Aγορα 65' μετα απο πίστωση και επιλογή ....

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Καλήμερα , μετα απο πιστωτικό που μου δίνουν απο την samsung για μια ks7000 65'απο mediamark , μου ζητάνε να τους πω τη θα μου στείλουν για την αντικατασταση τις μιας και έκανε 3 αλλαγές πάνελ και δεν πάει άλλο .

Την είχα πάρει 1440 ευρω , και η αντικαταστατης τις ειναι η Q7 που εχει 2099 που είναι πολλααααα....

SAMSUNG QE65Q7FAMTXXH http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-qe65q7famtxxh-1195604.html

Η άλλες που βλέπω ειναι

SAMSUNG UE65MU8002TXXH http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue65mu8002txxh-1196126.html 1699 ευρω



SONY KD-65XE9005BAEP http://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-kd-65xe9005baep-1195231.html 1799 ευρω



και αν παω σε 55 που δεν θέλω είναι

LG OLED55C7V http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-oled55c7v-1197300.html 1799

Ποια είναι βρε παιδιά η γνώμη σας ?

Αυτό που έχω κάνει ως τώρα είναι να ζητήσω απο mediamark να περιμένουν λίγο μέχρι το μουντιάλ μπας και πέσουν λίγο οι τιμές , και μου είπαν θα κάνουν οτι μπορούν οι άνθρωποι ....άλλα πρέπει να επιλέξω .

Ευχαριστώ .
 
Last edited:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Το media εχει βγαλει προσφορα την Panasonic 58EX780E στα 1299 ευρω που ειναι αναμεσα σε 55-65 σχεδον.
Εχει HDR Pro VA 10bit panel 120Hz διπλο δεκτη PIP PAP 3D και θα σου μεινουν και 140 ευρω για κατι αλλο.
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Απάντηση: Re: Aγορα 65' μετα απο πίστωση και επιλογή ....


Λιγο να το δικαιολογουσαμε φιλε μου θα ήταν καλύτερα πιστεύω . Άπλα εχω διαβάσει παρα πολλά και δεν είναι οτι δεν ξερό , άπλα είναι όλες πιστεύω κοντά και κρίνονται σε λεπτομέρειες Netflix nova και PS4 θα παίζει . Αθλητικά γιοκ ....
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Οι MU8xxx/7xxx δεν έχουν ούτε τη θεωρητική φωτεινότητα, ούτε το χρωματικό εύρος της KS7000. Ανήκουν σε κατώτερη κατηγορία από αυτήν...

Στην πράξη βέβαια, μπορεί σε φωτεινότητα να μην έχουν διαφορά (ανάλογα με το κομμάτι), αλλά η διαφορά στο χρωματικό εύρος θα υφίσταται...
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Απάντηση: Re: Aγορα 65' μετα απο πίστωση και επιλογή ....

κοιτα ιδεες σου ριχνουμε ,γιατι τελικος κριτης εισαι εσυ! εγω μετα απο ψαξιμο στην σονυ καταληξα απλα επειδη θα παρω την 75 και δεν βιαζομαι θα περιμενω για την 2018 ! αν και εσυ δεν βιαζεσαι περιμενε τις 18 ρες γιατι θα εχουν αρκετες βελτιωσεις ,που ειναι η καταργηση των τοπ μοντελων και η υιοθετηση της τεχνολογιας στα ποιο φθηνα μοντελα οπως αυτη που σου προτεινα!
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Αυτο βλέπω και εγω .... μάλλον φεύγω απο την samsung ...

Τις ποιο πολλές πιθανότητες τις βλεπω στην sony . Αλήθεια ποτα αλλάζει μοντέλο ?
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Στην αγορα Απριλιο,στα σαιτ υπαρχουν ομως τα τεχνικα! Στο νημα των 2018 σονυ υπαρχει και τεστ

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Απλα εχε στο μυαλο σου οτι οταν ερθουν τα καινουρια μοντελα της Sony (οπως και των αλλων φυσικα) λογικα θα ειναι αρκετα πανω σε τιμες και σιγουρα παραπανω απο τα 1799 της Sony μιας και αυτη η τιμη ειναι προσφορα τωρα.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Σιγουρα ομως ποιο φθηνα απο τις αρχικες περσινές συν το μουντιαλ

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι Sony του 2018, η 65ρα xf85 θα αρχίζει από τα 2000 ευρώ... όποτε δεν θα αξίζει. Σε αυτά τα λεφτά και πιο κάτω, υπάρχει τώρα η ανώτερη xe9005
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Μετα απο πολύ νυχτερινο διάβασμά και τις γνώμες σας εχω 2 επιλογές .

Πρώτη θα έλεγα την 9005 sony σε 65'.

θα πω τη με [κολλάει ]
Λειτουργικό android ...στα κινητά αντέχουν μαχ 2-3 χρόνια ...μετα κούλανε απίστευτα οσο ακριβά και να είναι .
Τη θα κάνω δηλαδή θα την αλλάξω σε 3 χρόνια? Απ οτι διαβάζω κολλάνε και έχουν θέμα .
Δεν κάνει για άμεση τοποθετήσει σε τοίχο ... χάλια οι είσοδοί πίσω . Θέλει βάση που να εξέχει αρκετά

Η άλλη που μου άρεσε είναι η Panasonic 58EX780E
πολύ καλή κατασκευή , αλλά ...
χαμηλή φωτεινότητα δεν παιζει dds και δεν μπορεί να παίξει απο δίκτυο 4κ λόγο αργού λαν [netflix ]

Σίγουρα τα νέα μοντέλα θα είναι καλύτερα ....άλλα σίγουρα θα είναι πολύ ποιο ακριβά , όποτε κοιτάω να πάρω τώρα που αλλάζουν .
Ακούω γνώμες αν υπάρχουν , για να δω εγώ και άλλοι φαντάζομαι την σωστή [ επιλογή]
 

giannisant

New member
8 February 2018
77
Re: Απάντηση: Aγορα 65' μετα απο πίστωση και επιλογή ....

Μετα απο πολύ νυχτερινο διάβασμά και τις γνώμες σας εχω 2 επιλογές .

Πρώτη θα έλεγα την 9005 sony σε 65'.

θα πω τη με [κολλάει ]
Λειτουργικό android ...στα κινητά αντέχουν μαχ 2-3 χρόνια ...μετα κούλανε απίστευτα οσο ακριβά και να είναι .
Τη θα κάνω δηλαδή θα την αλλάξω σε 3 χρόνια? Απ οτι διαβάζω κολλάνε και έχουν θέμα .
Δεν κάνει για άμεση τοποθετήσει σε τοίχο ... χάλια οι είσοδοί πίσω . Θέλει βάση που να εξέχει αρκετά

Η άλλη που μου άρεσε είναι η Panasonic 58EX780E
πολύ καλή κατασκευή , αλλά ...
χαμηλή φωτεινότητα δεν παιζει dds και δεν μπορεί να παίξει απο δίκτυο 4κ λόγο αργού λαν [netflix ]

Σίγουρα τα νέα μοντέλα θα είναι καλύτερα ....άλλα σίγουρα θα είναι πολύ ποιο ακριβά , όποτε κοιτάω να πάρω τώρα που αλλάζουν .
Ακούω γνώμες αν υπάρχουν , για να δω εγώ και άλλοι φαντάζομαι την σωστή [ επιλογή]
Θα σου πω για τη Sony γιατί για την Panasonic δεν έχω άποψη.

Περί Android, προφανώς δεν υπάρχει κάποια εμπειρία στην πράξη σχετικά με την απόδοση μετά από 2-3 χρόνια.
Και μερικές αναφορές παλαιών χρηστών μπορεί να μην έχουν πλέον βάση,
με την έννοια πως τηλεοράσεις του 2017 έχουν ισχυρότερα τεχνικά χαρακτηριστικά και άλλη έκδοση λειτουργικού από παλιότερες τηλεοράσεις Android, για να μην μιλήσουμε για επιμέρους χαρακτηριστικά που είναι διαφορετικά από μοντέλο σε μοντέλο.

Αλλά και γιατί να είναι για πέταμα λέμε τώρα μια τηλεόραση σε 3 χρόνια;
Προσωπικά μόνο για λόγους hw θα έψαχνα, αν τυχόν η Sony θα είχε κάποιο θέμα.

Τα δε κινητά που κολλάνε έχουν παλιότερες (και μάλλον προβληματικές) εκδόσεις Android ενώ η τηλεόραση έχει Android 7.
Επίσης τα κινητά που κολλάνε ίσως έχουν και κάτι 512ΜΒ-1GB RAM και η τηλεόραση έχει 2GB και άλλο chipset.
Ακόμα άλλη χρήση στο κινητό και άλλη σε μια σταθερή συσκευή με άλλες απαιτήσεις και σε hw.
Στην τελική υπάρχει κι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κι η παραμετροποίηση του Android
και εκεί ακόμα έχεις και εργαλεία για να την ξαναστήσεις,
αλλά κι αν έχει κάποια σημασία, δεν έχω προς το παρόν διαπιστώσει κάποια ανάγκη στη δική μου χρήση τουλάχιστον.

Το Android με την πληθώρα εφαρμογών και την εμπειρία στην κοινότητα των χρηστών
στα δικά μου μάτια το βλέπω ως πλεονέκτημα που τοποθετεί τις τηλεοράσεις που το φέρουν σε υψηλότερο επίπεδο.

Για τη στήριξη σε τοίχο, εδώ έχει λεπτομέρειες για την άμεση τοποθέτηση στον τοίχο
https://www.sony.gr/electronics/vaseis-thleorasis/su-wl450-wall-mount-bracket
και για τις συνδέσεις στην πλάτη της τηλεόρασης χωρίς καμία βάση που να εξέχει
https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-65xe9005
 
Last edited:

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Μην ξεχνας οτι στο κινητο οσο περναει ο καιρος ολο και περισσοτερα apps βαζεις τα οποια απαιτουν ολο και καλυτερο HW. Κυριως ομως το προβλημα στα κινητα μετα απο 1-2 χρονια ειναι η μπαταρια. Ε με την TV δε θα το εχεις αυτο το θεμα.
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Ακόμα και την βάση τις sony να πάρω κοιτάξτε τη λεει στο μανουαλ

Επιλέξτε τη μέθοδο επιτοίχιας
τοποθέτησης. Μπορείτε να
επιλέξετε την απόσταση
μεταξύ της πίσω πλευράς της
τηλεόρασης και του τοίχου
σύμφωνα με τα παρακάτω
στοιχεία.
2-a Τυπική
2-b Λεπτή
Ανατρέξτε στον πίνακα του βήματος 1.
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ
ˎ Αν επιλέξετε τη μέθοδο 2-b, θα περιοριστεί η
πρόσβαση στους πίσω ακροδέκτες.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
τα βησματα HDMI και της κεραίας είναι στο πλάι και όχι πίσω!