Ηχεία για vintage σύστημα με receiver Technics SA-500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mormol

New member
25 September 2017
4
Καλησπέρα σε όλους,
Όντας φρέσκος στο χώρο, θα ήθελα τη βοήθεια σας για επιλογή ηχείων για vintage σύστημα το οποίο βασίζεται σε ένα receiver Technics SA-500. Θα χρησιμοποιούνται κυρίως με πικάπ, για rock/metal, σε ένα χώρο περίπου 25-30 μ2.
Ευχαριστώ πολύ!
 

mormol

New member
25 September 2017
4
Re: Απάντηση: Ηχεία για vintage σύστημα με receiver Technics SA-500

Ας πουμε σε πρώτη φάση γύρω στα 150 αλλά δεν εχω πρόβλημα να ανεβω κάπως αν προκειται για κάποια εξαιρετική περίπτωση.
 

mormol

New member
25 September 2017
4
Ναι, δοκιμαζω να φτιαξω ενα vintage συστημα συνολικα, γι αυτο και δεν εγραψα πολλά στο budget. Παρόλα αυτα δεν αποκλείω και κάποια καινούργια, αναλογης αισθητικής ισως.
Βρισκω σε αγγελίες διαφορα αντίστοιψης εποχής, Sansui, Technics, Pioneer κτλ αλλά δεν ξέρω τι να κοιτάξω και τι να προτιμήσω, σε συνάρτηση πάντα με το συγκεκριμενο ενισχυτή που είναι δεδομενος.
Δεν εχω ηχεια προς το παρον, οχι.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Vintage ηχεια μεταχειρισμενα?
Δεν το ξανασκεφτεσαι λίγο?
Εκτός και αν σε ενδιαφέρει μόνο η εξωτερική εμφάνιση.
Καινούργια με vintage εμφάνιση μόνο κάτι σε εγγλεζικο μου έρχεται στο μυαλό. ......epos πχ.
https://www.google.gr/search?q=epos...B&biw=962&bih=601#imgrc=7OCTWwyhQ2cxfM:&isa=y
Βέβαια πάει περίπατο το μπατζετ που έθεσες!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Mιχάλη και όμως υπάρχουν καλές περιπτώσεις παλιών ηχείων π.χ τα Hitachi HS 530 που έχω .
Λόγω της πολύ καλής κατασκευής τους ακόμη και σήμερα ακούγονται αξιοπρεπώς και σε σ αυτό βοηθάει η σχεδίαση τους [ακουστική ανάρτηση] .
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Tα γουφερ δηλ. ειναι στην αρχικη τους κατασταση??
Εντυπωσιακο!!!
Δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ παλιο ηχειο που τα γουφερ τους να δουλευουν.
Πολυμεριζεται ή ξεραινετε το υλικο της αναρτησης και θελουν επισκευη.
Ασε δε οι πυκνωτες στα xover.
Iσως να ειναι η εξαιρεση ,που επιβεβαιωνει τον κανονα!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ηχεία για vintage σύστημα με receiver Technics SA-500

Tα γουφερ δηλ. ειναι στην αρχικη τους κατασταση??
Εντυπωσιακο!!!
Δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ παλιο ηχειο που τα γουφερ τους να δουλευουν.
Πολυμεριζεται ή ξεραινετε το υλικο της αναρτησης και θελουν επισκευη.
Ασε δε οι πυκνωτες στα xover.
Iσως να ειναι η εξαιρεση ,που επιβεβαιωνει τον κανονα!

Μιχάλη είναι σε εξαιρετική κατάσταση ,εκείνο που θα χρειάζεται άλλαγμα είναι τα υλικά των κρος [γελοίο κόστος] .
Είχα πεί ότι κάποια στιγμή θα έστηνα το σύστημα ολόκληρο για μια vintage ακρόαση ,δεδομένου ότι όλα δουλεύουν πολύ καλά δηλ κασσετόφωνο [Hitachi D980] ,προ -τελικός [Hitachi 6500] ,ηχεία [Hitachi 530] .Δυστυχώς πουλήθηκε το πικ απ [Monitor audio ET 500]