Σύγχρονες Ελληνικές Ταινίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Aρχίζω μια παρουσίαση σύγχρονων ελληνικών ταινιών.

Νοτιάς.
Είναι μια light ατμοσφαιρική ταινία εποχής που βλέπεται χαλαρά και περνάει από την παιδική ηλικία στη ενηλικίωση ενός παιδιού που ονειρεύεται περισσότερο από τα άλλα παιδιά. Για τους λάτρεις της φωτογραφίας έχει το αιώνια δίλημμα του φωτογράφου τι φακό να κουμπώσει στην μηχανή όταν βγαίνει βόλτα; Ευρυγώνιο ή τηλεφακό; Πολύ ωραίες οι σκηνές εποχής παράδειγμα τα τρολευ της δεκαετίας του 70.... ή η απίστευτη σκηνή στο τέλος με τις σημαίες των κομμάτων που είναι μια ιστορία ολόκληρη της Ελλάδας....


https://www.youtube.com/watch?v=Y4lCo4P9EoQ


Η μουσική της Ευανθίας Ρεμπούτσικα είναι πολύ μεγάλη υπόθεση στην πορεία του Νοτιά. Είναι σαν να φυσάει τη μία σκηνή μετά την άλλη. Τα εφέ είναι πολλά και αναγκαία. Άλλα φανερά και άλλα διάφανα, όπως είπε και ο Μπουλμέτης πριν σβήσουν τα φώτα στον Δαναό. Τα εφέ, τα κοστούμια, η φωτογραφία, οι διάλογοι και η ταπετσαρία, πρώτα της χούντας και έπειτα της #αλλαγής, μεταφέρουν το θεατή στις αντίστοιχες δεκαετίες.

http://www.oneman.gr/pop-code/t/cin...heis-oi-mythomaneis-na-hsyxasoyn.3858446.html
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Καλουλι ηταν αλλα αναρωτιεμαι απο που μπορουμε να τα αγορασουμε. Κι οχι μονο αυτες. Για παραδειγμα εψαξα καποια στιγμη το "Η Δε Γυνη" και το "Της Κακομοιρας" μπας και βγηκαν σε DVD στις εγχρωμες εκδοσεις τους και δεν...

Καμια ιδεα?
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Ο εχθρός μου 2013


Ταινία που δε ξεχνιέται γιατί ο θεατής ταυτίζεται με τα γεγονότα. Πολύ καλή ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή και εμένα μου έμεινε και ο μισότρελος γείτονας με τις κάμερες που αποδίδει τέλεια τον ρόλο του. Η αυτοδικία και το τίμημα της κρατάνε το ενδιαφέρον μέχρι τελευταία στιγμή. Πολύ ωραίο και το road movie κομμάτι που επισκέπτεται το πατρικό του χωριό ο πατέρας. Θέλω μια βοήθεια όποιος δει την ταινία να μας πει που είναι το σημείο στην Ελλάδα με τον σκαμμένο βράχο που περνάει το αυτοκίνητο για να επιστρέψει Αθήνα περίπου στο 1:19. Η ταινία υπάρχει σε openload όποιος θέλει να του δώσω το link με pm.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0NcwXdvBjE

Eλληνική ταινία, σκηνοθεσία Γιώργος Τσεμπερόπουλος με τους: Μαρία Ζορμπά, Μανώλης Μαυροματάκης, Γιώργος Γάλλος, Αριάδνη Καβαλιέρου
Η ζωή ενός φιλήσυχου οικογενειάρχη αναστατώνεται βίαια όταν μια συμμορία εισβάλλει ένα βράδυ σπίτι του, το ληστεύει και κακοποιεί την κόρη του. Η αστυνομία δεν έχει στοιχεία για να βρει τους υπόπτους, ένας γείτονας όμως θα του δώσει πληροφορίες και θα τον φέρει μπροστά σε ένα μοιραίο ηθικό δίλημμα.
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Απο Ελληνικες τσεκαρετε το Poker Face και το Guinness (εχει και μουσικαρα).
Τα εχω δει απο 2-3 φορες το καθε ενα.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Απο Ελληνικες τσεκαρετε το Poker Face και το Guinness (εχει και μουσικαρα).
Τα εχω δει απο 2-3 φορες το καθε ενα.

Καλό θα είναι να γράφουμε και λίγα πράγματα για κάθε ταινία, είναι πολλές που αξίζουν να τις δούμε ίσως κάποιες να τις έχουμε χάσει είναι ευκαρία να τις μάθουμε.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Λένε στη ζωή πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα. Εγώ απεύφευγα σαν ο διάολος το λιβάνι να δω την Στρέλλα γιατί είμαι ομοφοβικός και είχα και πολλούς ενδοιασμούς γιατί πάνω από τις μισές ταινίες τις γυρίζουν gay και βάζουν να παίζουν και gay κλπ κλπ κλπ. (βέβαια εδώ δεν έχω να κάνουμε με gay αλλά trans) . Η φήμη της ταινίας ως μια από τις καλύτερες ταινίες του ελληνικού σινεμά δεν με συγκινούσε και με έκανε να αποφύγω την Στρέλλα μέχρι πριν ένα μήνα που την έβαλε ο ΣΚΑΙ και είπα ας το πιω το ποτήρι. Mάλλον είχα και καλή διάθεση, και πλέον προσυπογράφω ότι είναι πολύ καλή ταινία. Δεν ξέρω μάλλον όλα αυτά τα σκηνικά που θύμιζαν εφηβικές και φανταρίστικες τσάρκες στα κακόφημα στέκια, η χρήση της κάμερας στο χέρι, η ατμόσφαιρα, αλλά το παιχνίδι με το θάνατο και την ζωή γιατί η ταινία έχει από όλα και θάνατο και μικρό παιδί και φυσικά έρωτες ότι πρέπει να έχει δηλαδή μια ολοκληρωμένη ταινία.

Στρέλλα 2009
Το Στρέλλα είναι ελληνική δραματική ταινία του 2009, σε παραγωγή και σκηνοθεσία Πάνου Κούτρα. Το σενάριο το έγραψε ο Κούτρας και ο Παναγιώτης Ευαγγελίδης. Η ιστορία αφηγείται τη σχέση ενός 45χρονου πρώην καταδίκου με μια 25χρονη τρανς γυναίκα.

Στην ιστορία του σύγχρονου ελληνικού σινεμά η “Στρέλλα” έχει μια παράξενη θέση. Μαζί με τον “Κυνόδοντα” έκανε το 1-2 που ουσιαστικά επανεκκίνησε το εγχώριο καλλιτεχνικό σινεμά, ήταν οι δύο ταινίες που όλοι ανέφεραν στην ίδια ανάσα εκείνη τη χρονιά, προτού ακολουθήσει σειρά από βραβεύσεις και διακρίσεις σε ετήσια βάση για πολλά ακόμα εγχώρια έργα.

https://www.youtube.com/watch?v=bNP6IeO8cDw
Για όσους φίλους δεν βρίσκουν τις ταινίες ας μου στέλνουν PM υπάρχουν σε όλα τα κακόφημα στέκια του internet και απλά να δίνω τα links.
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Καλό θα είναι να γράφουμε και λίγα πράγματα για κάθε ταινία, είναι πολλές που αξίζουν να τις δούμε ίσως κάποιες να τις έχουμε χάσει είναι ευκαρία να τις μάθουμε.

Εχεις δίκιο, άλλα δεν ήμουνα καλός στην έκθεση :)

Οι ταινίες δεν είναι σινεφίλ, ούτε για "ψαγμενους", αλλα μπορούμε να περάσουμε ενα ευχάριστο Σαββατόβραδο.
Ειναι και οι δυο πολύ καλοφτιαγμένες, απο άποψη εικόνας, σκηνοθεσίας κλπ, ηθοποιοι είναι σε υψηλά στάνταρ.

Σεναριακά υπάρχουν κάποια έξυπνα ευρήματα που κρατάνε συνεχώς το ενδιαφέρον. Και οι ηθοποιοί βοηθάνε πολύ σε αυτό.


https://www.youtube.com/watch?v=61jKhpjJz-8


Το Γκινες αφορά έναν τζογαδόρο που είναι πάρα πολύ γκαντέμης.
Όμως η τύχη φαίνεται να του χαμογελάει κάποια στιγμή, και σε αυτό το σημείο ξεκινάει ουσιαστικά η ταινία.
Τον Πυρπασόπουλο τον εχω πολύ ψηλά γενικά. Απο την πρώτη σκηνή φαίνεται οτι δεν είναι τυχαίος.
Μαινας, Καφετζοπουλος ειναι ολα τα λεφτα.
Παιζει και η Μαρκελλα Γιαννατου, για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να επικεντρωθώ στην ηθοποια της :-ο
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Poker face

Αλλο ενα ευχάριστο Σαββατόβραδο.
Ειναι μια έξυπνη ταινία. Ξεκιναει με ενα "γουρι" που φέρνει τύχη και καταλήγει σε ενα μεγάλο παιχνιδι ποκερ

Κουρκουλος, Σαουλιδου, Πιατας, Καφετζοπουλος, Πυρπασοπουλος κλπ
Στην ταινία είναι ολοι τζογαδόροι !


https://www.youtube.com/watch?v=DmNT9vfndlE
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εχεις δίκιο, άλλα δεν ήμουνα καλός στην έκθεση :)

.......Οι ταινίες δεν είναι σινεφίλ, ούτε για "ψαγμενους".......

Tοσο το καλυτερο ! Αλλιως η πιθανοτητα να μην βλεπονται θα ηταν τεραστεια. :clown: ;)

Αρα τiς ψαχνουμε :cool:
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Εχεις δίκιο, άλλα δεν ήμουνα καλός στην έκθεση :)

Οι ταινίες δεν είναι σινεφίλ, ούτε για "ψαγμενους", αλλα μπορούμε να περάσουμε ενα ευχάριστο Σαββατόβραδο.
Ειναι και οι δυο πολύ καλοφτιαγμένες, απο άποψη εικόνας, σκηνοθεσίας κλπ, ηθοποιοι είναι σε υψηλά στάνταρ.

Σεναριακά υπάρχουν κάποια έξυπνα ευρήματα που κρατάνε συνεχώς το ενδιαφέρον. Και οι ηθοποιοί βοηθάνε πολύ σε αυτό.


https://www.youtube.com/watch?v=61jKhpjJz-8


Το Γκινες αφορά έναν τζογαδόρο που είναι πάρα πολύ γκαντέμης.
Όμως η τύχη φαίνεται να του χαμογελάει κάποια στιγμή, και σε αυτό το σημείο ξεκινάει ουσιαστικά η ταινία.
Τον Πυρπασόπουλο τον εχω πολύ ψηλά γενικά. Απο την πρώτη σκηνή φαίνεται οτι δεν είναι τυχαίος.
Μαινας, Καφετζοπουλος ειναι ολα τα λεφτα.
Παιζει και η Μαρκελλα Γιαννατου, για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να επικεντρωθώ στην ηθοποια της :-ο

Όπως το είπες. Είδα την ταινία. Δεν μπορείς να συγκεντρωθείς με τίποτα στα μάτια της.
 

gpolic

New member
19 February 2011
34
Προχθές είδα το Νοτιάς. πολυ καλο!
Θα ήθελα να το δώ και μία 2η φορά, νομίζω τη χρειάζομαι.

Το Στρέλλα το έχω δει πριν απο χρόνια, αλλα ειναι πολυ προχωρημενη(!) για τα γουστα μου.. το ξεφτυλισε το θεμα

Το 3ο που είπες δεν το έχω βρεί αλλά θα το κοιτάξω.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Σύγχρονες Ελληνικές Ταινίες

Ο εχθρός μου 2013


Ταινία που δε ξεχνιέται γιατί ο θεατής ταυτίζεται με τα γεγονότα. Πολύ καλή ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή και εμένα μου έμεινε και ο μισότρελος γείτονας με τις κάμερες που αποδίδει τέλεια τον ρόλο του. Η αυτοδικία και το τίμημα της κρατάνε το ενδιαφέρον μέχρι τελευταία στιγμή. Πολύ ωραίο και το road movie κομμάτι που επισκέπτεται το πατρικό του χωριό ο πατέρας. Θέλω μια βοήθεια όποιος δει την ταινία να μας πει που είναι το σημείο στην Ελλάδα με τον σκαμμένο βράχο που περνάει το αυτοκίνητο για να επιστρέψει Αθήνα περίπου στο 1:19. .[/I]

τα εξωτερικα της ταινιας εκτος Αθηνας εχουν γυριστει στην Ευρυτανια κοντα στο χωριο Ψιανα
συνεχιστε να υποστηριζετε τον Ελληνικο κινηματογραφο μακαρι να μπορουσα και εγω
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Re: Απάντηση: Re: Σύγχρονες Ελληνικές Ταινίες

τα εξωτερικα της ταινιας εκτος Αθηνας εχουν γυριστει στην Ευρυτανια κοντα στο χωριο Ψιανα
συνεχιστε να υποστηριζετε τον Ελληνικο κινηματογραφο μακαρι να μπορουσα και εγω

Και τα αυτοκίνητα περνάνε από τον σκαμμένο βράχο, φοβερό σκηνικό θα το ψάξω, ευχαριστώ.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
345zqep.jpg
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
AMERIKA SQUARE 2016

Ο Μάκης Παπαδημητρίου σταθερή αξία, η ταινία έχει πολύ ωραία μουσική. Καλή φωτογραφία και ατμόσφαιρα.
https://www.youtube.com/watch?v=kIkr9yXzN7Q

Με φόντο την πολύβουη Πλατεία Αμερικής, τέσσερις διαφορετικοί άνθρωποι συναντιούνται και οι ζωές τους θα αλλάξουν καθοριστικά.

Ο Μπίλι (Γιάννης Στάνκογλου) και ο Νάκος (Μάκης Παπαδημητρίου) είναι φίλοι από παιδιά, όμως έχουν εξελιχθεί σε δύο διαμετρικά αντίθετους χαρακτήρες. Ο Νάκος, ζει ακόμα με τους γονείς του, μισεί τους ξένους που έχουν κατακλύσει το μόνο πράγμα που του δίνει ταυτότητα, τη γειτονιά του. Εκεί, ο Μπίλι, ένας rock n’ roll σαραντάρης με το δικό του μπαρ και το παράνομο tattoo studio στο πατάρι, παρατηρεί τις αλλαγές στο τοπίο μέχρι που μια αναπάντεχη ερωτική ιστορία βομβαρδίζει τον μικρόκοσμο του.

Η Τερέζα (Ξένια Ντάνα), μια μπλεγμένη στα δίχτυα της μαφίας Αφρικανή τραγουδίστρια, θέλει να καλύψει ένα παλιό tattoo και η χημεία μεταξύ τους είναι ακαριαία. Παράλληλα, ο Τάρεκ (Βασίλης Κουκαλάνι), ένας απελπισμένος πρόσφυγας από τη Συρία με τη 10χρονη κόρη του, απευθύνεται όπου μπορεί για να φύγει από τη χώρα. Όσο ο Νάκος καταστρώνει σχέδιο εξολόθρευσης μεταναστών, η τύχη υφαίνει τη δική της πλοκή και φέρνει τις μοίρες των ανθρώπων κοντά, όσο μακριά κι αν γεννήθηκαν.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Tωρα τον αδικεις. Ο Παπαδημητριου ειναι απο τους καλυτερους αυτη τη στιγμη ελληνες ηθοποιους, με ευρυτατη γκαμα και μπορει να ειναι πειστικος παιζοντας τους πιο διαφορετικους (και ενιοτε ακραιους) χαρακτηρες. Το οτι εμφανιζεται σε πολλες ταινιες ειναι λοιπον λογικο, αφου τον θελουν ολοι. Συμβαινει ομως να γνωριζω οτι οχι μονο απεχει απο σταριλικια και παρομοιες νοοτροπιες, αλλα αγαπαει τοσο το λειτουργημα του που εχει συμμετασχει σε πλειστες μικρες παραγωγες (οχι μονο μεγαλου, αλλα και πολλες μικρου μηκους) μονο και μονο επειδη τις βρηκε ενδιαφερουσες σα δουλειες. Θα μπορουσε ανετα να κανει το αντιθετο. Να καθεται στο ονομα που εχει χτισει και να επιλεγει μονο δουλειες που πληρωνουν καλα.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Tωρα τον αδικεις. Ο Παπαδημητριου ειναι απο τους καλυτερους αυτη τη στιγμη ελληνες ηθοποιους, με ευρυτατη γκαμα και μπορει να ειναι πειστικος παιζοντας τους πιο διαφορετικους (και ενιοτε ακραιους) χαρακτηρες. Το οτι εμφανιζεται σε πολλες ταινιες ειναι λοιπον λογικο, αφου τον θελουν ολοι. Συμβαινει ομως να γνωριζω οτι οχι μονο απεχει απο σταριλικια και παρομοιες νοοτροπιες, αλλα αγαπαει τοσο το λειτουργημα του που εχει συμμετασχει σε πλειστες μικρες παραγωγες (οχι μονο μεγαλου, αλλα και πολλες μικρου μηκους) μονο και μονο επειδη τις βρηκε ενδιαφερουσες σα δουλειες. Θα μπορουσε ανετα να κανει το αντιθετο. Να καθεται στο ονομα που εχει χτισει και να επιλεγει μονο δουλειες που πληρωνουν καλα.

σωστα τα λες φιλτατε
αλλα απεχει απο τα σταριλικια γιατι δεν εχει φατσα για να το παιξει Κουρκουλος
ουτε και για μεγαλα κασε
ενας τιμιος μεροκαματιαρης ειναι ..