Εγκατάσταση καλώδιου HDMI σε εξωτερικό χώρο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,579
Αθήνα
Θα περάσω ένα hdmi στην βεράντα (με τρύπα στον τοίχο) για να βάζω τον προβολέα για καλοκαιρινές θεάσεις. Δεν θέλω να μπαινοβγάζω το καλώδιο. Θα κάνω μόνιμη εγκατάσταση σε σωλήνα κλπ. Οπως καταλαβαίνετε το καλώδιο θα παραμένει έξω, με ότι αυτό συνεπάγεται: υγρασία, μπορεί βροχή, ζέστη κλπ. Φαντάζομαι ότι ακόμα και μέσα σε σακούλα να έχω το καλώδιο ακόμα και με το πλαστικό καπάκι του hdmi να βάζω, κάποια στιγμή φοβάμαι ότι θα σκουριάσουν οι επαφές και πάπαλα. Τι προτείνετε; - να πάρω ένα αρσενικό-θηλυκο καλώδιο και να περιμένει το θυληκό μέσα σε ένα εξωτερικό ΣΤΕΓΑΝΟ κουτάκι χαμηλά στον τοίχο και όποτε θέλω, να ξεβιδώνω το καπάκι και να συνδέω το καλώδιο του προβολέα; Θα παίξει όμως ή θα υπάρχει απώλεια λόγω σύνδεσης αρσενικού-θυληκού; Οι απαιτήσεις είναι 1080p. -για να αποφύγω την σύνδεση αρσενικού-θυληκού, να πάρω λίγο μεγαλύτερο κουτί και να τυλίγω μέσα το καλώδιο; Δεν χρειάζομαι πολλά μέτρα. μαξ. 8 μέτρα (και πολλά λέω) .
 

Attachments

  • 234_0_l.jpg
    234_0_l.jpg
    48.6 KB · Views: 124

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
με ενδιαφέρει και εμενα το εγχειρημα σου.

με ήχο ομως τι θα κάνεις;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Κάποιο ασύρματο transceiver σαν αυτά που χρησιμοποιούνται από epson και benq, μήπως θα βόλευε καλύτερα για τέτοια χρήση, Τάσο;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Κάποιο ασύρματο transceiver σαν αυτά που χρησιμοποιούνται από epson και benq, μήπως θα βόλευε καλύτερα για τέτοια χρήση, Τάσο;

αυτά λειτουργούν με όλους τους προβολείς και ειναι ξεχωριστά εξαρτημα που κουμπώνει στον προβολέα; ή μηπως ειναι στο εσωτερικό του προβολέα;
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Ενα απλό search να κάνεις θα δεις ένα σωρό. Σαν αυτά που βλέπουμε στις καφετέριες. Μην φαντάζεσαι τίποτα extreme. Ενταξει σκεπασμένα θα είναι κάτω από πέργολα, δεν θα κολυμπάνε μέσα στην βροχή. Το πολύ πολύ θα βάζω μια σκάλα τα μαζεύω.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Εγκατάσταση καλώδιου HDMI σε εξωτερικό χώρο;

Ενα απλό search να κάνεις θα δεις ένα σωρό. Σαν αυτά που βλέπουμε στις καφετέριες. Μην φαντάζεσαι τίποτα extreme. Ενταξει σκεπασμένα θα είναι κάτω από πέργολα, δεν θα κολυμπάνε μέσα στην βροχή. Το πολύ πολύ θα βάζω μια σκάλα τα μαζεύω.
Γνωρίζω ότι υπάρχουν αδιάβροχα ηχεία, απλά έλεγα για τα συγκεκριμένα που έχεις, οπου μάλλον θα είσαι ευχαριστημένος.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Εγκατάσταση καλώδιου HDMI σε εξωτερικό χώρο;

αυτά λειτουργούν με όλους τους προβολείς και ειναι ξεχωριστά εξαρτημα που κουμπώνει στον προβολέα; ή μηπως ειναι στο εσωτερικό του προβολέα;

Το σετάκι της BenQ είναι ξεχωριστό εξάρτημα, αλλά τσούζει απ' ό,τι βλέπω...

Τι τιμές παίζουν τα ασύρματα αυτά; Αν μεσολαβεί τοίχος θα παίζει; Σαν απόσταση ούτε 5 μετρα.

Αυτό υπόσχεται 100m εμβέλεια σε ελεύθερο χώρο, αν δεν είναι τελείως μούφα, θα πρέπει να μπορεί να καλύψει 5 μέτρα με τοίχο.

Κάνε μια ερώτηση και στον Μανώλη, όλο και κάποιο παρόμοιο σύστημα θα έχει εγκαταστήσει...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Το δεύτερο Γιάννη είναι 802.11n με θεωρητικό μέγιστο τα 300Mbps transfer rates, εκ πείρας, μπορεί να μην μεταφέρει πραγματικά ούτε 50. Γράφει πως παίρνει ένα rate 6.75Gbps από το HDMI, πρέπει να μάθουμε σε τι το μετατρέπει, τι απαίτηση υπάρχει σε rates, και ιδανικά, πριν την όποια αγορά, να γίνει μια δοκιμή με ένα access point/router και ένα laptop ώστε να διαπιστωθεί εάν είναι επιτεύξιμο το ελάχιστο rate από πλευράς ''αέρα'' και παρεμβολών. Αν ναι, έχει μια πιθανότητα και θα έγγειται στον εξοπλισμό που φοράνε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Εγκατάσταση καλώδιου HDMI σε εξωτερικό χώρο;

Τι τιμές παίζουν τα ασύρματα αυτά; Αν μεσολαβεί τοίχος θα παίζει; Σαν απόσταση ούτε 5 μετρα.

HDMI Dongle 19 ευρώ από τα jumbo και υποστηρίζει DLNA, Miracast και Airplay. Και λειτουργεί και ως WiFi repeater. Ρεύμα παίρνει από USB, οπότε αν έχει κάτι τέτοιο ο προβολέας, ούτε μπρίζα δεν χρειάζεται. Ανάλυση έως 1920x1080 60p.

Πήρα ένα έτσι για πλάκα και έκανα τη δουλειά μου μια χαρά. Εγώ το έβαλα σε τηλεόραση. Μεσολαβούν 2-3 τοίχοι από το μέρος που έχω το wifi ρούτερ, αλλά πιάνει μια χαρά.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εγκατάσταση καλώδιου HDMI σε εξωτερικό χώρο;

HDMI Dongle 19 ευρώ από τα jumbo και υποστηρίζει DLNA, Miracast και Airplay. Και λειτουργεί και ως WiFi repeater. Ρεύμα παίρνει από USB, οπότε αν έχει κάτι τέτοιο ο προβολέας, ούτε μπρίζα δεν χρειάζεται. Ανάλυση έως 1920x1080 60p.

Πήρα ένα έτσι για πλάκα και έκανα τη δουλειά μου μια χαρά. Εγώ το έβαλα σε τηλεόραση. Μεσολαβούν 2-3 τοίχοι από το μέρος που έχω το wifi ρούτερ, αλλά πιάνει μια χαρά.

Και σαν πηγη τι χρησιμοποιησες. ? Κατι που εχει ασυρματη αναμεταδοση DLNA, Miracast , Airplay. ?
Δηλαδη π.χ. καποιο κινητο. ?
Γιατι σε περιπτωση ταινιων με player ενα pc ή καποιο box player, θα πρεπει κι εκεινα να εχουν καποια ασυρματη μεταδοση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το pc με jriver στο ιδιο δικτυο. Δεν δοκιμασα να παρω ηχο απο την tv για να δω τι βλεπει ο ενισχυτης ή τι ηχο θα εβλεπε αν το καρφωνα κατ ευθειαν σε μια hdmi. Δεν το πηρα γι αυτο.
Θα το δοκιμασω αν βρω χρονο.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Aυτο το μαραφετι λειτουργει χωρις σπασιματα κλπ ?
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Οσο για το καλωδιο εγω δεν θα εδινα λεφτα για 8 μετρα πραγμα (εκτος αν μιλαμε, εκτοε των αλλων, και για ακριβο κακλωδιο ).Απλα θα το εχωνα σε ενα θερμοσυστελλομενο που θα εξεχει και θα κλεινει με ταινια και καμμια ζελατινα...