Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Υπάρχει κάποιο μέλος που γνωρίζει τα του Paypal/Ebay; Έχω λογαριασμό εδώ και πολλά χρόνια,εδώ και ~ 1 μήνα έκανα 2 πωλήσεις στο ebay και ξαφνικά το PayPal μου μπλοκάρει το λογαριασμό, με καμιά 500ριά Ε μέσα. Αν έχει κάποιος φίλος εμπειρία ας με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,509
Θεσσαλονικη
Υπάρχει κάποιο μέλος που γνωρίζει τα του Paypal/Ebay; Έχω λογαριασμό εδώ και πολλά χρόνια,εδώ και ~ 1 μήνα έκανα 2 πωλήσεις στο ebay και ξαφνικά το PayPal μου μπλοκάρει το λογαριασμό, με καμιά 500ριά Ε μέσα. Αν έχει κάποιος φίλος εμπειρία ας με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται.

Γιώργο ,τι ακριβώς σου γράφει ;
Μήπως απλά δεν είναι διαθέσιμα ακόμη τα χρήματα γιατί πρέπει να περάσουν αρκετές μέρες για να είναι διαθέσιμα ?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

Γιώργο ,τι ακριβώς σου γράφει ;
Μήπως απλά δεν είναι διαθέσιμα ακόμη τα χρήματα γιατί πρέπει να περάσουν αρκετές μέρες για να είναι διαθέσιμα ?

Αναφέρει οτι του εχουν μπλοκάρει τον λογαριασμό. Κατι αλλο πρέπει να είναι.
Ισως να μην ισχυουν τα credentials της καρτας η του λογαριασμου που εχει δηλωσει.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Αντιγράφω από μήνυμά τους:
"Feb 14,2015:EU regulations require that we collect and confirm your account information"
Είμαι πιστοποιημένος "πελάτης" εδώ και πολλά χρόνια.
Τι είναι τούτο?? Υπάρχει κάνας φίλος τραπεζικός ή άλλος εδώ που να έχει ιδέα;;
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

Αντιγράφω από μήνυμά τους:
"Feb 14,2015:EU regulations require that we collect and confirm your account information"
Είμαι πιστοποιημένος "πελάτης" εδώ και πολλά χρόνια.
Τι είναι τούτο?? Υπάρχει κάνας φίλος τραπεζικός ή άλλος εδώ που να έχει ιδέα;;

Ειχες δηλώσει και τραπεζικο λογαριασμό εκτός απο καρτα?
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

Ειχες δηλώσει και τραπεζικο λογαριασμό εκτός απο καρτα?

Ναι
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay


Εκει εχεις το προβλημα. Σου εκτυπωνει συνηθως μια σελιδα που αναφερει τα τραπεζικα στοιχεια του paypal τα οποια πρεπει να προσκομισεις στην τραπεζα σου ετσι ωστε να εγκριθει το κομματι της μεταξυ τους επικοινωνίας.
Στην θεση σου θα αφηνα μονο την καρτα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,592
Τον λογαριασμό μπορείς να τον κάνεις confirm με την ίδια διαδικασία που κάνεις και την κάρτα (σου πιστώνουν 2 μικρά ποσα και μετά πας και βάζεις το ύψος τους στη σχετική σελίδα του paypal)

Ισως όμως εχει να κανει με την ενεργοποιηση σου ως πωλητη.

Νομίζω (δεν εχω εμπειρία) ότι ειδικά αν εισαι νεος πωλητης, τα λεφτά παραμένουν δεσμευμένα για ένα (μεγάλο; 6 μήνες; ) χρονικό διάστημα μέχρι να σιγουρευτούν ότι η πώληση είναι ΟΚ (no claims etc)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Τον λογαριασμό μπορείς να τον κάνεις confirm με την ίδια διαδικασία που κάνεις και την κάρτα (σου πιστώνουν 2 μικρά ποσα και μετά πας και βάζεις το ύψος τους στη σχετική σελίδα του paypal)

Ισως όμως εχει να κανει με την ενεργοποιηση σου ως πωλητη.

Νομίζω (δεν εχω εμπειρία) ότι ειδικά αν εισαι νεος πωλητης, τα λεφτά παραμένουν δεσμευμένα για ένα (μεγάλο; 6 μήνες; ) χρονικό διάστημα μέχρι να σιγουρευτούν ότι η πώληση είναι ΟΚ (no claims etc)


Δεν σε επιασα.
Για να γινει confirm ο λογαρισαμος που θελεις να βαλεις, ποιος πιστωνει τα ποσά και με ποιον τρόπο?
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Αυτό με τα δύο μικρά ποσά στον λογαριασμό της τράπεζας μου ζητήθηκε από το Paypal πριν 1-2 μήνες.
Στη σελίδα του Paypal εκεί που δείχνει τον λογαριασμό της τράπεζας αν το ζητάει φένεται επάνω στην "κάρτα". Η τέλος πάντων πατάς επάνω στην "κάρτα" (στον λογαριασμό της τράπεζας που έχεις συνδέσει) και μετά σου λέει για τα ποσά που θα σου πιστώσουν από το Paypal και τη να κάνεις μετά. Όπως και με την κάρτα όπως λέει ο spcav.

Ίσως και να είναι αυτό. Παλιότερα πριν μου ζητήσουν αυτό είχα κάνει 1-2 μικρές μεταφορές από το Paypal στον τραπεζικό λογαριασμό και δεν είχα πρόβλημα. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται δεν δοκκίμασα μια και δεν έχω τπτ.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Στις πρώτες πωλήσεις κρατάνε για ένα διάστημα τα χρήματα. Επίσης όταν οι πωλήσεις περάσουν ένα όριο (όχι μεγάλο) ζητάνε confirmation διεύθυνσης με λογαριασμό ΟΤΕ ή ΔΕΗ. Στην περίπτωσή σου συντρέχουν και οι δύο λόγοι. Αυτο με το EU regulations εχει να κάνει με την επιβεβαίωση της διεύθυνσης με τον τρόπο που προανέφερα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,509
Θεσσαλονικη
Αν γνωρίζω καλά υπάρχει και η νόρμα της ΕΕ σχετικά με τη διακίνηση μαύρου χρήματος ,οπότε από κάποιο ποσό και πάνω [νομίζω 1.000] ευρώ μπαίνει στο <μικροσκόπιο>.
Ας το έχουμε υπ όψιν και αυτό .
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

Αυτό με τα δύο μικρά ποσά στον λογαριασμό της τράπεζας μου ζητήθηκε από το Paypal πριν 1-2 μήνες.
Στη σελίδα του Paypal εκεί που δείχνει τον λογαριασμό της τράπεζας αν το ζητάει φένεται επάνω στην "κάρτα". Η τέλος πάντων πατάς επάνω στην "κάρτα" (στον λογαριασμό της τράπεζας που έχεις συνδέσει) και μετά σου λέει για τα ποσά που θα σου πιστώσουν από το Paypal και τη να κάνεις μετά. Όπως και με την κάρτα όπως λέει ο spcav.

Ίσως και να είναι αυτό. Παλιότερα πριν μου ζητήσουν αυτό είχα κάνει 1-2 μικρές μεταφορές από το Paypal στον τραπεζικό λογαριασμό και δεν είχα πρόβλημα. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται δεν δοκκίμασα μια και δεν έχω τπτ.

Χρήστο δεν κατάλαβα ακριβώς τί μου λες. Πάντως μάλλον βρέθηκε κάποια άκρη.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

Λοιπόν η εξέλιξη έχει ως εξής:
Κατόρθωσα επιτέλους να παρακάμψω τις ρομποτικές μαλα..σμένες απαντήσεις. Μου απάντησε χριστιανός λέγοντας να στείλω επιβεβαίωση της διεύθυνσης κατοικίας από κάποιο έγγραφο τραπέζης ή άλλης δημόσιας υπηρεσίας (ΔΕΗ,ΟΤΕ.κλπ Τι τους έπιασε ξαφνικά δεν ξέρω. Έστειλα ένα εξτρέ της Πειραιώς και περιμένω να δω πως θα πάει. Θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα. Και πάλι ευχαριστώ σας
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Υπάρχει θέμα συμμόρφωσης με την αμερικάνικη νομοθεσία.
Και ζητούν κυρίως ΑΦΜ και ΔΟΥ και λογαριασμό ΔΕΗ ΟΤΕ...
Εδώ και 6-8 μήνες.. Για οποιοδήποτε λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

Τρεις μέρες τώρα αφ' ότου τους έστειλα τα στοιχεία που ζήτησαν και ο λογαριασμός μου είναι ακόμα "περιορισμένος" !
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Αφού δεν είχα καμιά αντίδραση από μέρους τους μέχρι πριν λίγο,αποφάσισα να δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο. Φανταζόμουν πως κάποιος αυτόματος τηλεφωνητής θ'αρχίσει να λέει "Για να.....πατήστε 1" μετά "...πατήστε 2" κλπ. Δεν έγινε έτσι miracolo. Μετά από αναμονή ~4 λεπτών άνθρωπος απάντησε και εν πολλοίς τα βρήκαμε. Πιστεύω να λήξη η άρση εντός της ημέρας.Επιβεβαίωσε πως είναι τυπική διαδικασία ΕΕ,ρώτησα αν θα επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα,απάντησε όχι, μια κι´έξω. Αν κάποιος θέλει λεπτομέρειες ας μου στείλει μήνυμα.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Το θέμα θεωρείται λήξαν αφού πέρασε από το στάδιο "Λησάξαν"
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Ερώτηση σχετικά με διαδικαστικά PayPal/ebay

Αφού δεν είχα καμιά αντίδραση από μέρους τους μέχρι πριν λίγο,αποφάσισα να δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο. Φανταζόμουν πως κάποιος αυτόματος τηλεφωνητής θ'αρχίσει να λέει "Για να.....πατήστε 1" μετά "...πατήστε 2" κλπ. Δεν έγινε έτσι miracolo. Μετά από αναμονή ~4 λεπτών άνθρωπος απάντησε και εν πολλοίς τα βρήκαμε. Πιστεύω να λήξη η άρση εντός της ημέρας.Επιβεβαίωσε πως είναι τυπική διαδικασία ΕΕ,ρώτησα αν θα επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα,απάντησε όχι, μια κι´έξω. Αν κάποιος θέλει λεπτομέρειες ας μου στείλει μήνυμα.

Δωσε τον αριθμό του τηλεφώνου να υπάρχει αν θέλεις.
Την τράπεζα σου πήρες η το paypal? Δεν κατάλαβα καλα.