The Commuter

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,099
Λιβαδειά
The_Commuter.jpg






Ελληνικός τίτλος ταινίας: Ο Επιβάτης

Σκηνοθεσία: Ζομ Κολέ Σερά

Πρωταγωνιστούν: Λίαμ Νίσον, Βέρα Φαρμίγκα, Σαμ Νιλ

Διάρκεια ταινίας: 105' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018

Village | Imdb (6.5 /10)





Υπόθεση:
Ο Μάικλ ΜακΚόλει είναι μάνατζερ σε μία απρόσωπη ασφαλιστική εταιρία και ζει με την σύζυγό του και τον γιό τους
σε ένα προάστιο της Νέας Υόρκης. Όπως τόσοι άλλοι σκληρά εργαζόμενοι οικογενειάρχες αντιμετωπίζει οικονομικές
δυσκολίες με τον γιο του να είναι έτοιμος να ξεκινήσει τις σπουδές του στο κολέγιο. Ξαφνικά μία μέρα η κατάσταση
του γίνεται ακόμα πιο δύσκολη, πάει στην δουλεία του και του ανακοινώνουν ότι απολύεται.

Παρόλα αυτά, αυτό δεν είναι το μόνο γεγονός που θα του χαλάσει το βράδυ. Στην συνήθη διαδρομή με το τρένο
επιστρέφοντας σπίτι του, μια επιβάτης κάθεται απέναντι του , του συστήνεται ως Τζοάνα και του κάνει μία δελεα-
-στική πρόταση: να βρει ποιος επιβάτης του τρένου δεν είναι τακτικός, με ανταμοιβή ένα απίστευτο οικονομικό
έπαθλο. Μία εύκολή δουλειά θα έλεγε κάποιος. Όχι όμως για έναν πρώην αστυνομικό που έχει ισχυρή ηθική
συνείδηση.

O Μάικλ δέχεται να βρει τον «ύποπτο» ανάμεσα στο πλήθος των επιβατών χρησιμοποιώντας το μυαλό και το ταλέντο
του στο να αποκαλύπτει ταυτότητες. Σύντομα όμως καταλαβαίνει ότι βρίσκεται στο κέντρο μιας θανάσιμης συνωμοσίας
που θα καταλήξει στην δολοφονία όλων όσων βρίσκονται στο τρένο ενώ αυτός είναι ο μόνος που μπορεί να το αποτρέ-
-ψει. Ο χρόνος κυλά αντίστροφα και ο Μάικλ προσπαθεί να στηριχθεί στους τακτικούς συνεπιβάτες του που γνωρίζει
χρόνια προσπαθώντας ταυτόχρονα να παγιδέψει τους δολοφόνους, να αποκαλύψει την συνωμοσία και το τρένο με
τους επιβάτες να φθάσει σώο και ασφαλές στο τέρμα.









 
Last edited:

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: The Commuter (2018)

Ενώ την πουλάνε ως μία από τα ίδια, είναι μια ταινία που ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες τύπου Taken που έχει κάνει ο Λιάκος, θα μπορούσαν να λείπουν και οι (δυνατές) σκηνές μάχης σώμα με σώμα και να είναι μια ωραία αστυνομική ταινία...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: The Commuter (2018)

Ότι πιο εξωφρενικό έχω δει τα τελευταία χρόνια. Θυμάστε τις ταινίες δράσης της δεκαετίας του '90; Αυτές όπου ο ήρωας είναι πρώην κομάντο/αστυνομικός/πυροσβέστης/καρατέγκα (ή συνδυασμός αυτών), έχει βγει στη σύνταξη εδώ και 20 χρόνια αλλά δεν ξέχασε τίποτα; Τέτοια είναι κι αυτή. Η πλοκή έχει πιο πολλές τρύπες απο ένα κεφάλι ελβετικό τυρί, Ο Liam Neeson είναι υποτίθεται 60 χρονών αλλά σαπίζει στο ξύλο όποιον 20χρονο βρεθεί μπροστά του, αλλά...ο ρυθμός είναι εξαιρετικός, ο κλειστός χώρος του τρένου όπου διαδραματίζεται η ταινία είναι ωραίο εύρημα (αν και παμπάλαιο, ξέρω, ξέρω) η δράση είναι πολυ καλογυρισμένη...γενικά μια πολύ διασκεδαστική ταινία, αρκεί να μην την πάρει κανείς στα πολύ σοβαρά. Α, ναι, επίσης

περιέχει τον πιο εξωφρενικό εκτροχιασμό τρένου που έχω δει μετά το Super 8, είναι καλύτερος ακόμα και απο αυτόν του "Φυγά". Για να καταλάβετε, όταν τέλειωσα η ταινία τον είδα ξανά για να χωνέψω αυτό που είδα!

Χαχαχα.. λοιπόν την είδα και εγώ!
Όντως εξωφρενική η ταινία!! :laugh:

Σουρωτήρι κανονικό!! :laugh:
Ευτυχώς που έκατσα να την δω με την κατάλληλη διάθεση! :laugh:

Από το Spoiler που λες εμένα άλλο μου έκανε ακόμη πιο μεγάλη εντύπωση! :cool:
Το πόσο ξύλο έφαγε και ο Liam αλλά έμεινε όρθιος ως το τέλος!! :laugh:

Επειδή λοιπόν ήταν σχετικά διασκεδαστική..
ψήφισα και εγώ καλή! :p
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: The Commuter (2018)

Αστυνομικο θρίλερ δράσης χορταστικότατο.
Πολύ καλύτερο από τα σκετα νέτα action films που γυριζει το τελευταίο καιρο ο Λίαμ Νίσον και σίγουρα πολύ καλύτερο από πολλα που βγαινουν προσπαθώντας να συνδιάσουν το παραπάνω τρίπτυχο.
Ως και το soundtrack ειχε ενδιαφέρον με το A Commuter's Trip να ξεχωριζει.
Πολύ καλή για το είδος της
 
17 June 2006
23,685
Αθήνα
Απάντηση: The Commuter (2018)

Μολις το ειδα κι εγω. Πραγματι πολυ ευχαριστη και ενδιαφερον ετσι οπως διατυπωσε στην αρχη τους ορους του "παιχνιδιου" η γκομενα. Ωραιο το τεχνασμα για να αυξηθει η αγωνια.

Ενταξει τωρα για το ξυλο που εφαγε ο 60αρης και εμεινε ορθιος ας πουμε οτι καποιο τροπο εξηγειται οτι παλια ηταν αστυνομικος και ηξερε τα κολπα.

Πολυ καλη.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Re: The Commuter (2018)

Tην δεκαετια του 90 οι action heroes ηταν νεαροι ως τα πρωτα αντα,απο το ΤΑΚΕΝ την επιτυχια του και μετα ξεκινησε η μοδα των γερασμενων ηρωων με πολλα παραδειγματα τα τελευταια 10 χρονια απο πολλους ηθοποιους στην συνταξη..
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Απάντηση: The Commuter (2018)

Επιτέλους μία ταινία που την ευχαριστήθηκα !!!
Μετά την αόρατη κλωστή όπου η ταινια δεν βλεποταν, χρειαζόμουν ένα τετοιο action movie.

Πολύ καλή απο εμένα
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Re: The Commuter (2018)

Καλή ηταν, αλλα δεν τρελάθηκα κιόλας.

Οντως καλη η σκηνη με το τρένο στο φινάλε.
Παντως ο Λιαμ ειναι εγγυηση οπου και να παιζει. Ολο τους ιδιους ρολους παιρνει και δεν τον βαριόμαστε :p
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: The Commuter (2018)

Τα cgi εφφε με τον εκτροχιασμο του τρενου στο τελος ειναι β διαλογης δυστυχως!
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,840
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: The Commuter (2018)

Εξωφρενική ταινία που μόνο ως τέτοια μπορείς να την εκλάβεις.

Ο δε εκτροχιασμός είναι η κορύφωση του "δεν υπάρχει".

Αν δεν θέλετε να προβληματιστείτε με κάτι,δείτε την άφοβα και χαλαρά..
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: The Commuter (2018)

Αν δεν είχε τις υπερβολές θα μου άρεσε περισσότερο .
Για χάρη του εντυπωσιασμού χαλούν τη γενική εικόνα .
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: The Commuter (2018)

Για να χαλαρώσεις μια χαρά είναι, το χει πάντως με το ξυλίκι ο 60αρης!
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: The Commuter (2018)

Καλή.

Υπερβολική σε σημεία;
Ναι, αλλά καταφέρνει αυτό που θέλει, να σε διασκεδάσει και να μην πάει χαμένη η πίτσα και η μπύρα.