Κατασκευή πολυμορφικού επίπλου για κοπτοραπτική

17 June 2006
1,235
Η σύζυγος ασχολείται εδώ και πολλά χρόνια με το ράψιμο. Είχε μια αρχαία ραπτική μηχανή στην Ουκρανία την οποία έχει φέρει και εδώ, και πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια αγόρασε μια Singer την οποία κράτησε μέχρι πρόσφατα. Πριν 3-4 χρόνια αγόρασε και κοπτοράπτη στην Ουκρανία, τον οποίο επίσης έφερε εδώ, ενώ πριν κανένα τρίμηνο αγόρασε μια καινούρια Singer της σειράς Heavy Duty, πουλώντας ταυτόχρονα την παλιά. Με όλα αυτά είχε αρχίσει να κάνει ενός είδους "κατάληψη" στο πίσω μέρος του σαλονιού, το οποίο είχε αρχίσει να γεμίζει με ραπτικές μηχανές και παντός είδους κουτιά με υφάσματα, κλωστές, κτλ.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έφερνε κάθε λίγο και λιγάκι το τραπέζι του μπαλκονιού μέσα στο σαλόνι, αφού δεν βολευόταν για να ράψει κάπου αλλού. Κάπως έτσι ήταν η κατάσταση στο σαλόνι μέχρι πριν λίγες μέρες.

Old_table.jpg


Έτσι λοιπόν αποφάσισα να της φτιάξω αυτό.

Full_closed_1.jpg


Το οποίο μέσα σε τριάντα δευτερόλεπτα και ελάχιστες κινήσεις, μετατρέπεται σε αυτό. Ένα πλήρες μίνι στούντιο κοπτοραπτικής! :smile:

Full_open_2.jpg


Θα περιοριστώ στα πολύ βασικά, διαφορετικά πρέπει να γράψω πολύ μεγάλα σεντόνια, και βαριέμαι ασύστολα. Την προμήθεια των περισσότερων υλικών ανέλαβε το "Φτιάχτο μόνος σου" και την κατασκευή ο ξυλουργός που συνεργάζεται μαζί τους. Οι διαστάσεις του επίπλου είναι τελείως κλειστό: 1 μέτρο πλάτος x 0,5 μέτρα βάθος x 0,8 μέτρα ύψος. Όταν είναι ανοιχτό, σχηματίζεται ουσιαστικά ένα Γ με διαστάσεις 1,6 μέτρα πλάτος x 1 μέτρο βάθος x 0,8 μέτρα ύψος. Το έπιπλο προσφέρει αποθηκευτικούς χώρους τόσο για την ραπτική μηχανή, όσο και για τον κοπτοράπτη. Εδώ βλέπετε το έπιπλο με ανοιχτά τα δύο κάτω, καθώς και τα δύο επάνω φύλλα του.

Semi_open_3.jpg


Κι εδώ το βλέπετε από τη πίσω μεριά. Σε αυτή τη κατάσταση, το έπιπλο παρέχει άπλετους χώρους στη σύζυγο για να κόψει υφάσματα, να φτιάξει πατρόν κτλ., χωρίς να χρησιμοποιεί κάποια μηχανή δηλαδή.

Semi_open_4.jpg


Από αυτό το σημείο και μετά, το έπιπλο αρχίζει και κάνει τα μαγικά του. Μόλις αφαιρεθεί ένα φύλλο από το επάνω αριστερό τμήμα, φαίνεται η ραπτική μηχανή με τον μηχανισμό (air lift) που τη μετακινεί, στη θέση αποθήκευσης, δηλαδή κρυμμένη μέσα στο έπιπλο.

Semi_open_5.jpg


Με μία μικρή πίεση προς τα κάτω στη μηχανή, ο μηχανισμός την ανεβάζει στο ανώτερο σημείο του, και τη φέρνει πρόσωπο με το επάνω μέρος του επίπλου, στη λεγόμενη free arm position. Σε αυτή τη θέση η μηχανή χρησιμοποιείται ουσιαστικά μόνο όταν πρέπει να ράψει κάποιες δύσκολες περιοχές, όπως το μανίκι από ένα πουκάμισο.

Free_arm_position_6.jpg


Αυτή η θέση ραψίματος όμως είναι τελείως άβολη για όλα τα υπόλοιπα στυλ ραψίματος, όπου χρειάζεται η επιφάνεια ραψίματος να είναι εντελώς επίπεδη. Με μία μικρή πίεση λοιπόν προς τα κάτω, ο μηχανισμός κατεβάζει κατά 8,5 εκατοστά τη μηχανή μέσα στο έπιπλο, για να φέρει την επιφάνεια ραψίματος της μηχανής πρόσωπο με την επάνω επιφάνεια του επίπλου.

Flatbed_position_7.jpg


Για να κλείσει το κενό που δημιουργείται ανάμεσα στο έπιπλο και τη μηχανή, χρειάζεται να κατασκευαστεί ένα κομμάτι σχήματος Π. Το μέτρημα και η κατασκευή του είναι πραγματικός μπελάς, γιατί πολλές ραπτικές μηχανές είναι παράκεντρες στη βάση τους, όπως είναι και η συγκεκριμένη Singer, ενώ αρκετές είναι και καμπυλωτές, οπότε μιλάμε για έναν πραγματικό εφιάλτη! :flipout:

Συνεχίζεται εντός ολίγου...
 

Attachments

  • Flatbed_insert_8.jpg
    Flatbed_insert_8.jpg
    134.8 KB · Views: 408

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Πολύ ωραία κατασκευή, κάτι που έχω στο νου να κάνω μελλοντικά καθώς μου το έχει ζητήσει η γυναίκα μου από πέρυσι. Πιστεύω η σύζυγος σου να είναι πλήρως ικανοποιημένη. :SFGSFGSF:
Δώσε περισσότερες πληροφορίες για τον μηχανισμό ανύψωσης.
 
Last edited:
17 June 2006
1,235
Εδώ λοιπόν είναι όλα τα λεφτά που λέμε, με αυτό το κομμάτι σχήματος Π στη θέση του, έχουμε μια τελείως ευθεία επιφάνεια ραψίματος!

Singer_flatbed_position_9.jpg


Στο αριστερό κάτω φύλλο τοποθετήθηκαν τρία διάφανα δοχεία της M-design που τα παράγγειλα από το αγγλικό amazon, καθώς στην Ελλάδα δεν μπορούσα να βρω τα δοχεία ακριβώς στις διαστάσεις που τα ήθελα.

M-design_cases_10.jpg


Και πάμε στο δεξιό τμήμα του επίπλου, όπου τραβιέται προς τα έξω το συρτάρι αποθήκευσης του κοπτοράπτη, για να διευκολύνει τη σύζυγο να τον σηκώσει και να τον βάλει πάνω στη δεξιά μεριά στο έπιπλο.

Janome_store_11.jpg


Πάνω ακριβώς από τον κοπτοράπτη, βρίσκεται ένα άλλο ωραίο μικρό σε ύψος συρτάρι, που τραβιέται προς τα έξω και φιλοξενεί τις κλωστές κεντήματος.

Thread_storage_12.jpg


Ενώ στο κάτω δεξί μέρος υπάρχουν και δύο συρτάρια που της προσφέρουν αρκετό αποθηκευτικό χώρο για διάφορα αντικείμενα.

Drawers_13.jpg


Τα δύο χερούλια καθώς και τους μεντεσέδες στο επάνω μέρος τα διάλεξα εγώ, και νομίζω ότι ταιριάζουν πολύ με το μαύρο χρώμα στο έπιπλο.

Xeroulia_14.jpg


Τέλος, το έπιπλο πατάει σε οχτώ συνολικά ροδάκια για να μετακινείται εύκολα, ενώ τα τέσσερα έχουν μηχανισμό κλειδώματος.

Wheels_15.jpg


Αυτά τα ολίγα. Η σύζυγος έχει λατρέψει κυριολεκτικά το νέο της παιχνίδι, κι εγώ είμαι χαρούμενος που το σαλόνι μας θυμίζει ξανά σαλόνι. Και πάνω που νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα, η σύζυγος σε κανένα μήνα θα ξαναπάει στην Ουκρανία, και όταν επιστρέψει θα φέρει μαζί της τη ναυαρχίδα της Janome στις computerised οικιακές κεντητικές μηχανές, την Memory Craft 500E.

Φτου και πάλι από την αρχή, να δούμε που θα βολέψουμε και αυτό το κτήνος τώρα... :flipout:

Janome_MC500E.jpg
 
17 June 2006
1,235
Πολύ ωραία κατασκευή, κάτι που έχω στο νου να κάνω μελλοντικά καθώς μου το έχει ζητήσει η γυναίκα μου από πέρυσι. Πιστεύω η σύζυγος σου να είναι πλήρως ικανοποιημένη. :SFGSFGSF:
Δώσε περισσότερες πληροφορίες για τον μηχανισμό ανύψωσης.


Όταν το πρωτοείδε, μάζευε τα σαγόνια της από το πάτωμα! :flipout:

Παρόλο που ήξερε σε γενικές γραμμές για την κατασκευή του, εντυπωσιάστηκε πολύ από το τελικό αποτέλεσμα.

Ο μηχανισμός ανύψωσης της μηχανής είναι άλλη πονεμένη ιστορία, με αίσιο τέλος. Αποφάσισα την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή να τον ενσωματώσω στο έπιπλο. Τσιγκουνευόμουν τα 270-300 ευρώ που απαιτούσε η αγορά του, τόσο από Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό. Πριν κανένα μήνα όμως, η αντιπροσωπεία της Singer έβγαλε σε προσφορά ένα κλασικό σκατουλί :flipout: έπιπλο που είχε τον μηχανισμό, στα 150 ευρώ. Οπότε αγόρασα όλο το έπιπλο, χρησιμοποιήσαμε μόνο τον μηχανισμό στο δικό μου, και το υπόλοιπο το χάρισα στον μαραγκό...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,414
Βριλήσσια
Ωραια παρουσιαση και αψογο το προτζεκτ, πολυ μελετημενο και καλοφτιαγμενο! Μπραβο!

Θα μεταφερθει στο σωστο μερος, στις κατασκευες, στο νημα "μεγαλα επιπλα.."
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,656
Πάτρα
Πολύ ωραία η σύλληψη και η επίβλεψη ...άριστη η επιλογή των υλικών και πετυχημένη η κατασκευή όπως και η παρουσίαση.
Μπράβο Παναγιώτη !!!! :worshippy::worshippy:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Κατασκευή πολυμορφικού επίπλου για κοπτοραπτική

Ωραια παρουσιαση και αψογο το προτζεκτ, πολυ μελετημενο και καλοφτιαγμενο! Μπραβο!

Θα μεταφερθει στο σωστο μερος, στις κατασκευες, στο νημα "μεγαλα επιπλα.."


Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια παιδιά.

Μου ήταν αδύνατον να ανοίξω το θέμα στη κατηγορία "Κατασκευές και τεχνικές", όπου και νόμιζα ότι ήταν το σωστό μέρος. Για κάποιο παράξενο λόγο, δεν υπάρχει το κουμπί "Δημιουργία νέου θέματος", μόνο στη συγκεκριμένη κατηγορία, και δοκίμασα τόσο με Chrome όσο και με Firefox... :nounder:
 
17 June 2006
1,235
Και σε εργασία σήμερα το έπιπλο, με τις δύο μηχανές σε ταυτόχρονη χρήση.

Full_working_1.jpg


Και από την πίσω πλευρά.

Full_working_2.jpg


Εδώ έρχεται μια προέκταση ρεύματος που δίνει ρεύμα στο έπιπλο...

Full_working_3.jpg


Αν και η αρχική μου ιδέα δεν ήταν αυτή. Εσωτερικά στο έπιπλο, κάτω από τον μηχανισμό που ανεβοκατεβάζει την ραπτική μηχανή, της έχω ενσωματώσει ένα πολύπριζο με τέσσερα σούκο που μπορεί να δώσει ρεύμα σε όλες τις μηχανές και με μηχανισμό που ξετυλίγει και τυλίγει το δικό του καλώδιο. Απλά βαριόμαστε να σκύψουμε και να τυλίξουμε χειροκίνητα το καλώδιο.

Full_working_4.jpg


Μέχρι και η γάτα μας έχει λατρέψει το έπιπλο, με του που το ανοίγουμε κατευθείαν ανεβαίνει πάνω του και αράζει... :flipout:

Full_working_5.jpg
 
17 June 2006
1,235
Το νέο απόκτημα της συζύγου, η ναυαρχίδα της Janome στις οικιακές μηχανές αποκλειστικά για κέντημα, η Memory Craft 500E, κατέφθασε. Μόλις την έβγαλα από την κούτα, δεν την έχω ανάψει καν ακόμα, αλλά ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας. :ernaehrung004:

Έχω μείνει με τα σαγόνια κατεβασμένα από το μέγεθος, το βάρος, την στιβαρότητα και την ποιότητα κατασκευής της μηχανής. :drool1:

Εδώ βλέπετε ότι μαζί με το τραπέζι επέκτασης, ουσιαστικά πιάνει σχεδόν όλο το καινούριο έπιπλο που κατασκευάσαμε, όταν είναι μαζεμένο βέβαια!


Janome_MC500E_1.jpg



Εδώ βλέπετε ότι τα ποδαράκια από το τραπέζι επέκτασης της μηχανής, τσίμα τσίμα χωράνε για να πατάνε στο έπιπλο, ούτε μετρημένο να το είχαμε! :flipout:


Janome_MC500E_2.jpg



Και άλλη μία φωτό. Σε μερικές μέρες, μόλις αρχίσουμε να εξοικειωνόμαστε μαζί της, θα ανοίξω ένα νέο θέμα για να σας κάνω την παρουσίαση της μηχανής, και στο οποίο πιστεύω ότι μπορούμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας όσοι/ες ασχολούμαστε με το χόμπι του κεντήματος...


Janome_MC500E_3.jpg
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Καλοριζικο το εργαλειο. Πολυ τεχνολογια μπηκε καινστις ραπτομηχανες! Ποσο? Κανα διχιλιαρο?
 
17 June 2006
1,235
Είναι τελείως computerized Νεκτάριε, δύο πλήκτρα μόλις στη μηχανή, το start/stop και το κόψιμο της κλωστής, τίποτε άλλο. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται από την έγχρωμη οθόνη αφής της μηχανής.

Στην Ελλάδα η τιμή της πρέπει να κυμαίνεται κάπου ανάμεσα στα 1600 και 1800 ευρώ. Από Αγγλία και ebay κτλ., η τιμή της κυμαίνεται από 1400 έως και 2000 ευρώ. Υπάρχουν και "εναλλακτικές" αγορές, για ακόμα καλύτερη τιμή.

Όλη η φάση για μένα είναι στα σχέδια κεντήματος, και στον τρόπο που τα επεξεργάζεται κανείς. Σε δεύτερη μοίρα έρχεται το πόσο καλές κλωστές και σταθεροποιητές θα χρησιμοποιήσει. Θα έχουμε να πούμε πολλά στη συνέχεια στο νέο θέμα που θα ανοίξω. :D

Πάντως είναι πραγματικά αξιοθαύμαστα μηχανήματα, τις βλέπεις να κεντάνε μόνες τους και... ψιλοχαζεύεις!
 
17 June 2006
1,235
Επιτέλους βρήκαμε χρόνο αυτό το Σαββατοκύριακο να ασχοληθούμε λίγο με τη μηχανή, και μετά από κάποιους πειραματισμούς, το πρώτο μας κέντημα σε ένα δικό μου μπλουζάκι είναι γεγονός! Φυσικά ήθελα κάτι ιδιαίτερο που να μην το έχει κανένας άλλος, οπότε όλα τα έτοιμα σχέδια απορρίφθηκαν με τη μία. Διάλεξα λοιπόν το αγαπημένο μου γιαπωνέζικο ιδεόγραμμα, που σημαίνει εσωτερική ηρεμία, γαλήνη.

Εδώ βλέπετε την αρχική εικόνα, σκαναρισμένη σε υψηλή ανάλυση.

Tranquility.jpg


Κι εδώ βλέπετε το πρώτο στάδιο, την επεξεργασία της εικόνας στο Photoshop, και το τελικό αποτέλεσμα.

Tranqulity_2.jpg


Μετά ακολουθεί η χρήση δύο διαφορετικών προγραμμάτων για να ετοιμαστεί το σχέδιο κεντήματος. Η διαδικασία είναι πολύπλοκη και θέλει ιδιαίτερη προσοχή σε πολλές διαφορετικές παραμέτρους. Θα την εξηγήσω αναλυτικά κάποια στιγμή. Κι εδώ, με εμένα σαν μοντελάκι, :flipout: βλέπετε το τελικό αποτέλεσμα κεντημένο...

First_embroidery_2.jpg


Το μόνο που μπορώ να πω παιδιά, είναι ότι πρόκειται για ένα χόμπι με υψηλό βαθμό εξάρτησης, καθόμαστε και βλέπαμε τη μηχανή να κεντάει το σχέδιο με τα σαγόνια κατεβασμένα!... :SFGSFGSF:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,615
Αθήνα
Ώπα ρε Βόγκ... Πως μου ξέφυγε αυτό;
Αγόρι μου είσαι μεγάλο αστέρι... Τρομερή σύλληψη κι απίστευτη υλοποίηση... Υποκλίνομαι. :worshippy::worshippy:
Για να δούνε μερικοί-μερικοί τι μαστόρια είναι οι προβολάκηδες... :grandpa:
 
17 June 2006
1,235
Πολύ εντυπωσιακό Παναγιώτη... Μπράβο σε εσένα και στη σύζυγο !!! -bye-

Σε ευχαριστώ.



Παναγιώτη εξαιρετικο!!!
Να μας βγαλεις μπλουζάκια με το logo μας εδω!!!

Με το αζημίωτο φυσικα!!!


Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Όλα θα γίνουν στον χρόνο τους. Από τη μία μεριά, παρόλο που θεωρώ τον εαυτό μου εντελώς αρχάριο, μαθαίνω συνεχώς, κάθε μέρα, και ανακαλύπτω καινούρια κόλπα και τεχνικές βελτίωσης στο τελικό αποτέλεσμα. Από την άλλη μεριά πάλι, μόλις πριν 3-4 μήνες δεν ήξερα καν τι σημαίνει κέντημα, οπότε θεωρώ ότι έχω διανύσει μεγάλη απόσταση στο αντικείμενο για τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Όπως έχω ξαναπεί, για μένα όλα τα λεφτά είναι στα σχέδια κεντήματος, πόσο δημιουργικά και εντυπωσιακά είναι, και αν προσθέτουν κάτι στην ήδη τεράστια βάση των σχεδίων που υπάρχουν. Το δικό μου κομμάτι στη δουλειά λοιπόν, περιορίζεται στο να δημιουργήσω τα σχέδια. Η σύζυγος αναλαμβάνει το εκτελεστικό κομμάτι, να στήσει τη μηχανή σωστά για να κεντήσει το σχέδιο.



Ώπα ρε Βόγκ... Πως μου ξέφυγε αυτό;
Αγόρι μου είσαι μεγάλο αστέρι... Τρομερή σύλληψη κι απίστευτη υλοποίηση... Υποκλίνομαι. :worshippy::worshippy:
Για να δούνε μερικοί-μερικοί τι μαστόρια είναι οι προβολάκηδες... :grandpa:

Σε ευχαριστώ Στρατηγέ μου, στας διαταγάς σας, όπως πάντα... :grinning-smiley-043
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Και επειδη σε διακρινει και μια τελειομανια, σε βλεπω να κανεις παπαδες μετα απο λιγο καιρο.
Μεγεια και απο εμενα.
Αν γινει και το νεο σου χομπυ, βλεπω να μπαινουν ολα τα μοντακια σου στις αγγελιες. :laugh: