sony kdxe 9005

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manolo77

New member
14 November 2017
10
μολις παρελαβα την τηλεοραση,αφου βιδωσα την βαση και την ετημασα την επιασα με με την γυναικα μου για να την βαλουμε πανω στο επιπλο,η γυναικα μουυ κατα λαθος ακουμπησε την οθονη με την παλαμη της επανω και δεξια απο εκεινη την ωρα οταν η τηλεοραση ειναι σβηστη φενεται καπως θαμπο στο σημειο που ακουμπησε.
δοκιμασα ελαφρα να το καθαρησω με ενα κοματι χαρτι κουζινας απαλα αλα δεν ειδα διαφορα.
για πειτε μου τι μπορω να κανω ? η δεν γινεται τιποτα,
οταν δουλευει η τηλεοραση ειναι ενταξει, απλα μολις την σβησω πεφτει το ματι μου αμεσως πανω,
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Παρε ενα σετάκι καθαρισμού για LCD (σπραυ/πανακι) απο πλαισιο, mediamarkt κτλ κτλ. Κανει καλη δουλεια και δεν αφήνει ιχνη.

Αν δεν εχεις, μεχρι να παρεις, ενα πανακι μικροινων μαζι με λιγο υγρο για τα τζάμια θα κανει μια χαρα δουλεια. Καλοθεατη!
 

Νέοπας

New member
22 July 2015
43
Προσωπικα χρησιμοποιοω ενα πολυ μαλακο πανι μιξροινων με διαλυμα ισοπροπυλικης αλκοολης κ απεσταγμενο νερο το οποιο στεγνωνει πανευκολα χωρις ιχνη.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manolo77

New member
14 November 2017
10
σας ευχαριστω, εαν βαλω σε ενα πανακι μικροινων λιγο υγρο για τα τζαμια δεν θα εχω προβλημα εαν το περασω οπως λετε η θα το κανουμε χοιροτερα,
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Προς θεού, όχι υγρό για τζάμια, ούτε οινόπνευμα, θα τα κάνεις χειρότερα...

Ένα καινούριο πανάκι Wettex, που θα χρησιμοποιείς αποκλειστικά για την τηλεόραση, βρεγμένο με απλό νεράκι και καλά στυμμένο, είναι ό,τι καλύτερο...
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
εγω βαζω υγρο φακων (επαφης) και σκουπιζω με μικρο ινες. Δε χρειαζεται κατι παραπανω (α! και να δειρεις τη γυναικα...ακου να μας χαλανε και τις τηλεορασεις! :grandpa:)
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Φίλε μην βάλεις υγρό για τα τζάμια,μέχρι να πάρεις αεράκι καθαρισμού,ότι σου είπε ο JL από πάνω...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
εγω βαζω υγρο φακων (επαφης) και σκουπιζω με μικρο ινες. Δε χρειαζεται κατι παραπανω (α! και να δειρεις τη γυναικα...ακου να μας χαλανε και τις τηλεορασεις! :grandpa:)

Δεν θα το συνιστούσα... Τα οξειδωτικά που έχουν κάποια υγρά φακών θα κάνουν ζημιά σε βάθος χρόνου στις επιστρώσεις του πάνελ...

Απλό νεράκι είναι αρκετό για τη σκόνη και πιθανά σταγονίδια που μπορεί να έχουν επικαθίσει στην οθόνη. Αν οι λεκέδες είναι πιο λιπαροί, βάζεις 1-2 δόσεις κρεμοσάπουνου για χέρια σε ένα μπωλ νερό και βουτάς εκεί το πανάκι και το στίβεις...

Το νωπό Wettex μην το σνομπάρετε καθόλου: και καθαρίζει άψογα και είναι ασφαλές (δεν χαράζει τα υλικά των οθονών).
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Γιάννη, τα matte LCD panels δεν εχουν καποια επίστρωση εξωτερικα (οπως πχ οι plasma και μερικά glossy panels). Εγω ποτε δεν επαθα καμια ζημιά σε τετοια πανελς ακομα και με AJAX. (σε ωρα αναγκης δλδ!).

Την πλασμα παντα την καθάριζα με ειδικο υγρό απο την αλλη.

Το ελαφρώς νωπο wettex κανει τρομερή δουλεια!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: sony kdxe 9005

Γιάννη, τα matte LCD panels δεν εχουν καποια επίστρωση εξωτερικα (οπως πχ οι plasma και μερικά glossy panels). Εγω ποτε δεν επαθα καμια ζημιά σε τετοια πανελς ακομα και με AJAX. (σε ωρα αναγκης δλδ!).

Σε τηλεόραση δεν υπάρχει πια matte LCD panel όμως... :grandpa:

Ό,τι CRT, LCD, Plasma και OLED έχει περάσει από τα χέρια μου, μόνο με νωπό Wettex έχει καθαριστεί... :silly:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: sony kdxe 9005

Σε τηλεόραση δεν υπάρχει πια matte LCD panel όμως... :grandpa:

Ό,τι CRT, LCD, Plasma και OLED έχει περάσει από τα χέρια μου, μόνο με νωπό Wettex έχει καθαριστεί... :silly:

ε? με κολλησες τωρα! πως δεν ειναι ματ? την βλεπω μπροστα μου την XE8596 πχ.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: sony kdxe 9005

ε? με κολλησες τωρα! πως δεν ειναι ματ? την βλεπω μπροστα μου την XE8596 πχ.

Αμ δεν είναι... :p

Υπάρχουν τριών τύπων εμπρόσθια φίλτρα για LCD, τα matte, τα semi-glossy και τα glossy. Και τα 3 μπορεί να φέρουν πρόσθετες επιστρώσεις αν και στα matte είναι εξαιρετικά σπάνιο.

Πώς τα ξεχωρίζεις; Τα glossy καθρεφτίζουν, τα semi-glossy καθρεφτίζουν θολά, τα matte δεν καθρεφτίζουν καθόλου.

Η Sony σου πρέπει να φοράει semi-glossy...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: sony kdxe 9005

Αμ δεν είναι... :p

Υπάρχουν τριών τύπων εμπρόσθια φίλτρα για LCD, τα matte, τα semi-glossy και τα glossy. Και τα 3 μπορεί να φέρουν πρόσθετες επιστρώσεις αν και στα matte είναι εξαιρετικά σπάνιο.

Πώς τα ξεχωρίζεις; Τα glossy καθρεφτίζουν, τα semi-glossy καθρεφτίζουν θολά, τα matte δεν καθρεφτίζουν καθόλου.

Η Sony σου πρέπει να φοράει semi-glossy...

Εξαρταται απο ποια οπτικη γωνια το βλεπεις. Εγω το ελεγα λιγο-matte :) Παντως δεν πιστευω οτι εχει καποια επιστρωση.

Η plasma θυμαμαι στις αντανακλάσεις των φωτών εκανε μια ελαφρια μωβ(η κατι τετοιο) απόχρωση που υποδηλώνει την παρουσία κάποιας αντι-ανακλαστικής επίστρωσης.

Η sony δεν εχει κατι τετοιο.
 

psilopaidi

New member
5 November 2017
19
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: sony kdxe 9005

εχω τη sony xe8596 . Είναι semiglossy οπως λεεί πολυ σωστα ο jl :2thumb22sup:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: sony kdxe 9005

Υπάρχουν τριών τύπων εμπρόσθια φίλτρα για LCD, τα matte, τα semi-glossy και τα glossy. Και τα 3 μπορεί να φέρουν πρόσθετες επιστρώσεις αν και στα matte είναι εξαιρετικά σπάνιο.

Πώς τα ξεχωρίζεις; Τα glossy καθρεφτίζουν, τα semi-glossy καθρεφτίζουν θολά, τα matte δεν καθρεφτίζουν καθόλου...

Αριστερά matte, δεξιά glossy, πίσω semi-glossy...

20180317_133037.jpg