Allo Digione και GPIO

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Καλημέρα σας,
Σε συνέχεια αυτού μου του post και πριν προχωρήσω σε ανεπίστροφες διαδρομές (κολλήσεις), προμηθεύτηκα ένα GPIO expansion board και πειραματίζομαι.

Λοιπόν, όταν το προσθέτω μεταξύ του Pi και του Digione όλα λειτουργούν καλώς – σε οποία θέση του board και αν κουμπώσω το Digione (το board έχει 4 παράλληλα GPIOs).
Όταν όμως στο board κουμπώσω ταυτόχρονα και μια 40πινη καλωδιοταινία (από 40πινη σε 40 αυτόνομα pins), έχω παράσιτα, σε όλες τις εναλλακτικές θέσεις που δοκίμασα.

Επειδή είναι αδαής με σχετικά θέματα σας ρωτώ :
Είναι λογικό και εξηγήσιμο αυτό ?
Αν προχωρήσω σε μόνιμες κολλήσεις αυτά προβλέπετε να εξαλείφονται ή θα συνεχίσουν ?

Φιλικά
Σταύρος
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Προβλέπω ότι με τις μόνιμες κολλήσεις θα συνεχίσουν τα παράσιτα που αναφέρεις. Το πρόβλημα της "κάρτας ήχου" (I2s interface) δημιουργείται από τις υψηλές χωρητικότητες της καλωδιοταινίας.
Πειραματίσου με μικρές αντιστάσεις 50-100Ω σε σειρά με τα pins του I2s
 
Καλημέρα σας,
Σε συνέχεια αυτού μου του post και πριν προχωρήσω σε ανεπίστροφες διαδρομές (κολλήσεις), προμηθεύτηκα ένα GPIO expansion board και πειραματίζομαι.

Λοιπόν, όταν το προσθέτω μεταξύ του Pi και του Digione όλα λειτουργούν καλώς – σε οποία θέση του board και αν κουμπώσω το Digione (το board έχει 4 παράλληλα GPIOs).
Όταν όμως στο board κουμπώσω ταυτόχρονα και μια 40πινη καλωδιοταινία (από 40πινη σε 40 αυτόνομα pins), έχω παράσιτα, σε όλες τις εναλλακτικές θέσεις που δοκίμασα.

Επειδή είναι αδαής με σχετικά θέματα σας ρωτώ :
Είναι λογικό και εξηγήσιμο αυτό ?
Αν προχωρήσω σε μόνιμες κολλήσεις αυτά προβλέπετε να εξαλείφονται ή θα συνεχίσουν ?

Φιλικά
Σταύρος

Αν οι μόνιμες κολλήσεις σου γίνουν μόνο στα pins που σε ενδιαφέρουν (δηλαδή όχι στα pins που μεταφέρουν σήμα I2S) δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δηλαδή δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις την καλωδιοταινία.

Αλλά γενικότερα στην τελική υλοποίηση καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις το GPIO expansion board.
 

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Σας ευχαριστώ πολύ Κε Δημητρακούδη,
Το board δεν θα το χρησιμοποιήσω έτσι και αλλιώς (αν και λόγω ελλείψεως skills πολύ θα το ήθελα) , γιατί τρία επίπεδα δεν χωρούν στο κουτί που θα χρησιμοποιήσω.
Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι την μεγαλύτερη «ζημιά» την κάνει το expansion των pins που μεταφέρουν I2S, σωστά ?
Μήπως γνωρίζετε το DigiOne ποια pins χρησιμοποιεί για τον σκοπό αυτόν ?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά για πρωτάρη. Δεν το συνιστώ.
 
Σας ευχαριστώ πολύ Κε Δημητρακούδη,
Το board δεν θα το χρησιμοποιήσω έτσι και αλλιώς (αν και λόγω ελλείψεως skills πολύ θα το ήθελα) , γιατί τρία επίπεδα δεν χωρούν στο κουτί που θα χρησιμοποιήσω.
Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι την μεγαλύτερη «ζημιά» την κάνει το expansion των pins που μεταφέρουν I2S, σωστά ?
Μήπως γνωρίζετε το DigiOne ποια pins χρησιμοποιεί για τον σκοπό αυτόν ?

Τα σήματα I2S στα RPi περνάνε αναγκαστικά από αυτά τα pins:

Raspberry_Pi_B_Plus_I2S_out.jpg


Το DigiOne χρησιμοποιεί και το I2C bus για έλεγχο και κάποια ακόμα pins. Όλα αναφέρονται στο DigiOne Header PIN Out Details: https://allo.com/sparky/digione.html#downloads
 

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά για πρωτάρη. Δεν το συνιστώ.
Το ίδιο φαντάζομαι κι εγώ, όμως έχω εξαντλήσει τις γνωριμίες μου και δεν έχω καταφέρει να βρω άλλες εναλλακτικές.
 

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
Mission Accompliced !

IMG_20180605_175809.jpg


Και το τελικό αποτέλεσμα ...

IMG_20180605_223629.jpg


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Σταύρος
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν σου έγραψε κανείς και ίσως αισθάνεσαι περίεργα.
Μπράβο που τα κατάφερες, μπράβο που το diy έγινε κομμάτι σου.
Καλή συνέχεια...