Ενισχυτης για τα dali zensor 7

Valadisphotography

New member
18 November 2013
41
Γεια σε ολους.

Μετα την πρωτη μου προσπαθεια να συνδυασω ενισχυτη και ηχεια, εχω μεινει λιγο ανικανοποιητος κι ετσι προχωρησα στην αγορα τψν dali zensor 7 (τα βρηκα σε προσφορα 499 ευρω).

Τα προηγουμενα μου ηχεια ηταν τα dali zensor 1 τα οποια τα ειχα συνδυασει με τον yamaha r-n402d. Αυτος ο συνδυασμος για να πω την αληθεια δεν με αφησε ικανοποιημενο κι ετσι, αφου χρειαστηκε το ζευγαρι (ενισχυτης και ηχεια) να παιξουν σε αλλον χωρο μονιμα, τα μετεφερα με χαρα εκει και τωρα εχω μεινει χωρις συστημα στο σπιτι.

Ετσι λοιπον, τωρα εχω μεινει μονο με τα καινουρια μου dali zensor 7 (δεν τα εχω, τα περιμενω ακομη ειναι η αληθεια) και αναζητω λυση για το μηχανημα που θα δωσει ηχο στα νεα μου ηχεια.

Επειδη ειμαι σχετικα νεος στο χωρο (τα dali 1 κ ο ενισχυτης yamaha rn402d ηταν οι πρωτες μου αγορες πριν απο 1 χρονο), δεν ξερω τι να επιλεξω πια για να μην τη ξαναπατησω.

Ας πω και τα δεδομενα τωρα. Ο ενισχυτης θα παιξει σε σαλονι 25 τετραγωνικων και τα ηχεια θα βρισκονται σε αποσταση 2.5 μετρων απο τον ακροατη.

Απαιτω οι προτασεις σας να εχουν μεσα ενισχυτη με διαδικτυακες ευκολιες (ακουω μονο spotify προς το παρον και flac μεσω usb αλλα σκεφτομαι μελλοντικα να παρω κι ενα cd player) ή προενισχυτης με διαδικτυακες ευκολιες, ο οποιος θα μπορει να μετατρεψει εναν οποιοηδποτε ενισχυτη σε ιντερνετικο.

Αυτο που ζηταω δηλαδη, ειναι να βαζω τραγουδια μεσω του ταμπλετ στον ενισχυτη μεσω spotify.

Το συστημα θα ειναι 90% για μουσικη και 10% για ταινιες.

Θα ηθελα τις προτασεις σας ομως μην ξεχνατε πως μιλατε σε εναν αρχαριο που δεν ξερει καν σε τι διαφερει ενας τελικος ενισχυτης με εναν προενισχυτη...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Γεια σε ολους.

Μετα την πρωτη μου προσπαθεια να συνδυασω ενισχυτη και ηχεια, εχω μεινει λιγο ανικανοποιητος κι ετσι προχωρησα στην αγορα τψν dali zensor 7 (τα βρηκα σε προσφορα 499 ευρω).

Τα προηγουμενα μου ηχεια ηταν τα dali zensor 1 τα οποια τα ειχα συνδυασει με τον yamaha r-n402d. Αυτος ο συνδυασμος για να πω την αληθεια δεν με αφησε ικανοποιημενο κι ετσι, αφου χρειαστηκε το ζευγαρι (ενισχυτης και ηχεια) να παιξουν σε αλλον χωρο μονιμα, τα μετεφερα με χαρα εκει και τωρα εχω μεινει χωρις συστημα στο σπιτι.

Ετσι λοιπον, τωρα εχω μεινει μονο με τα καινουρια μου dali zensor 7 (δεν τα εχω, τα περιμενω ακομη ειναι η αληθεια) και αναζητω λυση για το μηχανημα που θα δωσει ηχο στα νεα μου ηχεια.

Επειδη ειμαι σχετικα νεος στο χωρο (τα dali 1 κ ο ενισχυτης yamaha rn402d ηταν οι πρωτες μου αγορες πριν απο 1 χρονο), δεν ξερω τι να επιλεξω πια για να μην τη ξαναπατησω.

Ας πω και τα δεδομενα τωρα. Ο ενισχυτης θα παιξει σε σαλονι 25 τετραγωνικων και τα ηχεια θα βρισκονται σε αποσταση 2.5 μετρων απο τον ακροατη.

Απαιτω οι προτασεις σας να εχουν μεσα ενισχυτη με διαδικτυακες ευκολιες (ακουω μονο spotify προς το παρον και flac μεσω usb αλλα σκεφτομαι μελλοντικα να παρω κι ενα cd player) ή προενισχυτης με διαδικτυακες ευκολιες, ο οποιος θα μπορει να μετατρεψει εναν οποιοηδποτε ενισχυτη σε ιντερνετικο.

Αυτο που ζηταω δηλαδη, ειναι να βαζω τραγουδια μεσω του ταμπλετ στον ενισχυτη μεσω spotify.

Το συστημα θα ειναι 90% για μουσικη και 10% για ταινιες.

Θα ηθελα τις προτασεις σας ομως μην ξεχνατε πως μιλατε σε εναν αρχαριο που δεν ξερει καν σε τι διαφερει ενας τελικος ενισχυτης με εναν προενισχυτη...

Θα παρακαλούσα τον αρχάριο να μην απαιτεί.
Ενα σας παρακαλώ θα ήταν πολύ πιό σωστό γιατί αγαπητέ εδώ δεν είμαστε υπάλληλοι κάποιας εταιρίας για να έχεις την απαίτηση

Επί του θέματος τώρα .
Προφανώς αναζητάς ολοκληρωμένο ενισχυτή ,με δυνατότητα να παίζει τουλάχιστον το spoty + αρχεία από σκληρό .Γιατί η περίπτωση προ -τελικού θα ανέβαζε αρκετά το κόστος .
Οταν με το καλό πάρεις τα ηχεία ,καλό θα είναι να κάνεις κάποιες ακροάσεις με τους ενισχυτές που θα προταθούν για να αποφασίσεις τι σου αρέσει
 

Valadisphotography

New member
18 November 2013
41
Φιλε μου καλησπερα. Το απαιτω πηγαινε σε εμενα (ειναι η απαιτηση μου, αυτο που θελω εγω) και οχι με υφος κακο προς τα παιδια που προκειται να με βοηθησουν. Προς θεου..
Ζηταω τη βοηθεια σας, δεν εχω σκοπο να θιξω με τα λεγομενα μου κανεναν. Με συγχωρειτε αν ο τροπος που το εδειξα δηλωσε αγενεια παντως δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

Δεν μπορω να κανω ακροασεις-δοκιμες, δυστυχως. Ζω σε νησι και δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα αν και το ξερω, αυτο θα ηταν το ορθοτερο.

Θα μπορουσες να μου πεις οταν λες για υψηλο κοστος προ και τελικου, για τι τιμη μιλαμε περιπου?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ενισχυτης για τα dali zensor 7

Φιλε μου καλησπερα. Το απαιτω πηγαινε σε εμενα (ειναι η απαιτηση μου, αυτο που θελω εγω) και οχι με υφος κακο προς τα παιδια που προκειται να με βοηθησουν. Προς θεου..
Ζηταω τη βοηθεια σας, δεν εχω σκοπο να θιξω με τα λεγομενα μου κανεναν. Με συγχωρειτε αν ο τροπος που το εδειξα δηλωσε αγενεια παντως δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

Δεν μπορω να κανω ακροασεις-δοκιμες, δυστυχως. Ζω σε νησι και δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα αν και το ξερω, αυτο θα ηταν το ορθοτερο.

Θα μπορουσες να μου πεις οταν λες για υψηλο κοστος προ και τελικου, για τι τιμη μιλαμε περιπου?

Παρεξήγηση ,έληξε το θέμα .
Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο οι άλλοι να αποφασίσουν για σένα και μπορεί να ξαναφθάσεις στο σημείο να ξοδέψεις χρήματα και να μην σου αρέσει το αποτέλεσμα .
Επειδή είσαι καινούργιος στο <άθλημα> θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από μια λογική δαπάνη ,ώστε να αποκτήσεις εμπειρίες ώστε να κάνεις εσύ τις επιλογές σου .
Στο προηγούμενο set up που είχες τι ήταν αυτό που σε ενοχλούσε -δεν σε ικανοποιούσε ?
 

Valadisphotography

New member
18 November 2013
41
Re: Απάντηση: Re: Ενισχυτης για τα dali zensor 7

Θα σου πω.. Με ενοχλουσε η ποιοτητα του ηχου.. Περιμενα με τα λεφτα που ειχα δωσει να ακουω πιο ποιοτικο ηχο, κυριως στις χαμηλες συχνοτητες μιας και ποτε δεν υπερβαινω το 60% της εντασης του ενισχυτη.

Θα ηθελα λοιπον, ενω εχω χαμηλα τον ηχο, να ακουω πιο καθαρα τα οργανα, τις φωνες κτλ

Στο προηγουμενο set up αυτο διορθωνοταν μοναχα οταν ανεβαζα πολυ την ενταση (50%+)

Δεν ξερω, ισως να φταιει που ακουω κυριως μεσω spotify. Ποσο ποιοτικο μπορει να ειναι αραγε το spotify... αλλα και οι δοκιμες που εκανα με flac αρχεια μεσω usb, δεν ειδα και μεγαλη διαφορα, ισως και καθολου σ σχεση με το spotify.

Θα μπορουσες να μου πεις ποια θεωρεις λογικη δαπανη? Σε τι τι επιπεδο πρεπει να κυμανθω? Να παρω καλυτερο ενισχυτη? Πιστευεις πως εφταιγε αυτος ή τα ηχεια? Κι αν η λογικη δαπανη δεν με ικανοποιησει παλι?

Νομιζω πως μπορω να κανω λιγη υπομονη μεχρι να μαζεψω το ποσο για κατι πραγματικα καλο (οχι τελειο). Κατι τοσο καλο που θα το εχω για μια ζωη.
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Tα καινούργια σου ηχεία είναι δαπέδου οπότε θα γεμίζουν πολύ καλύτερα το χώρο σου από τα προηγούμενα .
Προφανώς ο προηγούμενος συνδυασμός απατούσε μεγαλύτερη ισχύ για να φθάσει σε επαρκείς στάθμες .
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δοκιμάσεις τα νέα σου ηχεία με τον προηγούμενο ενισχυτή [πράγμα ανέξοδο] και να διαπιστώσεις όσα δεν σ αρέσουν .
Αφού τα ακούσεις αρκετά ,τότε τα ξαναλέμε .
Μην ξεχνάς ότι τα καινούργια ηχεία χρειάζονται και μία περίοδο στρωσίματος .
 

Valadisphotography

New member
18 November 2013
41
Re: Απάντηση: Ενισχυτης για τα dali zensor 7

Οταν λες "Προφανώς ο προηγούμενος συνδυασμός απατούσε μεγαλύτερη ισχύ για να φθάσει σε επαρκείς στάθμες" φανταζμαι πως εννοεις οτι φταιει η ισχυς του ενισχυτη, ετσι?

Αρα, τωρα ποθ θα εχω μεγαλυτερα ηχεια, ο ενισχυτης παλι δεν θα φταιει (και μαλιστα ακομη περισσοτερο απο πριν)
?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ενισχυτης για τα dali zensor 7

Οταν λες "Προφανώς ο προηγούμενος συνδυασμός απατούσε μεγαλύτερη ισχύ για να φθάσει σε επαρκείς στάθμες" φανταζμαι πως εννοεις οτι φταιει η ισχυς του ενισχυτη, ετσι?

Αρα, τωρα ποθ θα εχω μεγαλυτερα ηχεια, ο ενισχυτης παλι δεν θα φταιει (και μαλιστα ακομη περισσοτερο απο πριν)
?

Μπορεί να φταίγανε και τα ηχεία ,που λόγω μεγέθους δεν επαρκούσαν να καλύψουν επαρκώς τις ηχητικές απαιτήσεις σου και για αυτό πήγαινες στο 60% τον ενισχυτή [ο χώρος σου δεν είναι ακριβώς το τυπικό δωματιο ] .
Το πιό πιθανό είναι να ακούς τις ίδιες στάθμες ήχου και να χρειάζεται να ζορίζεις λιγότερο τον ενισχυτή .
Αυτά όλα μένει να αποδειχθούν στη πράξη μετά την ακρόαση που θα κάνεις ,όταν παραλάβεις τα ηχεία .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Εμένα το zenzor7 και το 25τ.μ με φοβίζει λίγο. Τεσπα.
Καλό θα ήταν να μας δώσεις και ενα budget. Επίσης τα μτχ σε ενδιαφερουν;
Κατά τα άλλα, σε καινούργιο, για "φτηνο" γκάζι (που τα ηχεία θα το θελουν) βλέπεις advance acoustics, rotel xyz. Το θέμα spotify κλπ θα έλεγα να το δεις ανεξάρτητα από τον ενισχυτή και μέσω της πηγής.