Hdmi καλώδιο 20 μέτρα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αγοράσω ένα καλώδιο hdmi 20 μέτρων θα έχω πρόβλημα να συνδέσω το nova αποκωδικοποιητή με με μια τηλεόραση που είναι σε 20 μέτρα από τον αποκωδικοποιητή?

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλώδιο hdmi 20 μέτρων? Αν ναι ποιο και γιατί?
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
70 ευρω μου φαίνονται υπερβολικα πολλα λεφτα για ενα καλωδιο hdmi 20 μετρων.
Και νομιζω αυτο κανει μεταφορα και μεσω καλωδιο δικτυου κατι που δεν ζητησα ποτε μου.

Μαλλον ισως γιατι αυτο ειναι ενισχυτης σηματος αλλα δεν ειναι αυτη η ερωτηση που εχω κανει στο αρχικο μου ποστ.

Αν παρω ενα απλο καλωδιο hdmi 20 μετρων θα εχω προβλημα να μεταφερω την εικονα απο τον nova αποκωδικοποιητή σε μια τηλεοραση?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Να ξέρεις ότι ένα καλώδιο 20 μέτρων έχει αρκετές απώλειες λόγο απόστασης, για αυτό θα πρέπει να πάρεις ένα καλό καλώδιο που προφανώς κοστίζει.

https://www.skroutz.gr/s/3193165/LogiLink-HDMI-Cable-HDMI-male-HDMI-male-20m-CHB1120.html

https://www.skroutz.gr/s/12368508/BlackBox-HDMI-2-0-Cable-HDMI-male-HDMI-male-20m-VCB-HDMI-020M.html

https://www.skroutz.gr/s/11718618/O...able-HDMI-male-HDMI-male-20m-20M-BK-HDMI.html

https://www.skroutz.gr/s/9344594/Ri...ided-Cable-HDMI-male-HDMI-male-20m-10896.html

Αυτό που προτείνεις εσυ είναι ένα πολύ απλό καλώδιο που μπορεί να παίξει μια χαρά μπορεί και όχι....
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Ενα απλο σημα 720p - 1080p θελω να μεταφερω οχι 4k σημα.

Και το ξαναλεω να δωσω 70 ευρω και ανω για ενα καλωδιο hdmi και ενισχυτη σηματος μου φαινονται υπερβολικα πολλα.

Τα λινκ που μου δειχνεις απ' οτι βλεπω μονο καλωδιο ειναι δεν εχουν καπου ενισχυτη σηματος(repeater - extener).

Μα το σημα που παει στα καλωδια hdmi δεν ειναι ψηφιακο κατι που σημαινει οτι δεν υπαρχουν απολειες οπως στο αναλογικο σημα?

Το λεω αυτο γιατι απο τη στιγμη που το σημα των hdmi καλωδιων ειναι ψηφιακο για ποιο λογο να πρεπει να παρουμε και ενισχυτη ή repeater σηματος?

Και εχει καποιος να μου προτεινει τη φτηνοτερη δυνατη λυση ακομα και αν πρεπει να αγορασω κατι απο εξωτερικο.

Ακομα καλυτερα ειναι αν εχει καποιος προσωπικη πειρα απο κατι τετοιο να μου πει τι εκανε ακριβως.

Σας ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ειναι και θεμα handshake, εχω 3 πηγες πανω στον προτζεκτορα με 8 μετρο καλωδιο των 150 ευρω, με τις δυο απ αυτες τις πηγες τα παει μια χαρα, με την τριτη ζοριζεται, παντα αργει να κλειδωσει και καπου καπου δεν κλειδωνει ποτε. Για 20 μετρα ο,τι πληρωσεις θα παρεις. Σημειωτεον εχω κι ενα 10μετρο των 30 ευρω, αυτο δεν κλειδωνει με τις δυο απ τις τρεις πηγες μου αν αυτο σε βοηθαει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Τι ακριβως ειναι το handshake?

Δηλαδη αν παρω κατι απο αυτα θα εχω παλι προβλημα?
Π.χ. αν παρω αυτο ή αυτο δεν θα κανει δουλεια μιας και λεει οτι κανει ακριβως αυτο που λετε, δηλαδη ενισχυει και ξαναστελνει το σημα βιντεο και εικονας στο αλλο μερος του καλωδιου hdmi.

Και πως μπορω να σιγουρευτω πριν κανω την οποιαδηποτε αγορα γιατι να δωσω 80 κα ανω ευρω χωρις να ξερω σιγουρα αν θα δουλεψει ή οχι δεν λεει με την καμια ομως.
 
Last edited:

pettakos

Senior Member
25 November 2006
324
Αθηνα
Καλημερα, θα προσπαθησω να βρω το link που αγορασα το δικο μου απο την Αγγλια προ 8ετιας 20μετρο λευκο, κλειδωνει αριστα με ολες τις πηγες. Εδωσα περιπου 24 η 26 λιρες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Hdmi καλώδιο 20 μέτρα

Τι ακριβως ειναι το handshake?

Δηλαδη αν παρω κατι απο αυτα θα εχω παλι προβλημα?
Π.χ. αν παρω αυτο ή αυτο δεν θα κανει δουλεια μιας και λεει οτι κανει ακριβως αυτο που λετε, δηλαδη ενισχυει και ξαναστελνει το σημα βιντεο και εικονας στο αλλο μερος του καλωδιου hdmi.

Και πως μπορω να σιγουρευτω πριν κανω την οποιαδηποτε αγορα γιατι να δωσω 80 κα ανω ευρω χωρις να ξερω σιγουρα αν θα δουλεψει ή οχι δεν λεει με την καμια ομως.
To handshake ειναι η συνεργασια μεταξυ των διαφορων συσκευων που ειναι συνδεδεμενες μεταξυ τους. Στο δικο μου παραδειγμα απο τις 5 πηγες που εχουν συνδεθει νε τον προτζεκτορα το media player της netgear δεν συνεργαζεται καλα, αντιθετως το western digital στην ιδια εισοδο του ενισχυτη με το ιδιο καλωδιο κλειδωνει για σεμιναριο, ειναι και θεμα τυχης.
Το περιεργο ειναι οτι το αμερικανικο netgear των 130 ευρω εχει θεμα ενω το κινεζικο tv box των 30 ευρω κλειδωνει και μονο που το σκεφτομαι, πριν καν πατησω το κουμπι, ατιμα ηλεκτρονικα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Ο λόγος που σου πρότεινα αυτό ειναι διότι θα δουλέψει σιγουρα
Εφόσον έχεις αμφιβολίες για το κόστος αγοράς που θελεις παρε οτι θελεις δοκίμασε και πες μας
Το πολυ πολυ να πάρεις 1 η 2 η 3 διαφορετικά καλώδια μεχρι να βρεις κάποιο που θα δουλεύει .
Φιλικα πάντα ...
Σου πρότεινα αγορα απο μαγαζι άμεσα με δυνατοτητα επιστροφής λογικα κατόπιν συνεννόησης .
Καλη επιτυχία ...
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Μαλλον θα δοκιμασω αρχικα να παρω απλα ενα καλωδιο 20 μετρων και αν δεν κανει τοτε θα κοιταξω να παρω και κανενα extender/repeater.

Εχετε να μου προτεινετε καμια αξιόλογη μαρκα?
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Νομίζω απλό καλώδιο θα κάνει αρκεί να έχει χοντρούς αγωγούς (22AWG - 0.3mm²)
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Τωρα ειναι σαν να μου μιλησες κινεζικα γιατι δεν καταλαβα τιποτα απο το "22AWG - 0.3mm²"
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Με απλα Ελληνικα λογια μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω πολυ.
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Είναι η διατομή του κάθε αγωγού (από τους πολλούς που έχει μέσα το καλώδιο). AWG = American Wire Gauge. Στην Ευρώπη τη μετράμε σε mm² αλλά επειδή πολλά από αυτά τα καλώδια φτιάχνονται για την αμερικάνικη αγορά το γράφουν σε AWG. Να πάρεις κάποιο καλώδιο που να γράφει στα χαρακτηριστικά του το μέγεθος.
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Τωρα με μπερδεψες περισσοτερο.
Με απλα Ελληνικα βρε παιδια δεν το κατεχω το θεμα hdmi καλωδιων.

Και ποιος να μου το ελεγε οτι για ενα καλωδιο hdmi θα πρεπει να προσεξω τοσα πολλα.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Θέλεις όσο πιο χοντρό καλώδιο μπορείς να βρείς.
Το πάχος του καλωδίου ορίζεται απο τη μονάδα AWG και αναγράφεται πάνω στο καλώδιο.
Όσο μικρότερος ο αριθμός τοσο πιο πάχυ το καλώδιο.
Με οποιοδήποτε καλώδιο 24AWG και κάτω πρέπει να είσαι καλυμένος.
Ρώτα το πωλήτη σε περίπτωση που δε λειτουργεί όπως θέλεις (σπασίματα στην εικόνα, γραμμές κλπ, lag) για δυνατότα επιστροφής.
Καλύτερη λύση δυο μικρότερα (10m) ενωμένα με ένα signal booster/repeater
 

Global

Senior Member
1 May 2017
366
Ουτε μαντης να ησουνα.
Δοκιμασα αυτο ακριβως που λες γιατι εχει ενας φιλος μου δυο 10μετρα καλωδια hdmi που τα συνδεσα με εναν ανταπτορα θυληκο hdmi σε θυληκο hdmi και δουλευε κανονικα αλλα αν κουνιωταν εστω και λιγο το καλωδιο εχανα στιγμαια το σημα που εδινε η nova.

Αν δοκιμασω ενα απλο 20μετρο Hdmi καλωδιο θα εχω και με αυτο θεματακια με το παραμικρο κουνημα του καλωδιου?
 
Last edited: