Laser Engravers/Cutters & CNC -Κατασκευές.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Σε αντιστοιχια με το νεο νημα που ανοιξε στην κατηγορια των εργαλειων οπου θα παρουσιαζονται τα συγκεκριμενα μηχανηματα και θα ενημερωνομαστε σχετικα με τις νεες εξελιξεις και δυνατοτητες αυτων των εργαλειων, ανοιγει και αυτο το νημα οπου θα παρουσιαζονται ολες οι δημιουργιες μας και κατασκευες μας.

Νομιζω οτι στο συντομο μελλον αυτο το νημα θα ειναι πολυ επικαιρο και παρα πολυ ενδιαφερον καθως η φαντασια και η δημιουργικοτητα θα εχει πλεον διεξοδο για κατασκευες που μεχρι προτινος ηταν σχεδον αδυνατες με τα συμβατικα εργαλεια.
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Μπράβο Shark.

Αυτό τώρα μπορεί να θεωρηθεί & μπούλινγκ για τα άλλα παιδάκια που στερούνται γονέα ειδικών δεξιοτήτων ?
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Θανάση φτιάξε μου δυο σφιγκτήρες στον 3d, τύπου Lidl, να έχουμε να δείχνουμε :flipout:
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: 3D Printers, CNC & Laser Engravers -Εργα και Κατασκευές.

EDIT από ΓΔ.

. - & πολλά :) :) :)
 
Last edited by a moderator:

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Κώστα πρέπει να παρέμβω για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα γιατί αυτό θα βοηθήσει όχι μόνο εσένα αλλά και τους υπόλοιπους χρήστες.

Καταρχήν σε παρακαλώ να διαβάσεις πολύ προσεκτικά αυτό το post που έγραψα σε άλλο νήμα αλλά αφορά τους πάντες.

Σημείωσε ιδιαίτερα ότι εγώ σαν ΓΔ έχω δώσει οδηγία στους συντονιστές να ΜΗΝ δίνουν εξηγήσεις για τις ενέργειές τους.

Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν αρέσει σε κάποιον μια ενέργεια ενός συντονιστή, ΔΕΝ ζητάει εξηγήσεις στο νήμα.
Μπορεί να στείλει pm στον ανάλογο S/M, τον ΑΓΔ ή τον ΓΔ.

Οι ενέργειες που κάνουν οι συντονιστές όχι μόνο είναι σε γνώση μας αλλά κατά κανόνα εφαρμόζουν οδηγίες που έχουν πάρει από εμάς.

Επίσης ποτέ δεν θα κάνει κανείς υποδείξεις για πράξεις ή συμπεριφορές , όχι μόνο προς συντονιστή αλλά και σε άλλον χρήστη.

Είναι κάτι που αναφέρεται ρητώς στον κανονισμό τον οποίον μπορείς να φρεσκάρεις εδώ.


Καταλαβαίνω ότι δεν είχαν γίνει αντιληπτά κάποια πράγματα και για αυτό προτιμώ να τα διευκρινήσω για όλους παρά να προχωρήσω σε επιβολή της προβλεπόμενης ποινής.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την με θετικό τρόπο συνέχιση και παρακαλώ να μην επανέλθεις στο συγκεκριμένο ζήτημα.
 
Last edited:

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
761
Καλησπέρα σε όλους. Θά ήθελα να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά.
Στήνω απο το Πάσχα, η πιο καλά ξεκίνησα απο το Πάσχα να στήσω ένα ρουτεράκι.:eek:perator:
Το project προχωράει αργά, καθότι κάποια παρελκόμενα ήρθαν η έρχονται από Κίνα Κίνας και κάποια πιο ακριβά λόγω τελωνείου, από Κίνα Αγγλίας.:eek:perator: + οτι έφαγα καμιά 20αριά μέρες στην σχεδίαση. Βέβαια δεν έχω πέσει με τα μούτρα, καθότι έχουμε και άλλα να ασχοληθούμε..

Αν...... λέω άν, κάνω μια προσπάθεια να ανεβάσω κάποιες φώτο, και αν κατάλαβα καλά, για να ανεβάσεις φώτο, πρέπει να υπάρξει μια διαδικασία του στυλ... τραβάω φώτο - την εισάγω στον υπολογιστή - την ανεβάσω σε κάποιο σέρβερ (πχ. post image) για να πάρω το link και κατόπιν το link το ποστάρω εδώ.

Μήπως υπάρχει τρόπος κατευθείαν απο τον υπολογιστή? Ρωτάω τώρα εγώ..:chinese:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Υπαρχει τροπος.
Πρεπει να πατησεις το κουμπακι 'go advanced' που βρισκεται κατω δεξια και εξω απο το πλαισιο που γραφεις το μηνυμα για να σου ανοιξουν ολες οι επιλογες edit και τα εικονιδια.

Μετα επιλεξεις στην πανω σειρα των εικονιδιων, τον συνδετηρα. Ο συνδετηρας θα σου ανοιξει ενα παραθυρο στο οποιο υπαρχει η εντολη add files. Εκει επιλεγεις τα αρχεια που θες μεσα απο τον υπολογιστη.
Επειτα πατας done και αποθηκευονται στoν server του φορουμ.

Οταν θες να βαλεις μια φωτο, πας στο σημειο του ποστ που θες, πατας τον συνδετηρα, σου ανοιγει παραθυρο και επιλεγεις αρχειο.
Στο παραθυρο που ανοιγεις πρεπει να συρεις τις φωτο που θες απο το πανω μερος (δεξαμενη/αρχειο των φωτο σου) στο κατω μερος. Θα το δεις.
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
761
Το είδα.
Φίλε Χιώτης, πάντα στην πρώτη γραμμή του πυρός...:2thumb22sup:
Ευχαριστώ..

*Τώρα που ενημερώθηκα, αν θέλουν οι διαχειριστές μπορούν να σβήσουν τις ερωτήσεις..

++++++

Καλησπέρα. Πιστεύω να το ανέβασα στο σωστό νήμα.
Ενα μηχανάκι μπρελόκ που παρέλαβα πρόσφατα και νομίζω ότι πρέπει να το δούμε, γιατί ενώ δεν του φαίνεται... έχει δυνατότητες. Στίς επόμενες μέρες θα ανεβάσω κάποιες δουλειές που έχω κάνει με το συγκεκριμένο.
https://www.ebay.com/itm/143294238234
 
Last edited by a moderator:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Εδω ειναι το σωστο νημα και καλοριζικο!

Tι gadget ειναι παλι τουτο? CNC τσεπης, φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερον!!!
Αραγε εχει ευκολο προγραμματισμο? Αναμενουμε δειγματα παραγωγης της μινιατουρας :)
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Μπορει να ειναι πολυ στιβαρη η κατασκευη αλλα το κοστος ειναι υπερβολικο για το μεγεθος και με κοπτικο ενα 775
Για πες περισσοτερα
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
761
350 ευρώ απο Ευρώπη φίλε Σώφρον δεν νομίζω ότι είναι ακριβά.... μάλλον φαρμακείο θα έλεγα.-bye-
Ομως ένα 3018 απο Ελλάδα κοστίζει στα ίδια χρήματα, και αν εξαιρέσεις την μεγαλύτερη επιφάνεια κατεργασίας, θεωρώ οτι είναι υποδιέστερο.

Χιώτης... απο την μικρή εμπειρία που έχω, θα έλεγα οτι το μηχανάκι είναι πάρα πολύ καλό. Αύριο θα έχω περισσότερο χρόνο, οπότε θα ανεβάσω φώτο.

******

Λοιπόν εν´ταχυ.. λίγα πράγματα για το mini cnc.
Αθόρυβο στην κατεργασία ξύλου. Στο μέταλλο βγάζει λίγο θόρυβο. Κόβει και σκάβει εκτός ξύλου όλα τα μαλακά υλικά, όπως αλουμίνιο σκληρό και ορείχαλκο. Δεν ζεσταίνεται καθόλου, ούτε το μοτέρ ούτε τα steperakia.
Κλείνει μονο του μετά το τέλος της κατεργασίας.
Κάποιες γρήγορες και πρόχειρες κοπές-κατεργασίες που έκανα.
Δύο με ξύλο και διαφορετικό πρόγραμμα.

IMG_20191104_105559.jpg

IMG_20191018_172944.jpg

Και δύο με αλουμίνιο, επίσης με διαφορετική κατεργασία.

IMG_20191110_133855.jpg

IMG_20191104_105504.jpg
 
Last edited by a moderator:

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
Γιάννη, για κάποιον που έχει μεγαλύτερο μηχάνημα, που εξυπηρετεί να έχει και την μινιατούρα; Είναι μόνο το θέμα λιγότερου θορύβου;
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Καλησπέρα. Πιστεύω να το ανέβασα στο σωστό νήμα.
Ενα μηχανάκι μπρελόκ που παρέλαβα πρόσφατα και νομίζω ότι πρέπει να το δούμε, γιατί ενώ δεν του φαίνεται... έχει δυνατότητες. Στίς επόμενες μέρες θα ανεβάσω κάποιες δουλειές που έχω κάνει με το συγκεκριμένο.
https://www.ebay.com/itm/143294238234
Στιβαρη κατασκευη. Καλυτερο απο ενα κινεζικο 3018 των 140 Αλλα 350 δεν τα εδινα για αυτο... Με 100 παραπανω φτιαχνεις ενα 50x50 με σχεδια και υλικα απο το openbuilds που κοβουν αλουμινιο για πλακα...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Τι ωραια, καλοριζικο και παλι Γιαννη!
Για μινιατουρα το working range βλεπω οτι ειναι πολυ ικανοποιητικο 126mm*88mm*38mm
 

sharkovios

AVClub Addicted Member
17 January 2011
1,533
Λούτσα
Τι ωραια, καλοριζικο και παλι Γιαννη!
Για μινιατουρα το working range βλεπω οτι ειναι πολυ ικανοποιητικο 126mm*88mm*38mm
Θα σε στεναχωρήσω λίγο αλλά με 450-500 από open builds μόνο το σασί παίρνεις.
Θες τουλάχιστον τα τριπλασια
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: 3D Printers, CNC & Laser Engravers -Εργα και Κατασκευές.

Θα σε στεναχωρήσω λίγο αλλά με 450-500 από open builds μόνο το σασί παίρνεις.
Θες τουλάχιστον τα τριπλασια
300 το σασί με κομμάτια από Ελλάδα και Κίνα . 150 για τα ηλεκτρονικά . Είχα κάνει λίστα για ένα lead 50x50 μιας και σου λένε αναλυτικα τι parts έχει . Γιατί να βάλω την openbuilds ροδα που κάνει 4 το Κιτ και να μην πάρω την κινεζική με 1 ; Ή γιατί να πληρώσω την πλάκα αλουμινίου 20 και όχι 15 από τον Κινέζο που την έχει κόψει με το αρχείο cad του openbuilds ; ένας σκελετός 1m x 1m με C beam είναι πολύ φτηνός από Ελλάδα . Φτηνότερα και από Κίνα .
Να σημειώσω ότι το ίδιο σασί στο site του openbuilds πχ το workbee το κοστολογούν πάνω από 1000$ ενώ από Ελλάδα έτοιμο το ίδιο το βρίσκεις στα 700-800 για επιφάνεια 1μ x 1μ και δεν είναι σίγουρα θέμα ισοτιμίας .
Μόνο σασί αν θες να πάρεις με 350 από Ελλάδα αγοράζεις openbuilds με διπλάσια επιφάνεια κοπής από αυτό χωρίς μοτέρ και οδηγούς . Δηλαδή θες αλλά 100 από Κίνα και είσαι κομπλέ . Και αν το φτιάξεις το σασί μόνος θα βγει ακόμη λιγότερο .

Βγαίνει άνετα 100 κάτω ο σκελετός αν τον φτιάξεις μόνος https://grobotronics.com/openbuilds-c-beam-machine-natural.html