Epson EH TW5650 HANDS ON

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μπράβο Μανώλη, καλή αρχή με τις βιντεο-παρουσιάσεις !!!
 
17 June 2006
3,031
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Είναι μια προσπάθεια που νόμιζα ότι θα ήταν εύκολη αλλά δεν….
Πιστεύω με τον χρόνο θα γινόμαστε καλύτεροι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,407
Θεσσαλονίκη
Γενικά απο τα γραφόμενα εδώ μέσα έχω καταλάβει οτι η χρηση του keystone είναι last resort καθώς κανει αρκετά σοβαρή ζημιά στην καθαρότητα της εικόνας. Ο τροπος παρουσίασης του εν λόγω feature που είναι κοινο σε ολους τους προβολεις μου φάνηκε οτι τρόπον τινα κανει τη χρηση του "αποδεκτή" να πω; Δεν ξέρω και πως να το θέσω.
 
Re: Απάντηση: Re: Epson EH TW5650 HANDS ON

Τι ακριβώς .....;

Βασικά κι εγώ μπερδεύτηκα.. αυτή η ρύθμιση "keystone" που είπες, από τα συμφραζόμενα (σου) κατάλαβα ότι είναι ουσιαστικά lens shift.

Δεν μιλάμε για το παλιό και κακό ψηφιακό keystone correction, σωστά;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Epson EH TW5650 HANDS ON

Βασικά κι εγώ μπερδεύτηκα.. αυτή η ρύθμιση "keystone" που είπες, από τα συμφραζόμενα (σου) κατάλαβα ότι είναι ουσιαστικά lens shift.

Δεν μιλάμε για το παλιό και κακό ψηφιακό keystone correction, σωστά;

Για το παλιό ψηφιακό keystone μιλάμε το οποίο ο 5650 το έχει σε συρόμενο "μηχανικό" πλήκτρο όπως και οι περισσότεροι μικροί Epson (στην ουσία αντί να το πειράζουμε από το μενού το ρυθμίσουμε με πλήκτρο κατευθείαν), ο Μανώλης απλά μπερδεύτηκε μάλλον και ανέφερε την λέξη φακός στο τέλος της πρότασης του, ενώ το lens shift που μετακινεί τον φακό είναι σαφώς άλλη ιδιότητα και σε διαφορετικό "πλήκτρο" και αν προσέξεις το έχει ήδη αναφέρει ο Μανώλης ακριβώς πριν το keystone.

(Μανώλη απολαυστικό το βιντεάκι, συνέχισε, θέλουμε kastrounoholics!)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Επιτέλους θα έχουμε και reviews προβολέων στα ελληνικά.

Πιστεύω θα έχει επιτυχία το channel. Γενικά το youtube δεν έχει και μεγάλη ποικιλία από βίντεο που αφορούν τους προβολείς, κάτι Γερμανοί κάνουν παρουσιάσεις και reviews της προκοπής αλλά δεν ξέρουμε όλοι γερμανικά.

κ Καστρουνη συγχαρητήρια και καλή αρχή! Ανυπομονούμε και για άλλα βίντεο!
 
17 June 2006
3,031
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά τελικά δεν είναι.
Αναφορικά με το keystone στο video αναφέρω την επιπλέον δυνατότητα που σου δίνει η συσκευή για έκκεντρη τοποθέτηση του.
Δεν αποτελεί προτροπή για κάτι τέτοιο αλλά δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσος κόσμος λόγω διαρρύθμισης θέλει κάτι αντίστοιχο μόνο και μόνο για να μπορεί να απολαύσει την μεγάλη εικόνα έστω και λάθος.

Σχετικά με συγκρίσεις το πρόβλημα είναι το περιεχόμενο, που πρέπει να είναι trailer ταινίας και όχι μέρος της.
Σε παλαιότερη δημοσίευση μου

εδώ

μετά από δεκαπέντε λεπτά από το ανέβασμα του video μου ήρθε ειδοποίηση από το Youtube περί πνευματικών δικαιωμάτων.