Laser Engravers/Cutters & CNC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Επειδη η τεχνολογια προχωρα και τα συγκεκριμενα εργαλεια γινονται ολο και πιο προσιτα στους ερασιτεχνες, ανοιγω αυτο το νημα για την καλυτερη ενημερωση μας σχετικα με το θεμα.

Ηδη καποιοι απο εμας εχουμε 3D printers και Laser Engravers και ειναι θεμα χρονου να ακολουθησουν και τα CNC.

Eδω θα ανεβαζουμε τα νεα εργαλεια που υπαρχουν ειτε προκειται να βγουν στην αγορα, θα παρουσιαζουμε τα δικα μας εργαλεια και θα θετουμε τις ερωτησεις και αποριες μας σχετικα με την λειτουργια τους και τις δυνατοτητες τους. Στην κατηγορια των κατασκευων θα ανοιξει νεο νημα οπου θα παρουσιαζουμε τις κατασκευες και δημιουργιες μας απο αυτα τα μηχανηματα.

Συντομα θα παρουσιασω ενα κινεζικο entry level Laser Engraver που εχω απο το περασμενο καλοκαιρι.
 

psilos85

Senior Member
26 April 2017
649
Θεσσαλονίκη
Θεματαρα εχεις ανοιξει! Ψιλοψαχνομαι ειναι η αληθεια για cnc router αλλα προσπαθω να τα ξεδιαλυνω πρωτα στο μυαλο μου και μετα να αρχισω την υλοποίηση

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Εμενα με προβληματιζει ο απαιτουμενος σχεδιασμος/προγραμματισμος αυτων των εργαλειων που νομιζω οτι ακομα δεν ειναι τοσο user friendly. Ποτε δεν συμπαθησα αλλα ουτε και θα ηθελα να ασχοληθω με τετοια προγραμματα τυπου CAD.

Eπειδη ομως βασιζομαι στην τεχνολογια, ειμαι σιγουρος οτι θα βγουν συντομα και εργαλειο CNC for...Dummies :)))
DUMMIES-COVER-192x300-feature.jpg
 

G.Red

Senior Member
24 November 2014
469
Απάντηση: 3D Printers, CNC & Laser Engravers -Εργα και Κατασκευές.

Σχετικά ακριβό αλλά πάρα πολύ δημιουργικό , πραγματικά σε ''χομπίστικο'' επίπεδο ο μόνος περιορισμός πιστεύω ότι είναι είναι η φαντασία .
 

sharkovios

AVClub Addicted Member
17 January 2011
1,533
Λούτσα
Re: Απάντηση: 3D Printers, CNC & Laser Engravers -Εργα και Κατασκευές.

Σχετικά ακριβό αλλά πάρα πολύ δημιουργικό , πραγματικά σε ''χομπίστικο'' επίπεδο ο μόνος περιορισμός πιστεύω ότι είναι είναι η φαντασία .

Ακριβό δεν θα το έλεγα, αλλά ναι περιορισμός μόνο η φαντασία σου.
 
Απάντηση: 3D Printers, CNC & Laser Engravers -Εργα και Κατασκευές.

παίδες θέλω να μάθω πόσο κοστίζει ένα cnc laser κοπτικό-χαρακτικό για ξύλο πάχους μέχρι 10 χιλιοστά για να βγάζω διακοσμητικά.

Έχει κανείς άποψη?

Η μέγιστη διάσταση που με ενδιαφέρει είναι 50Χ50 εκατοστά.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Απάντηση: 3D Printers, CNC & Laser Engravers -Εργα και Κατασκευές.

παίδες θέλω να μάθω πόσο κοστίζει ένα cnc laser κοπτικό-χαρακτικό για ξύλο πάχους μέχρι 10 χιλιοστά για να βγάζω διακοσμητικά.

Έχει κανείς άποψη?

Η μέγιστη διάσταση που με ενδιαφέρει είναι 50Χ50 εκατοστά.

Μόνο για υλικά, δηλαδή μοτέρ, ινβερτερ άξονες, ρουλεμάν, αλουμίνια κλπ, υπολόγισε γύρω στα 1000 συν το στήσιμο. Πάντα εξαρτάται το τι θα βάλεις και εννοείται ότι μπορεί να ξεφύγει πολύ περισσότερο. Μπορώ να σου συστήσω αν θες άτομα που μπορούν να στο στήσουν και να σου πούνε μια τιμή.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: Τι παραγγείλαμε σήμερα

...

Όπως κι εγώ που έριξα μια παραγγελία σήμερα για ένα άλλο παιχνιδάκι που θα πρέπει να μάθω να το χειρίζομαι "με κλειστά μάτια".
Στην κυριολεξία όμως... Ή με τα ειδικά γυαλιά.
....

δεν εχω λογια :grinning-smiley-043
εσυ θα τα βγαλεις τα ματια σου στην κυριολεξια
πιστευω να πηρες το σωστο χρωμα … αυτα με τα οποια θα εισαι σαν βατραχος
την εκρηξη την απεφυγες
να δουμε τι θα κανεις με τη φωτια :flipout:

το σκεφτηκες καλα? εχει μεγαλο μανιουαλ αυτο! :flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Τι παραγγείλαμε σήμερα

Για δείξε μας λίγο φως από την .....τυφλή παραγγελία σου.


...το σκεφτηκες καλα? εχει μεγαλο μανιουαλ αυτο! :flipout:


Το manual θα το διαβάσεις εσύ... Και μετά θα σε ρωτάω για να δώ αν το κατάλαβες...-bye-


 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Τι παραγγείλαμε σήμερα

:a0210:

Ήταν σχεδόν μονόδρομος... Είχα δανειστεί το Neje του Μιχάλη για μερικές μέρες και μου άρεσε.
Πολύ entry level όμως, τυπώνει μόνο 4Χ4 cm και έχεις πρόσβαση μόνο σε πολύ μικρά κομμάτια.
Εγώ ζητούσα κάτι που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στις κατασκευές που κάνουμε. Ψάχνωντας είδα οτι δεν υπάρχουν ενδιάμεσα μοντέλα, απ´ τα πολύ μικρά πας κατ´ ευθείαν στα βαθειά. Αν συνυπολογίσεις οτι έψαχνα και κάποιο που να έχει ελεύθερη την κοιλιά του τότε στενεύουν οι επιλογές.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Re: Απάντηση: Τι παραγγείλαμε σήμερα

:a0210:

Ήταν σχεδόν μονόδρομος... Είχα δανειστεί το Neje του Μιχάλη για μερικές μέρες και μου άρεσε.
Πολύ entry level όμως, τυπώνει μόνο 4Χ4 cm και έχεις πρόσβαση μόνο σε πολύ μικρά κομμάτια.
Εγώ ζητούσα κάτι που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στις κατασκευές που κάνουμε. Ψάχνωντας είδα οτι δεν υπάρχουν ενδιάμεσα μοντέλα, απ´ τα πολύ μικρά πας κατ´ ευθείαν στα βαθειά. Αν συνυπολογίσεις οτι έψαχνα και κάποιο που να έχει ελεύθερη την κοιλιά του τότε στενεύουν οι επιλογές.

Έχει να κάψει ξύλα .... ώσπου να γράψει "babis" :flipout::flipout::flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι παραγγείλαμε σήμερα

Έχει να κάψει ξύλα .... ώσπου να γράψει "babis" :flipout::flipout::flipout:



Έχεις χάσει επεισόδια... Τα μασάμε αυτά.
Και επώνυμα εργαλεία λεμε... Καλύτερα κι απο Parkside. -bye-
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    304.8 KB · Views: 292
  • image.jpg
    image.jpg
    164.6 KB · Views: 281

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Re: Τι παραγγείλαμε σήμερα

Σ´ ευχαριστώ Μιχάλη, περιμένω κι εγώ να δω το συνοδευτικό του πρόγραμμα και τι μπορώ να βρω σε λίγο πιο advanced.
Για τα μπιτάκια του 1/4 ρε παιδιά αν ψάξετε λίγο στην αγορά θα βρήτε σίγουρα αντίστοιχες φωλιές.
 

G.Red

Senior Member
24 November 2014
469
Re: Τι παραγγείλαμε σήμερα

Σ´ ευχαριστώ Μιχάλη, περιμένω κι εγώ να δω το συνοδευτικό του πρόγραμμα και τι μπορώ να βρω σε λίγο πιο advanced.
Για τα μπιτάκια του 1/4 ρε παιδιά αν ψάξετε λίγο στην αγορά θα βρήτε σίγουρα αντίστοιχες φωλιές.

Για το laser και όσον αφορά το λογισμικό υπάρχουν αρκετές επιλογές , αυτό που εχει είναι το ELEKSCAM το οποίο ποτέ δεν κατάφερα να το δουλέψω , με κάτι άλλα πιο περίπλοκα κόντεψα να σπάσω την οθόνη του υπολογιστή , και κατέληξα στο πιο "βατό " που είναι μια χαρά για τα δικά μου δεδομένα , ρυθμίζεις μόνο 3 παραμέτρους το " BENBOX " , υπάρχει και μια ομάδα στο Facebook "το όνομα είναι το όνομα του μηχανήματος " στο οποίο χρησιμοποιουν διαφορετικά πρόγραμματα για να δεις.
 

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Re: Τι παραγγείλαμε σήμερα

Για το laser και όσον αφορά το λογισμικό υπάρχουν αρκετές επιλογές , αυτό που εχει είναι το ELEKSCAM το οποίο ποτέ δεν κατάφερα να το δουλέψω , με κάτι άλλα πιο περίπλοκα κόντεψα να σπάσω την οθόνη του υπολογιστή , και κατέληξα στο πιο "βατό " που είναι μια χαρά για τα δικά μου δεδομένα , ρυθμίζεις μόνο 3 παραμέτρους το " BENBOX " , υπάρχει και μια ομάδα στο Facebook "το όνομα είναι το όνομα του μηχανήματος " στο οποίο χρησιμοποιουν διαφορετικά πρόγραμματα για να δεις.
Πάνω στην ώρα...
Που είσαι ρε Γιώργο και σε έψαχνε ο Μπάμπης;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Τι παραγγείλαμε σήμερα

Για το laser και όσον αφορά το λογισμικό υπάρχουν αρκετές επιλογές , αυτό που εχει είναι το ELEKSCAM το οποίο ποτέ δεν κατάφερα να το δουλέψω , με κάτι άλλα πιο περίπλοκα κόντεψα να σπάσω την οθόνη του υπολογιστή , και κατέληξα στο πιο "βατό " που είναι μια χαρά για τα δικά μου δεδομένα , ρυθμίζεις μόνο 3 παραμέτρους το " BENBOX " , υπάρχει και μια ομάδα στο Facebook "το όνομα είναι το όνομα του μηχανήματος " στο οποίο χρησιμοποιουν διαφορετικά πρόγραμματα για να δεις.


Έλα ρε Γιώργη... Που χάθηκες; Μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε. -bye-
Για πες, το δικό σου ποιό είναι; Κάνεις καθόλου κοπές;
Δυστυχώς την ομάδα στο facebook δεν μπορώ να την παρακολουθήσω, δεν έχω facebook.

Δες κι αυτό... Πιστεύω οτι ταιριάζει στο δικό μου.
Δουλειές ανοίξαμε μου φαίνεται...