέσουν οι τιμές σε σειρές όπως Sony KD-55XE85++, Samsung UE55MU8000, UE55MU7000, QE55Q6F;

Θα μπορούσα να κάνω υπομονή αν ήταν να τις βρώ γύρω στα 800 αντί για τα 1000-1100 που είναι τώρα.
 

Vassilis-7-

New member
6 June 2010
82
Πιθανόν, περσινά μοντέλα θα είναι και παραδοσιακά κάνουν καλές προσφορές πριν από τις αθλητικές διοργανώσεις
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Από Μάρτιο και μετά έρχονται τα μοντέλα του 18 και τα παλιά αρχίζουν να αποσύρονται. Σίγουρα μπορείς να βρεις καλές προσφορές σε παλιά μοντέλα, αλλά από δω και πέρα υπάρχει το ρίσκο να μην υπάρχει στοκ.
 

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Έριξε ο Κωτσόβολος την Sony KD55XE8505 στα 886 .

Να κάνω την κίνηση ή να περιμένω;

Θυμίζω ότι είμαι δεσμευμένος να πάρω τηλεόραση από κατάστημα που υποστηρίζει άτοκες δόσεις με κάρτα.

Ρώτησα για επισκευή της σπασμένης και μου είπαν ότι είναι ασύμφορο.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε αυτή την τιμή τώρα δεν υπαρχει κάτι καλύτερο.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Δεν το βλέπω πιθανό... είχε τιμή εκκίνησης 1400 ευρώ. τώρα βγάζουν προσφορά τα παλία μοντέλα ώστε να κάνουν χώρο για την σειρά XF που αρχές Απρίλη θα έρθει στην αγορά.