UE43M5502 Οριζόντιες γραμμές και νερούλιασμα

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Σας παραθετω μερικες φωτογραφιες γιατι δε μου φαινεται να ειναι φυσιολογικη αυτη η εικονα.Σε αλλη Μ5502 που ειχα δεν εδειχνε ετσι.
Επισης,στο ιδιο καλωδιο κεραιας η 43MU6122 εδειχνε πολυ καλυτερα.

UE43M5502
2j61eab.jpg

34xhh.jpg


 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: UE43M5502 ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥΛΙΑΣΜΑ

Παντού το κάνει ή σε συγκεκριμένο κανάλι;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: UE43M5502 ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥΛΙΑΣΜΑ

δοκίμασε ένα blu ray ή κατι που να είναι full HD για να δεις αν φταίει ο δέκτης αρχικά..
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Re: UE43M5502 ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥΛΙΑΣΜΑ

παντου στα γραμματα και τραβαει αυτες τις γραμμες.θα κοιταξω παλι τα καλωδια/βυσματα γιατι και εμενα μου κανει για δεκτης.Αυριο θα το παλεψω.
Θα βαλω και κατι σε βιντεο απο στικακι(τι ομως? καποια ταινια?) να δουμε αν και εκει εχουμε το ιδιο φαινομενο.
 
Last edited:

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Re: UE43M5502 ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥΛΙΑΣΜΑ

πχ στο national geografic HD στο λογοτυπο απο πισω και γυρω γυρω κανει νερουλιασμα.αυτο παλι δεν μου φαινετα φυσιολογικο.Σε αυτο που καταληγω ειναι οτι υπαρχει πολυ σαβουρα τελικα. και δυσκολα θα βρεις κατι οπως πρεπει.
2ppirn4.jpg
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αυτά που βλέπεις μου κάνουν κάτι σε «arrifacts” λόγω επεξεργασίας εικόνας. Γι αυτό σου είπα δες ένα blu Ray η ένα αρχείο που να είσαι σίγουρος ότι είχε εξαιρετική κωδικοποίηση. Και το National geographic , δε μου λέει κάτι, αν έχει χαμηλό bitrate δε θα φαίνεται καλά.
Η σειρά 6 αν δε κάνω λάθος επειδή είναι 4K μοντέλο έχει καλύτερο επεξεργαστή εικόνας σε σχέση με τη σειρά 5
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Τηλεοπτικό βλέπεις από τον δέκτη της τηλεόρασης ή χρησιμοποιείς κάποια εξωτερική συσκευή;
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Τηλεοπτικο απο τον δεκτη της τηλεορασης και δεν εχω και καποιο εξωτερικο δεκτη να δοκιμαζα. Απο το νοβα δε μπορω να πω οτι ειναι και καλυτερα τα πραγματα. Κατι φταιει παντως ειμαι σιγουρος. Περασαν και οι μερες του doa.
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Αυτά που βλέπεις μου κάνουν κάτι σε «arrifacts” λόγω επεξεργασίας εικόνας. Γι αυτό σου είπα δες ένα blu Ray η ένα αρχείο που να είσαι σίγουρος ότι είχε εξαιρετική κωδικοποίηση. Και το National geographic , δε μου λέει κάτι, αν έχει χαμηλό bitrate δε θα φαίνεται καλά.
Η σειρά 6 αν δε κάνω λάθος επειδή είναι 4K μοντέλο έχει καλύτερο επεξεργαστή εικόνας σε σχέση με τη σειρά 5
Επειδη ειχα και τις δυο πιστεψε με η 5502 ηταν πολυ καλυτερη γιαυτο και την πηρα ξανα. Δυστηχως ειχε προβλημα στο πανελ, την αλλαξα με την 6122 η οποια ειχε και αυτη πρόβλημα στο πάνελ. Πηρα ξανα την 5502 και εχω αυτο το προβλημα τωρα. Μηπως ειναι β' διαλογης αυτες που μας δινουν?
 

Akissick

New member
30 November 2015
42
Thessaloniki
Απάντηση: Re: UE43M5502 Οριζόντιες γραμμές και νερούλιασμα

Επειδη ειχα και τις δυο πιστεψε με η 5502 ηταν πολυ καλυτερη γιαυτο και την πηρα ξανα. Δυστηχως ειχε προβλημα στο πανελ, την αλλαξα με την 6122 η οποια ειχε και αυτη πρόβλημα στο πάνελ. Πηρα ξανα την 5502 και εχω αυτο το προβλημα τωρα. Μηπως ειναι β' διαλογης αυτες που μας δινουν?

Πες μου οτι δεν τις πηρατε απο το plaisio μονο
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Re: Απάντηση: Re: UE43M5502 Οριζόντιες γραμμές και νερούλιασμα

Πες μου οτι δεν τις πηρατε απο το plaisio μονο
Γιατι στο πλαισιο πουλανε αλλες?
 

Akissick

New member
30 November 2015
42
Thessaloniki
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: UE43M5502 Οριζόντιες γραμμές και νερούλιασμα

Γιατι στο πλαισιο πουλανε αλλες?

Πηρα 2 απο το πλαισιο την περασμενη εβδομαδα.....και οι 2 ειχαν προβλημα πανελ

Οποτε αν και η δικη σου ειναι απο το ιδιο μαγαζι ειναι λιγο υποπτο
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Επανέρχομαι μετά απο πολλές δοκιμές αρχείων. Το πρόβλημα εμφανίζεται και σε αρχεια 1080p. Εμφανίζει αυτο το νερουλιασμα οπως εχει αναφερθεί και πριν σε διάφορες σκηνές. Αυτο φιλος μου το ανέφερε με τον ορο φλουταρισμα, να την στειλω σερβις δε ξερω αν θα βγαλω ακρη. Παντως η εικονα φαίνεται εμφανως χαμηλης ποιότητας ακομα και στα hd ειτε τηλεοπτικο ειτε δορυφορικο. Επισης στην εικονα διακρινω σα να εχει σκονη/θορυβο ειδικα στις σκοτεινές σκηνες φαίνεται περισσότερο και χειροτερο.