Ενδοσυνεννόηση (intercom) μεσω wifi. Υπάρχει?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Ψαχνω να βρω μια συσκευή ενδοσυνεννόησης που να δίνει δυνατότητα επικοινωνίας με ηλικιωμένο άτομο χωρίς να απαιτείται κάποια ενέργεια από την δική του πλευρά.
Μια λύση είναι μια ip camera με ήχο, αλλά δεν νομίζω ότι προσφέρει τέτοια δυνατότητα.
Βασικά το θέλω για εναλλακτική χρήση επικοινωνίας καθώς ένα απλό τηλέφωνο ή ασύρματο μπορούν να μείνουν κατα λάθος ανοιχτά και να μην υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης μέχρι να γίνει αντιληπτό.
Εχω την εντύπωση ότι κάποια baby monitors έχουν τέτοιες δυνατότητες, αλλά δεν με ενδιαφέρει η dect λειτουργία. Και φυσικά δεν συζητάμε για απόσταση ενός δωματίου αλλά για διαφορετικά σπίτια.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
ενδιαφέρουσα φαίνεται, ιδίως το ότι παίρνει εξωτερικό ηχείο, μικρόφωνο.
Γιατί τα ενσωματωμένα δεν κάνουν τίποτα.

Για το τηλέφωνο είπα, μπορεί να τύχει να είναι ώρες κρεμασμένο - ξεχασμένο ανοιχτό
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Πλακα εχουν ομως οι καμερες (ξεφευγω λιγο απο το θεμα, αλλα...): ειχα δωσει το κλειδι στον υδραυλικο να επισκευασει κατι τοτε με τις παγωνιες και τους εβλεπα απο την καμερα. Σε μια στιγμη παιρνουν τηλεφωνο, κατι εψαχναν, και τους εδινα οδηγιες (οχι εκει, απο κατω κλπ). Κοκκαλο ο μαστορας!!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
ενδιαφέρουσες είναι όντως, τις κοιτάζω τώρα αναλυτικά...
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Έχω μία τέτοια στους γονείς μου που μένουν κάτω από εμένα.Είναι τοποθετημένη πάνω σε ένα σκρίνιο (2,10-2,20 μέτρα ύψος) και συνδέθηκε με τον ρούτερ μου με ενα wifi extender.
Tους βλέπω τέλεια (1080p) και τους ακούω και με ακούνε μια χαρά.
https://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_693217.html