Ακουστικά για οικιακή χρήση

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά ακουστικών για οικιακή χρήση. Εν ολίγοις, οι ώρες που παρακολουθώ ταινίες είναι λίγο περίεργες και δε θέλω να αναγκάζομαι να ακούω σε χαμηλή ένταση.

Επειδή δε γνωρίζω τίποτα για το θέμα ακουστικά, θα ήθελα αν είναι δυνατόν να είναι ασύρματα και να έχουν ποιοτικό ήχο. Δε θέλω να ορίσω εύρος τιμής, καθώς όπως είπα δε γνωρίζω τίποτα για το θέμα, αλλά δεν ψάχνω κάτι πολύ ακριβό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Φαίνονται πολύ καλά, αλλά δυστυχώς δε θέλω να ανέβω τόσο στα χρήματα. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην ποιότητα του ήχου με ακουστικά των πχ 100 ευρώ;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Για τη χρήση σε ταινίες θα άξιζε η διαφορά ακόμη και μόνο για το Effect Mode "Movie" που έχει αποκλειστικά το PCX550 μεταξύ των μοντέλων της Sennheiser.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Μία χαρά είναι , μέσα στο budget σου.
Απλά που θα τα συνδέσεις?
Το πρώτο είναι ασύρματο , το δεύτερο bluetooth και το τρίτο με καλώδιο.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Χριστέ μου είμαι εντελώς άσχετος δεν το πρόσεξα. Ναι τα τρίτα απορρίπτονται.. Η τηλεόραση μου είναι η Β6 απ'ότι είδα έχει bluetooth. Να πω εδώ ότι θα τα χρησιμοποιώ κυρίως για ακρόαση ταινιών και κάποιες φορές για μουσική με σύνδεση με smartphone κτλ ..
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Καλησπέρα και πάλι,

Παραμένω εις αναζήτηση ασύρματων ακουστικών αυξάνοντας λίγο το μπάτζετ μου μέχρι τα 240 ευρώ (λόγω PXC 500). Αυτό που με προβληματίζει μετά από ένα review που διάβασα, είναι οι επιδόσεις τους ως home theater, καθώς η παρακολούθηση ταινιών είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο θέλω να πάρω καλά ακουστικά. Να λάβω σοβαρά υπόψη το review ή όχι; Ευχαριστώ
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Έχω δει δεκάδες ταινίες με τα PXC 550 σε LG Oled TV. Δεν είχα πρόβλημα με lip sync.

Για του λόγου το αληθές βιντεοσκόπησα την TV να παίζει με το δικό της player YouTube ένα τεστ lip sync και μετά ένα απόσπασμα ταινίας στο Netflix. Τον ήχο τον συλλαμβάνει η κάμερα από τα ακουστικά που τα πλησίασα κοντά στα μικρόφωνα της κάμερας.

https://youtu.be/rDvRPjRMxcE

https://youtu.be/yGVE1h6kcB8
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Έχω δει δεκάδες ταινίες με τα PXC 550 σε LG Oled TV. Δεν είχα πρόβλημα με lip sync.

Για του λόγου το αληθές βιντεοσκόπησα την TV να παίζει με το δικό της player YouTube ένα τεστ lip sync και μετά ένα απόσπασμα ταινίας στο Netflix. Τον ήχο τον συλλαμβάνει η κάμερα από τα ακουστικά που τα πλησίασα κοντά στα μικρόφωνα της κάμερας.

https://youtu.be/rDvRPjRMxcE

https://youtu.be/yGVE1h6kcB8

Μάλιστα, οπότε μάλλον εκεί δε θα έχουμε θέμα.

Τελευταία (ελπίζω) ερώτηση. Τα PXC 500 ή τα Sony MDR 1000x ?
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Τα 170ms latency που αναφέρει το review επιβεβαιώνονται και στο δικό μου τεστ.
Εμένα δεν με προβληματίζει. Άλλον μπορεί να τον πειράζει. Γι' αυτό ανέβασα και το κλιπ από ταινία για να κρίνει ο καθένας καλύτερα σε πραγματικές συνθήκες θέασης ταινίας.

mduo4p.jpg
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Μία ένσταση: ο τίτλος του thread ("οικιακή χρήση") και τα ακουστικά που αναφέρεις (PXC 550 ή τα Sony MDR 1000X ή XM2) δεν συνάδουν και πολύ αφού είναι ακουστικά κατεξοχήν για χρήση σε εξωτερικό χώρο λόγω του noise cancelling, των χειριστήριων αφής, λειτουργειών όπως talk through κλπ τα οποία είναι παντελώς άχρηστα για μέσα στο σπίτι.

Προφανώς και μπορείς να κάνεις καλά τη δουλειά σου για ταινίες με αυτά, απλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι πολύ καλύτερα ηχητικά από άλλα φτηνότερα. Απλά θα πληρώσεις για πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις.
Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με άλλα πιο απλά/φτηνά Bluetooth ακουστικά.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει σε μένα.

Εκμεταλλεύομαι καθημερινά τις λειτουργίες των 550 εντός σπιτιού.
- ακύρωση θορύβου
Την έχω πάντα ενεργοποιημένη. Καλύπτω φωνές, ανεπιθύμητες συνομιλίες, θορύβους πλυντηρίου, ηλεκτρικής σκούπας κτλ.
Αλλά όχι μόνο θόρυβο. Ακόμα και σε ήσυχο περιβάλλον αφαιρεί την ασφυκτική κλεισούρα των κλειστών ακουστικών και τα κάνει πιο ξεκούραστα, σαν να μην τα φοράς. Το δίωρο της ταινίας περνάει πολύ ευχάριστα. Δεν μπορώ να φανταστώ να δω ταινία χωρίς το noise canceling των 550, άσχετα αν έχει νεκρική σιγή στον χώρο.
- αυξομείωση έντασης μέσω αφής στο ακουστικό
- αλλαγή κομματιού με swipe όταν ακούω μουσική
- διπλό tap και μπορώ να συνομιλήσω χωρίς να βγάλω τα ακουστικά

Συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και τα προτείνω ακόμη και αν δεν βγουν ποτέ από το σπίτι.

Συγκεκριμένα για ταινίες, στη θέση EQ “movie” προσφέρει ήχο που προσομοιάζει καλοστημένο σύστημα home cinema.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Μία ένσταση: ο τίτλος του thread ("οικιακή χρήση") και τα ακουστικά που αναφέρεις (PXC 550 ή τα Sony MDR 1000X ή XM2) δεν συνάδουν και πολύ αφού είναι ακουστικά κατεξοχήν για χρήση σε εξωτερικό χώρο λόγω του noise cancelling, των χειριστήριων αφής, λειτουργειών όπως talk through κλπ τα οποία είναι παντελώς άχρηστα για μέσα στο σπίτι.

Προφανώς και μπορείς να κάνεις καλά τη δουλειά σου για ταινίες με αυτά, απλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι πολύ καλύτερα ηχητικά από άλλα φτηνότερα. Απλά θα πληρώσεις για πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις.
Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με άλλα πιο απλά/φτηνά Bluetooth ακουστικά.

Ναι, αυτό είναι αλήθεια. Η κύρια χρήση τους θα είναι οικιακή. Βέβαια επειδή δεν είχα ποτέ μου ακουστικά τέτοιου τύπου, ενδεχομένως να μου αρέσει και η περαιτέρω χρήση τους. Σε ποιότητα ήχου, ποια άλλα BT μου προτείνεις;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι στο μπαλκόνι. Ο γείτονας πλένει το αυτοκίνητό του με πλυστικό. No problem.
Με την ακύρωση θορύβου από εκεί που ήταν ανυπόφορος ο θόρυβος κάθομαι άνετα, ακόμη και χωρίς μουσική.
Ακυρώνοντας την ακύρωση προκύπτει αυτή η ασφυκτική σφραγισμένη αίσθηση των κλειστών ακουστικών που επιδεινώνεται από τον θόρυβο, σαν να έρχεται από τα ίδια τα ακουστικά.
Με την ακύρωση στο on, ο θόρυβος γίνεται απόμακρος.
Με μουσική σε μέση ένταση ο θόρυβος γίνεται αδιάφορος.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Ναι και εγώ νομίζω ότι από τη στιγμή που θα πάρω, ίσως το έξτρα feature να μου φανεί χρήσιμο. Σχετικά με το δίλημμα μεταξύ των PXC 550 και των Sony MDR 1000x ?
 

pasiner1

Senior Member
17 July 2011
560
Αντίστοιχων προδιαγραφών είναι τα Sony WH-H900 τα οποία είναι μια κλάση παρακάτω σε ήχο από Sony MDR 1000x αλλά έχουν πολύ χαμηλότερη τιμή

Τα MDR 1000x πάντως δεν αξίζουν εφόσον υπάρχουν τα νέα WH-1000XM2 με μεγαλύτερη αυτονομία, ακόμη καλύτερο NC και καλύτερη κατασκευή.

Επειδή και εγώ ψάχνω αυτό το διάστημα που θα καταλήξω τείνω προς τα WH-1000XM2 σε σχέση με τα PXC 550 λόγο πολύ καλύτερου NC, δεν έχουν διαρροή σε υψηλές εντάσεις και έχουν πολύ καλύτερο μπάσο.