Αγορά 4Κ - Κεντρική χρήση για σαλόνι

J1mmys13

New member
5 May 2011
29
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φορουμ.

Ζηταώ και γω τη βοήθειά σας για να μπορέσω να πάω και γω στο κοσμο του 4Κ έπειτα απο μια 6ετία με την αγαπημένη Plasma της Panasonic (P42UT50E).
Όπως καταλαβαίνετε, τα χρώματα και το μαύρο είναι κάτι το οποίο με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
Ας αρχίσουμε με το διαθέσιμο budget και με το τι ζητάω:
Ποσό στο πορτοφόλι: 500 εως 700 ευρώ για κάτι αξιόλογο
Ζητάω: 4K για Gaming κυριως, ταινίες/ σειρες και φυσικά χρώματα και καλή απόκριση που αφορά αθλητικά γεγονότα.
Μαύρο, καλό μαύρο και οχι γκρί.. θελω να βλέπω ταινίες με χαμηλό φωτισμό και οχι με προβολείς αναμένους :afro:

Θέση: Θα μπεί στα περίπου 2 μετρα (2.5 μαξ) απο το καναπέ. Η γωνία θέασης είναι σχεδόν ευθεία. Δεν βλεπω τηλεόραση απο τις 170 μοίρες.
Επίσης επειδή χρησιμοποιώ και USB το να έχει φιλικό περιβάλλον και αναγνώριση των USB εύκολα (και για φωτο) δεν θα με χάλαγε.
Απο αυτά που έχω δεί, όλες ειναι Smart TV οπότε εχουν και τις συνδέσεις με κινητά, dlna κτλ.

Εύχομαι οι πληροφορίες μου να σας εχουν καλύψει ώστε να μου δώσετε τα "φωτα" σας και τη γνώμη σας για να αγοράσω κάτι αξιόλογο που θα με βγάλει καιρό.
Αυτό γιατί δεν αγοράζω τηλεοράσεις καθε 2 χρόνια. Θα τη πάρω και τα τη κρατήσω.

Σας ευχαριστώ όλους!

Δημήτρης
 

mikele007

New member
29 April 2010
98
Στα 500-700 ευρω με τα χαρακτηριστικα που θελεις...δεν υπαρχει κατι! ανεβασεις budget κ κοιτας για sony 55xe85xx και πανω, samsung 55mu7000 k πανω, προσωπικα θεωρω την σονυ χε9005 την καλυτερη λυση που την εχω δει να παιζει....αλλα ειναι στ 1150 ευρω αυτη την περιοδο.....περιμενε το μουντιαλ, μηπως κ μεινουν τπτ στοκ κ τα δωσουν σε καλες τιμες!
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Με 500-700 δεν θα βρεις κατι καλο θελεις τουλαχιστον 55αρα VA panel και 120Hz πραγματικα για αθλητικα.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Το ασχημο ειναι οτι στις μηχανες αναζητησης οπως Skroutz δεν εχει να επιλεξεις πραγματικα Hz του panel για να πεις ψαχνω 55-65 120Hz
 

J1mmys13

New member
5 May 2011
29
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Στα οικονομικά που ανέφερα, τι χαραμίζω; Για παράδειγμα θα χάσω το μαύρο; ή την απόκριση;
Κοίταγα λύσεις σε 50". Δεν είναι καλά σε αυτή την απόσταση η 50αρα;

Σε 49αρα: https://www.skroutz.gr/s/11656681/LG-49UJ701V.html
Σε 50αρα: https://www.skroutz.gr/s/8995989/Samsung-UE50KU6000.html
Σε 55αρα: https://www.skroutz.gr/s/11524396/Samsung-UE55MU6400.html

Τι θέλω να πω, αν ειναι πχ να "χάσω" το υπέρτατο μαύρο ή την απόκριση σε αυτά τα λεφτά να κανω την επιλογή μου.
Η απλά σαν πρόταση του χώρου μου λετε την 55αρα;

ευχαριστώ,
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Στην αποσταση που εισαι ειμαι και εγω και εδωσα την panasonic 50GT30 γιατι ηταν μικρη.
Τωρα αυτες που λες η πρωτη ειναι ips panel οποτε το ξεχνας το μαυρο και 60Hz οποτε δεν εχει καλη εικονα στα αθλητικα.
Η δευτερη ειναι καλυτερη απο την πρωτη γιατι εχει VA panel αλλα παλι 60Hz
Η τριτη ειναι καλυτερη αλλα παλι 60Hz
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
για μενα μαζεψε παραπανω χρηματα και παρε 55 ,αν ειχες την πανασονικ 50 αγορασει τοτε δεν θα εψαχνες ακομα για νεα!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η κάθε ανάλυση (ή λεπτομέρεια), σε οποιαδήποτε τηλεόραση, είναι διακριτή σε ανάλογη απόσταση. Οπότε, αν και οι 49"-50" είναι ικανοποιητικές για απόσταση δύο μέτρων, η αγορά μιας 4K τηλεόρασης, σε αυτό το μέγεθος, για τη συγκεκριμένη απόσταση, ουσιαστικά ακυρώνει το αρχικό post. Υπομονή, για κάποια προσφορά σε 55", με 100 Hz και VA panel (από τις προαναφερθείσες επιλογές) ή για αύξηση του budget...

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Στα 500-700 ευρώ νομίζω μόνο η sony 55ΧΕ70 σε καλύπτει σε αυτά που θες.
Η LG έχει ips panel αρα contrast 1:1500 και οι samsung έχουν το γνωστό θέμα με το τυχαίο πανελ ips ή Va στην σειρά 6.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φορουμ.

Ζηταώ και γω τη βοήθειά σας για να μπορέσω να πάω και γω στο κοσμο του 4Κ έπειτα απο μια 6ετία με την αγαπημένη Plasma της Panasonic (P42UT50E).
Όπως καταλαβαίνετε, τα χρώματα και το μαύρο είναι κάτι το οποίο με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
Ας αρχίσουμε με το διαθέσιμο budget και με το τι ζητάω:
Ποσό στο πορτοφόλι: 500 εως 700 ευρώ για κάτι αξιόλογο
Ζητάω: 4K για Gaming κυριως, ταινίες/ σειρες και φυσικά χρώματα και καλή απόκριση που αφορά αθλητικά γεγονότα.
Μαύρο, καλό μαύρο και οχι γκρί.. θελω να βλέπω ταινίες με χαμηλό φωτισμό και οχι με προβολείς αναμένους :afro:

Θέση: Θα μπεί στα περίπου 2 μετρα (2.5 μαξ) απο το καναπέ. Η γωνία θέασης είναι σχεδόν ευθεία. Δεν βλεπω τηλεόραση απο τις 170 μοίρες.
Επίσης επειδή χρησιμοποιώ και USB το να έχει φιλικό περιβάλλον και αναγνώριση των USB εύκολα (και για φωτο) δεν θα με χάλαγε.
Απο αυτά που έχω δεί, όλες ειναι Smart TV οπότε εχουν και τις συνδέσεις με κινητά, dlna κτλ.

Εύχομαι οι πληροφορίες μου να σας εχουν καλύψει ώστε να μου δώσετε τα "φωτα" σας και τη γνώμη σας για να αγοράσω κάτι αξιόλογο που θα με βγάλει καιρό.
Αυτό γιατί δεν αγοράζω τηλεοράσεις καθε 2 χρόνια. Θα τη πάρω και τα τη κρατήσω.

Σας ευχαριστώ όλους!

Δημήτρης

Οτιδήποτε πάρεις, πλην OLED, θα έχει χειρότερη εικόνα σε σκοτεινές συνθήκες από αυτήν που έχεις...

'Η θα κάνεις λίγο υπομονή νσ ανεβάσεις το budget σου ή θα συμβιβάσεις την αύξηση του μεγέθους με μείωση της ποιότητας...

Αν τελικά αποφασίσεις το 2ο, μάλλον αυτή που προτείνει ο sat_guy είναι η βέλτιστη επιλογή σε αυτά τα χρήματα για 55άρα...
 

J1mmys13

New member
5 May 2011
29
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πραγματικά για τις απαντήσεις σας καθως και τις πληροφορίες που μου δίνετε. Η αλήθεια ότι αν δεν είχα το πριζωμα με τα 4K παιχνίδια μπορεί να έκανα υπομονή να πέσουν λίγο ακόμα οι τιμές. Θα ρίξω μια ματιά στις προτάσεις σας και θα επιστρέψω για τυχόν γνώμες σε συγκεκριμένα μοντέλα. Από αυτά τουλάχιστον που μου λέτε θα κάνω μια υπέρβαση να πάω κοντά στα 1000 αλλά να μη τα ξεπεράσω αν γίνεται. Έρχεται και το Πάσχα, και το μουντιάλ.. Κάτι θα βγει σε καλή τιμή. Να δώσω και κάνα 150αρι τη δική μου..

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 

J1mmys13

New member
5 May 2011
29
Κάτι άσχετο, όταν στο Skroutz.gr αναφέρει IPS Panel - Όχι
Πάει να πει ότι έχει VA;
Το VA παίζει από 50 plus σε τηλεόραση;
Ευχαριστώ

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Αγορά 4Κ - Κεντρική χρήση για σαλόνι

Κάτι άσχετο, όταν στο Skroutz.gr αναφέρει IPS Panel - Όχι
Πάει να πει ότι έχει VA;
Το VA παίζει από 50 plus σε τηλεόραση;
Ευχαριστώ

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από το skroutz για το αν μία τηλεόραση φοράει πάνελ VA ή όχι.

Στη χαμηλή κατηγορία τιμών, τα VA σπανίζουν. Και τα VA βέβαια, στο σκοτάδι παίζουν χειρότερα από αυτή που έχεις...
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 4Κ - Κεντρική χρήση για σαλόνι

Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη από το skroutz για το αν μία τηλεόραση φοράει πάνελ VA ή όχι.

Στη χαμηλή κατηγορία τιμών, τα VA σπανίζουν. Και τα VA βέβαια, στο σκοτάδι παίζουν χειρότερα από αυτή που έχεις...

Οχι καλες ειναι τουλαχιστον δεν εχουν bleeding εχω την TX-40EX600 στην κρεβατοκαμαρα και ειχα την 50GT30 στο σαλονι.
 

J1mmys13

New member
5 May 2011
29
Άρα μάλλον πάω για OLED όσον αφορά το μαύρο.. Εκτός και αν κάνω πίσω σε αυτό το τομέα και παίξω με VA, υποφερτό μαύρο (όπως οι παραπάνω που μου αναφέρατε) και βλέπουμε.
Θα κάνω μια αναζήτηση ακόμα για 55 άρες και θα επανέλθω..
Παω να μετρήσω αν με παίρνει να τη βάλω...
:)

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 4Κ - Κεντρική χρήση για σαλόνι

Οχι καλες ειναι τουλαχιστον δεν εχουν bleeding εχω την TX-40EX600 στην κρεβατοκαμαρα και ειχα την 50GT30 στο σαλονι.

Ναι, από τα 5.300:1 της GT30 στα ~4.000:1 μιας LCD με VA, δεν είναι και μεγάλη η διαφορά...

Η UT50 όμως έχει αντίθεση 13.500:1... -bye-
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Δες πρώτα καλύτερα ... προσωπικά με 1:5000 contrast είμαι ικανοποιημένος με το μαύρο. Ο καθένας βεβαία ίσως έχει τα δικά του πιο αυστηρά όρια
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 4Κ - Κεντρική χρήση για σαλόνι

Ναι, από τα 5.300:1 της GT30 στα ~4.000:1 μιας LCD με VA, δεν είναι και μεγάλη η διαφορά...

Η UT50 όμως έχει αντίθεση 13.500:1... -bye-

Λεω δεν ειναι τοσο χαλι οπως παλια που αντι για μαυρο εβλεπες γκρι συν οτι δεν εβρισκες panel που να μην εχει εστω και λιγο bleeding
Η παρακατω φωτο ειναι απο την 40EX600 που ειναι η ποιο φτηνη που βγαζει η Panasonic οκ δεν ειναι Oled δεν ειναι Plasma αλλα ειναι αρκετα καλη.



Η φωτογραφια ειναι απο το κινητο βαριεμαι να βγαζω απο το ντουλαπι την A6000
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά 4Κ - Κεντρική χρήση για σαλόνι

Λεω δεν ειναι τοσο χαλι οπως παλια που αντι για μαυρο εβλεπες γκρι συν οτι δεν εβρισκες panel που να μην εχει εστω και λιγο bleeding
Η παρακατω φωτο ειναι απο την 40EX600 που ειναι η ποιο φτηνη που βγαζει η Panasonic οκ δεν ειναι Oled δεν ειναι Plasma αλλα ειναι αρκετα καλη.



Η φωτογραφια ειναι απο το κινητο βαριεμαι να βγαζω απο το ντουλαπι την A6000

Για πόσο παλιά μιλάς βρε Λευτέρη; :laugh:

Τα VA, από το 2008 που έπιασαν τα 2000:1 ήταν αξιοπρεπέστατα και το 2013 που ανέβηκαν στα 4000:1, έγιναν ακόμα πιο αξιοπρεπή, δεν ήταν ποτέ χάλι...

Όσον αφορά το clouding σε αυτά τα πάνελ, αυτό ήταν ανέκαθεν θέμα τύχης. Έχει ένας φίλος εδώ μια Sony του 2008 που είναι το ίδιο καθαρή σε αυτόν τον τομέα με την 4K VA του 2016 που έχω.

Από εκεί και πέρα, το πόσο καλά θα φανούν σε κάποιον, εξαρτάται κι από πού γίνεται η μετάβαση. Να πούμε στον άνθρωπο που ρωτάει, ότι το 4000:1 είναι το ίδιο ή έχει μικρή διαφορά με το 13500:1; Όχι, δεν είναι το ίδιο και η διαφορά δεν είναι μικρή.