Τηλεοραση πανω απο το τζακι. Συμβουλες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Καλησπερα. Ελπιζω να γραφω στη σωστη κατηγορια.

Λοιπον τα ευχαριστα ειναι οτι μετακομιζω σε δικο μου σπιτι. Ειναι υπο κατασκευη οποτε γινονται αλλαγες...
Τα δυσαρεστα οτι μεχρι να μπω θα αρρωστησω απο το αγχος...

μπορει να ρωταω κατα καιρους διαφορα.... (εχω λυσει τα περι δικτυου)

Αυτο που θελω ειναι να κρεμασω την τηλεοραση πανω απο το τζακι (δε θα αναβει και πολυ ετσι και αλλιως)

Θελω να κανω κατι σαν τη φωτογραφια οσον αφορα την τηλεοραση. Επειδη το τζακι ειναι πολυ μικρο και απο πανω οριακα μπαινει 40αρα θα βαλω δεξια του γυψοσανιδα θα φτιαξω ενα σημειο για μερικα ξυλα (ελαχιστα σαν ντεκορ) και επομενως θα μεγαλωσει το πλατος (θα εχει γυψοσανιδα και πανω, οποτε θα μεγαλωσει ο χωρος που θα μπει η τηλεοραση. Τα ξυλα θα ειναι πιο χαμηλα και στο πανω μερος θα ειναι χωρος για την τηλεοραση).

Σκεφτομαι να γινει μια εσοχη εκει που θα μπει η τηλεοραση λιγο μεγαλυτερη απο τις διαστασεις της.
Αυτη τη στιγμη εχω μια 40αρα οπως ειπα αλλα θα μπει στο προγραμμα η αγορα οσο μεγαλυτερης γινεται αναλογα με την κατασκευη (ισως 60αρα).

Επομενως η εσοχη θα ειναι μεγαλυτερη απο την τωρινη τηλεοραση αλλα δε με πειραζει γιατι θα ειναι προσωρινο. Ετσι και αλλιως και με τη νεα θα υπαρχει καποιο περιθωριο ...

Θελω συμβουλες.... Οτι νομιζετε οτι μπορει να μου δημιουργησει προβλημα.
Φανταζομαι οτι ο γυψοσανιδας θα ξερει καποια πραγματα αλλα επειδη καποιοι θα το εχουν κανει ηδη να προλαβω οτι μπορω...

Καλωδια υλικα που θα βιδωσει κλπ. Οτι νομιζετε...
Το σκεφτομαι σωστα;
Ευχαριστω εκ των προτερων
acaa870fe2d90a8fe0ca0cdd0230130e.jpg


Edit (photoshop)
Δυο φωτογραφιες πως ειναι και πως θελω να το κανω
8a2cdb74abcab4259d1e78f02d28bb4e.jpg
483979cb35960530cd48ce2bf8a273ec.jpg
 
Last edited:

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Γιατι να την ταλαιπωρισεις την tv ετσι?
Η χειρωτερη θεση ειναι αυτη. :rip:
Ελπιζω τουλαχιστον εαν επιμεινεις μεχρι τελος στην θεση που διαλεξες να κανεις εξαιρετικη μονωση τοσο στην tv οσο και στα καλωδια.
Και για το τζακι μην πολυτρελενεσαι..πιο πολυ 'βρωμια και ταλαιπωρια' ειναι παρα ομορφια και χρησημοτητα. Εγω αν μπορουσα το δικο μου θα το ξηλωνα ή θα εβαζα ενα με φυσικο αεριο..
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Απο θεμα ζεστης εννοεις προφανως. Δε προκειται να αναβει σχεδον ποτε....

Τη μονωση βαζουν σε τετοιες περιπτωσεις; Να βαλω και μονωση. Εννοειται.
Να που κατι προλαβαμε
 

billzisia

New member
17 October 2014
26
Λοιπον φιλε μου,εγω το εχω κανει εδω και 2 χρονια και το αναβω 20 φορες τον χρονο και δεν βγαζει (λογο τις μονωσης) ζεστη που να επιρρεαζει την tv (samsung ue 60 j 6200).H μονωση που εβαλα ειναι τις scamotec αλλα και σαν izol εαν το ψαξεις στο νετ θα βρεις πληροφοριες.Αυτο εινα σαν γυψοσανιδα περιπου,δουλευεται με τον ιδιο τροπο,ειναι πιο παχυ και αντεχει πολυ υψηλες θερμοκρασιες-εαν θυμαμαι πανω απο 700 με 800 βαθμους!!
Θα βαλεις μετα απο επανω γυψοσανιδα κανονικα.
Και φωτο σε λιγο...
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Η ένσταση μου αφορά το ύψος τοποθέτησης της τηλεόρασης και μόνον.

Οπως το δείχνεις θα είναι περίπου 1,20-1,30 μέτρα πάνω από το έδαφος η κάτω άκρη της TV - κατά την άποψη μου είναι λάθος και καθιστά την θέαση κουραστική.

Ρόλο παίζει επίσης αν θα βάλεις χαμηλούς καναπέδες στο σαλόνι και σε τί απόσταση θα είναι αυτοί.
Αν οι καναπέδες είναι χαμηλοί και σχετικά κοντά στο τζάκι η λύση που προτείνεις είναι προβλήματική - το ύψος πρέπει να είναι περίπου 60-70 cm - προσωπικά θα έβαζα την TV αριστερά από το τζάκι χαμηλά και μεγαλύτερη TV.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Η ζέστη δεν είναι θέμα. Η κάπνα όμως είναι. Αν είναι κλειστό τζάκι (ενεργειακό) δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά αν είναι ανοιχτό θα βρωμίσει η τιβι γρήγορα (κι δεν εννοώ απ' έξω).
[OFFTOPIC]Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να απαγορευτούν τα τζάκια στις πόλεις.[/OFFTOPIC]
Άλλο ένα θέμα είναι το παράθυρο δίπλα στο τζάκι. Θα χρειαστείς πολύ φωτεινή για να βλέπεις την ημέρα με τόσο φως δίπλα. Και αν στήσεις και το ηχοσύστημα εκεί, η ακούστική θα πάει περίπατο.
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Και εγω αριστερα ελεγα να την βαλω αλλα υπαρχει το εξης προβλημα. Διπλα εχει πορτα για τα υπνοδωματια και ετσι ο καναπες (γωνιακος) θα ειναι απο την αλλη πλευρα. Οποτε η αποσταση θα ειναι μεγαλη και η τηλεοραση θα πρεπει να ειναι λοξα τοποθετημενη.

Για το παραθυρο δεξια λογικα θα βαλουμε κατι. Αλλα ετσι και αλλιως για το βραδυ τη θελουμε μονο...

Καναπες δεν υπαρχει ακομα οποτε ρυθμιζεται αυτο. Η αποσταση πραγματι ειναι μικρη. Το τζακι δεν ειναι ενεργειακο αλλα θα αναβει μαλλον ελαχιστα.

Χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Εφόσον είσαι σε κατάσταση εργοταξίου, να σου προτείνω ένα projector στο ταβάνι, να κάνεις και τις καλωδιώσεις σου και να βάλεις ένα πανί αριστερά; Δεν καταλαβαίνω πως θες να βάλεις τον καναπέ αλλά θα πρότεινα projector/πανί αριστερά. Αν θες να έχεις TV, βάλτην αριστερά από το τζάκι μαζί με σπαστό βραχίονα έτσι ώστε να κάθεται παράλληλα με τον τοίχο και όταν θες να δεις να την γυρνάς στη γωνία (προς τα αριστερά τον βραχίονα). Βάλε έναν γωνιακό καναπέ κλείνοντας τον χώρο του τζακιού με την μία πλευρά του γωνιακού να βλέπει το τζάκι και την άλλη να βλέπει το πανί.

Ξέρω, σου βάζω ακριβές ιδέες αλλά με την λύση που σου λέω θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχα για τα πάντα + ότι εφόσον έχεις το σπίτι στα νταμάρια, μπορείς να περάσεις καλωδιώσεις πιο εύκολα.
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Καλησπερα. Ευχαριστω για την απαντηση.
Για προτζεκτορα δεν θα ηθελα. Δεν ειμαι και τοσο φανατικος με τις προβολες.
Και στην τηλεοραση για να καταλαβεις με kodi και χαλια ποιοτητα εικονας ευχαριστημενος ειμαι...
Δειτε πως σκεφτομαι τον καναπε.

Η "θεση" μου ειναι στη γωνια του καναπε.
Γι αυτο και θελω να παει η τηλεοραση οσο πιο δεξια γινεται.
Αυτο με τον βραχιονα το σκεφτηκα αλλα μεγαλωνει η αποσταση θεασης απο τη γωνια μου. Ασε που θα εχω γκρινια απο τη γυναικα που θα χαλαει η εμφανιση της γωνιας αμα δεν ειναι στοιχισμενη - ζυγισμενη η τηλεοραση... Καταλαβαινεις....
d8e5451fc2680e4613a0ad77b3cd2f0a.jpg
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Αχ αυτές οι γυναίκες... :p

Μια χαρά είναι το σχέδιο με την TV Γωνία. Απλά δες μέχρι πόσες ίντσες μπορείς να πας στην διαγώνιο πάντα σε σχέση με το έπιπλο σου.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Το σχέδιο σου με την TV στη γωνία είναι ιδανικό.
Την ίδια θέση (με τζάκι επίσης – γωνία σε καναπέδες κλπ) ) έχω και εγώ στο καθιστικό μου. Είναι πολύ βολική λύση - η TV χαμηλά οπωσδήποτε ( +- 60 cm) . Είναι αποδεκτό και από το γυναικείο φύλο επίσης σε μεγάλο βαθμό.
Θα σου πω μάλιστα το εξής . Σε πολύ φιλικό μου ζευγάρι που έρχεται συνεχώς σπίτι μας , με πολύ μεγάλο και σούπερ καθιστικό (πάνω από 100 τ.μ) που η σύζυγος «απαγορεύει διά ροπάλου » την τοποθέτηση TV στο καθιστικό τους ΓΕΝΙΚΑ – παράλληλα βρίσκει τέλεια την τοποθέτηση ΤV (60’) στη γωνία του δικού μου.
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Λοιπον.....
Χθες εβαλα ενα ηχειο πανω στο επιπλο της τηλεορασης και πανω του την τηλεοραση. Η τηλεοραση ξεκιναγε στο 1.20 περιπου. Ειδα μια ταινια.
Δε μου αρεσε καθολου. Τσαμπα σας κουρασα.
Θα μπει στη γωνια (και θα μεγαλωσει)