Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha - Star)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ionlab

New member
11 June 2013
77
Μπορεί όποιος θέλει με πρόφαση την διακοπή του Alpha να ζητήσει την αποχώρησή του αζημίως.
Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ
Βιντεο από την σελίδα της Nova όπου αναφερόταν ο Alpha στα διαθέσιμά κανάλια.
Και googlecache και printouts της σελίδας
https://drive.google.com/drive/folders/1e_9hQhg0r5aYNEisr833touAIt2mm63e?usp=sharing
και από το Internet archive
https://web.archive.org/web/20170720190650/http://www.nova.gr/gr/theama/kanalia/

 

dalas

Senior Member
31 May 2008
495
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Εγώ πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

ε τι θα σου ελεγαν εκει που πηρες τηλεφωνο.
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Μόνο με καταγγελία θα μπορέσεις να κάνεις κάτι τέτοιο.

Same Sh1t... Different Day
 

Ionlab

New member
11 June 2013
77
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Σε αλλο φορουμ απο συνδρομητη εγινε ηδη η καταγγελια, εξεταστηκε απο το συνηγορο και η γνωμη του συνηγορου του καταναλωτη ειναι οτι η καταγγελια ειναι βασιμη και προωθηθηκε στη Νοβα. Η νοβα φυσικα και θα πει ψεμματα σχετικα με το θεμα γιατι χανει πολλα λεφτα (ιδιαιτερα τωρα που ειναι στα κοκκινα) και ο συνδρομητης παει σε ανταγωνιστες.
Απλως επειδη ήδη μου εχουν κανει μια φορα φουστια με το multiview αλλαζοντας την ιστοσελιδα τους μετα απο την επικοινωνια μου μαζι τους διεκδικωντας τα νομιμα, φροντιζω να τους ανταποδωσω το δωρακι εκει που ποναει...οποτε οταν υπαρχει Νομιμος τροπος να μπορεσει καποιος να απεμπλακει τον δημοσιευω....και θα συνεχισω....
 

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Εφόσον είναι ενας συνδρομητής σε περιοχή όπου υπάρχει επίγεια ληψη του Alpha, μπορεί να ισχυριστεί τέτοιο πράγμα;

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,171
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Και ποιος σου είπε ότι θέλουμε να απεμπλακουμε από την νόβα?
Όπως ο δέκτης είναι παντρεμένος με την κάρτα,έτσι και η σχέση μας με την νόβα
Άλλοτε με τα καλά της άλλοτε με τις ιδιοτροπίες της,αλλά συνεχίζουμε....παντρεμένοι....
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Το οτι εσυ δεν θες να απεμπλακεις ειναι δικό σου θέμα, το τι θα κάνουν οι άλλοι ειναι δικό τους θέμα. Σε παρακαλώ όταν θα απευθύνεσαι σε γενική συζήτηση ενός θέματος να λες τι εσένα αντιπροσωπεύει και όχι τη αντιπροσωπεύει όλους εμάς τους υπόλοιπους.

Και μη μου πεις οτι μιλάς για σένα γιατί γράφεις οτι θελουμε να απεμπλακούμε . Σε παρακαλώ ειλικρινά και για τελευταία φορά.
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,171
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Μου ηταν δυσκολο να απευθυνθω σε πρωτο ενικο
σε αυτη τη συζητηση γιαυτο χρησιμοποιησα
τον πληθυντικο
Τωρα που το ξανασκεφτηκα ισως δεν επρεπε να γραψω κατι εξαρχης
 

Ionlab

New member
11 June 2013
77
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Εφόσον είναι ενας συνδρομητής σε περιοχή όπου υπάρχει επίγεια ληψη του Alpha, μπορεί να ισχυριστεί τέτοιο πράγμα;

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί οχι....κανενας δεν μπορει να καθορισει αν αυτό αποτελούσε κριτηριο επιλογής ή οχι της υπηρεσιας....π.χ. Εγω που εχω τον 865 εχασα πλεον την δυνατοτητα εγγραφης του alpha....

Προφανως τα ιδια θα ισχυουν και στην περιπτωση της Cosmote με τα discovery....
 
Last edited:

Michael40

Established Member
2 September 2016
227
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Μπορεί όποιος θέλει με πρόφαση την διακοπή του Alpha να ζητήσει την αποχώρησή του αζημίως.
Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ
Βιντεο από την σελίδα της Nova όπου αναφερόταν ο Alpha στα διαθέσιμά κανάλια.
Και googlecache και printouts της σελίδας
https://drive.google.com/drive/folders/1e_9hQhg0r5aYNEisr833touAIt2mm63e?usp=sharing
και από το Internet archive
https://web.archive.org/web/20170720190650/http://www.nova.gr/gr/theama/kanalia/


Πολύ ενδιαφέρον. Εάν το κάνει κάποιος καλό θα ήταν να πληροφορούσε το forum και για την κατάληξη της υπόθεσης. Το θέμα είναι ενδιαφέρον και θα γίνει περισσότερο εάν η Nova δεν καταφέρει συμφωνήσει με εμπορικές ομάδες της Super League στο επόμενο πρωτάθλημα.
 

NIKOS13CRETE

Established Member
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Και με μια ομάδα αν δε συμφωνήσει η νόβα μπορείς να κανεις καταγγελία.
Μέχρι και το 2019 έλεγαν οτι εχουν το ολο πρωτάθλημα.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Εφόσον είναι ενας συνδρομητής σε περιοχή όπου υπάρχει επίγεια ληψη του Alpha, μπορεί να ισχυριστεί τέτοιο πράγμα;

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξαρτάται. Εγώ δεν έχω εγκατάσταση digea (δεν έχω καν κεραία στην ταράτσα μόνο πιάτο), αυτός ήταν ο βασικός λόγος που έβαλα nova πριν κάποια χρόνια και έφτασα να ανανεώσω πριν 3 μήνες. Τι σημαίνει ότι στην περιοχή υπάρχει επίγεια λήψη απ την στιγμή που εγώ δεν έχω εγκατάσταση και έβαλα Nova επειδή οι εκπρόσωποι της μου διαφήμιζαν "όλα τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας" πριν πω "αποδέχομαι"? Γιατί να είμαι εγώ υποχρεωμένος και να πληρώσω για εγκατάσταση Digea και να ανοίξω δουλειές αλλά και να πληρώνω για σχεδόν άλλα 2 χρόνια την nova? Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα καθώς υπάρχουν πολλές παράμετροι..

Για να τα διαχωρίζουμε, επειδή αρκετοί θα πουν για ένα κανάλι και για όρους... είναι άλλο πχ να σου πει κόβεται το E entertainment και άλλο να σου διαφημίζει ένα ΠΑΚΕΤΟ (πχ όλα τα κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας ή όλο το πρωτάθλημα) και αυτό να το σπάει ξαφνικά. Δεν ξέρω αν θα μπορέσει όντως να υπάρξει δεδικασμένο και να φτάσουμε στην πρώτη αποχώρηση αζημίως ή αν πιθανότατα την σκαπουλάρουν, αλλά το σίγουρο είναι πως εδώ τα δεδομένα είναι διαφορετικά.

Περιμένω και εγώ όπως και όλοι να δούμε τι θα γίνει... προσωπικά περιμένω τον Σεπτέμβρη ώστε αν χαθεί και κάποια απ τις ομάδες να υπάρχει ακόμα μεγαλύτερο πάτημα έστω και αν γκρινιάζει η γυναίκα μου για τον Alpha και αναγκάζεται να βλέπει από web όπως μπορεί. Αν μπορέσω όμως να φύγω νωρίτερα θα το κάνω.
 

gdy190

Established Member
1 August 2010
199
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Όταν έκανα ανανέωση τον Νοέμβριο (τότε δεν υπήρχε το θέμα του alpha) πριν να ανανεώσω, ρώτησα για το ελληνικό πρωτάθλημα και μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα βρούνε. Αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω και να μην πληρώσω πέναλτι, αν χάσει ομάδες και πολύ περισσότερο τον Ολυμπιακό που με ενδιαφέρει;


Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Δυστυχώς, θα έπρεπε να αναφέρει κάτι τέτοιο το συμβόλαιο ώστε να γίνει διακοπή άνευ πληρωμής ρήτρας. Τα συμβόλαια τόσο της Nova όσο και του ΟΤΕ σε αυτούς τους τομείς τους καλύπτουν πλήρως για τη μεταβολή του περιεχομένου. Για τον Alpha από όσο βλέπω, υπάρχει παρέμβαση του ΣτΚ, η οποία από όσο καταλαβαίνω βρίσκει πάτημα στη πιθανή αδυναμία λήψης του προγράμματος με άλλο τρόπο. Για τα δικαιώματα δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο.
 

Ionlab

New member
11 June 2013
77
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Δυστυχώς, θα έπρεπε να αναφέρει κάτι τέτοιο το συμβόλαιο ώστε να γίνει διακοπή άνευ πληρωμής ρήτρας. Τα συμβόλαια τόσο της Nova όσο και του ΟΤΕ σε αυτούς τους τομείς τους καλύπτουν πλήρως για τη μεταβολή του περιεχομένου. Για τον Alpha από όσο βλέπω, υπάρχει παρέμβαση του ΣτΚ, η οποία από όσο καταλαβαίνω βρίσκει πάτημα στη πιθανή αδυναμία λήψης του προγράμματος με άλλο τρόπο. Για τα δικαιώματα δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο.

Η ρήτρα αναφέρει ότι η Nova/OTE διατηρούν το δικαίωμα τροποποίησης του περιεχομένου. Το δικαίωμα αυτό δεν τους το αρνήθηκε κανείς. Πουθενά όμως δεν λέει ότι ο πελάτης εν συνεχεία είναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει με τις αλλαγές αυτές. Από τη στιγμή που πελάτης διαφωνεί έχει και το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση.
Αντίστοιχα και με τις αλλαγές τιμών, οι εταιρίες διατηρούν το δικαίωμα να τις τροποποιούν αυτό δεν σημαίνε ότι ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να παραμείνει!!!
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Η ρήτρα αναφέρει ότι η Nova/OTE διατηρούν το δικαίωμα τροποποίησης του περιεχομένου. Το δικαίωμα αυτό δεν τους το αρνήθηκε κανείς. Πουθενά όμως δεν λέει ότι ο πελάτης εν συνεχεία είναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει με τις αλλαγές αυτές. Από τη στιγμή που πελάτης διαφωνεί έχει και το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση.
Αντίστοιχα και με τις αλλαγές τιμών, οι εταιρίες διατηρούν το δικαίωμα να τις τροποποιούν αυτό δεν σημαίνε ότι ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να παραμείνει!!!

Αυτό που γράφεις δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα και δεν το λέω ειρωνικά.

Όταν υπογράφεις ένα συμβόλαιο που αναφέρει πως η εταιρία διατηρεί το δικαίωμα να τροποποιήσει το περιεχόμενο, είναι δεδομένο πως συμφωνείς εκ των προτέρων σε οποιαδήποτε αλλαγή γίνει. Όπως επίσης δεν ισχύει το επιχείρημα ''μα όταν υπέγραψα συμβόλαιο το διαφήμιζε''. Μπορεί υπό προυποθέσεις, ο ΣτΚ να θεωρήσει παραπλανητική μια διαφήμηση του στυλ ''για τα επόμενα 3 χρόνια, η Euroleague στη nova'' και στον 1,5 χρόνο να διακόψει τη προβολή αλλά μέχρι εκεί.

Στις αλλαγές τιμών, οι εταιρίες δεν διατηρούν το δικαίωμα να τις διαφοροποιήσουν χωρίς να μπορείς να καταγγείλεις τη σύμβαση αζημίως, τελείως διαφορετική κατηγορία.

Οι εταιρίες είναι καλυμένες σε περιπτώσεις αλλαγής περιεχομένου, αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν πριν κάνουμε ανανέωση/νέα σύνδεση σε κάποιο πάροχο με γνώμονα τις τηλεοπτικές υπηρεσίες. Η πληροφορία υπάρχει διαθέσιμη, ειδικά στο φόρουμ εδώ, υπάρχουν οι τηλεοπτικοί χάρτες για τα δικαιώματα και μέσα σε αυτούς αναλύσεις επί των αναλύσεων σχετικά με τη διαδικασία απόκτησης δικαιωμάτων κλπ.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Βαβαια στην υπογεγραμμενη συμφωνια υπαρχει αντιτιμο για παρεχομενη υπηρεσια και σε συγκεκριμενο χρονικο πλαισιο. Ειναι σαν να συμφωνουμε για αγορα 10 κιλων πορτοκαλια συγκεκριμενης ποικιλιας για 2 χρονια στα 10 ευρω το μηνα. Ο πωλητης μπορει να τροποποιησει το περιεχομενο αφου δεν μπορει να ειναι ολα τα πορτοκαλια ιδια. Ομως δεν μπορει να σου δινει 8 πορτοκαλια και 2 μανταρινια. Εδω αυτο φαινεται να συμβαινει...

Με αυτη τη λογικη αν ο παροχος παει για φουντο εχει κλειδωμενους πελατες ακομα κι αν παρεχει 1 καναλι.

Ισως χρειαζεται νομοθετικη πρωτοβουλια που να οριζει τις αλλαγες που μπορει να αποτελουν λογο διακοπης χωρις ποινη ή ακομα και να καθιστα αχρηστες τις ποινες
 

dleyteris

Senior Member
31 May 2012
692
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Η ρήτρα αναφέρει ότι η Nova/OTE διατηρούν το δικαίωμα τροποποίησης του περιεχομένου. Το δικαίωμα αυτό δεν τους το αρνήθηκε κανείς. Πουθενά όμως δεν λέει ότι ο πελάτης εν συνεχεία είναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει με τις αλλαγές αυτές. Από τη στιγμή που πελάτης διαφωνεί έχει και το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση.
Αντίστοιχα και με τις αλλαγές τιμών, οι εταιρίες διατηρούν το δικαίωμα να τις τροποποιούν αυτό δεν σημαίνε ότι ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να παραμείνει!!!

Ακριβώς οπως τα λες ειναι. Τα πες ολα απλα
Και η vodafone σαν πάροχος κινητής εχει κάθε δικαίωμα να κάνει τροποποίηση των χρεώσεων αλλα ο συνδρομητής αν δεν συμφωνήσει φεύγει χωρις πέναλτι.
Αρα ειναι δικαίωμα του καθενός να πράξει οπως νομίζει
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Διακοπή Nova χωρίς ποινή (λόγω Alpha)

Δεν έχει το δικαίωμα καμία εταιρία να σου αλλάξει το συμφωνηθέν ποσό του συμβολαίου και να μην σου επιτρέψει αζημίως να καταγγείλεις τη σύμβαση. Δεν συζητάμε εδώ για τις ανατιμήσεις αλλά για τη διαφοροποίηση του προγράμματος που βάση των συμβατικών όρων έχει το δικαίωμα να αλλάξει.

Για τις τιμές λοιπόν δεν είναι πως δεν συμφωνείς, είναι πως βάση ΕΕΤΤ πρέπει να σου επιτρέψει να διακόψεις αζημίως.