Dap έως 200

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπερα σε ολους και καλη εβδομαδα δεν ξερω αν η αναζητηση Dap σχετιζεται με τους ενισχυτες και πηγες ακουστικων αν εχω κανει λαθος παρακαλω πειτε μου.
Ψαχνω να βρω ενα dap εως 200 που να υποστηριζει και dsd αρχεια και εχω καταληξει μεταξυ του fiio x3 mark iii και του sony NW-A45 και τα δυο απο οτι ειδα λειτουργουν και σαν dac σε laptop και εχουν και bluetooth aptx. Θα ηθελα τις αποψεις σας και αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο dap. Η λειτουργια του ως dac δεν ειναι αναγκαια αλλα θελω να εχει aptx.

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Εδώ έχω κάνει αναλυτική παρουσίαση του Fiio X3 και σύγκριση με το X1.
http://avclub.gr/forum/showthread.p...λυτική-Παρουσίαση?p=1057984576#post1057984576

Sonorus σε ευχαριστω εχω δει την παρουσιαση σου για το fiio x3 markiii και ηταν και ενας λογος που το εχω σαν 1η επιλογη αυτο που με προβληματιζει ειναι αν ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτη την τιμη
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Το cayin είναι όντως εξαιρετικό.Δούλεψα λίγο του Μιχάλη και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
http://en.cayin.cn/products_info?itemid=106
Το έχω και είναι πολύ καλό, αγορασμένο από Ελλαδα.
Το bt εναι απροβληματιστο (εννοείται ότι ειναι aptx )

Mdvq σε ευχαριστω το ειχα και αυτο στα υποψιν θεωρεις πως ειναι καλυτερη επιλογη απο το Fiio? Και απο που το εχεις παρει?
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Ειναι ενδιαφερον το cayin 3N. Οποτε το διλημα αλλαζει το cayin η το Fiio????
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Mdvq σε ευχαριστω το ειχα και αυτο στα υποψιν θεωρεις πως ειναι καλυτερη επιλογη απο το Fiio? Και απο που το εχεις παρει?

Το αγόρασα απο εδώ:
http://eshop.ultimateaudio.gr/el/e-shop/ixos/foritos-ixos/portable-players/cayin-n3-black.html

Το προτίμησα από το Fiio, χωρίς να έχω ακούσει κανένα από τα δύο, γιατι:
Α)ήτονε πιο φτηνό και
Β)σαν να μου έδινε πιο πολύ εμπιστοσύνη η cayin, σαν εταιρεία (θεωρείται σαν μια από τις hiend κινεζικες εταιρείες και υπέθεσα ότι δεν την έπαιρνε να βγάλει μαπα πράγμα...και μάλλον δικαιώθηκα! )
 

alatar

Established Member
18 June 2016
126
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αν μπορείς να διαθέσεις λίγο παραπάνω κοίτα το Sony ΖΧ300Α,σχεδόν στη μισή τιμή του κανονικού ΖΧ300,λόγω λιγότερης εσωτερικής μνήμης,αλλά με microsd,οι περισσότεροι το αγόρασαν από joybuy,σε balanced 4.4mm ελάχιστα υπολείπεται του WM1A.Δες και online προς Κίνα, ακόμα και τελωνείο να πληρώσεις αξίζει,με 320 ευρώ είσαι κοντά σε TOTL dap σε ήχο.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Τεινω προς το cayin μου αρεσει που υποστηριζει otg και duplex bluetooth. Θα εχω προβλημα με τα audio technica MSR7?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Υποστηριζει και μια αλλη π@π@ρια αλλα πρεπει να κανεις αναβαθμιση για να το παρει.
Εγω το εκανα ,ποτε μου δεν καταλαβα τι ειναι......αλλα το εχει!!!:flipout:

(εκτος και να ειναι ατο το ντουμπλεξ ,που λες)
 

natna

Established Member
9 February 2011
215
Kαβάλα - Χαλκιδική
Αν μπορείς να διαθέσεις λίγο παραπάνω κοίτα το Sony ΖΧ300Α,σχεδόν στη μισή τιμή του κανονικού ΖΧ300,λόγω λιγότερης εσωτερικής μνήμης,αλλά με microsd,οι περισσότεροι το αγόρασαν από joybuy,σε balanced 4.4mm ελάχιστα υπολείπεται του WM1A.Δες και online προς Κίνα, ακόμα και τελωνείο να πληρώσεις αξίζει,με 320 ευρώ είσαι κοντά σε TOTL dap σε ήχο.

Το ZX300A μόνο από Άπω Ανατολή είναι διαθέσιμο? Ευρώπη μόνο το σκέτο βλέπω...
 

alatar

Established Member
18 June 2016
126
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το ZX300A μόνο από Άπω Ανατολή είναι διαθέσιμο? Ευρώπη μόνο το σκέτο βλέπω...

Ξέχνα Sony daps από ευρώπη,έχουν volume cap,παρήγγειλε από αμερική,ιαπωνία,κίνα.Το συγκεκριμένο ΖΧ300Α είναι μόνο για Κίνα,και έχει 16gb εσωτερική μνήμη σε σχέση με 64gb, αλλά έχει χαμηλότερη κατά 250 ευρώ τιμή του κανονικού οπότε είναι η απόλυτη ευκαιρία.Επίσης το jp zx300 έχει μόνο japan language σε αντίθεση με us,china.Δυστυχώς όλοι στο headfi πήραν από joybuy και το stock προς το παρόν τελείωσε.Δες από Κίνα και ρισκάρεις 320Euro + τελωνείο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Υποστηριζει και μια αλλη π@π@ρια αλλα πρεπει να κανεις αναβαθμιση για να το παρει.
Εγω το εκανα ,ποτε μου δεν καταλαβα τι ειναι......αλλα το εχει!!!:flipout:

(εκτος και να ειναι ατο το ντουμπλεξ ,που λες)

Το HiBy Link εννοείς;

201711270533192152.jpg
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Παιδια sorry για το πρηξιμο θα περιμενω μια βδομαδα πριν προχωρησω στην αγορα διοτι περιμενω κατι και ισως διπλασιαστει το budget και αν κατσει θα σας ξαναπρηξω!!!!!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ενα προβλημα,αν ειναι βεβαια προβλημα, ειναι το Cayin μεχρι στιγμης ΠΟΤΕ δεν εχει φορτισει πανω απο 93% ,οσες ωρες και να ειναι στην πριζα.
Δεν ξερω γιατι ,αλλα συμβαινει με ΟΠΟΙΟ τροφοφδοτικοι το εχω φορτισει.
Ομως δεν εχω κανενα προβλημα με την διαρκεια της μπαταριας.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ο Hiby είναι ένας audiophile player για Android.
Οι developers του πολύ πρόσφατα έβγαλαν και ένα dap στην αγορά που τρέχει Android και που έχει σοβαρά specs αλλά είναι νομίζω στην ακριβή κατηγορία τιμής.
Τώρα το Hiby link ακριβώς τι κάνει δεν γνωρίζω..