Επισκευη ή αγορα νεου ενισχυτη?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Γεια Χαρα!!! Εχω απο το 1994 εναν ραδιοεωισχυτη Kenwood KR-A4060. Μεχρι το Νοεμβριο του 2017, δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. Ξαφνικα οταν ακουγα μουσικη, ο ηχος αλλαζε απο μονος του, σαν να πατουσες το loudness, πηγαινα στον ενισχυτη, πειραζα λιγο το κουμπακι, το κουνουσα, το παταγα, το ξεπαταγα, επανερχοταν ο ηχος. αυτο γινοταν συνεχεια. Ψαχνω στο ιντερνετ και βρισκω εναν τεχνικο (East Electronics) και τον παω για service-φρεσκαρισμα. Μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα, ενα καθαρισμα θα θελουν οι επαφες, θα αλλαξουμε και πυκνωτες και θα κρατησει αλλα 20 χρονια. Τον κρατησε 3 εβδομαδες σιγουρα, μπορει και παραπανω. Οταν πηγα να τον παρω μου ειπε οτι αλλαξε μια χουφτα πυκνωτες, εφτιαξε κατι στην τροφοδοσια (δε θυμαμαι τι), και οτι ειναι ετοιμος, 60 ευρω. Τον πηρα, ολα μια χαρα. Εδω και κανα μηνα, ισως και παραπανω, παλι τα ιδια. Σαν να ειναι πατημενο το loudness, αλλα δεν ειναι!!! Να ξεχασε να το φτιαξει και να αλλαξε πυκνωτες μονο? Να ειναι κατι αλλο πιο σοβαρο? Ειναι κατι που επισκευαζεται αραγε ή παω για καινουριο ενισχυτη? Να τον ξαναπαω στον ιδιο τεχνικο ή σε καποιον αλλο?
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Δεν θα πρεπει να τον παρεις τηλ και να του πεις το προβλημα; Αυριο κιολας. και αν θες, γραψε τι θα σου πει..

Εννοειται, αυριο πρωι πρωι κιολας.....
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Γεια Χαρα!!! Εχω απο το 1994 εναν ραδιοεωισχυτη Kenwood KR-A4060. Μεχρι το Νοεμβριο του 2017, δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. Ξαφνικα οταν ακουγα μουσικη, ο ηχος αλλαζε απο μονος του, σαν να πατουσες το loudness, πηγαινα στον ενισχυτη, πειραζα λιγο το κουμπακι, το κουνουσα, το παταγα, το ξεπαταγα, επανερχοταν ο ηχος. αυτο γινοταν συνεχεια. Ψαχνω στο ιντερνετ και βρισκω εναν τεχνικο (East Electronics) και τον παω για service-φρεσκαρισμα. Μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα, ενα καθαρισμα θα θελουν οι επαφες, θα αλλαξουμε και πυκνωτες και θα κρατησει αλλα 20 χρονια. Τον κρατησε 3 εβδομαδες σιγουρα, μπορει και παραπανω. Οταν πηγα να τον παρω μου ειπε οτι αλλαξε μια χουφτα πυκνωτες, εφτιαξε κατι στην τροφοδοσια (δε θυμαμαι τι), και οτι ειναι ετοιμος, 60 ευρω. Τον πηρα, ολα μια χαρα. Εδω και κανα μηνα, ισως και παραπανω, παλι τα ιδια. Σαν να ειναι πατημενο το loudness, αλλα δεν ειναι!!! Να ξεχασε να το φτιαξει και να αλλαξε πυκνωτες μονο? Να ειναι κατι αλλο πιο σοβαρο? Ειναι κατι που επισκευαζεται αραγε ή παω για καινουριο ενισχυτη? Να τον ξαναπαω στον ιδιο τεχνικο ή σε καποιον αλλο?

Ψάξε για north electronics.....lol
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Μολις πηρα τηλ. και μου ειπε ενας τεχνικος οτι ισως ο διακοπτης να μην παιρνει αλλο καθαρισμα γι'αυτο μαλλον συμβαινει αυτο. Οποτε 2 ειναι οι λυσεις, ειτε ψαχνουμε ανταλλακτικο διακοπτη, ειτε το απενεργοποιουμε τελειως το loudness. Προτιμω τη δευτερη λυση παντως, αφου ετσι κι αλλιως δεν το ειχα χρησιμοποιησει ποτε. Παντως μου ειπε να ξαναπαρω σε καμια ωρα να δουμε τι θα μου πει και ο μαστορας....
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Μολις μιλησα και με τον μαστορα ο οποιος μου ειπε να τον παω απλα για επανελεγχο, και να δουμε αν οντως ειναι αυτο το προβλημα ή κατι αλλο.... Γνωμες.....?????
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Η τρέχουσα αξία του ενισχυτή είναι γύρω στα 30-40 ευρώ...ήδη πλήρωσες 60 για επισκευή ενός μηχανήματος 27 ετών...πούλησε τον λοιπόν 40-50 ευρώ (ίσως πιάνει τόσα μετά την επισκευή) και βάλε άλλα 100-150 και πάρε έναν μεταχειρισμένο 3-4 ετών (πολλές αγγελίες τριγύρω) να ευχαριστηθείς μουσικούλα...
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Φυσικα και θα τον ξαναπας .....Και μετα θα μας ενημερωσεις τι εγινε. Ασε που νομιζω οτι ετσι επρεπε να κανεις απ την αρχη και μετα να γραψεις.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Το θεμα ειναι οτι δεν το κανει παντα.... Το Σαββατο ας πουμε το εκανε αρκετα, πειραξα το κουμπακι μεσα-εξω κλπ. κι εστρωσε. Χθες επαιζε μια χαρα, τωρα που γραφω παιζει τελεια. Δε θελω να τον παω, να μην το παρουσιασει, να πληρωσω κανα 20αρικο για τον ελεγχο και να μου πει "Ρε φιλε μας δουλευεις? Μια χαρα παιζει!".
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Ναι αυτο ειναι μαλ@@@ια. Αν εχει θεμα λογικα θα χειροτερευει.Περιμενε λιγο....
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Λεω να περιμενω μεχρι το Πασχα... Αν συνεχιστει το προβλημα, θα παροπλιστει (δεν τον πουλαω για συναισθηματικους λογους), και παω για καινουριο. Εχω σταμπαρει 2-3 μοντελα και βλεπουμε....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Μάλλον το καλύτερο είναι να πάς τον ενισχυτή στον τεχνικό που τον διόρθωσε ,γιατί εσύ ζήτησες την αποκατάσταση του προβλήματος και όχι την αλλαγή πυκνωτών .Από τη στιγμή που το πρόβλημα δεν διορθώθηκε είναι εύλογο να ζητήσεις την επίλυση του προβλήματος για ο οποίο τον πήγες για επισκευή.
Νομίζω ότι αυτό επιτάσσει η κοινή λογική .
Και κάτι ακόμη ,καλό είναι να συνεννοήστε με τους τεχνικούς για το τι θέλετε να διορθωθεί και να σας ειδοποιούν αν κάνουν επιπλέον εργασίες .
 
19 June 2006
8,661
Ότι να ´ναι γίνεται. Φίλε μου πήγαινε τον να σου φτιάξει το πρόβλημα (γι αυτό τον πήγες) και ενημέρωσε μας τι έγινε τελικά. Και εννοείται πως δεν πρέπει να δώσεις ευρώ παραπάνω.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Λοιπον, μολις πηγα τον ενισχυτη παλι στον τεχνικο γιατι χθες παλι παρουσιασε το προβλημα. Ακολουθει ο διαλογος:
- Καλημερα, ειχαμε μιλησει προχθες στο τηλ. για τον Kenwood που ειχα φερει το Νοεμβριο με το προβλημα στο loudness, αλλα τελικα δεν επισκευαστηκε...
- Φιλε δεν ξεκιναμε καλα....(μου λεει)
Βαζω τα γελια....
- Ωραια του λεω, ξεκινα το εσυ οπως θες...
Λεει σε εναν τεχνικο να τον βαλει να παιξει και του λεω οτι μπορει τωρα να μην το παρουσιασει, δεν το κανει συνεχεια. Μπορει να το παρουσιασει μετα απο 3 ωρες ή μετα απο 10 λεπτα. Ξαναπες μου τι παρουσιαζει μου λεει, του εξηγω παλι και στο τελος του λεω οτι μαλλον ειναι θεμα διακοπτη και οτι δε θελω να τον αλλαξει, απλα να τον καταργησει. Ισως δεν ειναι θεμα διακοπτη μου λεει, ισως ειναι κατι αλλο. Εκεινη την ωρα μπαινει ενας φιλο του στο μαγαζι και μου λεει ο τεχνικος, ο κυριος ασχολειται με το hifi 40 χρονια, πες τα και σε αυτον να δουμε τι θα σου πει, τα ξαναλεω και τον ρωταει ποια ειναι η γνωμη σου? Η επαφη του διακοπτη ειναι λογικα του λεει. Πες τα χρυσοστομε λεω γιατι δε βλεπω να βγαζουμε ακρη. Δεν απανταει και μου λεει απλα σου υποσχομαι οτι μεχρι τη Δευτερα θα του εχω κανει επανελεγχο και θα σε ενημερωσω. Αυτα.....
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Α ξεχασα να πω οτι δεν ειπωθηκε τιποτα (προς το παρον) για καποια χρεωση κλπ. Βεβαια στο δελτιο παραλαβης που μου εδωσε γραφει στο κατω μερος "Καθε συσκευη χρεωνεται για παραλαβη και ελεγχο με 20 ".
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Τελικα σημερα με πηρε τηλ. απο την προηγουμενη Παρασκευη. Μετα απο ελεγχο μιας εβδομαδας, οντως ειχα δικιο, οποτε ειχε ορεξη ο ενισχυτης επαιζε με loudness και η αιτια ηταν ο διακοπτης. Ο τεχνικος μου ειπε οτι κολλουσε ο διακοπτης, τιποτα αλλο. Τον κατηργησε λοιπον τελειως μου ειπε και ολα καλα. Απο το απογευμα θα τον τσεκαρω κι εγω. Δεν μου πηρε τιποτα παντως απο χρηματα.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Ενταξει παιδια, οτι και να πω ειναι λιγο.... Κατηργησε το διακοπτη, αλλα με το loudness ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ!!!!! Τωρα εχω loudness ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!! Εχω τοσο πολυ, που αν θελετε δινω και σε σας!!!!!! :flipout::flipout::flipout::flipout: Αφου εφτασα σε σημειο να νομιζω οτι εχουν παθει κατι τα αυτια μου.... Μεχρι που πηγα στον κουμπαρο μου, πηρα τον ενισχυτη του, τον εφερα σπιτι, τον δοκιμασα, του τον επεστρεψα και ευτυχως....τα αυτια μου ειναι μια χαρα!!!!!!! Ενταξει, μιλαμε για τρελα....