Ακουστικά sport bt earphones για τρέξιμο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

παρόλο που έψαξα στο forum δε βρήκα κάποια πληροφορία σχετικά.
χαμηλό το budget, γύρω στο 50ρικο.
Έχω δει τα meizu ep52 αλλά δε ξέρω αν αυτό το neckband θα με βολέψει (ίσως τα ep51 να είναι καλύτερα?)
Τα θέλω για όταν κάνω διάδρομο, αλλά και για τρέξιμο έξω εις την φύση.
Φυσικά και θέλω να έχουν καλό ήχο και καλή μπαταρία, αλλά πολύ σημαντικό είναι να μη πέφτουν από τα αυτιά κάθε λεπτό.

Επειδή είναι λίγο ιδιαίτερο το είδος που ψάχνω, θα ήθελα γνώμες ανθρώπων-χρηστών.

Θενκς!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
παρόλο που έψαξα στο forum δε βρήκα κάποια πληροφορία σχετικά.
χαμηλό το budget, γύρω στο 50ρικο.
Έχω δει τα meizu ep52 αλλά δε ξέρω αν αυτό το neckband θα με βολέψει (ίσως τα ep51 να είναι καλύτερα?)
Τα θέλω για όταν κάνω διάδρομο, αλλά και για τρέξιμο έξω εις την φύση.
Φυσικά και θέλω να έχουν καλό ήχο και καλή μπαταρία, αλλά πολύ σημαντικό είναι να μη πέφτουν από τα αυτιά κάθε λεπτό.

Επειδή είναι λίγο ιδιαίτερο το είδος που ψάχνω, θα ήθελα γνώμες ανθρώπων-χρηστών.

Θενκς!

εχω αγορασει αυτα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για τον λογο τιμης/αποδοσης τους. Ειναι δυνατα οποτε καλυπτουν εξωτερικο θορυβο, το πτερυγιο κραταει σταθερο το ακουστικο στη θεση του και η ποιοτητα ειναι επαρκης για την χρηση τους. Προσωπικα ακουω podcast οποτε δεν μπορω να σου πω για μπασα κτλπ. Η μπαταρια ειναι επαρκεστατη, φορτιζουν με micro usb , εχουν μικροφωνο για τηλεφωνηματα και ειναι ελαφρια.

Το μειονεκτημα που μπορω να εντοπισω ειναι οτι λογω ιδρωτα καποιες φορες κολλαει το καλωδιο στο λαιμο μου και με κινηση του κεφαλιου μπορει να βγει το ακουστικο, επειδη η μπαταρια μαζι με τα πληκτρα χειρισμου ειναι στην μια μερια και αρα υπαρχει πιο πολυ βαρος προς τα εκει. Δεν ειναι τοσο τραγικο και δεν συμβαινει συχνα, απλα στο αναφερω. Τα χρησιμοποιω κυριως για περπατημα και καποιες φορες σε ελλειπτικο.

Η αλλη λυση ειναι να πας σε καποια με neckband οποτε το βαρυ κομματι ειναι στο neckband και ετσι δεν εχεις το προβλημα που ανεφερα, αλλα οπως ειπες δεν ξερω αν θα ειναι βολικο.
Σιγουρα και με τιποτα μην πας σε αυτα που ειναι ολοκληρα πλαστικα (δεν ξερω καν αν κυκλοφορουν πλεον). Ειχα παλαιοτερα κατι τετοιο απο τη Sony το οποιο ηταν απαραδεκτο. Επειδη φοραω γυαλια μπερδευοταν με αυτα, απο τον ιδρωτα επαθε κοκομπλοκο η μπαταρια (μετα ξαναζωντανεψε) και το bluetooth συνδεοταν μονο οταν εμπαινε σε pairing mode (ηθελε καθε φορα pairing δηλαδη).
 
Απάντηση: Re: Ακουστικά sport bt earphones για τρέξιμο

εχω αγορασει αυτα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για τον λογο τιμης/αποδοσης τους. Ειναι δυνατα οποτε καλυπτουν εξωτερικο θορυβο, το πτερυγιο κραταει σταθερο το ακουστικο στη θεση του και η ποιοτητα ειναι επαρκης για την χρηση τους. Προσωπικα ακουω podcast οποτε δεν μπορω να σου πω για μπασα κτλπ. Η μπαταρια ειναι επαρκεστατη, φορτιζουν με micro usb , εχουν μικροφωνο για τηλεφωνηματα και ειναι ελαφρια.

Το μειονεκτημα που μπορω να εντοπισω ειναι οτι λογω ιδρωτα καποιες φορες κολλαει το καλωδιο στο λαιμο μου και με κινηση του κεφαλιου μπορει να βγει το ακουστικο, επειδη η μπαταρια μαζι με τα πληκτρα χειρισμου ειναι στην μια μερια και αρα υπαρχει πιο πολυ βαρος προς τα εκει. Δεν ειναι τοσο τραγικο και δεν συμβαινει συχνα, απλα στο αναφερω. Τα χρησιμοποιω κυριως για περπατημα και καποιες φορες σε ελλειπτικο.

Η αλλη λυση ειναι να πας σε καποια με neckband οποτε το βαρυ κομματι ειναι στο neckband και ετσι δεν εχεις το προβλημα που ανεφερα, αλλα οπως ειπες δεν ξερω αν θα ειναι βολικο.
Σιγουρα και με τιποτα μην πας σε αυτα που ειναι ολοκληρα πλαστικα (δεν ξερω καν αν κυκλοφορουν πλεον). Ειχα παλαιοτερα κατι τετοιο απο τη Sony το οποιο ηταν απαραδεκτο. Επειδη φοραω γυαλια μπερδευοταν με αυτα, απο τον ιδρωτα επαθε κοκομπλοκο η μπαταρια (μετα ξαναζωντανεψε) και το bluetooth συνδεοταν μονο οταν εμπαινε σε pairing mode (ηθελε καθε φορα pairing δηλαδη).

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες!
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Απάντηση: Ακουστικά sport bt earphones για τρέξιμο

κατέληξα στα anker soundbuds slim ψάχνοντας λίγο στα reviews.

απο βδομάδα έρχονται, οπότε τα ξαναλέμε!
ψαχνω και εγω,τρεχω μεγαλες αποστασεις(Plus 20χλμ)
ενημερωσε μας,αν βολευουν και το βασικοτερο,να μην βγαινουν απο το αυτι τρεχοντας!
 
λεποοον...

Εδώ και μια βδομάδα ήρθαν τα anker soundbudz slim.

Τα έχω δοκιμάσει στο γυμναστήριο επάνω στο διάδρομο και στην καθημερινότητα ακούγοντας spotify όλη μέρα.

Είναι σταθερά, εφόσον τα βάλεις δε βγαίνουν. Και δεν έχω πειραματιστεί με τα έξτρα μαξιλαράκια και πτερύγια, τα χρησιμοποιώ με αυτά που είχε επάνω.
Ο ήχος πολύ καλός, αρκούντως δυνατός στο τέρμα (παρόλο που είμαι...καννίβαλος στις εντάσεις) δε θα προβληματίσει.
Σε σχέση με τα ΚΖ-ΑΤΕ τα καλωδιάτα βέβαια είναι πιο πίσω σε σχέση με τον ηχητικό όγκο ακόμα και όταν συνδέω τα τελευταία κατευθείαν στο ipad η στο mi note 3 (ο ήχος με το fiio e18 πάει σε πολύ διαφορετικό επίπεδο αλλά είναι και λίγο άστοχη η σύγκριση-εδώ μιλάμε για φορητότητα και ευκολία).
Για την μπαταρία δε μπορώ να πω ακόμα κάτι αλλά σίγουρα μου βγάζει άνετα τη μέρα. Τα έχω κρεμασμένα στο λαιμό μου-βολεύουν πολύ τα μαγνητάκια που μετατρέπουν τα ακουστικά σε κολιέ. Τα χρησιμοποιώ ολημερίς και για bluetooth handsfree αν και δε ξέρω αν θα το συνεχίσω έτσι το σενάριο καθώς εγώ ακούω καλά το συνομιλητή μου αλλά εκείνος δεν με ακούει τόσο καλά όσο με το plantronics m165 (λογικό).
Σαν αίσθηση αισθάνομαι ότι είναι λίγο flimsy σε ότι αφορά το λεπτό καλώδιο, δε ξέρω πόσο θα αντέξουνε.

Γενικά είναι ένα ωραίο πείραμα για μένα, το να έχεις ανα πάσα στιγμή αυτή την ηχητική ποιότητα στα αυτιά σου δίνει ένα αίσθημα ελευθερίας όπως και να το κάνουμε!

Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζεις και τα δυο ακουστικά ο απέξω ήχος "μηδενίζει" οπότε...δεν ακους τίποτα και δεν απαντάς σε κανέναν. Πολύ καλό για introverts και μονόχνωτους γενικά!


Το θέμα είναι ότι αφού τα πήρα τα anker έβγαλε ο γκηαρμπεστ προσφορά τα σιέλ ep51 οπότε....τα χτύπησα κι αυτά και περιμένω να έρθουν....χαχαχα

Θα δούμε πιο θα επικρατήσει γενικά!
 
...ήρθαν και τα meizu ep51 σήμερα.
Ψαρωτική συσκευασία, θηκούλα για μεταφορά, 8 πτερύγια για να διαλέξεις τι θα σε βολέψει.
Τα σύνδεσα για ακρόαση spotify με μια...λαχτάρα να σας πω την αλήθεια.

Χάλι. Δε θα ήταν υπερβολικό να πω ότι δεν ακούγονται. Η μεσαία περιοχή είναι πολύ μπροστά και καλύπτει τα υπόλοιπα οπότε όταν ανεβάσεις ένταση σου τρυπάει το τύμπανο.
Δε ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να στρώσουν, θα τα αφήσω να παίζουν μερικές ώρες και μετά θα ξαναεκτιμήσω την κατάσταση.

Σε σχέση με τα anker...καμία σχέση. Πολύ πιο ισορροπημένος και full ήχος, απλά σε άλλο επίπεδο.

Ξενέρωμα.

Stay tuned!
 
δεν έχω τελειώσει το evaluation, αλλά άκουσα με τα ep51 χθες το βράδυ συνδεδεμένα στο ipad mini.

Ο ήχος ήταν πολύ καλύτερος (πάλι τα anker είναι μπροστά αλλά αυτή η "μεσαιίλα" έφυγε!).

Παίζει ρόλο η πηγή ακόμα και στα bt ακουστικά? Η διαφορά είναι μεγάλη υπέρ του ipad. Το κινητό μου είναι το mi note 3.
Μουσική και στις δυο περιπτώσεις από το spotify στα καλύτερα settings και στις δυο συσκευές με τα ίδια κομμάτια.

Με το μικρό μου το μυαλό θεωρώ ότι δε θα πρέπει να υπάρχει διαφορά.

Τι λέτε?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν υπάρχει διαφορά οφείλεται μόνο σε διαφορετικό πρωτόκολλο επικοινωνίας.
Πχ το aptx θα σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.