Γκρι οθόνη προβολης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Καλησπέρα
Ψάχνω από ελληνικό κατάστημα γκρι οθόνη 120, μετά από αναζητήσεις δεν βρήκα κάτι. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα εδώ η στη χειρότερη κάποιο στο εξωτερικό με λίγα μεταφορικά. Το μόνο που θέλω είναι ναι matte και όχι γυαλιστερη.
Ευχαριστώ
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
φίλε μου γκρι οθόνη 120 ίντσες είναι πολύ "βαριά". Τι θα προβάλει πάνω της?προβολέας 5.000 lumen?
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Δυστυχως ειναι τοσο λευκος ο χωρος μου που χανω πολυ μαυρο απο τις αντανακλασεις. Εναν epson9300
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δυστυχως ειναι τοσο λευκος ο χωρος μου που χανω πολυ μαυρο απο τις αντανακλασεις. Εναν epson9300

epson 9300?λευκή οθόνη και μόνο. Γιατί να γονατίσεις τον προβολέα?Το γκρι δεν θα σου γεννήσει τίποτα από αυτά που πιστεύεις. Δεν είναι μαγικό χρώμα, θα σου κόψει απλά φωτεινότητα.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Είχα γκρι απλά ζαρωσε και πήρα μια λευκή με gain 1.1 και το αποτέλεσμα με απογοήτευσε.
Χάνω στις άκρες πολύ σε σημείο να μην ξεχωρίζω το μαύρο με αντικείμενα στις άκρες. Χθες είδα το mother! και ήταν σκέτη απογοήτευση.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Είχα γκρι απλά ζαρωσε και πήρα μια λευκή με gain 1.1 και το αποτέλεσμα με απογοήτευσε.
Χάνω στις άκρες πολύ σε σημείο να μην ξεχωρίζω το μαύρο με αντικείμενα στις άκρες. Χθες είδα το mother! και ήταν σκέτη απογοήτευση.

Είδες το mother??περαστικά σου και εσένα.. :flipout:

Κοίταξε, τι συμβαίνει με τα μαύρα αντικείμενα που λες οτι χάνεις. Αν βλεπεις με προβολέα που έχει μαύρο ας πούμε 10 μονάδες (υποθετικά μιλάω εξού και οι "μονάδες") σε λευκή οθόνη με gain 1 τότε θα δεις 10 μονάδες μαύρο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν δεις σε πανί με 0,8 gain θα δεις με 8 μονάδες μαύρο. Οκ, καλύτερο μαύρο, σου έχει χαμηλώσει όμως αντίστοιχα και το λευκό σου σωστά?αρα η αντίθεση συνολικά παραμένει η ίδια. Τωρα το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θα έχει αν εξαρχής ο προβολέας σου βγάζει μαύρο 8 μονάδες. Θα τον ρίξεις σε οθόνη με gain 1 και θα πάρεις το αποτέλεσμα που είχες με την γκρι.
Το μόνο κέρδος στην γκρι θα είναι οι δευτερογενείς ανακλάσεις που θα γλιτώνεις σε κάποιο ποσοστό (αμελητέα τελική διαφορά), άλλα και εκεί είναι πολύ προτιμότερο και αποτελεσματικό να φροντίσεις λιγάκι τον χώρο σου.
Αν από την αλλη θέλεις γκρι ντε και καλά θα σου πρότεινα γκρι με gain 1 ή 1.1 που πάει να πει ότι συγκεντρώνει το φως, και με ένα ελαφρύ hot spot θα έχει μικρή διάχυση προς τις υπόλοιπες κατευθύνσεις πλην του καναπέ που κάθεσαι απέναντι από το πανί.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Κάνε αυτά που λέει ο Νίκος και μετά βάλε να δεις το Arrival και πες μας τις εντυπώσεις σου 😋
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Δυστυχώς ο χώρος δεν διαμορφώνεται.
Καποια οθόνη έχετε να προτείνετε από ελληνικό κυρίως καταστημα
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Μέχρι 1000 ευρώ νομίζω ότι είναι καλά
Αυτό μου έστειλε ο Κώστας είναι alr που είναι πανάκριβο.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Γκρι οθόνη προβολης

Είδες το mother??περαστικά σου και εσένα.. :flipout:

Κοίταξε, τι συμβαίνει με τα μαύρα αντικείμενα που λες οτι χάνεις. Αν βλεπεις με προβολέα που έχει μαύρο ας πούμε 10 μονάδες (υποθετικά μιλάω εξού και οι "μονάδες") σε λευκή οθόνη με gain 1 τότε θα δεις 10 μονάδες μαύρο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν δεις σε πανί με 0,8 gain θα δεις με 8 μονάδες μαύρο. Οκ, καλύτερο μαύρο, σου έχει χαμηλώσει όμως αντίστοιχα και το λευκό σου σωστά?αρα η αντίθεση συνολικά παραμένει η ίδια. Τωρα το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θα έχει αν εξαρχής ο προβολέας σου βγάζει μαύρο 8 μονάδες. Θα τον ρίξεις σε οθόνη με gain 1 και θα πάρεις το αποτέλεσμα που είχες με την γκρι.
Το μόνο κέρδος στην γκρι θα είναι οι δευτερογενείς ανακλάσεις που θα γλιτώνεις σε κάποιο ποσοστό (αμελητέα τελική διαφορά), άλλα και εκεί είναι πολύ προτιμότερο και αποτελεσματικό να φροντίσεις λιγάκι τον χώρο σου.
Αν από την αλλη θέλεις γκρι ντε και καλά θα σου πρότεινα γκρι με gain 1 ή 1.1 που πάει να πει ότι συγκεντρώνει το φως, και με ένα ελαφρύ hot spot θα έχει μικρή διάχυση προς τις υπόλοιπες κατευθύνσεις πλην του καναπέ που κάθεσαι απέναντι από το πανί.


Νίκο, το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, αλλά καλό είναι να το ξαναθυμηθούμε...

Οι οθόνες που ''διαφημίζονται'' ως γκρίζες 0.8 ή 1.1 κ.λ.π. είναι λίγο περίεργα τραίνα διότι το κέρδος δεν προέρχεται από τη διαβάθμιση του γκρίζου. Το γκρίζο που βάζουν είναι της τάξης του 0.3-0.4 κέρδους. Όλο το υπόλοιπο σηκώνεται τεχνητά. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι έχουν αρκετό κέρδος ώστε να στενεύουν αρκετά το ανακλώμενο φως. Με αυτό καλυτερεύουν τις δευτερογενείς ανακλάσεις μιας και το φως δεν φεύγει παντοκατευθυντικά, αλλά, χάνουν σε γωνίες θέασης. Γι' αυτό έχουμε και hot spot.

Η κανονική 0.8 γκρίζα είναι ελάχιστα πιο σκούρα από την λευκή.
 
19 June 2006
35,671

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Γκρι οθόνη προβολης

Νίκο, το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, αλλά καλό είναι να το ξαναθυμηθούμε...

Οι οθόνες που ''διαφημίζονται'' ως γκρίζες 0.8 ή 1.1 κ.λ.π. είναι λίγο περίεργα τραίνα διότι το κέρδος δεν προέρχεται από τη διαβάθμιση του γκρίζου. Το γκρίζο που βάζουν είναι της τάξης του 0.3-0.4 κέρδους. Όλο το υπόλοιπο σηκώνεται τεχνητά. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι έχουν αρκετό κέρδος ώστε να στενεύουν αρκετά το ανακλώμενο φως. Με αυτό καλυτερεύουν τις δευτερογενείς ανακλάσεις μιας και το φως δεν φεύγει παντοκατευθυντικά, αλλά, χάνουν σε γωνίες θέασης. Γι' αυτό έχουμε και hot spot.

Η κανονική 0.8 γκρίζα είναι ελάχιστα πιο σκούρα από την λευκή.

Γιάννη δεν διαφωνώ κάπου, είναι ακριβώς όπως τα λες. Απλά σε gain 1.1 high contrast γκρι που έχω δει πρόσφατα σε kauber οθόνη που εγκατέστησα, το πανί έκανε εκπληκτική δουλειά στο θέμα ανακλάσεις χώρου και το hot spot ήταν ελάχιστο, μη ενοχλητικό, την έβαζα ευχαρίστως στο σαλόνι μου να σου δώσω να καταλάβεις. Αντιθέτως επειδή έχω βάλει και μία kauber πάλι με πανί γκρι 1.4 gain (στην ουσία ασημί) εκεί υπήρχε θέμα, άλλα έσκιζε σε προβολή 3D για την οποία την προόριζε και ο ιδιοκτήτης της..
Οι γκρι οθόνες με gain κοντά στην μονάδα είναι εκπληκτικές, και ο συμβιβασμός που κάνεις στην γωνία θέασης είναι ελάχιστος.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Μέχρι 1000 ευρώ νομίζω ότι είναι καλά
Αυτό μου έστειλε ο Κώστας είναι alr που είναι πανάκριβο.

Η κορυφαία επιλογή με grey pro πανί με 0.8 gain για εμένα είναι η blue label της kauber. Θα σου στείλω pm με λεπτομέρειες να μην κάνω διαφήμιση...
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Γκρι οθόνη προβολης

Γιάννη δεν διαφωνώ κάπου, είναι ακριβώς όπως τα λες. Απλά σε gain 1.1 high contrast γκρι που έχω δει πρόσφατα σε kauber οθόνη που εγκατέστησα, το πανί έκανε εκπληκτική δουλειά στο θέμα ανακλάσεις χώρου και το hot spot ήταν ελάχιστο, μη ενοχλητικό, την έβαζα ευχαρίστως στο σαλόνι μου να σου δώσω να καταλάβεις. Αντιθέτως επειδή έχω βάλει και μία kauber πάλι με πανί γκρι 1.4 gain (στην ουσία ασημί) εκεί υπήρχε θέμα, άλλα έσκιζε σε προβολή 3D για την οποία την προόριζε και ο ιδιοκτήτης της..
Οι γκρι οθόνες με gain κοντά στην μονάδα είναι εκπληκτικές, και ο συμβιβασμός που κάνεις στην γωνία θέασης είναι ελάχιστος.


Όλα αυτά που γράφεις εξαρτώνται από το σημείο αφετηρίας σου (στο πόσο γκρίζο είναι το γκρίζο). Όσο λιγότερο αναγκάζεσαι να σηκώνεις το gain τόσο καλύτερα είναι. Βασικά, όλα τα λεφτά είναι να βρεις την χρυσή τομή ανάμεσα σε εγγενές κέρδος και τεχνητό.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Γκρι οθόνη προβολης

Όλα αυτά που γράφεις εξαρτώνται από το σημείο αφετηρίας σου (στο πόσο γκρίζο είναι το γκρίζο). Όσο λιγότερο αναγκάζεσαι να σηκώνεις το gain τόσο καλύτερα είναι. Βασικά, όλα τα λεφτά είναι να βρεις την χρυσή τομή ανάμεσα σε εγγενές κέρδος και τεχνητό.

Ακριβώς, η γκρι που σου περιγράφω έχει χρώμα της 0.8. Δηλαδή ανεβάζουν 0.3 gain (0,22 είναι στην ουσία μετρημένο, κοντά στην μονάδα δηλαδή το gain). Εχει εντυπωσιακά αποτελέσματα Γιάννη πίστεψε με, είναι στα όρια να μην καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με οθόνη που έχει τεχνητά ανεβασμένο gain.
Για σαλόνια - νοσοκομεία όπως το δικό μου :flipout:, είναι φοβερή λύση...
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Re: Απάντηση: Re: Γκρι οθόνη προβολης

Άμα βάλει 100-110 ίντσες από αυτή την οθόνη, θα χάσει τελείως την μπάλα. Το hot spot κάνει πάρτυ, οι δε γωνίες θέασης...let it be.
Av διαβασεις ολο το τεστ θα δεις πως εχει 90 μοιρες γωνια θεασης και μηδενικο hotspot. Παντως αυτες οι οθονες αν ειναι καλες υλοποιησεις παιζουν πολυ καλα. Καπου διαβασα πως και η viewsonic θα βγαλει τετοιες οθονες. Εμενα η δικια μου η magicscreen εχει μεγαλη διαφορα απο την λευκη και αν μου το επετρεπε ο χωρος δεν θα την κατεβαζα.