Τι ειναι αυτο που κανει την samsung να ξεχωριζει σε χρωματα και σε φωτεινοτητα ??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Τι είναι αυτο που κανει την samsung να ξεχωριζει σε χρωματα και σε φωτεινοτητα έναντι αλλων συσκευων???
Ας πούμε το κοκκινο!!!
Dynamic Crystal Colour είναι αυτό????
Η και κατι Άλλο??
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Εγώ νομίζω ότι όλες οι τηλεοράσεις έχουν κορεσμένα και υπερβολικά χρώματα. Κάποτε έβριζα την Sony για αυτό, αλλά μου φαίνεται ότι οι Samsung είναι ακόμα πιο υπερβολικές.
 

giannisant

New member
8 February 2018
77
Τι είναι αυτο που κανει την samsung να ξεχωριζει σε χρωματα και σε φωτεινοτητα έναντι αλλων συσκευων???
Ας πούμε το κοκκινο!!!
Dynamic Crystal Colour είναι αυτό????
Η και κατι Άλλο??
Επειδή το πιθανότερο σενάριο σύγκρισης είναι στις προθήκες των καταστημάτων,
θεωρώ προσωπικά λάθος την ασφαλή εξαγωγή συμπερασμάτων
με την έννοια πως αφ' ενός οι συσκευές διαθέτουν λειτουργίες επίδειξης καταστήματος που απέχουν από τις συνιστώμενες ρυθμίσεις καθημερινής αξιόπιστης χρήσης
αφ' ετέρου υπεισέρχονται παράγοντες όπως το σωστό καλιμπράρισμα και οι συνθήκες του περιβάλλοντος χώρου.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Τι είναι αυτο που κανει την samsung να ξεχωριζει σε χρωματα και σε φωτεινοτητα έναντι αλλων συσκευων???

Στις περισσότερες των περιπτώσεων η άγνοια, η οποία οδηγεί σε απουσία διακριτικής ευχέρειας και αδυναμία αξιολόγησης της διαφοράς μεταξύ του "τι αρέσει σε μένα" και του "πως θα έπρεπε να είναι".

Η και κατι Άλλο??

Η χρήση παρωπίδων και ωτασπίδων........ και ενίοτε η αντικειμενική δυσκολία κατανόησης των παραμέτρων που πρέπει να ληφθούν υπόψη.

EDIT
Υ.Γ.: Κάποιος εκ της Διαχείρισης να μεταφέρει το νήμα στη κατηγορία "Γενική Συζήτηση", αφού δεν αφορά κάποιο μοντέλο.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Το κοκκινο που έχουν καποια μοντελα στην samsung όπως ue55ku6500
Mu 7000
Mu8002
Και η qled δεν υπάρχει πουθενά!!!
Αλλοι δεν το γουσταρουν αυτο οκ
Δεκτο αλλά γουστα ειναι αυτα για μενα ειναι ολοι η γκ@λα
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Στις περισσότερες των περιπτώσεων η άγνοια, η οποία οδηγεί σε απουσία διακριτικής ευχέρειας και αδυναμία αξιολόγησης της διαφοράς μεταξύ του "τι αρέσει σε μένα" και του "πως θα έπρεπε να είναι".



Η χρήση παρωπίδων και ωτασπίδων........ και ενίοτε η αντικειμενική δυσκολία κατανόησης των παραμέτρων που πρέπει να ληφθούν υπόψη.

EDIT
Υ.Γ.: Κάποιος εκ της Διαχείρισης να μεταφέρει το νήμα στη κατηγορία "Γενική Συζήτηση", αφού δεν αφορά κάποιο μοντέλο.

:laugh: :laugh: :grinning-smiley-043

Μην ξεχνάς και την ανίατη ασθένεια <<φανμποϋτιδα>>, η οποία προσβάλει το κέντρο αντίληψης του εγκεφάλου. Εδω βλέπουμε το DNA ενος κανονικού και ενος προσβεβλημενου ατόμου και τις ζημιές που εχει υποστει.

FANBOITIDA.gif
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τι ειναι αυτο που κανει την samsung να ξεχωριζει σε χρωματα και σε φωτε

Το κοκκινο που έχουν καποια μοντελα στην samsung όπως ue55ku6500
Mu 7000
Mu8002
Και η qled δεν υπάρχει πουθενά!!!
Αλλοι δεν το γουσταρουν αυτο οκ
Δεκτο αλλά γουστα ειναι αυτα για μενα ειναι ολοι η γκ@λα

Μπορεί. Όμως το μελιτζανί και το ροδακινί της Πανασόνικ είναι όλα τα λεφτά, με τίποτα δεν την αλλάζω.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Λοιπον ολοι εσεις που γραφετε με ειρωνια προς το προσωπο μου χωρίς να με γνωριζεται θα επρεπε να ντρεπεστε !!!!!
Το κοκκινο της samsung ειναι εξαιρετικο και δεν εγραψα για να κανο τρολ!!
Tο που ασχοληθηκα και ξαναεγραψα στο forum ξεπερνα τα όρια μου γιατί καποτε εγραψα ξανα εδω και δεκτηκα ενα μπαν για 3 μερες επειδη είχα γραψει για ένα άλλον εδω και καταλαβε ο διαχειριστής οτι γνωριζομασταν και εφαγα μπαν ξεκουρασεις 3 μερες λες και επειδη ηξερα κάποιον και εγραψα ηταν κακο!!!
Αραγε εσεις που με γραφετε με ειρωνια γνωριστε μεταξυ σας??
Και αν ναι που είναι το κακο???
Το κακό είναι ότι δυστηχως δεν σεβεστε τις αποψεις ενός αλλού!!!!
Φυσικα αν έλεγα ότι το κοκκινο της sony 9005 φυσαει δεν θα ειχα την ίδια αντιμετώπιση!!!!
ΛΥΠΆΜΑΙ ΓΙΑΤΊ το να ξες κάποιον τρως μπαν !!!!
Ενώ αυτοί που εγραψαν με υποτιμηση
Πρως εμένα δεν ενοχλεί!!!
Κρίμα για εσάς και οχι για εμενα γιατι εμεις γραφουμε προς οφελος του forum!
Εγώ δεν είχα ποτέ και ουτε θα έχω κερδος!!!
Εγώ αποχωρω από το forum και δινω μπαν στον εαυτό μου γιατί πραγματικα εδώ δεν μπορεις να γράψεις αν δεν πηγαίνεις με τα νερά κάποιον!!!!
Το επίπεδο μου στα μυνηματα ήταν πάντα εξαιρετικό και φωτογραφιες από την τv ΜΟΥ που έχω ανεβάσει!!!!
Και πάλι χλεβαστκα από κάποιους που έδειχνα το μαύρο το εξαιρετικο που έχει η Samsung !!!!
Ούτε απο εσας που ελέγχετε το forum είδα ΜΥΝΗΜΑ να λέει στους άλλους μην κάνετε ειρωνια !!
Δεν λυπάμαι για εμένα γιατί κατάλαβα τον γίνετε!!!
Και αν ήθελα να κανο τρολ δεν θα ανέβαζα ποτέ photo με την tv μου !!!
Κρίμα πάντως γιατί και άλλες αποψεις διαφορετικες δεν τις δεχεστε έτσι δεν θα υπάρχει ποτέ ανταλλαγή απόψεων!!!
Και τα σχεδιαγραματα με ειρωνια από κάποιους είναι ευκολο γραπτώς και οχι κατ' ιδίαν!!!!
ΕΓΏ ΌΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΒΑΛΑ ΚΑΝΈΝΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΩ ΓΙΑΤΊ ΘΈΛΩ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΌ ΆΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΛΆΘΟΣ ΝΑ ΕΊΝΑΙ!!!
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Φίλε μου με όλη τη καλή διάθεση, είσαι σίγουρος ότι αυτά που γράφεις είναι έτσι όπως τα λες ή όπως νομίζεις εσύ ότι είναι........;
Τέλος πάντων , δε χρειάζεται να μου απαντήσεις, μιας και έδωσες από μόνος σου στον εαυτό σου << μπαν >>..... και μάλλον καλά έκανες...
Αν πάλι αποφασίσεις να γράψεις αναφερόμενος στον οποιοδήποτε, φρόντισε λίγο να βάλεις τον αυτόματο ορθογράφο , διότι κάποια λάθη βγάζουν μάτι.
Είπαμε τεχνολογικό φόρουμ, αλλά να μη ξεχνάμε και τη γλώσσα μας, ειδικά τέτοιες εποχές δύσκολες από όλες τις απόψεις δυστυχώς.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ο βαγγος προφανως δεν αναφερεται στο ευρυτερο χρωματικο τριγωνο. Αναφερεται στο κοκκινο που δινουν οι σαμσουγκ γενικα ως αισθηση.

Τι το εξαιρετικο βλεπει δεν γνωριζω παντως.
Ας δοκιμασει να χαμηλωσει το κοκκινο σε φωτεινοτητα, τοτε θα καταλαβει οτι παιζει οπως σε ολες τις αλλες tv.

Ή αν θελει, ας δοκιμασει να ανεβασει την φωτεινοτητα του κοκκινου (σε βαθμο κλιπαρισματος) στις αλλες tv και τοτε θα διαπιστωσει πως και οι αλλες βγαζουν "εκπληκτικο" κοκκινο.

Καποιοι ανθρωποι αρεσκονται στο να βλεπουν πουσαρισμενες φωτεινοτητες και κορεσμους χρωματων, οπως και sharpness κλπ.
Ολα στα ματια τους αποκτουν μια ζωντανια, ενα punch και τους αρεσει ολο αυτο σε βαθμο του να θεωρουν την μη πουσαρισμενη εικονα, ως ξεπλυμενη και αχαρη.

Καποιες εταιριες το γνωριζουν αυτο (η σαμσουνγκ ειδικα το εκμεταλευεται στο επακρο) και φροντιζει τοσο στις tv οσο και στις οθονες κινητων (ειδικα παιλαιοτερα) να πουσαρει χρωματα και οξυτητες.
Εχει πιασει ενα κοινο οπου αρεσκεται σε αυτο το ειδος.

Οπως υπαρχει ενα κοινο στον ηχο οπου αρεσκεται στα τερμα μπασα-τερμα πριμα.

Τωρα να συνεχισουμε την συζητηση, ΤΙ ειναι εκπληκτικο υποκειμενικα για τον καθενα στην εικονα. ?
Ή να μεινουμε στα της αναφορας. ?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τι ειναι αυτο που κανει την samsung να ξεχωριζει σε χρωματα και σε φωτε

Λοιπον ολοι εσεις που γραφετε με ειρωνια προς το προσωπο μου χωρίς να με γνωριζεται θα επρεπε να ντρεπεστε !!!!!
Το κοκκινο της samsung ειναι εξαιρετικο και δεν εγραψα για να κανο τρολ!!
Tο που ασχοληθηκα και ξαναεγραψα στο forum ξεπερνα τα όρια μου γιατί καποτε εγραψα ξανα εδω και δεκτηκα ενα μπαν για 3 μερες επειδη είχα γραψει για ένα άλλον εδω και καταλαβε ο διαχειριστής οτι γνωριζομασταν και εφαγα μπαν ξεκουρασεις 3 μερες λες και επειδη ηξερα κάποιον και εγραψα ηταν κακο!!!
Αραγε εσεις που με γραφετε με ειρωνια γνωριστε μεταξυ σας??
Και αν ναι που είναι το κακο???
Το κακό είναι ότι δυστηχως δεν σεβεστε τις αποψεις ενός αλλού!!!!
Φυσικα αν έλεγα ότι το κοκκινο της sony 9005 φυσαει δεν θα ειχα την ίδια αντιμετώπιση!!!!
ΛΥΠΆΜΑΙ ΓΙΑΤΊ το να ξες κάποιον τρως μπαν !!!!
Ενώ αυτοί που εγραψαν με υποτιμηση
Πρως εμένα δεν ενοχλεί!!!
Κρίμα για εσάς και οχι για εμενα γιατι εμεις γραφουμε προς οφελος του forum!
Εγώ δεν είχα ποτέ και ουτε θα έχω κερδος!!!
Εγώ αποχωρω από το forum και δινω μπαν στον εαυτό μου γιατί πραγματικα εδώ δεν μπορεις να γράψεις αν δεν πηγαίνεις με τα νερά κάποιον!!!!
Το επίπεδο μου στα μυνηματα ήταν πάντα εξαιρετικό και φωτογραφιες από την τv ΜΟΥ που έχω ανεβάσει!!!!
Και πάλι χλεβαστκα από κάποιους που έδειχνα το μαύρο το εξαιρετικο που έχει η Samsung !!!!
Ούτε απο εσας που ελέγχετε το forum είδα ΜΥΝΗΜΑ να λέει στους άλλους μην κάνετε ειρωνια !!
Δεν λυπάμαι για εμένα γιατί κατάλαβα τον γίνετε!!!
Και αν ήθελα να κανο τρολ δεν θα ανέβαζα ποτέ photo με την tv μου !!!
Κρίμα πάντως γιατί και άλλες αποψεις διαφορετικες δεν τις δεχεστε έτσι δεν θα υπάρχει ποτέ ανταλλαγή απόψεων!!!
Και τα σχεδιαγραματα με ειρωνια από κάποιους είναι ευκολο γραπτώς και οχι κατ' ιδίαν!!!!
ΕΓΏ ΌΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΒΑΛΑ ΚΑΝΈΝΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΩ ΓΙΑΤΊ ΘΈΛΩ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΌ ΆΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΛΆΘΟΣ ΝΑ ΕΊΝΑΙ!!!



Τι ακριβώς πρέπει να γράψουμε σε ένα καράσχετο φανμπόυ, που όχι μόνον δεν γνωρίζει ούτε την ΑΒ της εικόνας, συνεχίζει ακάθεκτος να προμοτάρει την Σάμσουνγκ? Τι είναι βρε μάστορα το χρώμα και δη το κόκκινο? Πατάτες τηγανιτές ή γιουβαρλάκια?

Μάθε, λοιπόν, ότι το χρώμα μετριέται σύμφωνα με προδιαγραφές και πρότυπα. Το κόκκινο που συζητάς π.χ. έχει συντεταγμένες x=0.330, y=0.640. Αλλά αυτή αφορά μονάχα το κόκκινο στο 100%. Εσύ για ποιο κόκκινο μας ζαλίζεις? Το 100%? Το 95%? Το 90%? Μήπως το 75%? Και αν ναι, σε τι φωτεινότητα?

Άσε, λοιπόν, τις ανούσιες εξάρσεις και όταν δεν γνωρίζεις κάτι, ρώτα. Εδώ μέσα δεν είναι γήπεδο για να ζητωκραυγάζεις περί μαγικού κόκκινο της Σάμσουνγκ. Εδώ μέσα είναι το πιο τεχνικό και μεγάλο φόρουμ της χώρας που ασχολείται με την εικόνα. Αν δεν ξέρεις για τι μιλάς, καλύτερα να διαβάζεις, να ρωτάς και να μην ποστάρεις...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Λοιπον ολοι εσεις που γραφετε με ειρωνια προς το προσωπο μου χωρίς να με γνωριζεται θα επρεπε να ντρεπεστε !!!!!
Το κοκκινο της samsung ειναι εξαιρετικο και δεν εγραψα για να κανο τρολ!!
Tο που ασχοληθηκα και ξαναεγραψα στο forum ξεπερνα τα όρια μου γιατί καποτε εγραψα ξανα εδω και δεκτηκα ενα μπαν για 3 μερες επειδη είχα γραψει για ένα άλλον εδω και καταλαβε ο διαχειριστής οτι γνωριζομασταν και εφαγα μπαν ξεκουρασεις 3 μερες λες και επειδη ηξερα κάποιον και εγραψα ηταν κακο!!!
Αραγε εσεις που με γραφετε με ειρωνια γνωριστε μεταξυ σας??
Και αν ναι που είναι το κακο???

.... ΛΥΠΆΜΑΙ ΓΙΑΤΊ το να ξες κάποιον τρως μπαν !!!!

Εγραψες αυτό: "Κύριε panpan δεν ξέρω τι σχέσεις έχετε με το σάιτ η τα παιδιά που το διαχειρίζονται απλά σας βγάζω το καπέλο στις λίγες και αξιοπρεπές αναρτήσεις που κάνετε είστε αξιοπρεπέστατος και γνώστης και μερακλής ...
Θα πρότεινα ότι θα μπορούσατε μαζί με τα άλλα τα παιδιά του forum να είστε ένας
Super moderator
Μπράβο σας !!! "

Σε άνθρωπο που όχι απλά ξέρεις, αλλά που κάνατε εγγραφή στο φορουμ απο το ίδιο pc!! Αρα σίγουρα δεν ήσουν ειλικρινής και αυτό έπληξε την αξιοπιστία σου πολύ περισσότερο απο τον "έρωτα" σου για την Samsung

Αντί λοιπόν να το παίζεις αδικημένος, καλύτερα ακολούθησε τη συμβουλή του διαχειριστή να επανεξετάσεις την συμπεριφορά σου..
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Μάλλον τελικά γνωρίστηκαν μετά το ban.

In any case, θα το αναλάβουν οι αρμόδιοι άνθρωποι τις κατηγορίας αυτό το thread...
 

giannisant

New member
8 February 2018
77
Κύριε panpan δεν ξέρω τι σχέσεις έχετε με το σάιτ η τα παιδιά που το διαχειρίζονται απλά σας βγάζω το καπέλο στις λίγες και αξιοπρεπές αναρτήσεις που κάνετε είστε αξιοπρεπέστατος και γνώστης και μερακλής ...
Θα πρότεινα ότι θα μπορούσατε μαζί με τα άλλα τα παιδιά του forum να είστε ένας
Super moderator
Μπράβο σας !!!
Αν είναι να φύγει ο vagos, τουλάχιστον μπορεί να επιστρέψει ο panpan
ίσως επειδή είναι και γνώστης (+μερακλής) μπορέσει να λύσει την απορία του topic starter.
:D
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Χωρίς να υποβαθμίζω κανένα και καμία άποψη έχω την εντύπωση ότι η κουβέντα όπως εξελίσσεται δεν βγάζει πουθενά και φοβάμαι ότι μόνο παρεξηγήσεις θα φέρει. Καλύτερα να πάμε παρακάτω.
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
cmoustakas καλημερα. Πως να γινει εποικοδομητικός διάλογος φιλε οταν ο άλλος ανοίγει νήμα για κάτι που δεν ισχύει. Στο μυαλό του ξεχωρίζουν οι samsung και στο επιθετικό marketing. Kαι μαλιστα πιθανόν να έχει και διττή υπόσταση...
 
Status
Not open for further replies.