Ζητείται ποιότητα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
Χαίρετε. Για να πάρω το καλύτερο που γίνεται σε ποιότητα (είδος μουσικής περισσότερο ορχηστρική/soundtrack... Hans Zimmer... Interstellar και πάει λέγοντας...) τα Sony WH-1000XM2 θα κάνουν καθόλου δουλειά λέτε; Στα ίδια χρήματα πάνω κάτω τι άλλες επιλογες υπάρχουν; Ενδιαφέρομαι για ασύρματα ακουστικά λόγω του ότι η συσκευή μου είναι ένα iPhone με υποδοχή lightning και δεν θέλω να μπλέξω με καλώδια και βύσματα. Εκτός βέβαια αν κερδίσω πολλά σε ποιότητα...! Περιμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δύσκολα ακούσματα έχεις, δύσκολο δρόμο θα διαβείς.
Χρειάζεσαι κλειστά με noise cancelling; Γενικά πάντως τα ασύρματα έχουν τα κουσούρια τους. Είναι κυρίως lifestyle, όχι υψηλής πιστότητας. Και οι μουσικές που θέλεις να ακους είναι σοβαρές ηχογραφήσεις που θα χάνουν πολλά.
Παντως, για να κρατήσω το budget χαμηλά θα σου πρότεινα να δεις τα ανοιχτά akg 701-2-12 με όσο πιο δυνατό dac amp ή και dap σε παίρνει από fiio, cayin και ifi
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Γεια σου.
Με ενσύρματη σύνδεση θα κερδίσεις πολλά περισσότερα από ότι πιστεύεις σε
ποιότητα + το γεγονός ότι μπορείς να χρησιμοποιείς ότι ακουστικό θέλεις.
Σε ενδιαφέρει το noise cancelling ή όχι?
Χρήση στο σπίτι ή έξω?
Budget?
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Συμφωνώ με τους προλαλησαντες. Η φύση των ειδών μουσικής που θα ακούσεις απαιτεί υψηλή πιστότητα, ανοικτή σκηνή και δεν θα εκτιμήσει πολύ τη συμπίεση και την αίσθηση κλεισουρας που δημιουργούν τα ασύρματα noise canceling. Από εκεί και πέρα βέβαια η χρηστικότητα είναι πάντα το νούμερο ένα και αφού θα χρησιμοποιηθούν περισσότερο σε ταξίδια και commuting πολύ απλά ξεχνάμε τα ακουστικά ανοικτού τύπου.

Οι επιλογές είναι οι εξής :
Είτε αγοράζεις κάποιο απλό ακουστικό κλειστού τύπου (θα πρότεινα τα AKG K550 και τα B&O H6 2nd Gen) και χρησιμοποιήσεις ανταπτορα lighting ή ακόμα καλύτερα κάποιο φορητό dac/amp

Είτε παίρνεις κάποιο κλειστό ακουστικό με lighting σύνδεση όπως το Audeze iSine (είναι περισσότερο on ear πάρα οver ear το συγκεκριμένο)

Είτε πηγαίνεις στην επιλογή που σκέφτηκες εξ αρχής με κάποιο ασύρματο Noise canceling. Οι επιλογές είναι το Bose Qc35, το Sony WH-1000XM2 (και το παλαιότερο MDR-1000X που ίσως βρεις φθηνότερο..), το Β&W Px Wireless και το V-Moda Crossfade Wireless 2. Δυστυχώς και εγώ δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία από την κατηγορία. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι το Sony έχει το καλύτερο Noise Canceling και τα καλύτερα features ενώ το Bose την καλύτερη άνεση και ίσως το πιο ισορροπημένο χαρακτήρα στην κατηγορία που κακά τα ψέματα τείνει προς την fun μπάσατη πλευρά για να είναι εμπορική...

Ρίξε μια ματιά στο rtings που έχει εξειδίκευση στον τομέα.
https://www.rtings.com/headphones/reviews/best/by-feature/active-noise-cancelling
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σημειωτέον ότι οι επιλογές 1 και 2 θα προσφέρουν μια τυπική απομόνωση αλλά δεν θα καλύψουν πλήρως θορύβους όπως την μηχανή ενός αεροπλάνου κτλπ. Παράδειγμα έχω ταξιδέψει με καράβι με τα H6 και ενώ καλύπτουν σε ένα βαθμό την βαβούρα του κόσμου, τον βομβο από την μηχανή του πλοίου τον ξεπέρασα μόνο όταν ανέβασα αρκετά την ένταση της μουσικής για να τον υπερκαλυψει..

Αν ψάχνεις την μεγαλύτερη δυνατή απομόνωση επειδή ταξιδεύεις συχνά με τέτοιου είδους μέσα το Noise Canceling και μάλιστα σε καλή υλοποίηση του είναι μονόδρομος.

Αν πάλι αυτή η χρήση είναι περιστασιακή τότε πρέπει να ζυγίσεις τι επιθυμείς περισσότερο. Ποιότητα ή χρηστικότητα
 

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
Σας ευχαριστώ παιδιά και εσένα Μάνο με τις όμορφες αναλύσεις σου. Σιγουρα θα επιθυμούσα κάποια από τις επιλογές με την περισσότερη ποιότητα η οποία όμως θα χάνεται λόγω της τοποθεσίας (τρένα, λεωφορεία, κτλ) όπου θα ακούω τη μουσική. Έτσι δεν είναι; Και η λύση «ανεβάζω την ένταση για να ακούσω καθαρά» είναι λίγο επικίνδυνη. Οπότε μαλλον πρέπει να κοιτάξω για Noise-Cancelling οπου μάλλον θα ισοσταθμίσει λιγάκι τα πράγματα. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι τα ακουστικά θα πρέπει να υποστηρίζουν ACC, που υποστηρίζει το iPhone, για να ακούω λιγάκι καλύτερα ποιοτικά. Κάποια από τα παραπάνω νομίζω ότι δεν υποστηρίζουν ACC αν πρόσεξα καλά (και το iPhone δεν υποστηρίζει AptX). Μπλέξιμο...! :-/
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
εγώ θα έβαζα στη ζυγαριά
ώρες σε ταξίδι με θορύβους/ώρες στο σπίτι χωρίς θορύβους.
Αν ο λόγος δίνει τιμή πάνω από 10 θα έπαιρνα ασύρματα noise cancelling (και ένα άλλο ενσύρματο σύστημα)
Αλλιώς ενσύρματα και μόνον.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Σας προτείνω να ακούσετε τα AUDEZE Sine με lightning και νομίζω θα βρείτε αυτό που ψάχνετε.
το παρεχόμενο Cypher (lightning βυσμα) καλώδο, περιλαμβάνει : dac, ενισχτυη ακουστικών και dsp.

Γιώργος
www.south-sounds.com


Χαίρετε. Για να πάρω το καλύτερο που γίνεται σε ποιότητα (είδος μουσικής περισσότερο ορχηστρική/soundtrack... Hans Zimmer... Interstellar και πάει λέγοντας...) τα Sony WH-1000XM2 θα κάνουν καθόλου δουλειά λέτε; Στα ίδια χρήματα πάνω κάτω τι άλλες επιλογες υπάρχουν; Ενδιαφέρομαι για ασύρματα ακουστικά λόγω του ότι η συσκευή μου είναι ένα iPhone με υποδοχή lightning και δεν θέλω να μπλέξω με καλώδια και βύσματα. Εκτός βέβαια αν κερδίσω πολλά σε ποιότητα...! Περιμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Για Noise cancelling νομίζω ότι πολύ αξιόλογη είναι και η περίπτωση των Sennheiser PXC-550 (ειδικά στα 239 που εχουν τώρα), εντυπώσεις στο διπλανό noise canceling thread
 

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
Καλησπέρα παιδιά. Sony WH-1000xM3 καλύτερο noise-cancelling και Bose QuietComfort 35 II λίγο ανώτερη ποιότητα ήχου; Συμφωνείται; Υπάρχουν άραγε για δοκιμή πουθενά αυτά τα δύο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
If you prefer having control over the sound of your headphones but still want great isolation from ambient noise, get the Sony WH-1000XM3. They're not quite as comfortable as the Bose QuietComfort 35 II, but they have a great companion app that lets you customize your listening experience. You get access to great EQ, pre-sets, and room effects, as well as more in-depth ANC controls, including an optimizer to calibrate the noise cancellation to your environment and an auto-off timer that you can set yourself to save battery.

Though some may prefer the bass-heavy sound of Sony WH-1000XM3, it also makes them sound slightly darker overall. They may sound a little boomy to some, but you can always EQ their sound profile to better match what you're listening to. Overall, the XM3 are one of the best Bluetooth headsets we've tested and are a solid alternative to the QC35 II.

Πηγή Rtings

Aπό ότι γράφεται τα Sony έχουν την καλύτερη απομόνωση της κατηγορίας. + Συν ότι έχουν εξαιρετικές λειτουργίες.
Ηχητικά τα Bose φαίνονται σαφώς πιο ουδέτερα βλέποντας τα γραφήματα αλλά γενικά το θέμα "ανώτερη ποιότητα" ήχου είναι αρκετά υποκειμενικό...

Review των Sony
Review των Βose

Tα Sony θα μπορείς σίγουρα να τα ακούσεις σε κάποιο Sony Center
Για τα Bose μπορείς να κάνεις μια ερώτηση εδώ.

Και τα δύο μαζί είναι πιο δύσκολο. Ίσως στην Εκθεση Ακουστικών
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Έχοντας ζήσει με τα Sony XM 2 αλλά και τα Audeze Sine, μπορώ να πω ότι το NC σαφώς εκτιμάται, ανα περίπτωση αλλά από την άλλη ο ηχος των δεύτερων είναι σαφώς ανώτερος.

Το NC επίσης είναι σαφώς αποτελεσματικό αλλά ο ήχος που βγάζει δεν έχει καμία μουσικότητα (η επεξεργασία κάνει μπαμ)

Προσωπικά θα ζύγισα ποιότητα vs απομόνωση και αναλόγως θα αποφάσιζα.