Allo Digione και GPIO

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Καλημέρα,
Το Digione διαφοροποιείται από την πλειονότητα των αντίστοιχων HATs και δεν προσφέρει επέκταση του GPIO.
Στην δική μου περίπτωση, αυτό σημαίνει ότι μου στερεί την χρήση πρόσθετων που χρησιμοποιούν το Gpio.
Τέτοια πρόσθετα είναι ένα LCD Display, ένα IR module και ένα Power Management module.
Γνωρίζετε μήπως αν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω πρόσβαση στα pins ταυτόχρονα με το κούμπωμα του Digione ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σταύρος.
 

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να γίνει ?
Θα μπορούσε ένας ψιλοάσχετος με το κολλητήρι – σαν και μένα – να τα καταφερει ή θα χρειαστεί κάποιος εμπειρότερος ?
 
Προφανώς εξαρτάται από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Θα πρέπει να κολλήσεις καλώδια πάνω στα σχετικά pins του RPi στην κάτω πλευρά της πλακέτας και μετά να συνδέσεις τα καλώδια στις πλακέτες σου (LCD, IR, κτλ).
 

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Μάλιστα !
Θα πρέπει λοιπόν να «γνωρίσω» το κολλητήρι από κοντά.:eek:perator:
Η πλακέτα του Raspberry αντέχει σε κακοποίηση (κολλήματα αρχαρίου) ή να μην το τολμήσω καλυτέρα ?
Τι με συμβουλεύετε ?
 
Αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία από κολλητήρι καλό θα ήταν να εξασκηθείς πρώτα σε μία άλλη πρόχειρη πλακέτα αλλά τελικά λογικά θα είσαι ΟΚ. Δεν χρειάζεται να κολλήσεις κάπου δύσκολα, π.χ. πάνω σε κάποιο pin από ολοκληρωμένο.