Σε τι mode παρακολουθείτε ταινίες ? Direct-Straight-DSP ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

venom7

New member
20 July 2015
51
Έχω τον Yamaha rxv581 μέχρι τώρα παρακολουθούσα ταινίες στο straight mode, το room correction έκανε τον ήχο πιο "λεπτό" με λίγο παραπάνω treble και λιγότερα μπάσα. Έτρεχα το sub hot στα +3 ή στα +6db με αρχική ρύθμιση στα -6 από το ypao. Σήμερα διάβασα το review για τον ενισχυτή μου απ´το what wifi ( https://www.whathifi.com/yamaha/rx-v581/review ) εκεί προτείνουν να χρησιμοποιήσω το Pure Direct mode για το βέλτιστο ηχητικό αποτέλεσμα ( λογικά το direct σκέτο, μιας και ο 581 το δικό μου ευρωπαϊκό μοντέλο τουλάχιστον το ονομάζει Direct). Έκανα κάποιες δοκιμές και ο ήχος είναι σίγουρα πιο γεμάτος, πιο βαθύς με σαφώς περισσότερο μπάσο αλλά χάνει λίγο στη λεπτομέρεια που έδινε το eq του ypao. DSP modes δε χρησιμοποιώ ποτέ. Εσείς τι mode χρησιμοποιείτε για τη θέαση ταινιών?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αρχικα οταν διαβασα το ποστ σου νομιζα οτι κατι ειχες παρανοησει στο review, αλλα το γραφουν ακριβως οπως το ανεφερες "Even with the Pure Direct mode turned on (which we would recommend for the best sound performance)..." και μαλιστα ειναι σε ενοτητα που μιλαει για τον ηχο σε ταινια!! Πρωτη φορα ακουω να προτεινεται η χρηση του pure direct για θεαση βιντεο. Αν καποιος που γνωριζει καλυτερα μπορει να το εξηγησει θα ηθελα να ακουσω και εγω την αποψη του.

Εχω τον 679 εγω, ο οποιος σε παρα πολλα ειναι ιδιος με τον δικο σου. Pure direct χρησιμοποιω μονο για μουσικη. Straight χρησιμοποιω για οποιο βιντεο εχει ηχο 5.1 και χρησιμοποιω ψευτο-surround (dolby prologic) για ο,τι εχει στερεο ηχο. Για τα στερεο το κανω αυτο, διοτι η ακροαση των διαλογων απο το κεντρικο καναλι θεωρω οτι τους κανει πιο κατανοητους. DSP δεν χρησιμοποιω ποτε.

Επαναλαμβανω οτι μου εκανε φοβερη εντυπωση η προτροπη του αρθρου. Θεωρει δηλαδη κακο το eq του yamahα; τοσο κακο που ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιειται; τι στο καλο..
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Aν είναι δικάναλος ο ήχος από αρχείο ή από τηλεοπτικό κανάλι πάντα με Dolby Prologic II ακούω. Αν είναι πολυκάναλος πάντα στο mode που έχει το αρχείο, Dolby Digital 5.1, DTS κλπ.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Αρχικα οταν διαβασα το ποστ σου νομιζα οτι κατι ειχες παρανοησει στο review, αλλα το γραφουν ακριβως οπως το ανεφερες "Even with the Pure Direct mode turned on (which we would recommend for the best sound performance)..." και μαλιστα ειναι σε ενοτητα που μιλαει για τον ηχο σε ταινια!! Πρωτη φορα ακουω να προτεινεται η χρηση του pure direct για θεαση βιντεο. Αν καποιος που γνωριζει καλυτερα μπορει να το εξηγησει θα ηθελα να ακουσω και εγω την αποψη του.

Εχω τον 679 εγω, ο οποιος σε παρα πολλα ειναι ιδιος με τον δικο σου. Pure direct χρησιμοποιω μονο για μουσικη. Straight χρησιμοποιω για οποιο βιντεο εχει ηχο 5.1 και χρησιμοποιω ψευτο-surround (dolby prologic) για ο,τι εχει στερεο ηχο. Για τα στερεο το κανω αυτο, διοτι η ακροαση των διαλογων απο το κεντρικο καναλι θεωρω οτι τους κανει πιο κατανοητους. DSP δεν χρησιμοποιω ποτε.

Επαναλαμβανω οτι μου εκανε φοβερη εντυπωση η προτροπη του αρθρου. Θεωρει δηλαδη κακο το eq του yamahα; τοσο κακο που ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιειται; τι στο καλο..

Ακριβώς, και εμένα αυτό με παραξένεψε και έκανα το post, θέλω να ακούσω απόψεις από έμπειρους μιας και ασχολούμαι λιγότερο από χρόνο!
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Aν είναι δικάναλος ο ήχος από αρχείο ή από τηλεοπτικό κανάλι πάντα με Dolby Prologic II ακούω. Αν είναι πολυκάναλος πάντα στο mode που έχει το αρχείο, Dolby Digital 5.1, DTS κλπ.
Ακριβώς αυτό!


Direct, Pure, κλπ μόνο στη μουσική... Και πάλι ΑΝ σου αρέσει με αυτό το mode.
Εμένα στη μουσική μου αρέσει καλύτερα να είναι ενεργό το Audyssey (ypao στη δική σου περίπτωση)...
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Ακριβώς αυτό!


Direct, Pure, κλπ μόνο στη μουσική... Και πάλι ΑΝ σου αρέσει με αυτό το mode.
Εμένα στη μουσική μου αρέσει καλύτερα να είναι ενεργό το Audyssey (ypao στη δική σου περίπτωση)...

Έχω εθιστεί στο Dolby Prologic II, μου φαίνεται το πιο καλό για δικάναλο ήχο σε σειρές σε ταινίες που κατεβάζω από internet αλλά και ότι έχει την καλύτερη απόδοση και στα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια. Έχω μικρορυθμίσει τις στάθμες στο κεντρικό ηχείο και στο sub καθώς και τις καθυστερήσεις στα πίσω και πάντα ενθουσιάζομαι πόσο καλά αποδίδει το Dolby Prologic II, τόσο χρονών τεχνολογία και όμως αισθάνεσαι λες και είναι 5.1.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις διαφορές με το αντίστοιχο DTS αλλά έχω την εντύπωση ότι το pro logic μου κάθεται καλύτερα.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις διαφορές με το αντίστοιχο DTS αλλά έχω την εντύπωση ότι το pro logic μου κάθεται καλύτερα.

To DTS είναι πραγματικό 5.1 δηλαδή υπάρχουν 6 διαφορετικά κανάλια ήχου.
Στο Dolby Prologic 2 χρησιμοποιείται ο δικάναλος ήχος που εμπεριέχει και την διαφορά φάσης άρα 3 συνολικά κανάλια. Με επεξεργασία παράγεται το κανάλι των διαλόγων, το ψευδοσαράουντ στα πίσω και του sub. Στην ουσία τα 3 έξτρα κανάλια είναι επεξεργασία από τα 3 αρχικά. Όμως έχουν καταφέρει να αποδίδει τόσο καλά. Και πρέπει να είναι 15 ετών τεχνολογία.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις διαφορές με το αντίστοιχο DTS αλλά έχω την εντύπωση ότι το pro logic μου κάθεται καλύτερα.

Ό,τι είπε ο aikon...

Βασικά το Prologic επεμβαίνει (αν το θες φυσικά) στο 2.0, είτε είναι AC3 2.0, είτε DTS 2.0 (σπάνιο αυτό), είτε stereo.
Εγώ το έχω on (μαζί με τις διορθώσεις του audyssey).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αναφερομουν στο DTS neo ή καπως έτσι που κάνει upmixing stereo σε ψευδο surround.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Όπως σου αρέσει...
Σε μένα το PLII μου αρέσει καλύτερα απ' όλα αυτά τα ψευδο-surround modes (neo, pliix, thx, allchstereo, κλπ)...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
DTS Virtual X για να τους βλέπω να προσπαθούν να βρουν που είναι τα ηχείο ύψους από το οποίο προέρχεται ο ήχος ενώ δεν υπάρχει :p

Σε Yamaha τα DSP της Yamaha. Από το standard μέχρι όπου με βγάλει. Τούφα το ντουμάνι εννοείται από το app στις ρυθμίσεις, έως του σημείου που υπάρχει σημαντική αντήχηση που θυμίζει live άκουσμα σε πανηγύρι χωριού το 15αύγουστο... .
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
DTS Virtual X για να τους βλέπω να προσπαθούν να βρουν που είναι τα ηχείο ύψους από το οποίο προέρχεται ο ήχος ενώ δεν υπάρχει :p

Σε Yamaha τα DSP της Yamaha. Από το standard μέχρι όπου με βγάλει. Τούφα το ντουμάνι εννοείται από το app στις ρυθμίσεις, έως του σημείου που υπάρχει σημαντική αντήχηση που θυμίζει live άκουσμα σε πανηγύρι χωριού το 15αύγουστο... .

Δεν το εχει ο δικος μου :(

Σατανικη ιδεα και πολυ απολαυστικο show ειμαι σιγουρος ομως :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν όλα τα κανάλια της TV σωστό ήχο, συνεπώς κάποιες φορές δεν δουλεύουν σωστά τα upmix. Όχι πως βλέπω πολύ τηλεόραση πια.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Έχω εθιστεί στο Dolby Prologic II, μου φαίνεται το πιο καλό για δικάναλο ήχο σε σειρές σε ταινίες που κατεβάζω από internet αλλά και ότι έχει την καλύτερη απόδοση και στα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια. Έχω μικρορυθμίσει τις στάθμες στο κεντρικό ηχείο και στο sub καθώς και τις καθυστερήσεις στα πίσω και πάντα ενθουσιάζομαι πόσο καλά αποδίδει το Dolby Prologic II, τόσο χρονών τεχνολογία και όμως αισθάνεσαι λες και είναι 5.1.
Ο 581 δεν έχει pro logic το έχουν αντικαταστήσει με το Dolby Surround , DTS Neutral X και DTS 6 neo. Kανένα από αυτά δεν έχει καλή αίσθηση όταν κάνω upmix τα κανάλια της tv, τα dsp mode κάνουν καλύτερη δουλεία. Ακούγονται οι φωνές απ όλα τα ηχεία να παίζουν χαμηλά με μια περίεργη ηχώ και ο ήχος παραμορφωμένος εντελώς. Χάλι μαύρο !!
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Ο 581 δεν έχει pro logic το έχουν αντικαταστήσει με το Dolby Surround , DTS Neutral X και DTS 6 neo. Kανένα από αυτά δεν έχει καλή αίσθηση όταν κάνω upmix τα κανάλια της tv, τα dsp mode κάνουν καλύτερη δουλεία. Ακούγονται οι φωνές απ όλα τα ηχεία να παίζουν χαμηλά με μια περίεργη ηχώ και ο ήχος παραμορφωμένος εντελώς. Χάλι μαύρο !!

Το ξέρω οι συσκευές των τελευταίων χρόνων δεν έχουν Dolby Prologic II, δεν ξέρω τον λόγο, μάλλον θα έπρεπε να πληρώνουν δικαιώματα και για αυτό το mode και το εγκατέλειψαν. Όσο πάει η κατάσταση αντί να βελτιώνεται χειροτερεύει.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Θα το ξαναπώ, το μόνο που μετρούν σωστά οι τελευταίοι av είναι οι αποστάσεις, άντε και κάπως οι στάθμες των ηχείων, το sub παίζεται από μέτριο έως καλό σε πολύ ιδανικές συνθήκες, η ισοστάθμιση;; ότι νάνε :violent-smiley-008:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το ξέρω οι συσκευές των τελευταίων χρόνων δεν έχουν Dolby Prologic II, δεν ξέρω τον λόγο, μάλλον θα έπρεπε να πληρώνουν δικαιώματα και για αυτό το mode και το εγκατέλειψαν. Όσο πάει η κατάσταση αντί να βελτιώνεται χειροτερεύει.

Έχουν το πιο εξελιγμένο Dolby Surround (Upmix) που υποστηρίζει περισσότερα κανάλια. Η χρονολογική σειρά έχει ως εξής Dolby Prologic>DPLII>DPLIIx>DPLIIz>Dolby Surround. Τα DPLII/IIx/IIz συνυπήρχαν στους ενισχυτές αναλόγως διαθέσιμου τύπου ηχείων και καναλιών που υποστήριζε ο ενισχυτής, καθώς και της χρονολογίας που βγήκε (ο ενισχυτής).

Δεν είναι καλύτερο το PLII από το DSU πάντως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
The decision to resurrect the old Dolby Surround moniker seems confusing, at least to people who recall the old analog Dolby Surround. Why this, why now?

Yes, you and I remember the first generation analog-but this is not an extension of that technology! The decision to call it Dolby Surround was based on the fact that we are trying to make our technologies and what they do more understandable. A simple product name works best here, and given that the new format is compatible with a variety of speaker configurations from 5.1 to 24.1.10, it made sense to have a simple and direct nomenclature. We thought Dolby Surround is a name people can associate with and thus it made sense.


https://www.soundandvision.com/content/meet-new-dolby-surround
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Στον ταπεινο αλλα πολύ τίμιο RXV663 ,δουλευει φανταστικά ωραία το PLII Music για μουσική και τηλεόραση. Ειδικα σε electronica/ψιλο-ambient κτλ ειναι κολλημα.

Σε ταινιες πάντα σε STRAIGHT. Δεν εχω παρατηρήσει την παραμικρή διαφορά σε DIRECT και STRAIGHT, μαλλον ψυχολογική ειναι πιο πολύ.