Ισχυρότερος ενισχυτής, λιγότερη ένταση με τα ίδια ηχεία.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Zizou66

New member
11 March 2018
9
Καλησπέρα παιδιά. Από το 1999 είχα τα ηχεία Dali 103 (4Ω, 91 dB), με οδηγό τους τον Sansui AU-X510R (60W/channel στα 8Ω) (και 65W/channel στα 4Ω DIN, που δεν ξέρω τι σημαίνει...). Πριν κάνα μήνα, λόγω προβλημάτων στον επιλογέα πηγής, αγόρασα τον Yamaha A-S 201 (100W/channel @ 8Ω, σύμφωνα πάντα με το εγχειρίδιο). Το πρόβλημα είναι ότι, αν και στα χαρτιά ισχυρότερος, παίζει στη ΜΙΣΗ ένταση από τον Σανσούι. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο γιατί συμβαίνει αυτό, του είμαι υποχρεωμένος εκ των προτέρων. Ευχαριστώ !
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα παιδιά. Από το 1999 είχα τα ηχεία Dali 103 (4Ω, 91 dB), με οδηγό τους τον Sansui AU-X510R (60W/channel στα 8Ω) (και 65W/channel στα 4Ω DIN, που δεν ξέρω τι σημαίνει...). Πριν κάνα μήνα, λόγω προβλημάτων στον επιλογέα πηγής, αγόρασα τον Yamaha A-S 201 (100W/channel @ 8Ω, σύμφωνα πάντα με το εγχειρίδιο). Το πρόβλημα είναι ότι, αν και στα χαρτιά ισχυρότερος, παίζει στη ΜΙΣΗ ένταση από τον Σανσούι. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο γιατί συμβαίνει αυτό, του είμαι υποχρεωμένος εκ των προτέρων. Ευχαριστώ !

Εννοείς ότι αναγκάζεσαι να ανεβάσεις το ποντεσιόμετρο αρκετά ψηλότερα από τον παλιότερο ;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το ποτενσιόμετρο του Yamaha A-S 201 στα ποσα db ή στο ποσο % το εχεις? (όταν ακούς στην επιθυμητή ένταση εννοώ)
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Απίθανο! Μήπως ο Yamaha έχει λογαριθμικό ποτενσιόμετρο; Οπότε η ωρολογιακή θέση του δεν σχετίζεται ευθέως με την αντίστοιχη θέση του Sansui
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Οι περισσότεροι ενισχυτές με ψηφιακά ελεγχόμενη ένταση έχουν λογαριθμικό ποτενσιόμετρο. Γυρνάς και γυρνάς χωρίς να γίνεται τίποτα και προς το τέλος γκαζώνουν. Αλλά από τα 60W πήγες στα 100W, άρα μόλις 2dB έντασης κέρδισες!
 

Zizou66

New member
11 March 2018
9
Re: Απάντηση: Ισχυρότερος ενισχυτής, λιγότερη ένταση με τα ίδια ηχεία.

Ακριβώς Πέτρο. 8,5+για ν ακουστεί όσο ο παλιός στα μισά του !
 

Zizou66

New member
11 March 2018
9
Επιθυμητή, στο 5+. Για γκάζια όμως πρέπει να δώσω 8+. Ο άλλος, με το ποτενσιόμετρο στα 3, έκανε τους γείτονες να θέλουν να με λυντσάρουν (Yamaha 50/100, Sansui 3/6)
 

Zizou66

New member
11 March 2018
9
Εννοείται αλλά στο αισθητό ακουστικά μέρος, απώλεια διαπιστώνω.
 

Zizou66

New member
11 March 2018
9
Οπότε, είναι κάτι λογικό λοιπόν, Πότε τα βγάζει τα 100, ή έστω τα 70 ;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Zizou66...τεχνικές λεπτομέρειες για τα ποτ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Ξέρω όμως οτι στα βατ το αν μιλάμε για 50 ή 100 (πάντα από 20Hz-20Khz και rms εννοείται)...η διαφορά στην ένταση είναι αμελητέα.

Θα έπρεπε να ακούγονται το ίδιο δυνατά περίπου απλά στην τωρινή περίπτωση σου από ότι καταλαβαίνω το εχεις γυρισμένο πολύ πιο πολύ από οτι περίμενες και σε χαλάει (ψυχολογικά). Μη σε νοιάζει πόσο εχεις γυρίσει το ποτενσιόμετρο. Αλλιώς δουλεύει το παλιό και αλλιώς το καινούργιο (το οτι χρειάζεται να το γυρνάς πιο πολύ δεν σημαίνει ντε και καλά ότι είναι πιο αδύναμος ο ενισχυτής.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγώ παλαιότερα με Yamaha rxv - 779 με τα δικά του τελικά στάδια και μετα που έβαλα τελικό με 5πλασια Watt το ποτενσιόμετρο παλι στην ιδια θέση το ειχα.....το μόνο που άλλαξε ηταν ο καλύτερος έλεγχος των μονάδων των ηχείων.....σαν σαματάς πάνω κάτω στα ίδια ήταν.
 

Zizou66

New member
11 March 2018
9
Teddy 743 αλλά και ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους φίλους, 1000 ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου !!! Από αυτά που λες Teddy, δεν είναι κάτι ασυνήθιστο τελικά. Και σίγουρα, όπως λες, παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχοακουστική (αν και μιλάμε για μεγάλη διαφορά στην ένταση). Σ' ευχαριστώ ιδιαιτέρως !
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Ο Yamaha είναι 100w min RMS στα 8 ohm , ενώ ο sansui 60 w.
Ο Yamaha λοιπόν είναι αισθητά πιο δυνατός.
Ο sansui έχει ποτ και ρύθμιση πολύ απλό (κακό) δίνει όλη την ένταση πολύ γρήγορα και μετά από ένα σημείο όσο αυξάνεις έχεις λίγο επιπλέον ένταση και πολύ παραμόρφωση.
Ο Yamaha έχει ποτ που δίνει όπως πρέπει σταδιακά την ένταση με μεγαλύτερη διαδρομή και μπορεί να χρειαστεί να φτάσεις στο 90% της διαδρομής για να πάρεις τα 100w RMS.
Τα σωστά ποτ έτσι δουλεύουν.
Αυτά , μην ανησυχείς καθόλου λοιπόν.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Teddy 743 αλλά και ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους φίλους, 1000 ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου !!! Από αυτά που λες Teddy, δεν είναι κάτι ασυνήθιστο τελικά. Και σίγουρα, όπως λες, παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχοακουστική (αν και μιλάμε για μεγάλη διαφορά στην ένταση). Σ' ευχαριστώ ιδιαιτέρως !

Δεν κάνει τίποτα Zizou66...καλά να περάσεις στο φόρουμ-bye-
 

Zizou66

New member
11 March 2018
9
Sonorus φίλε, ευχαριστώ ΠΟΛΥ !!! Κι όχι μόνο παραμόρφωνε αισθητά πάνω από 4,5/6 στο ποτ αλλά και ζεσταινόταν υπερβολικά γρήγορα, ακόμη και στο 2/6. Αντίθετα, ο Γιαμάχα δεν βγάζει ούτε στο 9/10 του την παραμικρή ζέστη.