Συνδεση TV με DVD Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Φιλος παραγγειλε μια τηλεοραση για δωματιο του, αλλα διαπιστωσε εκ των υστερων οτι αυτη δεν διαθετει εισοδο scart, ουτε αλλη αναλογικη εισοδο εικονας, παρα μονο hdmi. Πως θα συνδεσει πανω της ενα dvd player το οποιο δεν εχει εξοδο hdmi?
Υπαρχει τροπος, π.χ. καλωδιο - μετατροπεας απο scart σε hdmi?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν δεν κάνω λάθος το hdmi είναι ένα 100% ψηφιακό interface, ενώ το scart ένα 100% αναλογικό, άρα μετατροπή (με απλό καλώδιο) δε γίνεται.
όντως το scart πια έχει καταργηθεί, αλλά οι περισσότερες έχουν ένα RGB ή κάτι τέτοιο για τις παλίες πηγές. δες ποια τηλεόραση είναι ή από πίσω τι βύσματα έχει και θα βρεθει άκρη
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Σε αυτά τα χρήματα, καλύτερα να πάρει ένα καινούριο BluRay-player, που θα έχει HDMI και θα του παρέχει και περισσότερες δυνατότητες αναπαραγωγής και ποιότητας εικόνας...
 
Απο οτι ξερω οι καινουριες συσκευες αναπαραγωγης dvd και bluray δεν ειναι "καθαροαιμα" player οπως τα player του παρελθοντος, με την εννοια οτι δεν παιζουν ολα τα δισκακια. Στην προκειμενη περιπτωση δεν θα παιζουν τα video-cd του (θεματικα (π.χ. κυνηγι), απο εφημεριδες-περιοδικα).
Αρα συμφερει η αγορα μεταχειρισμένου player με εξοδο HDMI ή ο ανταπτορας που εβαλε πιο πανω ο φιλος. Αυτα κανουν οι βιαστικες αγορες.
Και μια και το εφερε η κουβεντα, υπαρχει στην αγορα κανενα player που να παιζει ολα τα δισκακια (ως καθαροαιμος παικτης)?
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Eγω εχω το παρακατω Κανα 30αρι ευρω συνολο απο εξω,εκει εχω συνδεσει ολες τις σκαρτοσυσκευες πλεον με την 4Κ και κανει και φοβερο upscaling!

link
 
Η τηλεοραση παρεληφθει και εγκατασταθηκε. Τελικα εχει scart και γενικα πληροτητα συνδεσιμοτητας. Εχει πανευκολο Ελληνικο μενου ρυθμισεων. Μου εκανε εντυπωση η υψηλη ευαισθησια του δεκτη της. Η εικονα της ειναι η αναμενομενη για τα λεφτα που ζηταει.
 

Ktisivios

New member
18 May 2019
3
Απάντηση: Re: Συνδεση TV με DVD Player

Aν παίξω dvd δισκάκια σε Blueray player συνδεδεμένο σε 4Κ tv μέσω HDMI, θα έχω καλύτερη εικόνα απότι αν τα παίξω σε dvd player πάλι μέσω HDMI στην ίδια tv;