Αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου 6ΤΒ..!!!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sakis77

New member
26 February 2015
62
Γειά σας θα ήθελα την άποψη σας αν αξίζει τα λεφτά του ο Seagate Backup Plus Hub Desktop 6TB..;;;; Υπάρχει η άποψη ότι η αγορά ενός τόσο μεγάλου δίσκου έχει κινδύνους ότι αν πάθει κάτι θα τα χάσεις όλα και ότι είναι καλύτερη η αγορά 2 σκληρών δίσκων τι πιστεύεται γι αυτό..;;;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
εξαρταται τι θα βαλεις εκει μεσα. Αν τον θελεις για δεδομενα που δεν θελεις με τιποτα να χασεις και εχεις σκοπο να τα εχεις ΜΟΝΟ εκει, προφανως και δεν ειναι καλη ιδεα (οχι ο συγκεκριμενος, αλλα κανενας ΕΝΑΣ σκληρος). Αν τον θες για media οπου αν χασεις κατι, το ξανακατεβαζεις, μια χαρα ειναι.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Γειά σας θα ήθελα την άποψη σας αν αξίζει τα λεφτά του ο Seagate Backup Plus Hub Desktop 6TB..;;;; Υπάρχει η άποψη ότι η αγορά ενός τόσο μεγάλου δίσκου έχει κινδύνους ότι αν πάθει κάτι θα τα χάσεις όλα και ότι είναι καλύτερη η αγορά 2 σκληρών δίσκων τι πιστεύεται γι αυτό..;;;

Επειδή έχω τον συγκεκριμένο (6Τ) σαν αγορά είναι καλή και έχεις πρόσθετα και ένα HUB (USB 3.0).
Είναι αρκετά γρήγορος – γράφει περίπου στα 100 Mb/s μέσω USB 3.0.

Επίσης αρκετά καλή απόδοση έχει συνδεδεμένος μέσω USB σε NAS δίσκο (που μπορεί να λειτουργεί και σαν backup του NAS). Εκεί αποδίδει περίπου 60-80 MB/s τουλάχιστον σε εμένα συνδεδεμένος με έναν Seagate PersonalCloud 3T.Επίσης δουλεύει και τοπικά από το λειτουργικό σύστημα του NAS.

To USB hub τoυ είναι γρήγορο και αξιόπιστο – συνδεδεμένος Maxtor 1TB στο Hub του 6 Τ – γράφει περίπου 90 ΜΒ/s από το PC.
Το Hub του δουλεύει ανεξάρτητα (δηλαδή αν κάνεις remove τον 6Τ – εξακολουθείς να βλέπεις δίσκο που είναι συνδεδεμένος στο Hub του 6T).
Το ιδανικό είναι να συνδέσεις στο Hub του 6Τ έναν δεύτερο 6Τ.

Το θέμα ασφαλείας είναι άλλη ιστορία και πρέπει να σε απασχολεί ανεξάρτητα από το μέγεθος του δίσκου.
Γενικά είναι μία καλή αγορά και τον συνιστώ.
Λάβε υπόψη όμως ότι έχει ξεχωριστό τροφοδοτικό στο ρεύμα .
Τελευταίο αναφέρω ότι δεν παρουσιάζει απώλεια ταχύτητας με ένα extension USB cable 3 μέτρων.
 

Sakis77

New member
26 February 2015
62
Επιτέλους και κάποιος που έχει δικιά του εμπειρία με το συγκεκριμένο σκληρό δίσκο. alfaalfa είσαι κατατοπιστικότατος στην απάντηση σου. Από θόρυβο πως τα πάει είναι σε φυσιολογικά επίπεδα..;;; Αυτές τις ταχύτητες της έχει μόνο μέσω USB 3.0 και όχι μέσω USB 2.0..;;; Αυτό που διαπίστωσα σήμερα είναι ότι δεν έχω θύρα USB 3.0 αυτό είναι πρόβλημα κατά την άποψη σου..;;;
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: Απάντηση: Αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου 6ΤΒ..!!!!!

Επιτέλους και κάποιος που έχει δικιά του εμπειρία με το συγκεκριμένο σκληρό δίσκο. alfaalfa είσαι κατατοπιστικότατος στην απάντηση σου. Από θόρυβο πως τα πάει είναι σε φυσιολογικά επίπεδα..;;; Αυτές τις ταχύτητες της έχει μόνο μέσω USB 3.0 και όχι μέσω USB 2.0..;;; Αυτό που διαπίστωσα σήμερα είναι ότι δεν έχω θύρα USB 3.0 αυτό είναι πρόβλημα κατά την άποψη σου..;;;

Ο θόρυβος του όταν είναι idle είναι ανεπαίσθητος.

Όταν κάνει μία μεγάλη εγγραφή υπάρχει κάποιος θόρυβος σαν «τρίξιμο» που μπορεί όμως να μειωθεί αν δουλέψεις με κάποια ιδιοκατασκευή στην στήριξη του δίσκου εκτός από τα μικρά ποδαράκια που έχει το σασί του/ ( - το έχω κάνει και υπάρχει κάποια διαφορά , το κάνω γενικά σε όλους τους μεγάλους δίσκους που έχω - ).
Αυτό συμβαίνε όμως μόνο όταν δίσκος δουλεύει έντονα .

Αν τον δουλέψεις με USB 2.0 σύνδεση υπάρχει σημαντική διαφορά προς το πολύ χειρότερο. Δεν θα ξεπεράσεις τα 30 – 35 MB/s που είναι σχεδόν το 1/3 από την δυνατότητα που έχει σε USB 3.0 (περίπου 100 ΜΒ/s και κατά περίπτωση και περισσότερο).